Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Waterworks
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W literaturze występuje niemały zbiór badań nad modelami biznesu przedsiębiorstw z branż IT. Wobec czego powstało pytanie o kształt i możliwość rekonfiguracji modelu biznesu przedsiębiorstw z branży dojrzałej? Dążąc do zgłębienia tego problemu, badaniami objęto modele biznesu przedsiębiorstw wodociągowych. Badania teoretyczne i empiryczne ujawniły ich składniki i formy. W efekcie uzyskanych opinii powstał obraz, z którego wynika, że biznes prowadzony przez setki, a nawet tysiące lat jest bardzo trudny do rekonfiguracji. (abstrakt oryginalny)
W pracy przeprowadzono analizę Ewidencji Gruntów i Budynków, Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu i Bazy Budynkowej. Stwierdzono, że Baza Budynkowa stanowi jedyne wartościowe źródło informacji o liczbie budynków i mieszkań wyposażonych w instalacje wodociągowe i kanalizacyjne według ich położenia. Opracowano metody obliczania liczby ludności korzystającej z wodociągów i wskaźnika zwodociągowania. Dokonano ewaluacji opracowanych metod przez porównanie osiągniętych wyników z szacunkami Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie. Wskazano na różnice pomiędzy wskaźnikami zwodociągowania obliczonymi metodą bazy budynkowej a szacunkami Głównego Urzędu Statystycznego. Stwierdzono, że Baza Budynkowa może stanowić źródło danych do obliczania wskaźników skanalizowania gmin i aglomeracji jako narzędzia aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych(abstrakt oryginalny)
The main problem of this article centers around the issue related to access to devices, serving to a purpose of water supply and draining off waste. The act concerning this issue imposes the requirement of providing an appropriate infrastructure for water supply and draining off waste on public utility enterprise or commune. However, when public entities do not plan investments connected with the building of proper infrastructure, one should consider, whether private people have the possibility to finance building of necessary devices. In accordance with judicial opinions, financing investments in water pipe infrastructure by private investors is not allowed on the basis of legal regulation in force. Moreover, the Act on Real Estate Management defines institution, which enables to collect a charge for increase in the value of real estate after completing the construction of the water pipe lines. Nevertheless this institution do not ensure effective participation in financing of infra-structure development by private investors. In connection with the above it seems that it should be introduced regulation, which enable concluding contracts, concerning financial participation in building infrastructure by private investors and also necessary protection of customers.(original abstract)
W pracy przedstawiono ogólne zasady projektowania i wykonywania systemów wodociągowych. Opisano oraz porównano różne rodzaje sieci wodociągowych. Scharakteryzowano także materiały stosowane w sieciach wodociągowych oraz wskazano ich wady i zalety. Praca zawiera także informacje na temat czynności związanych z odbiorem sieci i przekazania jej do użytku (próby szczelności oraz dezynfekcja). (abstrakt oryginalny)
Artykuł analizuje zakres usług wodociągowych i kanalizacyjnych w miastach oraz jego zmiany w latach 1992-2000.
W artykule przedstawiono opis i sposób działania programu do optymalizacji hydraulicznej i kosztowej pracy sieci wodociągowej. Program ten jest elementem złożonego systemu ICT do wspomagania zarządzania miejskiego przedsiębiorstwa wodociągowego. Przykładowe obliczenia optymalizacji wykonano na uproszczonym modelu sieci wodociągowej w Rzeszowie. Na podstawie wyników obliczeń symulacyjnych pokazano przydatność stosowania tego typu rozwiązań informatycznych w usprawnianiu zarządzania złożonymi obiektami sieciowymi, jakimi są miejskie sieci wodociągowe.(abstrakt oryginalny)
Wstąpienie Polski do Unią Europejskiej (UE) spowodowała konieczność dostosowania prawa krajowego do wymogów stawianych w przepisach unijnych, w tym przede wszystkim Ramowej Dyrektywie Wodnej (RDW). W RDW duży nacisk położono na wyposażenie w odpowiednią infrastrukturę największych miast, głównie ze względu na generowaną przez nie ilość zanieczyszczeń. W pracy dokonano analizy i oceny wielkości zmian w zakresie gospodarki wodno-ściekowej miasta Bydgoszczy, skupiając się głównie na latach 1990-2011. W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono znaczący rozwój badanej infrastruktury. Największe zmiany zaobserwowano w przypadku długości sieci kanalizacyjnej (wzrost o 300%), a w mniejszym stopniu wodociągowej (wzrost o 39%). Znacząco wzrosła również liczba osób korzystająca z kanalizacji o 7 punktów procentowych (z 84,6 do 91,6%). Bardzo korzystną zmianą w odniesieniu do środowiska naturalnego był kilkukrotny wzrost ilości oczyszczanych ścieków. Obecnie niemal 100% wytwarzanych ścieków w mieście jest oczyszczanych. Wskazano na istotne znaczenie środków pomocowych uzyskanych z UE na realizację inwestycji związanych z analizowaną infrastrukturą. Całkowity koszt inwestycji w tej dziedzinie wyniósł około 1 mld zł, a ponad połowę z tych środków miasto otrzymało z funduszy UE. Podsumowując stwierdzono istotną poprawę w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w Bydgoszczy. Rozbudowana i zmodernizowana infrastruktura spełnia obecnie wymagania jakościowe i ilościowe zawarte w RDW. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków, który w wielu gminach niczego nowego nie reguluje i pełni charakter jedynie fasadowy. Orzecznictwo kwestionuje niemal wszystkie uregulowania w sposób niekonsekwentny, z ogromną ilością różnic w poszczególnych województwach, w związku z czym wyłania się z niego obraz chaosu poglądów wojewodów i wojewódzkich sądów administracyjnych. Tymczasem chodzi zaś o zbudowanie regulaminu, w którym znajdzie się wiele merytorycznych treści i wyeksponowanie argumentu, że regulamin powinien mieć inny kształt, niż to wynika z piętnastoletniej praktyki. (abstrakt oryginalny)
Zapewnienie społeczeństwu miasta dostępu do bieżącej wody jest bardzo ważnym zadaniem. Od czasów średniowiecza w Gdańsku starano się o to, aby mieszkańcy mieli jak najbardziej bezpośredni dostęp do wody pitnej. Pierwszy system wodociągowy doprowadzał drewnianymi rurami wodę do studni zlokalizowanych w centrum miasta. W 1868 r. uruchomiono pierw-sze ujęcie wody. zlokalizowane ono było w Pręgowie, skąd rurami grawitacyj-nie woda doprowadzana była w granice miasta. Ujęcie to eksploatowane jest do dzisiaj. Wraz z rozwojem miasta i wzrostem ludności zamieszkującej Gdańsk, powstawały kolejne ujęcia wody. Gdański system wodociągowy kształtowano w taki sposób, aby ujęcia dostarczały wodę do miejskiej magi-strali, skąd rozprowadzana była w poszczególne części miasta. Obecnie gdańskie wodociągi korzystają z dziesięciu ujęć wody. Wśród nich jest jedno ujęcie drenażowe (Pręgowo), jedno ujęcie powierzchniowe (Straszyn) oraz osiem ujęć głębinowych. Woda dostarczana mieszkańcom Gdańska jest bada przez akredytowane laboratorium przez cały cykl produkcji oraz w trakcie dystrybucji w sieci wodociągowej, a jej jakość spełnia wszystkie wymagania zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 13 listopada 2015 roku w spra-wie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote System zarządzania jakością wody pitnej w Polsce
75%
Zbiorowe zaopatrzenie w wodę pitną prowadzone jest przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Są one zobowiązane przepisami prawa do zapewnienia dostaw wody w sposób ciągły i o należytej jakości. Nadzór nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi sprawowany jest w Polsce przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Systematyczną kontrolę wody przeprowadza powiatowy inspektor sanitarny. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna prowadzi monitoring kontrolny średnio 4 razy w roku w każdym wodociągu, natomiast monitoring przeglądowy raz w roku.(abstrakt oryginalny)
Infrastruktura wodociągowa stanowi ważny wyróżnik ogólnego rozwoju gospodarczego oraz standardu życia ludności. Powszechność usług wodociągowych jest "papierkiem lakmusowym" standardu cywilizacyjnego. Z drugiej strony struktura dostaw i zużycia jednostkowego wody jest również wyznacznikiem racjonalnego nią gospodarowania. Mimo niewątpliwej potrzeby rozeznania sytuacji w zakresie rozwoju infrastruktury wodociągowej w Polsce brak jest opracowań na ten temat, w tym również publikacji GUS, na których oparto przedstawiony w tym opracowaniu materiał faktograficzny. (fragment tekstu)
Celem artykułu są rozważania dotyczące obecności bakterii z rodzaju Legionella w systemach wodociągowych oraz odpowiedź na pytanie czy bakterie te stanowić mogą poważny problem w logistyce systemów zaopatrzenia w wodę w Polsce. W artykułu przedstawiona została analiza liczby zachorowań w Polsce na legionelozę - chorobę wywoływaną przez bakterie z rodzaju Legionella - w ostatnich latach. Liczba ta oraz zapadalność na tę chorobę porównano z zachorowaniami w innych krajach europejskich. Ponadto, analizie poddano dane dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia w wybranych miejscach (szpitale, koszary, itp.) pod kątem obecności bakterii z rodzaju Legionella. Zestawiono także epidemie choroby legionistów zarejestrowane w Europie w ostatnich latach. W podsumowaniu stwierdzono, iż w logistyce systemów zaopatrzenia w wodę, a w szczególności w logistyce dystrybucji wody nie należy lekceważyć zagrożenia związanego z obecnością bakterii z rodzaju Legionella i możliwością ich namnażania się. Należy podejmować właściwe działania zmierzające do ograniczania tego zagrożenia. Edukacja odbiorców wody będących właścicielami instalacji wodociągowej w budynkach oraz zarządców nieruchomości w zakresie zagrożenia związanego z tymi mikroorganizmami wydaje się jednym z kluczowych działań. Tylko świadomość zagrożenia u ludzi pozwoli na podjęcie właściwych kroków zaradczych. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Zmienność wskaźników zużycia wody wodociągowej w małym powiatowym mieście
75%
W pracy przedstawiono zmienność wskaźników zużycia wody dociągowej w 17 tysięcznym mieście powiatowym położonym we wschodniej części województwa małopolskiego. Użytkowników podzielono na gospodarstwa domowe, zakłady przemysłowe, zakłady usługowe wraz z pozostałymi odbiorcami. Na podstawie analizy obejmującej wielolecie 2000-2012, przy spadku całkowitego zużycia wody o 15,0 %, ustalono wskaźniki zużycia wody w odniesieniu do jednego podłączenia wodociągowego poszczególnych użytkowników wody. Ich średnie wartości wynosiły odpowiednio 0,744; 60,359 i 1.606 m3 ×d-1. W okresie badań wymienione wskaźniki uległy obniżeniu w przypadku gospodarstw domowych o 31,2 %, zakładów usługowych o 43,8 %, natomiast w przypadku zakładów przemysłowych podwyższeniu o 15,0%. Ustalono także przeliczeniowe zużycie wody na jednego mieszkańca w gospodarstwach domowych jako średnie 82,96 dm3 ×d-1. Wskaźnik ten uległ zmniejszeniu z 91,08 dm3 ×d-1 w roku 2000 do wartości 79,57 dm3 ×d-1 w roku 2012 (redukcja o 12,6 %). W strukturze zużycia wody dominującym użytkownikiem były gospodarstwa domowe (52,0%) następnie przemysł (30,8%), a pozostałą część wody (17,2 %) pobierały zakłady usługowe wraz z innymi użytkownikami.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zmiany stanu wyposażenia obszarów wiejskich powiatu olsztyńskiego ziemskiego w systemy odprowadzania ścieków bytowych, ze szczególnym uwzględnieniem przydomowych oczyszczalni ścieków. Dane pochodziły z zasobów GUS-BDL. Obliczono udział ludności korzystającej z wodociągów i kanalizacji oraz zaprezentowano liczbę komunalnych oczyszczalni ścieków. Dane dotyczące przydomowych oczyszczalni ścieków i zbiorników bezodpływowych przeanalizowano na 1000 mieszkańców oraz na 100 km2 powierzchni. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że wyposażenie w systemy odprowadzania ścieków rośnie. Szczególnie korzystnie rośnie liczba przydomowych oczyszczalni ścieków i nie spada liczba bezodpływowych zbiorników. Jest to wynikiem rosnącej liczby gospodarstw domowych i mieszkańców zwłaszcza w gminach otaczających Olsztyn. (abstrakt oryginalny)
Industrial tourism and technical facilities are a fast-growing branch of tourism that contains areas of great growth potential. The article deals with one of them. The tourist potential of water and sewage infrastructure in selected Polish cities was analysed and assessed. The study covered 11 cities of diverse socioeconomic potentials around the country. For each city, data were collected that had various levels of detail with regard to visitor numbers, tourist types, facilities made available, events and other special celebrations. For supplementary data, unstructured interviews were also conducted with relevant employees identified in businesses. The analysis showed the studied form of tourism to have very high tourism potential. The work focuses on factors and features accounting for its currently low level of development. It is also emphasised that, based on current tourism trends, it should be expected to continue to grow rapidly in the coming years, and thus warrants further research.(original abstract)
W pracy przedstawiono początkowe wyniki benchmarkingu w sektorze wodociągów i kanalizacji. Głównym celem pracy jest ukazanie konieczności dokonywania porównań i ciągłego doskonalenia się, zwłaszcza w sektorze usług publicznych, gdyż w obecnym czasie dobrze zarządzana firma musi podlegać zmianom i ulepszeniom, co wpływa wprost na zwiększenie jej efektywności finansowej i technicznej. Wstępna analiza porównawcza kilku wybranych wskaźników wykazała, że są obszary w dziedzinie wodociągów i kanalizacji, które wymagają w Polsce udoskonalenia, np. ograniczenie strat wody w sieci dystrybucji lub zwiększenie niezawodności działania systemów komunalnych.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono niektóre czynniki infrastrukturalne wsi, które wpływają na kształtowanie obszarów wiejskich. Wśród tych czynników wymieniono warunki mieszkaniowe, sieć wodociągów i kanalizacji, sieć dróg oraz poziom zużycia energii elektrycznej. Stwierdzono znaczny wzrost poziomu warunków mieszkaniowych, które w niektórych przypadkach zbliżone są do standardów występujących w miastach. Obecnie infrastruktura techniczna na wsi nabiera zupełnie nowego znaczenia w kontekście naszego wstąpienia do Unii Europejskiej, przyjęcia strategii realizacji Wspólnej Polityki Rolnej, w tym zwłaszcza programów rolno-środowiskowych. Aplikując programy WPR, Polska zobowiązała się jednocześnie do realizacji celów tej polityki, jej zasad, kryteriów, standardów i warunków funkcjonowania na wspólnym rynku.(abstrakt oryginalny)
Infrastruktura wodno-kanalizacyjna ma istotne znaczenie dla rozwoju gospodarczego każdego regionu. Wpływa dodatkowo na poprawę warunków życiowych mieszkańców oraz polepszenie stanu środowiska naturalnego. Ze względu na duże koszty budowy oraz małą świadomość ekologiczną, infrastruktura ta w Polsce była przez wiele lat niedoinwestowana. Skutkiem tego stan i wyposażenie w urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne wielu gmin w kraju jest niewystarczający. W pracy przeprowadzono analizę zmian w infrastrukturze wodno-kanalizacyjnej gmin powiatów tucholskiego i świeckiego. Zwrócono ponadto uwagę na rolę środków pomocowych pochodzących z UE umożliwiających szybką rozbudowę badanej infrastruktury. Stwierdzono znaczny rozwój zarówno sieci wodociągowej jak i kanalizacyjnej, przy jednoczesnym wzroście liczby ludności korzystającej z nich. Uznano działania podjęte w poszczególnych gminach za zadawalające, przy czym wskazano na pewne braki (głównie w zakresie kanalizacji), które powinny zostać wyeliminowane w kolejnych latach. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Determinants of the Operation of Poland's Water Utilities
63%
Celem artykułu jest zaprezentowanie sytuacji polskich przedsiębiorstw wodociągowych z perspektywy benchmarkingu na tle doświadczeń międzynarodowych oraz omówienie zalet stosowania benchmarkingu w celu poprawy efektywności tych przedsiębiorstw. Z doświadczeń autora wynika, że pierwszych efektów w zarządzaniu kosztami przez benchmarking można oczekiwać po około trzech latach uczestnictwa w projekcie benchmarkingowym. Kolejnym wyzwaniem jest znalezienie właściwych partnerów benchmarkingowych lub projektu benchmarkingowego, a przede wszystkim zapewnienie właściwej jakości i interpretacja danych płynących ze wskaźników benchmarkingowych. Zastosowanie zarządzania kosztami za pomocą benchmarkingu w Aquanet SA przyniosło wymierne efekty, można zatem stwierdzić, iż metoda ta przyczynia się do obniżenia kosztów, a w rezultacie zwiększa efektywność przedsiębiorstw wodociągowych.(abstrakt oryginalny)
Problematyka dopuszczalności pobierania przez gminę wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu dla urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych nie może być rozpatrywana wyłącznie w odniesieniu do art. 14 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zdaniem autora należy przy tym również uwzględniać art. 140 kodeksu cywilnego, a przede wszystkim klauzulę społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa. Społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa własności nieruchomości gminy jest wykonywanie zadań publicznych, w tym zadań własnych. Ponieważ zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym, pobieranie wynagrodzenia za służebność będzie w istocie stanowiło naruszenie klauzuli zasad współżycia społecznego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.