Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Weterani
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedmiotem artykułu jest bezpieczeństwo socjalne weteranów misji poza granicami państwa. Do 2011 r. niepełnosprawni żołnierze nie mogli liczyć na oczekiwaną pomoc państwa. Obecnie sytuacja weteranów poszkodowanych jest o wiele lepsza niż przed wejściem w życie przepisów ustawy o weteranach. Ustawa została uchwalona dzięki kapitałowi społecznemu żołnierzy, w tym członków organizacji pozarządowych. Problem badawczy stawiany w artykule brzmi "Czy bezpieczeństwo socjalne weteranów poszkodowanych zmieniło się od czasu uchwalenia w 2011 r. ustawy o weteranach?". Przedmiotem analizy są wywiady przeprowadzone na próbie 32 weteranów. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote System opieki nad weteranami w Republice Estońskiej
100%
Wskutek charakteru współczesnych konfliktów zbrojnych i prowadzonych w ich wyniku operacji powstał "problem" nowej grupy społecznej, której zwyczajowo nadano miano "weteranów". Zasadną powinnością państw stało się zapewnienie pomocy powracającym z uszczerbkiem na zdrowiu psychicznym i fizycznym żołnierzom oraz ich rodzinom. Wprowadzenie Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa zapoczątkowało możliwość budowy systemu opieki nad weteranami w Polsce. Dążąc do stworzenia odpowiedniego systemu opieki zasadne jest przeanalizowanie tego, jak inne kraje rozwiązały ten problem. Stąd też celem poznawczym niniejszej publikacji jest identyfikacja i eksplanacja założeń funkcjonowania systemu opieki nad weteranami na przykładzie Republiki Estońskiej. Ponadto, mając na uwadze cel utylitarny - wykorzystanie założeń estońskiego systemu opieki do określenia podstawy zmian jakości funkcjonowania systemu opieki nad weteranami w Polsce -przeprowadzona została analiza SWOT omawianego systemu. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Weterani poszkodowani. Rzeczywistość życia po powrocie z misji
100%
Ponad 100 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy brali udział w zagranicznych misjach, uzyskało z dniem 19 sierpnia 2011 r. specjalne uprawnienia. Warunkiem nabycia tych uprawnień jest otrzymanie legitymacji weterana poszkodowanego. Obecnie liczba uprawnionych stanowi kilka tysięcy osób i stopniowo wzrasta. Dodatki do rent i emerytur, świadczenia zdrowotne poza kolejnością, zniżki na przejazdy, komunikację oraz darmową pomoc psychologiczną i dofinansowanie do nauki - to główne przywileje, które daje ustawa o weteranach. Na nowe przepisy szczególnie czekali weterani poszkodowani w czasie misji zagranicznych. Po wprowadzeniu ustawy poszkodowani po urazach bojowych mogli już trafiać do szpitali wojskowych, na przykład przy ulicy Szaserów w Warszawie, gdzie mogą liczyć na kompleksową pomoc, w dodatku poza kolejnością. Można powiedzieć, że wprowadzenie tej ustawy było krokiem milowym poprawiającym egzystencję wielu poszkodowanych w czasie działań bojowych poza granicami kraju. Uprawnienia te pozwalają na godniejsze życie ludziom, którzy ojczyźnie poświęcili swe zdrowie. (fragment tekstu)
4
100%
In this article, I will address the controversies about symbolism and war memorials from the perspective of Polish veterans that chose to remain in Norway after the Second World War. Having a father that was active during the war I experienced his involvement with close Polish friends that had been part of the Polish forces fighting in the west. My father's Polish friends were proud of their war effort none of them talked about post - traumatic experienced, but several were bitter about the fate of Poland after the Second World War and all of them had great distrust of the communist government in Warsaw. (original abstract)
5
Content available remote Amerykański system penitencjarny a poziom inkarceracji weteranów wojennych
100%
W Stanach Zjednoczonych osadzonych w zakładach karnych jest około 2,2 mln osób. Utrwalił się pogląd, że jest to wynik zbyt surowego systemu wymierzania kar związany z wprowadzeniem polityki bezwzględnej nietolerancji dla narkotyków. Wyroki odsiadują nie tylko członkowie gangów czy handlarze narkotyków, inkarceracja dotyczy również weteranów wojennych. W 2012 r. z powyższej liczby osadzonych penalizacja dotknęła 181,5 tys. byłych mundurowych, zwłaszcza uczestników ostatnich wojen. To głównie weterani pozbawieni stałego zatrudnienia, dachu nad głową lub uzależnieni, zmagający się z problemami natury psychologicznej. Zjawisko jest o tyle niepokojące, że weterani jako grupa uprzywilejowana pod względem socjalnym, osłony medycznej czy edukacji posiadają wszelkie możliwości i narzędzia do tego, aby nie wchodzić w konflikt z prawem. Weterani jako byli żołnierze, zdyscyplinowani i doskonale znający przepisy karne, szkoleni z zasad etyki i prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, z praktycznego punktu widzenia nie powinni łamać zasad dyktowanych przez wymiar sprawiedliwości. Wizerunek byłego funkcjonariusza publicznego, pełniącego służbę na rzecz własnego kraju, kłóci się zupełnie ze statystykami penitencjarnymi. Wydarzenia ostatnich lat pokazały, że służba wojskowa, zwłaszcza w rejonie konfliktu może się stać obosiecznym mieczem, a weterani stanowić mogą zagrożenie dla społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
As a result of using a multi-modality neurological/mental assessment and a multifaceted rehabilitation program (including group therapy), 108 patients with sequelae of mine blast closed traumatic brain injury (MB CTBI) and post-traumatic stress disorder (PTSD) have demonstrated positive trends concerning their neurological and psychological status. From the standpoint of the pathogenetic concept of neurotic disorders, there are four principal categories of neurotic disorders, namely asthenic, anxiety-depressive, hysteria-like and phobic. A conclusion was made that using the methods of group psychotherapy as a constituent of rehabilitation program was effective. (original abstract)
Jeśli za sprawą rywali bezprzewodowy Internet będzie powszechnie dostępny, Nokia może znaleźć się w tarapatach. Zdaniem weteranów z Krzemowej Doliny, w wypadku telefonów komórkowych powtarza się historia pecetów. Należy się spodziewać, że wkrótce nie będzie producentów wytwarzających wszystkie elementy telefonów, ale ich produkcję zaczną przejmować wielkie firmy. Na przykład Intel będzie produkował chipy, a w aparatach będzie instalowane oprogramowanie Microsoftu.
8
84%
Przedmiotem artykułu jest próba bliższej prezentacji, analizy i oceny statusu społeczno-ekonomicznego żołnierzy zawodowych, a zwłaszcza w zakresie zasad i form oraz wielkości i struktury zatrudnienia, a także wynagrodzenia wraz ze wskazaniem na poziom, relację i strukturę wynagrodzeń. Ponadto - również działań na rzecz tzw. rekonwersji kadr oraz statusu weterana.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie czynników logistycznych mających istotny wpływ na proces rehabilitacji rannych weteranów na misjach poza granicami kraju. Autorzy zaproponowali optymalizowanie procesu rehabilitacji poddając analizie wybrane problemy logistyczne metodami heurystycznymi w aspekcie końcowych efektów dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Zakładany przez autorów rezultat końcowy to pełne włączenie weteranów do funkcjonowania społecznego. (abstrakt oryginalny)
Krótkotrwały konflikt zbrojny między Salwadorem a Hondurasem, który miał miejsce w roku 1969, nazwany mianem "wojny futbolowej", był faktycznie konfliktem o podłożu ekonomicznym. Autor zastanawia się, czy współcześnie różnice w zamożności obydwu krajów są na tyle znaczące, że możliwe jest, wynikające z tego zróżnicowania, odmienne kształtowanie rozwiązań emerytalnych w obydwu krajach. Celem badawczym pracy jest analiza porównawcza historycznych i aktualnych rozwiązań w systemach emerytalnych Hondurasu i Salwadoru. Autor stawia hipotezę o wcześniejszym wdrażaniu kapitałowych rozwiązań emerytalnych w Salwadorze, jako efektu wyższego poziomu rozwoju gospodarczego w tym kraju, niż w Hondurasie. Artykuł prezentowany jest w układzie: 1) Rozwój historyczny systemów emerytalnych, 2) Stan obecny systemów emerytalnych, 3) Podobieństwa i różnice oraz 4) Wyzwania i przewidywane zmiany w systemach emerytalnych. W podsumowaniu autor stwierdza, że system emerytalny w Hondurasie wydaje się w porównaniu z Salwadorem głęboko opóźniony we wdrażaniu reform, szczególnie w zakresie braku konkurujących ze sobą prywatnych przedsiębiorstw zarządzających funduszami emerytalnymi. Z kolei system emerytalny w Salwadorze wydaje się wykorzystywać doświadczenia innych krajów Ameryki Łacińskiej w rozwiązywaniu problemów związanych z finansowaniem potrzeb osób w zaawansowanym wieku. Reforma realizowana od roku 2008 miała charakter kapitałowy, odnosząc się wprost do rozwiązań zastosowanych wcześniej w Chile. Obecnie jednak okazuje się, że koszty transformacji są niemożliwe do udźwignięcia przez system finansowy państwa i powstała obecnie potrzeba rzetelnej analizy przyjętych rozwiązań. Postawiona na wstępie hipoteza, o wcześniejszym wdrażaniu kapitałowych rozwiązań emerytalnych w Salwadorze, jako efektu wyższego poziomu rozwoju gospodarczego w tym kraju, niż w Hondurasie, uzyskała potwierdzenie. (abstrakt oryginalny)
Świadomość społeczna i zainteresowanie brytyjskimi siłami zbrojnymi wzrosły na przestrzeni lat w wyniku ich zaangażowania w różne sytuacje konfliktowe. Badania wykazały również, że wzrasta zapotrzebowanie społeczności sił zbrojnych na usługi wsparcia, ukierunkowane na wzmacnianie dobrego samopoczucia psychicznego i ułatwiające przejście do życia cywilnego. Sektor wolontariatu społecznego odegrał kluczową rolę w integracji społecznej przedstawicieli sił zbrojnych, zapewniając wsparcie i usługi dla tej społeczności w Wielkiej Brytanii. Niniejsze opracowanie dowodzi, że głębsze zrozumienie społeczności sił zbrojnych i ich potrzeb pomogłoby organizacjom charytatywnym w planowaniu i świadczeniu usług, a także w skuteczniejszym promowaniu własnej aktywności. Celem przeprowadzonych badań było zrozumienie i zidentyfikowanie zapotrzebowania na usługi wsparcia ze strony jednej z kohort brytyjskich sił zbrojnych - oficerów i ich rodzin. Przeprowadzono jakościowe, pogłębione wywiady z pracownikami prowadzącymi działania wspierające funkcjonariuszy sił zbrojnych i ich rodziny, a także samymi beneficjentami organizacji charytatywnych. Ponadto, podstawą wnioskowania były obserwacje i dyskusje z przedstawicielami organizacji charytatywnych oraz uczestnikami usług pomocy dla weteranów. Tematycznie ukierunkowana analiza wywiadów, obserwacji i notatek z dyskusji pomogła zidentyfikować osiem konkretnych obszarów zapotrzebowania na usługi wsparcia, które były ważne dla oficerów i ich rodzin. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote What Shall We Do with Our Boys? : an Impact of the GI Bill on the US Economy
84%
The GI Bill of Rights (The Servicemen's Readjustment Act of 1944) was a comprehensive program to aid returning veterans in their speedy readjustment to a civilian life. Its role was also to enable the veterans to fit them into the civilian economy. In the first part of the text, the economic and political context of the discussion around the Bill is discussed. The author refers to the popular belief that the end of the war was expected to result in the return of another economic depression. The latter was to be deepened by winding down war production and speeded up by returning servicemen. The text examines how the Bill was to tackle that challenge. The main body of the article is built around the analysis of the provisions of the Act that relate to the benefits for the former soldiers. This includes a mustering-out pay, education benefits, medical care for the disabled in the war, unemployment insurance, an allowance credit and pensions for disabled veterans. The requirements, terms of funding and sum of benefits are presented and discussed. The last part concludes with the general remarks about the significance of the Bill and its contemporary perception in the USA. (original abstract)
Human resources are the most crucial element in the selection of suitable fitness instruction trainers (FIT) and the results of the screening process impact greatly on the entire physical training system in the Israeli army, both in the short-term and the long-term (potential officers, young officers and developing and veteran officers). The aim of the current study is to examine the effectiveness, validity and reliability of the screening process for acceptance to the female fitness instructors training course in the Israel Defense Forces (IDF). The screening process aims to identify those that are most suitable from a large pool of candidates, in order to ensure the highest possible level of candidates and the lowest possible drop-out rate from the training course and subsequent army service. The paper examines the reliability of the classification exam currently administered in the course and its validity in predicting those candidates who will succeed in the course and in their assignments afterwards. The sample is based on a data analysis of nine screening dates over three years (three each year). The evaluation of validity is based on the relationship between the course entrance exam grades (administered a year before enlistment), exam grades at the beginning of the course and additional data relating to success in the field. (original abstract)
Jeszcze kilka lat temu zatrudnienie weterana było kojarzone w Stanach Zjednoczonych z działalnością charytatywną. Obecnie zarówno administracja publiczna, jak i wiele firm sektora prywatnego wyrażają chęć pomocy byłym żołnierzom. Wygaszanie obecności Amerykanów w Afganistanie, połączone z cięciami wydatków na obronę, spowoduje, że z sił zbrojnych będzie musiało odejść w ciągu najbliższych pięciu lat około miliona żołnierzy. Większość z nich zasili rynek pracy, jednak znaczna część, zwłaszcza najmłodszych weteranów wojen w Iraku i Afganistanie, pozostanie bezrobotna. Sprawy weteranów są niezwykle istotne zarówno dla prezydenta Stanów Zjednoczonych, Kongresu, jak i całego społeczeństwa amerykańskiego, gdyż związane są z ekonomiczno- -społeczną stroną funkcjonowania państwa. Natomiast błędne wyobrażenie na temat byłych żołnierzy uniemożliwia wykorzystanie ich potencjału oraz nabytych w wojsku umiejętności i nie przekłada się w żaden sposób na ekonomię państwa. Taka sytuacja jest frustrująca, ponieważ weterani potrafią być bardzo dobrymi pracownikami, posiadają wiele zalet, które są pożądane wśród zatrudniających, m.in. umiejętności przywódcze, współdziałanie, lojalność, inicjatywę. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.