Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Water treatment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Influence of Pool Detergents on Formation of Chloramines in Swimming Pool Water
100%
Środki czystości stosowane na pływalniach są istotnym elementem w procesie utrzymywania należytych warunków sanitarno-higienicznych. Mogą być również przyczyną zanieczyszczenia wody, a także stanowić potencjalne zagrożenie zdrowotne dla użytkowników pływalni. Badania naukowe pokazują, że połączenie substancji stosowanych podczas dezynfekcji z niektórymi zanieczyszczeniami wody basenowej może powodować powstawanie wielu groźnych produktów ubocznych. Jednym z nich są chloraminy wykazujące właściwości kancerogenne i mutagenne. Analiza czynników mających wpływ na ich powstawanie jest zatem bardzo ważna. Celem artykułu było określenie wpływu środków czystości stosowanych na pływalniach na powstawanie chloramin w wodzie basenowej. Próbki wody basenowej poddawano działaniu wybranych detergentów (Benamin AKR, Benamin SND, Randklar A, Randklar S), używanych na jednej z krakowskich pływalni, następnie badano je pod kątem zawartości monochloraminy, dichloraminy i trichloraminy. Otrzymane wyniki mogą być pomocne przy podejmowaniu działań łagodzących negatywne skutki używania środków czystości na basenach. (abstrakt oryginalny)
Coraz więcej uwagi w technologii oczyszczania wód poświęca się obecności mikrozanieczyszczeń organicznych, wykazujących oddziaływania, w tym również szkodliwe, na organizmy żywe. Na szczególną uwagę zasługują mikrozanieczyszczenia organiczne, należące do grupy związków о aktywności estrogenicznej. W artykule przedstawiono efektywność usuwania mykoestrogenów w koagulacji, sorpeji na pylistym węglu aktywnym i nanofiltracji, realizowanych jako procesy pojedyncze i w układach zintegrowanych. (abstrakt oryginalny)
Przełomowa technika nanomembran, w wyniku prostej filtracji, w sposób grawitacyjny jest w stanie oczyścić i odsolić wodę morską bez użycia energii i ciśnienia. Pierwszą na świecie tak nowatorską technologię opracowali młodzi naukowcy i inżynierowie z Polski, pod kierownictwem Bartosza Kruszki. (abstrakt oryginalny)
Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW S.A.) jest największym systemem zaopatrzenia w wodę w Polsce z 11 stacjami uzdatniania wody i 3 mln konsumentów. Jednak system ten jest stopniowo rozmontowywany. Lokalne przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne rozbudowują własne ujęcia wody lub importują wodę z Czech, traktując system GPW S.A. tylko jako źródło rezerwowe. Jest to efekt wzrastających kosztów jednostkowych wody dostarczanej przez GPW S.A.Koszty te cześciowo są związane z utrzymywaniem zbiorników przeciwpowodziowych oraz dodatkowymipodatkami. Zakład Uzdatniania Wody Goczałkowice jest głównym, najnowocześniejszym i najtańszym producentem wody w systemie GPW S.A. Wobec tego całkowita rezygnacja z poboru wody z tego źródła jest mało realna. Jednakże ograniczenie poboru wody z zakładu Goczałkowice zmniejszyłoby konkurencyjność tej stacji w wyniku wzrostu średnich kosztów stałych. Bardziej racjonalne byłoby ograniczenie produkcji w innych stacjach uzdatniania wody. Ponadto, ze względu na spływ grawitacyjny, pobór wody z Soły przez zakład Goczałkowice jest bardziej opłacalny niż pobór z innych źródeł. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była ocena możliwości wykorzystania analizy ekonomicznej w celu porównania wybranych złóż filtracyjnych stosowanych w oczyszczalni wody. Do analizy wytypowano wybrane masy filtracyjne, które są powszechnie stosowane do usuwania żelaza i manganu z wód podziemnych. Oczyszczanie wody w wyniku filtracji jest jednym z najważniejszych procesów w technologii wody. Woda podziemna pobierana ze studni głębinowych jest zanieczyszczona zawartością żelaza i manganu. Dlatego wiele indywidualnych, miejskich i przemysłowych stacji uzdatniania wody stara się skutecznie usunąć żelazo i mangan z wody. Każdego roku na rynku polskim kupuje się tysiące ton różnych mas filtracyjnych do oczyszczania wody. Przeprowadzone testy w ramach eksperymentu obejmują analizę złóż filtracyjnych, takich jak: Filtersorb FMH, Filter AG, Pyrolox i Defeman. Wybrane masy filtracyjne różniły się od siebie: pochodzeniem, gęstością, wielkością ziaren, średnicą i ceną. Do pełnej analizy ekonomicznej wybranych mas filtracyjnych wybrano następujące czynniki, które miały wpływ na koszty eksploatacji: koszt złoża filtracyjnego, opłaty za ochronę środowiska przy ujmowaniu wody, koszty napowietrzania wody, koszt odczynników chemicznych do regeneracji złóż, koszt pompy dozującej, koszty odczynników do regeneracji filtra. Analiza wykazała, że koszt eksploatacji filtra zależy głównie od szybkości filtracji oraz ceny złoża. Ponadto znaczne części kosztów eksploatacji filtra to opłata środowiskowa za ujęcie wody, ale niższe niż kupno złoża filtracyjnego. Najtańszym w eksploatacji złożem okazało się Defeman i Filter-AG, najdroższym - Filter-FMH. (abstrakt oryginalny)
Referat omawia problematykę skażenia środowiska naturalnego poprzez niewłaściwe odprowadzanie wód deszczowych z dróg i autostrad. Przedstawiono krytyczne podejście do różnych systemów oczyszczania wód opadowych pochodzących z ulic zgodnie z M. Armbruster i G. Morandini oraz omawia stworzony przez firmę AWAS system spełniający założenia wytycznych dotyczących stosowania rozwiązań technicznych na obszarach ochrony wód.(abstrakt oryginalny)
Wzrastające wymagania dotyczące jakości wody do picia powodują, że technologie membranowe są coraz częściej brane pod uwagę jako procesy alternatywne w uzdatnianiu wody. Rozwój technik membranowych w ostatnich latach spowodował, że ich zastosowanie w ochronie środowiska jest coraz bardziej korzystne. W procesach membranowych siłą napędową jest różnica ciśnień po obu stronach membrany. [...] W prezentowanej pracy przedstawiono efektywność usuwania arsenu z wody w procesach membranowych. (fragment tekstu)
Przedstawione reakcje chloraminy-T i dichloraminy-T z kationami metali wskazują na potencjalne możliwości wykorzystania ich wielkocząsteczkowych analogów w podobnych reakcjach utleniania (kopolimer N-chlorosulfonamidowy i N,N-di-chlorosulfonamidowy) oraz wymiany jonowej (kopolimer N-chlorosulfonamidowy). Zastosowanie nierozpuszczalnych w wodzie, ale porowatych czynników utleniających w postaci ziarnistego złoża umieszczonego w kolumnie stwarza nowe możliwości w obróbce roztworów zawierających kationy metali. Z podanych reakcji szczególne zainteresowanie wzbudza utlenianie Fe(II) do Fe(III) za pomocą CAT i DCT, które wykazuje podobieństwo do procesu odżelaziania wód - podstawowego procesu uzdatniania wód naturalnych do celów komunalnych i przemysłowych. (fragment tekstu)
Analiza jednostkowych kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych stacji uzdatniania wód powierzchniowych pokazuje, że koszty te maleją wraz z wydajnością stacji. Wyższe koszty występują dla stacji pobierających wody kategorii A2 i A3, a niższe pobierające wodę kategorii A1. Jednostkowe koszty inwestycyjne stacji uzdatniania wód powierzchniowych są wielokrotnie wyższe niż w przypadku stacji uzdatniania wód podziemnych. Jednostkowe koszty eksploatacyjne stacji uzdatniania wód powierzchniowych są natomiast nieznacznie niższe niż w stacjach uzdatniania wód podziemnych stosujących procesy fizyczno-chemiczne. Analiza struktury kosztów pokazała, że amortyzacja i zużycie energii są dominującymi składnikami kosztów stacji uzdatniania wód powierzchniowych. Kolejne miejsca zajmują wynagrodzenia oraz zużycie materiałów, a koszty remontów zależą od stanu technicznego stacji(abstrakt oryginalny)
Obecność produktów ubocznych dezynfekcji wody (DBPs) w środowisku basenowym jest zagrożeniem dla zdrowia użytkowników pływalni. Z uwagi na mechanizm formowania DBPs nie jesteśmy w stanie zapobiec ich powstawaniu. Istnieje jednak kilka możliwości zapobiegania szkodliwemu wpływowi DBPs na zdrowie użytkowników basenów, wśród których należy wymienić różne rodzaje metod redukcji prekursorów chloru związanego i DBPs oraz nowe podejście do projektowania rozdziału powietrza wentylacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem gospodarki wodnej jest zaspokojenie potrzeb wodnych, zarówno ilościowych, jak i jakościowych wszystkich konsumentów wody. Prawidłowe gospodarowanie wodą łączy jej ochronę przed zanieczyszczeniami z zapewnieniem wymaganych dostaw przy możliwie jak największej minimalizacji kosztów. Czynnikiem znacznie wpływającym na koszty inwestycyjne budowy stacji uzdatniania wody jest sposób jej poboru oraz wielkość i rodzaj urządzeń technologicznych. Z tego względu uzasadnionym działaniem jest dobranie ciągu technologicznego uzdatniania wody w taki sposób, aby powodować jak najmniejszą ingerencję w skład oczyszczanej wody zapewniając w najprostszy możliwy sposób spełnienie wymagań stawianych wodzie do picia i na cele bytowo-gospodarcze1. Podstawowym i najczęściej stosowanym procesem w uzdatnianiu wody jest filtracja. (fragment tekstu)
Ocena cyklu życia produktu jest jednym z elementów jego zarządzania. Warunki, w jakich nowy produkt jest projektowany, produkowany, sprzedawany i poddawany recyklingowi, zmieniają się z czasem. Dlatego te etapy cyklu życia produktu powinny być zarządzane w sposób ciągły. Na co dzień ludzie używają różnorodnych materiałów polimerowych, które pod koniec życia mogą zanieczyścić środowisko. Jednocześnie jednak materiały te można również wykorzystać do jego oczyszczania. Tradycyjnie to syntetyczne polimery są jednym z materiałów używanych do oczyszczania wody. Obecnie naukowcy poszukują nowych, skuteczniejszych, bardziej ekologicznych i korzystniejszych ekonomicznie metod oczyszczania wody. Uznano, że tradycyjne materiały stosowane do oczyszczania wody modyfikować można polisacharydami, np. celulozą, skrobią, chityną lub chitozanem. Wymienione polisacharydy pochodzą z zasobów naturalnych i posiadają właściwości przydatne w procesach oczyszczania wody, m.in. podczas odsalania i filtracji przez membrany, a także w zastosowaniu jako środki do dezynfekcji wody. Te naturalne polimery są nietoksyczne, kompatybilne w stosunku do środowiska naturalnego i jednocześnie niedrogie. Jednak ich właściwości mechaniczne są dość niskie. Korzystne jest zatem stosowanie ich jako modyfikatorów polimerów syntetycznych, materiałów nieorganicznych lub nanocząsteczkowych. Zatem materiały polisacharydowe wpływają na jakość środowiska wodnego poprzez oczyszczanie wody. W niniejszym artykule przeglądowym omówiono zastosowanie materiałów polisacharydowych do oczyszczania wody zgodnie z zasadami zrównoważonego zarządzania środowiskowego. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Innovative Activities in the Water and Sewage Industry
75%
The purpose of this study is to analyze and present the results of research devoted to the development and intentions of water and sewage companies operating on the Polish market in the context of innovation. The data collected and analysed in the research has not been published yet. The specific purposes of the study is to describe the state of innovation of water and sewage companies operating across the country, and to indicate the directions for their development, their barriers and problems in the context of implementing innovation. The first part of the study focuses on the theoretical aspects of innovative activities of municipal companies, and characterizes the notions of innovation and innovativeness. In its subsequent part, the study describes the object, subject, purpose of the study, the research methods and techniques applied in the paper. The analysis and discussion of a selected research part is included in the last part of the study, which is closed by the final conclusions. (original abstract)
Gdyński system zaopatrzenia w wodę ciągle się rozwija, czego przykładem jest nowa stacja uzdatniania wody (SUW) "Cedron" w Wejherowie przy ul. Marynarki Wojennej, którą uroczyście otwarto w ubiegłym roku. (fragment tekstu)
Over the last decade, Poland has witnessed a statutory change in the definition of rainwa-ter. It stopped being regarded as wastewater. Municipalities in Poland have developed different models for rainwater management and various ways of financing them. The aim of the study is to identify and to describe the most important elements of rainwater management models in Poland with the use of operators. It focused not only on constitutive features of the system, but also on financial aspects, such as fees and investments (with the omission of fiscal ones). The study helped to identify three organisationally distinguishable operator models and indicated strengths and weaknesses of each of them. Such a systematic and structured analysis lays the groundwork for the assessment of these models and enables other municipalities to make a conscious decision on which model to implement.(original abstract)
The goal of this research is to assess the potential of organic matter to form water disinfection by-products. The experiments were been conducted on the water samples (after the treatment process, but prior disinfection) taken from Water Treatment Plants Raba and Bielany. Both analyzed Plants apply chlorination, as the water disinfection process. The water samples were chlorinated using sodium hypochlorite, with a dosage that resulted in a residual free chlorine on a level 3-5 mg dm-3 after 24 h. After this time, a gas chromatography was employed to analyze water chlorination by-products from trihalomethanes group, haloacetic acids, haloacetonitriles, haloketones, chloral hydrate and chloropicrin. The experiments showed that water samples taken from Water Treatment Plants Raba and Bielany characterized with different potential to form analyzed water chlorination by-products. When compared to water from Bielany, water from Water Treatment Plant Raba had the higher potential to form haloacetic acids, haloketones and chloral hydrate, even though it was better quality. Only the formation potential for trihalomethanes was higher in the sample from Bielany. The formation potential of water from Raba was higher also for nitrogenous chlorination by-products (haloacetonitriles and chloropicrin) in comparison to water taken from the Plant Bielany - this potential, in one unit of organic nitrogen, for water from Raba was three times higher for haloacetonitriles, and more than 8 times higher for chloropicrin. Due to the higher concentration of bromine ions in water from Bielany, bromide water disinfection by-products were formed in higher concentrations than in water from Raba. The highest influence of the bromine ions was observed for haloacetonitriles.(original abstract)
Wody zaolejone pochodzące z morskich i lądowych instalacji oraz transportu morskiego stanowią poważne zagrożenie dla środowiska, co sprawia że muszą być oczyszczane wieloetapowo, także z wykorzystaniem procesów membranowych i membran nieorganicznych. Głównymi zaletami takich membran są wysoka wydajność i selektywność, duża odporność na temperaturę i ciśnienie, odporność na kwasy, zasady i rozpuszczalniki, długa żywotność - a przy ich stosowaniu znaczące zmniejszenie oddziaływania przemysłu i transportu na środowisko. Praca przedstawia wyniki procesu separacji oleju z emulsji z dodatkiem NaCl. Badania doświadczalne zostały przeprowadzone z wykorzystaniem instalacji laboratoryjnej oraz membrany ceramicznej o średnicy 300 kDa. Wykonane analizy dotyczyły wydajności i selektywności badanej membrany w zależności od czasu, a wyniki analiz zostały następnie porównane z wymaganiami IMO. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Jakość wody pitnej w Polsce
63%
Pytanie, czy w Polsce wszyscy obywatele mają zapewniony dostęp do bezpiecznej i czystej wody, nie jest retoryczne. Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP1 w 2009 r. wynika, że ponad 60% Polaków nie ma do niej zaufania i boi się ją pić bez przegotowania. Woda płynąca z kranów, chociaż powszechnie dostępna, oceniana jest jako zbyt zanieczyszczona, nadmiernie nasycona fluorem lub nieposiadająca odpowiednich walorów konsumpcyjnych (kolor, zapach i smak). Obecne systemy uzdatniania wody potrafi je wyeliminować, jednakże samo uzdatnianie, dokonywane w Polsce przede wszystkim za pomocą procesu chlorowania wody, zdecydowanie pogarsza jej jakość w stosunku do wody naturalnie czystej. W efekcie coraz mniej Polaków pije wodę surową, bezpośrednio z kranu, coraz częściej też nawet do gotowania potraw używana jest kupowana w sklepach woda butelkowana, ponieważ społeczeństwo nie ma zaufania do bezpieczeństwa wody dostarczanej im przez wodociągi miejskie. Pytanie brzmi: czy słusznie? Dlatego w artykule przedstawiono analizę stanu w zakresie jakości wody pitnej oraz stopnia dostępu do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w Polsce. W tym celu wykorzystano metodę analizy wtórnej danych statystycznych dostępnych w materiałach Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie, danych źródłowych Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie w Bydgoszczy oraz Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Otrzymane wyniki pozwolą na sformułowanie wniosków w zakresie jakości dostępnej wody dla mieszkańców w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Woda kierowana do sieci wodociągowej musi spełniać określone wymagania jakościowe. Z powodu wzrastającego jej deficytu do celów wodociągowych wykorzystuje się wody o coraz gorszych parametrach jakościowych. Szczególnie dużym problemem jest uzyskanie odpowiedniej jakości wody do picia na terenach wiejskich. Układy technologiczne niewielkich stacji uzdatniania nie zawsze prawidłowo zostały zaprojektowane, a trudnościom w uzyskaniu wymaganej jakości uzdatnionej wody sprzyjają: niewłaściwy stan techniczny urządzeń, brak specjalistycznej obsługi oraz niedostatek środków finansowych na konieczne inwestycje. Stąd w technologii uzdatniania wody poszukuje się bardziej wydajnych i jednocześnie ekonomicznych technik i materiałów(fragment tekstu)
Dwudziestu dziennikarzy z ekologicznych pism, portali internetowych, radia i telewizji. Trzy intensywne dni na Mazowszu, Dolnym i Górnym Śląsku. Atrakcyjnie i perfekcyjnie zorganizowany wyjazd do miejsc związanych z gospodarką wodną. Założeniem organizatorów było pokazanie całego obiegu wody: od jej ujęcia i uzdatniania, przez użytkowanie komunalne, po oczyszczanie i odprowadzanie wody bez zanieczyszczeń do środowiska. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pokazał nam sześciu beneficjentów, do których trafiły wielomilionowe środki na budowę, przebudowę, modernizacje i inwestycje związane z gospodarką wodną. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.