Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 160

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Water and wastewater management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Planowane inwestycje związane z modernizacją sieci wodociągowej i budową sieci kanalizacyjnej muszą zostać poprzedzone analizą obecnego i docelowego bilansu wodnego. Analiza taka określi, czy istnieje konieczność budowy nowych ujęć wodnych, oraz wskaże - w razie potrzeb - konkretne lokalizacje. Ważnym elementem tego opracowania będzie uwzględnienie występowania niedoboru wody podczas długotrwałych okresów suszy. Rozważyć należy również możliwość powiązania sieci rozprowadzających wodę zarówno dla ludności, jak i dla zakładów produkcyjnych w celu wzajemnego zasilania w okresach niedoborów. (fragment tekstu)
2
100%
Woda od zawsze była podstawą egzystencji człowieka. Jednak postępujący rozwój cywilizacyjny, a zwłaszcza związany z nim rozwój przemysłu i towarzysząca temu duża koncentracja ludności powodują degradację zasobów wód, zwłaszcza powierzchniowych. Problemy te są szczególnie widoczne na terenie województwa śląskiego, charakteryzującego się wysokim zurbanizowaniem i uprzemysłowieniem. Dlatego też ważnym zadaniem, z punktu widzenia wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju, jest prowadzenie racjonalnego gospodarowania wodami oraz stworzenie stabilnych systemów zaopatrzenia w wodę i odbioru nieczystości, które są przyjazne dla społeczeństwa, środowiska i gospodarki. Głównym celem artykułu jest identyfikacja cech zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej oraz podstawowych problemów i działań regionu śląskiego w tym zakresie. (fragment tekstu)
3
Content available remote Skanalizowanie gmin i aglomeracji: metoda bazy budynkowej a szacunki
80%
Opracowano wskaźnik ludności korzystającej z kanalizacji oraz skanalizowania gmin i aglomeracji ściekowych. W artykule zweryfikowano hipotezę, że oszacowane przez GUS wskaźniki skanalizowania są zawyżone, a zatem więcej aglomeracji, niż na ogół się zakłada, nie spełnia wymogów dyrektywy ściekowej. Według metody bazy budynkowej, RLM korzystających z kanalizacji wyższą niż 90% odnotowano jedynie w co dziewiątej aglomeracji, a w ponad jednej czwartej nie przekraczała ona wartości 30%. Relatywnie niskie skanalizowanie aglomeracji wiąże się z dążeniem do objęcia ich granicami jak największej liczby mieszkańców, a więc z niewłaściwą delimitacją aglomeracji. Rekomenduje się zatem wprowadzenie obowiązku określania granic aglomeracji w technologii GIS oraz wykorzystanie bazy budynkowej i bilansów ludności jako źródeł danych o liczbie mieszkań wyposażonych w kanalizację i ludności je zamieszkującej.(abstrakt oryginalny)
Właściwe gospodarowanie zasobami wodnymi powinno uwzględniać interesy wszystkich sektorów gospodarczych, społecznych oraz ochrony środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. W artykule opisano wybrane międzynarodowe uwarunkowania formalnoprawne wpływające na Polską gospodarkę wodno-ściekową. Szczególną uwagę poświęcono nadrzędnym strategiom i konwencjom międzynarodowym oraz regulacjom Unii Europejskiej w zakresie polityki wodnej - dyrektywie wodnej 2000/60/WE oraz dyrektywie 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. (abstrakt autora)
Mimo pewnych zalet widocznych głównie w zastosowaniach lądowych należy unikać stosowania gabionów w regulacji cieków, gdyż stanowią tam one zagrożenie dla procesów korytotwórczych oraz dla bytowania flory i fauny.(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę funkcjonowania systemów zarządzania gospodarką ściekową w wojewódzkich samorządowych jednostkach ochrony zdrowia regionu lubuskiego, w latach 2007-2010. Na podstawie przeprowadzonych badań, wśród 65% funkcjonujących publicznych jednostek ochrony zdrowia podległych Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubuskiego, ukazuje zmiany kondycji finansowej tych jednostek determinowane przez systemy gospodarki ściekowej. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono problemy związane z modelowaniem przepływu ładunków zanieczyszczeń w sieci kanalizacyjnej. Przedstawiono zarówno problemy związane z gwałtownym spływem ścieków bytowo - gospodarczych bądź przemysłowych w kanalizacji sanitarnej lub ogólnospławnej, jak i spływy zanieczyszczeń w ściekach deszczowych. Na jakość ścieków deszczowych odprowadzanych systemem kanalizacji z danej zlewni, wpływają czynniki charakteryzujące zlewnię, parametry sieci kanalizacyjnej, natężenia deszczu, jego częstotliwość oraz czas jego trwania. W kanalizacji istotny jest proces samooczyszczania się kanałów. Z dostępnych prac wynika, że wpływ na ten proces ma średnia prędkość przepływu. W oparciu o metodę naprężeń stycznych podano zależności na prędkości, które mogą przeciwdziałać opadaniu zawiesin i tworzeniu się osadów na dnie kanału oraz powodować usunięcie osadów z dna kanału. Obliczono wartości tych prędkości dla różnych wartości średnic kanału oraz spadków dna kanału. (abstrakt oryginalny)
Praca zawiera charakterystykę i porównanie różnych sieci kanalizacyjnych. Opracowanie przedstawia wady i zalety sieci kanalizacyjnej grawitacyjnej, nadciśnieniowej i podciśnieniowej. W referacie wskazano także zespół czynników, jakie decydują o wyborze właściwego w danych warunkach typu kanalizacji. Podsumowanie artykułu w formie tabeli zawiera skoncentrowane informacje na temat pozytywnych i negatywnych cech omówionych sieci kanalizacyjnych. (abstrakt oryginalny)
In this paper we have presented the modern process of wastewater treatment based on Toruń case study. The subsequent stages of mentioned process have been described putting attention to their specification in the considered city. We have pointed out the significant role of reverse and eco-logistics. Also the modernization of wastewater discharge and their further treatment systems has been mentioned. The role of logistics has been stressed out as a vital tool in ensuring an adequate and effective realization of processes aiming at assuring adequate water quality.(original abstract)
Eliminacja zagrożenia, jakie dla polskiej gospodarki stanowi niewystarczająca ładowność transportu kolejowego, wymaga racjonalizacji popytu na usługi przewozowe. Najważniejsze dla osiągnięcia tego celu jest wzbogacanie węgla energetycznego realizowane przez kopalnie. Autor twierdzi, że przeprowadzenie określonych inwestycji uwolniłoby zdolność ładunkową równą 250 tys. tonokilometrów, a minimalne oszczędności na zakupach taboru szacowane są na miliard złotych. Autor wskazuje, że analiza przeprowadzona w 1981 r. przez grupę ekspertów doradzających Ministrowi Energetyki i Energii Atomowej podkreśliła wysoką efektywność ekonomiczną procesu wzbogacania węgla. Artykuł zawiera również szczegółową prezentację metody badawczej umożliwiającej ustalenie powyższych faktów i danych.
W prezentowanym artykule autor opisuje aktualny stan gospodarki wodno-ściekowej w przedsiębiorstwach przemysłowych na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Charakteryzuje się on: dużą koncentracją przemysłu, który jest szczególnie wodochłonny, złą jakością wód powierzchniowych, rosnącym zużyciem wody komunalnej przez przemysł, ograniczoną możliwością wykorzystania wód podziemnych ze względu na konieczność ich uzdatniania, brakiem środków finansowych potrzebnych do zmiany niekorzystnej struktury zużycia wody, dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego powodowanym przez przemysłowe nieczystości płynne, które nie są uzdatniane ze względu na brak oczyszczalni ścieków, przeciążoną odpadami przemysłowymi oczyszczalnią ścieków komunalnych. W artykule autor przedstawia szereg możliwości, które mogą doprowadzić do poprawy utylizacji ścieków, a mianowicie: inwestycje na dużą skalę w urządzenia zapewniające recyrkulację wody, zmiana profilu produkcji przedsiębiorstw, zwiększenie roli instrumentów ekonomicznych racjonalizujących utylizację wody.
Wstąpienie Polski do Unią Europejskiej (UE) spowodowała konieczność dostosowania prawa krajowego do wymogów stawianych w przepisach unijnych, w tym przede wszystkim Ramowej Dyrektywie Wodnej (RDW). W RDW duży nacisk położono na wyposażenie w odpowiednią infrastrukturę największych miast, głównie ze względu na generowaną przez nie ilość zanieczyszczeń. W pracy dokonano analizy i oceny wielkości zmian w zakresie gospodarki wodno-ściekowej miasta Bydgoszczy, skupiając się głównie na latach 1990-2011. W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono znaczący rozwój badanej infrastruktury. Największe zmiany zaobserwowano w przypadku długości sieci kanalizacyjnej (wzrost o 300%), a w mniejszym stopniu wodociągowej (wzrost o 39%). Znacząco wzrosła również liczba osób korzystająca z kanalizacji o 7 punktów procentowych (z 84,6 do 91,6%). Bardzo korzystną zmianą w odniesieniu do środowiska naturalnego był kilkukrotny wzrost ilości oczyszczanych ścieków. Obecnie niemal 100% wytwarzanych ścieków w mieście jest oczyszczanych. Wskazano na istotne znaczenie środków pomocowych uzyskanych z UE na realizację inwestycji związanych z analizowaną infrastrukturą. Całkowity koszt inwestycji w tej dziedzinie wyniósł około 1 mld zł, a ponad połowę z tych środków miasto otrzymało z funduszy UE. Podsumowując stwierdzono istotną poprawę w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w Bydgoszczy. Rozbudowana i zmodernizowana infrastruktura spełnia obecnie wymagania jakościowe i ilościowe zawarte w RDW. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków, który w wielu gminach niczego nowego nie reguluje i pełni charakter jedynie fasadowy. Orzecznictwo kwestionuje niemal wszystkie uregulowania w sposób niekonsekwentny, z ogromną ilością różnic w poszczególnych województwach, w związku z czym wyłania się z niego obraz chaosu poglądów wojewodów i wojewódzkich sądów administracyjnych. Tymczasem chodzi zaś o zbudowanie regulaminu, w którym znajdzie się wiele merytorycznych treści i wyeksponowanie argumentu, że regulamin powinien mieć inny kształt, niż to wynika z piętnastoletniej praktyki. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą syntetycznego ujęcia zagadnień związanych z problemem oczyszczania ścieków deszczowych w świetle najnowszych regulacji prawnych i doświadczeń eksploatacyjnych. Przedstawiony materiał jest polemiką z obowiązującymi normami oraz wytycznymi w której argumentem są doświadczenia eksploatacyjne i wyniki badań naukowych. Autorzy zestawiają normowe wskaźniki zanieczyszczeń z rzeczywistymi pomiarami ścieków deszczowych poddając pod dyskusję zakres stosowalności aktualnie obowiązującej normy drogowej. Odrębnym zagadnieniem prezentowanym w artykule jest próba oceny efektywności usuwania zawiesin w wybranych rozwiązaniach technologicznych. Zaprezentowano wyniki analizy sitowej osadów deszczowych z eksploatowanych w Polsce osadników wirowych.(abstrakt oryginalny)
The research aimed to learn if and to what extent extraneous waters, occasionally flowing into sanitary sewer system during atmospheric precipitation, change proportions of selected pollution indices which are significant regarding biological sewage treatment. The following proportions between pollution indices should be maintained in the sewage subjected to biological treatment process: COD:BOD5 ≤ 1.8; BOD5 :N ≥ 4.0, BOD5 :P ≥ 25; COD:P ≥ 3.6. Investigations conducted in two sewer systems located in the Małopolskie voivodeship revealed that extraneous waters infiltrating the intercepting sewers during wet weather negatively affect all proportions between pollution indices. Increasing amount of extraneous waters in sewer systems caused the greatest changes of BOD5 :N and BOD5 :P proportions. On the basis of conducted research it was found that considerable quantities of nitrogen and phosphorus compounds are supplied to the sewer system with extraneous waters, which in biological denitrification and dephosphatation processes may lead to a deficit of organic compounds causing a necessity to provide an external source of carbon for the reactor chambers, such as methanol, ethanol, acetic acid, glucose or others. During the conducted investigations it was demonstrated that extraneous waters in interceptors cause not only sewage dilution, but also significantly change its chemical composition.(original abstract)
The objective of the study has been to evaluate the current state of household wastewater and sewage discharge facilities available in rural areas, with special attention paid to domestic wastewater treatment plants. Considerable differences have been determined in the access to water and sewage management infrastructure in individual provinces in total and within rural areas. In the countryside, especially where houses are scattered, domestic wastewater treatment plants seem to be a good solution. By being a form of lasting investment, they can generate ecological and economic benefi ts over a longer period of time. The analyses showed a constant growth in the number of domestic wastewater treatment facilities, coinciding with a decrease in the number of septic tanks. (original abstract)
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie jest elementem sytemu finansowania projektów ekologicznych w regionie. W oparciu o środki publiczne, uzyskane z opłat i kar za korzystanie ze środowiska w ramach ustawowego podziału, wychodząc naprzeciw potrzebom beneficjentów, wypracowano zestaw narzędzi finansowych wspierających realizacje projektów środowiskowych. W opracowaniu, w oparciu o metodę analityczno-opisową, dokonano oceny funkcjonowania Funduszu w odniesieniu do podstawowych kategorii budżetowych w latach 2009-2016.Szczególnie odniesiono się do roli jaką odegrał Fundusz w uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej w Województwie Zachodniopomorskim, również jako Instytucja Wdrażająca osie środowiskowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. (abstrakt oryginalny)
19
61%
Na podstawie przeprowadzonej analizy można stwierdzić, że w polskich gminach wiejskich w ostatnich latach poczynione zostały znaczne inwestycje w zakresie dostępności do odpowiedniej jakości wody pitnej, których efektem jest rozwój sieci wodociągowej. Nadal jednak znacznie więcej nierozwiązanych problemów występuje w zakresie gospodarki ściekowej i odpadowej. Budowa sieci kanalizacyjnej pozostała w tyle w stosunku do sieci wodociągowej. Do powodów takiego stanu rzeczy należą niewątpliwie charakter inwestycji wodno- kanalizacyjnych oraz specyfika obszarów wiejskich. (...)Przedstawiona w artykule diagnoza stanu infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na obszarach wiejskich pozwala stwierdzić, że - pomimo znacznego wzrostu liczby inwestycji w ostatnich latach - jej stan nadal jest niezadowalający, co niewątpliwie ma wpływ na realizowanie zrównoważonej gospodarki na terenach wiejskich. (fragment tekstu)
20
Content available remote Innowacyjne metody przetwarzania ścieków przemysłu rolno-spożywczego
61%
Artykuł przedstawia kompleksową charakterystykę ścieków, uwzględniającą zarówno ich klasyfikację jak również opis sposobów określania ładunku zanieczyszczeń, ze szczególnym uwzględnieniem ścieków przemysłu rolno-spożywczego. Zaproponowano także metody oczyszczania ścieków z tego przemysłu w odniesieniu do głównych wad i zalet różnych technologii. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.