Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Webers law
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: Czy wyniki otrzymane za pomocą różnych metod doboru cech mają wpływ na efektywność klasyfikacji? Do badania wykorzystano dwie metody doboru cech: parametryczną metodę coraz metodę odwróconej macierzy współczynników korelacji. Skuteczność grupowań zweryfikowano za pomocą wskaźników homogeniczności, heterogeniczności i poprawności skupień. W ocenie efektywności grupowań wykorzystano podejście z medianą Webera. Badanie dotyczyło powiatów województwa zachodniopomorskiego pod względem jakości życia w świetle zrównoważonego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono badanie rozkładów dwumodalnych. Funkcja wykorzystywana do tych badań jest skonstruowana na wzór gęstości rozkładu normalnego. Parametry tej funkcji można jawnie wyznaczyć korzystając z funkcji specjalnych Webera. Zaprezentowano także zależności między parametrami gęstości funkcji a następnym momentem.
5
Content available remote Etyka konfucjańska a chiński duch kapitalizmu
67%
Celem tego artykułu jest zbadanie związku między religią dynamicznie rozwijających się Chin a ich gospodarką. Tekst nawiązuje do tezy Maxa Webera, który uważał, że to protestantyzm wywiera najlepszy wpływ na rozwój gospodarczy. Autor uważa, że konfucjanizm jest pozytywnie skorelowany z rozwojem gospodarczym Chin, choć jego wpływ nie jest taki jednoznaczny. Artykuł ma być głosem w dyskusji nad przyczynami wzrostu gospodarki chińskiej, uwzględniającym uwarunkowania kulturowe. Nie są one jedynym czynnikiem tego wzrostu, ale pomagają w zrozumieniu źródeł sukcesów ekonomicznych Chińczyków. Działają oni w oparciu o inne wartości niż kraje Zachodu i chociaż rozwój globalizacji może prowadzić do ich konwergencji, to nadal istnieją różnice kulturowe, które mają duże i niedocenione znaczenie dla teorii i praktyki ekonomii. Aby osiągnąć cel badawczy autor dokonuje analizy istniejącej literatury na dany temat, nawiązując także do myśli Webera. Wykorzystano metodę opisową do rozważań teoretycznych z uwzględnieniem odniesień do zagadnień praktycznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia psychologiczną analizę wpływu percepcji ceny produktu na chęć jego zakupu. Zależność ta nie jest jednak bezpośrednia, ten wpływ bowiem jest modyfikowany wrażliwością konsumenta na cenę, która zawsze jest kształtowana doświadczanym kontekstem innych cen, tak zwanymi cenami odniesienia. Kontekst cenowy może więc określać jeden z dwóch stanów rzeczy. Może odnosić się do podwyżki ceny, przywołując z pamięci wcześniejszą, niższą cenę danego produktu, lub do obniżki ceny, przedstawionej na przykład jako promocja cenowa. Na podstawie przeprowadzonych badań psychofizycznych nad percepcją zmiany cen stwierdzono istotnie wyższą wrażliwość konsumenta na podwyżkę niż na obniżkę, mierzoną ułamkiem Webera. Taki rezultat dobrze mieści się w psychologicznej teorii perspektywy, która podkreśla niesymetryczność w wartościowaniu zysków i strat i polega na tym, że strata (podwyżka) takiej samej wartości bezwzględnej wywołuje większe niezadowolenie niż zadowolenie spowodowane zyskiem (obniżka). Przeprowadzone analizy pokazały ścisłą zależność między psychologicznym pojęciem wrażliwości cenowej zdefiniowanej zgodnie z metodami psychofizycznymi a ekonomicznym pojęciem elastyczności cenowej i tym samym dobre uzupełnianie się ekonomii i psychologii w temacie badań. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.