Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Weight matrix
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Modelowanie przestrzenne jest obecnie jednym z podstawowych narzędzi badawczych wykorzystywanych w analizie regionalnej. Modele przestrzenne są rozszerzeniem klasycznych modeli ekonometrycznych, do których włączane są tak zwane efekty przestrzenne: przestrzenna zależność i przestrzenna heterogeniczność. Artykuł prezentuje podstawy teoretyczne modelowania przestrzennego wraz z definicjami podstawowych pojęć oraz analizą ich własności. Przedstawione są również metody estymacji i diagnostyki modeli przestrzennych. W pracy wskazuje się też z jednej strony na złożoność modelowania przestrzennego, a z drugiej strony na użyteczność takiego podejścia badawczego. Zarysowane zostały także trendy rozwojowe modelowania przestrzennego.(abstrakt oryginalny)
Zasadniczym elementem analiz przestrzennych jest określenie struktury przestrzennego sąsiedztwa. Umożliwia to szacowanie wpływu regionów sąsiedzkich na badane procesy w danym regionie. Macierz wag mierzy przestrzenne powiązania lub bliskość obserwacji, a także może reprezentować siłę interakcji między ośrodkami. Konstrukcja macierzy wag przestrzennych wynika z założeń o interakcjach między badanymi regionami. Większość macierzy wag bazuje na odległościach między regionami, odpowiadających odległościom między ich środkami wyznaczonymi geograficznie. W artykule zaprezentowano inne sposoby wyznaczania "środków" regionów (przykładowo na poziomie województw centrum regionu może być stolica województwa lub powiat reprezentujący największe natężenie badanej zmiennej).(abstrakt oryginalny)
3
75%
Celem pracy jest przedstawienie zastosowania modyfikacji macierzy wag określającej interakcje przestrzenne dla ceny ziemi rolniczej w województwach. W pracy rozważono również inne zmienne o charakterze ekonomicznym, które posłużyły do określenia macierzy odległości taksonomicznych. W analizie danych wykorzystano hierarchiczną metodę analizy skupień oraz globalny współczynnik korelacji Morana. Porównano trzy rodzaje macierzy wag. W przypadku macierzy wag binarnej i unormowanej wierszowo, nie udało się stwierdzić autokorelacji przestrzennej. Natomiast stwierdzono istnienie ujemnej korelacji przestrzennej w przypadku zastosowania zmodyfikowanej macierzy wag Wm, opartej na macierzy odległości taksonomicznych oraz macierzy sąsiedztwa. (abstrakt oryginalny)
Badania i analizy ekonomiczne prowadzą do klasyfikacji obserwowanych obiektów pod względem przestrzennym, czasowym lub przestrzenno-czasowym. Pomijanie oddziaływania przestrzeni na badane obiekty może prowadzić do obniżenia wartości prowadzonych analiz, a nawet do błędnych wniosków. W zagadnieniach klasyfikacyjnych powinno się zatem dążyć do wykorzystania jak największych możliwości, związanych z danymi czasowo- przestrzennymi. Celem przeprowadzonych badań była próba uwzględnienia w analizach przestrzennych nie tylko interakcji przestrzennych, ale także przestrzenno-czasowych, a w konsekwencji propozycja modyfikacji macierzy wag przestrzennych w taki sposób, aby możliwa była analiza interakcji przestrzenno-czasowych. Zaproponowane przez autora podejście do zagadnienia rozwija metody analiz czasowo-przestrzennych. W pracy oprócz metod statystyki przestrzennej wykorzystano elementy analizy funkcjonalnej.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy wpływu sposobu definiowania macierzy wag przestrzennych na wynik porządkowania liniowego na przykładzie rankingu państw Unii Europejskiej ze względu na poziom życia. Ustalenie struktury zależności przestrzennych jest istotnym zagadnieniem badawczym, gdyż umożliwia uwzględnienie w analizach niemierzalnych efektów przestrzennych, a ponadto pozwala uniknąć błędów poznawczych i podnosi wiarygodność analiz. Za aproksymację poziomu życia przyjęto przestrzenny taksonomiczny miernik rozwoju [Antczak 2013]. W opracowaniu przyjęto kilka wariantów macierzy wag przestrzennych, m.in.: macierz kontyngencji rzędu I i II, macierz odległości geograficznej oraz macierz odległości ekonomicznej. Wyniki przeprowadzonej analizy wskazują, że ostateczny kształt rankingu jest zależny od sposobu konstrukcji macierzy wag przestrzennych(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono zagadnienie konstrukcji sprężynowego układu wagowego spełniającego kryterium e-optymalności. Do konstrukcji macierzy układu wykorzystano macierze incydencji częściowo zrównoważonych układów bloków. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozważamy nowe metody konstrukcji wysoce D-efektywnych sprężynowych układów wagowych w klasach, w których nie istnieje układ D-optymalny. Podajemy warunki wyznaczające relacje pomiędzy parametrami tych układów oraz przykłady konstrukcji. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem artykułu jest analiza zmian wielkości zanieczyszczenia powietrza w podregionach Polski w latach 1998-2012, według rodzajów substancji zanieczyszczających (tlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu i pyły, wyrażonych w kilogramach na mieszkańca) z zastosowaniem przestrzennej dynamicznej metody przesunięć udziałów. W opracowaniu dokonano oceny tempa wzrostu wielkości zjawiska. Ponadto, zidentyfikowano i oszacowano udział czynników strukturalnych, sektorowych oraz regionalnych (lokalnych, przestrzennych) w wielkości efektu globalnego (zanieczyszczenia w Polsce ogółem) w przekroju podregionów. Dodatkowo włączono do badania aspekty przestrzenne (zależności międzyregionalne) w postaci macierzy wag przestrzennych. Jednakże, ze względu na różnokierunkowy i transgraniczny charakter zmiennej aplikowano różne typy macierzy. Skonstruowano je na podstawie sąsiedztwa jednostek oraz estymowanych trendów przestrzennych dotyczących ilości emitowanych zanieczyszczeń. W badaniu wykorzystano również elementy eksploracyjnej analizy danych przestrzennych. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono analizę przestrzenną z uwzględnieniem macierzy wag zbudowanej w oparciu o macierz odległości. Do budowy macierzy odległości wykorzystano cechy o charakterze ekonomicznym. Wykorzystując współczynnik korelacji przestrzennej Morana stwierdzono, nielosowe rozmieszczenie badanych obiektów ze względu na cenę gruntów rolniczych. (abstrakt oryginalny)
W artykule pokazano możliwości zastosowania metod analizy przestrzennej do badania rynku nieruchomości. Metody te zostały wykorzystane do zbadania zróżnicowania ceny 1 m2 nieruchomości mieszkaniowej w Polsce południowo-wschodniej. Analizie poddano współczynniki korelacji globalnej i lokalnej Morana. Otrzymane wyniki zostały wzbogacone danymi makroekonomicznymi. Przeprowadzona analiza potwierdza opinię, że ceny nieruchomości mieszkalnych zależą od położenie przestrzennego. Natomiast oddziaływanie czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości może zostać zaburzone przez czynniki lokalne kształtujące popyt i podaż. Statystyki autokorelacji przestrzennej, które informują o rodzaju i sile zależności przestrzennej, umożliwiają poszerzenie tradycyjnie stosowanych miar, a tym samym mogą stać się podstawą decyzji biznesowych.(abstrakt oryginalny)
Zasadniczym elementem analiz przestrzennych jest określenie struktury przestrzennego sąsiedztwa. Umożliwia to szacowanie wpływu regionów sąsiedzkich na badane procesy w danym regionie. Macierz wag mierzy przestrzenne powiązania lub bliskość obserwacji, a także może reprezentować siłę interakcji miedzy ośrodkami. Konstrukcja macierzy wag przestrzennych wynika z założeń o interakcjach między badanymi regionami. Najpowszechniejszym podejściem jest przyjęcie istnienia wspólnych oddziaływań tylko pomiędzy tymi regionami, które mają wspólną granicę. Drugim popularnym podejściem jest przyjęcie, że relacje przestrzenne istnieją pomiędzy wszystkimi regionami, zaś ich wagą jest odwrotność odległości. Bliższe sobie regiony oddziałują na siebie silniej niż regiony bardziej oddalone. Można także wykorzystywać macierze sąsiadów w promieniu d km lub macierze k najbliższych sąsiadów. Macierze wag przestrzennych są wykorzystywane w badaniach autokorelacji przestrzennej między obserwacjami. Ponieważ różne macierze dają odmienne wyniki badań, wybór macierz wag jest jednym z najważniejszych kroków w analizach przestrzennych. Celem artykułu jest scharakteryzowanie wybranych macierzy wag i statystyk przestrzennych.
Celem artykułu jest zbadanie siły i charakteru autokorelacji przestrzennej miedzy województwami ze względu na syntetyczne zmienne mierzone na skali sumarycznej opisujące sytuację społeczną. Dodatkowo na podstawie przeprowadzonych badań sformułowano wnioski o charakterze metodycznym i praktycznym. Sytuacja społeczna została opisana za pomocą dwunastu zmiennych podzielonych na cztery grupy: bezrobocie, ludność, szkolnictwo i zdrowie. W każdej z grup przeprowadzono badanie autokorelacji przestrzennej przy wykorzystaniu macierzy wag oraz wybranych statystyk globalnych i lokalnych.
Rozważany jest problem predykcji wartości globalnej w podpopulacji (domenie) podobnie jak w Rao (2003). Zaproponowano przypadek szczególny Ogólnego Mieszanego Modelu Liniowego, gdzie dwa składniki losowe spełniają założenia odpowiednio przestrzennego i czasowego procesu średniej ruchomej. Proponowany model jest uogólnieniem modeli wielookresowych rozważanych przez Verbeke, Molenberghs (2000) oraz Hedeker, Gibbons (2006). Wyprowadzona zostanie postać najlepszego liniowego nieobciążonego predyktora wartości globalnej w domenie. W badaniu symulacyjnym dokładność empirycznej wersji najlepszego liniowego nieobciążonego predyktora była analizowana zarówno w przypadkach prawidłowej jak i nieprawidłowej specyfikacji macierzy wag. (abstrakt oryginalny)
14
63%
W artykule zaprezentowano wykorzystanie przestrzennej macierzy wag opartej na odległości ekonomicznej w analizie przestrzennej stopy bezrobocia dla Polski. Przestrzenna macierz wag wyraża potencjalne interakcje przestrzenne między badanymi obszarami i stanowi podstawę stosowanych narzędzi ekonometrii przestrzennej. Podczas ustalania sąsiedztwa wykorzystywane są takie kryteria, jak kryterium wspólnej granicy, kryterium odległości czy kryterium k najbliższych sąsiadów. Potencjalna siła oddziaływanie jest natomiast ustalana za pomocą standaryzacji macierzy wierszami do jedności lub za pomocą odległości opartych na własnościach fizycznych obszarów. Słabością standaryzacji macierzy jest przyjęcie tej samej siły oddziaływania dla wszystkich obszarów. Naturalnym wydaje się zróżnicowanie siły oddziaływania w zależności od wybranych obszarów, co wynikać powinno z podobieństwa oraz różnic obszarów w zakresie kształtowania się badanego zjawiska oraz jego determinant. Wykorzystanie odległości opartej na własnościach fizycznych obszarów pozwala na ujęcie zróżnicowanej siły oddziaływania sąsiadujących obszarów, co pozwala na większą realność prowadzonych analiz. Niestety własności fizyczne nie są determinantami zjawisk ekonomicznych, których dotyczy analiza przestrzenna, co oznacza, że najczęściej nie mają one bezpośredniego związku z badanym zjawiskiem. Przedstawione w artykule wykorzystanie odległości ekonomicznej do budowy macierzy wag stanowi alternatywą określania siły oddziaływania dla ekonomicznych procesów przestrzennych wobec odległości opartej na charakterystykach fizycznych badanych obszarów oraz wobec propozycji standaryzacji wierszami do jedności. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotny problem ekonometrii przestrzennej, jakim jest konstrukcja przestrzennej macierzy wag. Macierz ta wyraża potencjalne interakcje przestrzenne między badanymi obszarami oraz stanowi podstawę analiz przestrzennych. Celem artykułu jest przeprowadzenie rozważań dotyczących różnorodnych sposobów definiowania przestrzennej macierzy wag. Rozpatrzono kolejne sposoby ustalania sąsiedztwa między obszarami w postaci sąsiedztwa w sensie wspólnej granicy, sąsiedztwa określonego na podstawie odległości fizycznej oraz sąsiedztwa ustalonego na podstawie kryterium liczby k najbliższych sąsiadów. Rozważona została również kwestia wyznaczania siły oddziaływania dla zdefiniowanego wcześniej układu sąsiedztwa, gdzie pod uwagę zostały wzięte takie podejścia jak standaryzacja macierzy wierszami do jedności, czy wyznaczenie siły oddziaływania na podstawie własności fizycznych obszarów. W wyniku przeprowadzonych rozważań zaproponowana została dwuetapowa procedura budowy macierzy przestrzennej wag (sąsiedztwa). Zaproponowana została również definicja odległości ekonomicznej, która stanowi poprawne narzędzie dla ustalania siły oddziaływania między sąsiadującymi obszarami. Wprowadzona odległość ekonomiczna jest ważną alternatywą określania siły oddziaływania dla ekonomicznych procesów przestrzennych wobec odległości opartej na charakterystykach fizycznych badanych obszarów oraz wobec propozycji standaryzacji wierszami do jedności. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzona zostanie analiza powiązań gospodarczych między wybranymi krajami Unii Europejskiej. W tym celu wykorzystane będą zmodyfikowane modele przestrzenne: model probabilistyczny Huffa, model grawitacji i model strumieni przepływów Laksmanana-Hansena. Analiza związków przestrzennych opierać się będzie na wykorzystaniu macierzy wag przestrzennych W, która zdefiniuje strukturę przestrzenną sąsiedztwa, wykorzystując odległość ekonomiczną. Odległość ta może być obliczana na podstawie stosunków handlowych, przepływów czynników produkcji, różnic w poziomie cen, stóp procentowych oraz dochodów per capita. Powyższe modele zostaną uzupełnione przez miary otwartości gospodarek oraz miary siły oddziaływania między rynkami. (fragment tekstu)
Celem publikacji jest aplikacja przestrzenno-czasowej Środowiskowej Krzywej Kuznetsa (SpEKC, Spatiotemporal Environmental Kuznets Curve) do testowania zależności pomiędzy wzrostem gospodarczym a ilością zebranych zmieszanych odpadów komunalnych na poziomie podregionów Polski. Badanie przeprowadzono na podstawie wybranych wskaźników środowiskowych. Zmienna objaśniana, w postaci ilości zebranych odpadów komunalnych w kilogramach na mieszkańca, charakteryzowała stan środowiska naturalnego, a PKB na osobę w cenach stałych (jako zmienna objaśniająca) prezentowała poziom rozwoju gospodarczego poszczególnych podregionów Polski. W części empirycznej zastosowano przestrzenne modele panelowe oparte na funkcjach EKC. W ten sposób wyznaczono poziomy rozwoju gospodarczego poszczególnych jednostek, dla których ilość wytwarzanych odpadów spadała bądź wrastała w zależności od bogactwa podregionu. Ważnym elementem modeli była aplikacja różnych typów macierzy wag przestrzennych, które skonstruowano w oparciu o estymowane trendy przestrzenne dotyczące ilości produkowanych odpadów w Polsce oraz uwzględniając sąsiedztwo podregionów. Dane dotyczyły lat 2005-2012. Modele estymowano w pakiecie RCran. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Wykorzystanie metod statystycznej analizy przestrzennej w badaniach ekonomicznych
51%
Celem artykułu było przybliżenie statystycznych metod przestrzennych. Ze względu na obszerność tematu ograniczono się do zagadnienia autokorelacji przestrzennej. Omówiono takie współczynniki korelacji jak: Morana, Geary'ego, Getisa i Orda. W pracy przedstawiono przykłady analiz przestrzennych, które zostały przeprowadzone przez autora. Omówiono również kluczowe zagadnienie w analizach przestrzennych jakim jest dobór macierzy wag. (abstrakt oryginalny)
Restrykcje umożliwiają wprowadzenie teorii ekonomicznej do astrukturalnych modeli VECM. Pozwalają więc pogodzić dwie, przez wiele lat traktowane jako antagonistyczne, szkoły w ekonometrii - tradycję wielowymiarowych modeli strukturalnych oraz opierające się na postaci zredukowanej modele wektorowej autoregresji. W szczególności, umożliwiają uzyskanie interpretacji ekonomicznej otrzymanych rezultatów przy jednoczesnym zapewnieniu konkluzywności analizy statystycznej, zwłaszcza procedur testowych. Podstawowe rodzaje tego typu warunków pobocznych są przydatne przy weryfikacji teorii ekonomicznej, w szczególności długookresowej. W prezentowanej pracy pokazane jest powiązanie warunków pobocznych nakładanych na konkretne macierze reprezentacji VECM z interpretacją takich warunków. Przykładowo, informacje dodatkowe nakładane na macierz kointegrującą są równoznaczne z wprowadzaniem explicite wiedzy ekonomicznej dotyczącej zależności długookresowych, zaś restrykcje na macierz wag mają przede wszystkim zastosowanie w analizie długookresowej egzogeniczności zmiennych systemu. Z kolei restrykcje na macierz zależności krótkookresowych mają związek z ustalaniem rzędu opóźnień modelu VECM oraz egzogenicznością w krótkim okresie. Warunek niepełnego rzędu macierzy mnożników długookresowych oznacza natomiast brak łącznej stacjonarności systemu. Restrykcje nakładane są nie tylko na parametry wektorowego modelu korekty błędem lub jego izomorficznych transformacji, ale również na parametry rozwiązań tego modelu. Dla modeli ze zmiennymi stacjonarnymi jest to reprezentacja średniej ruchomej (VMA), zaś dla modeli ze zmiennymi I(1) -model wspólnych trendów stochastycznych. Warunki na wiersze dopełnień ortogonalnych macierzy kointegrującej mogą być wykorzystywane w analizie stacjonamości zmiennych i w związku z tym mogą być cennym uzupełnieniem klasycznych testów pierwiastka jednostkowego. Z kolei restrykcje na dopełnienia ortogonalne macierzy wag użyteczne są w analizie
Matematyczne metody optymalizacyjne służą jako narzędzie wykorzystywane przy podejmowaniu decyzji w działalności transportowej. Graf jest powszechnie stosowany do prezentacji problemów logistycznych. Znanym zagadnieniem w literaturze przedmiotu jest wyznaczanie najkrótszej ścieżki w grafie nieskierowanym o nieujemnych wagach na krawędziach pomiędzy dwoma węzłami tej sieci. Odmianą tego zagadnienia jest problem znalezienia najkrótszych ścieżek pomiędzy wszystkimi parami węzłów grafu. Działanie takie w zakresie zagadnień transportowych ma na celu utworzenie pełnej macierzy odległości między wszystkimi węzłami grafu (wyznaczenie najkrótszych odległości między wszystkimi punktami nadania i odbioru towaru). Współczesne techniki informatyczne pozwalają na przechowywanie w pamięci komputera pełnych danych zawierających informację obejmującą odległość między dwoma dowolnymi węzłami sieci i ciąg węzłów opisujących tą najkrótszą ścieżkę. W oparciu o taką istniejącą bazę można dokonywać optymalizacji procesów transportowych. Celem pracy jest wskazanie algorytmu, który na bazie wag przypisanych krawędziom grafu nieskierowane go (interpretowanymi jako odległości między dwoma węzłami) wyznacza macierz najkrótszych odległości między wszystkimi węzłami grafu oraz dodatkowo wyznacza ścieżki najkrótszych połączeń. Proces ten prowadzi m.in. do zastąpienia macierzy rzadkiej przez macierz pełną. Równocześnie proces modelowania stanowi przejście pomiędzy zagadnieniami z zakresu teorii grafów a teorii przestrzeni metrycznych. Tak utworzona macierz pełna może stanowić podstawę do tworzenia bazy pełnych cykli Hamiltona lub innych zagadnień systemów transportowych. Wstępna analiza zaproponowanego tu algorytmu etapowego wskazuje, że jest on porównywalny ze znanymi algorytmami, a w niektórych przypadkach działa nawet szybciej. Kolejnym krokiem w następnej pracy będą czynności odwrotne do opisanych powyżej. Połączenie obu procedur pozwala na kontrolę procesu tworzenia minimalnego grafu rozpinającego wszystkie najkrótsze ścieżki, ewentualnie tworzenie drzewa rozpinającego ścieżki, w których najkrótsze połączenia różnią się od najkrótszych dróg z zadaną z góry dokładnością. Wskazano możliwość wykorzystania wyników w optymalizacji transportu w przemyśle mleczarskim.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.