Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wiedza chroniona
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu było zwrócenie uwagi na korzyści i zagrożenia związane z wykorzystaniem w działalności komercyjnej owoców cudzej twórczości, czyli wiedzy chronionej. Umiejętność pozyskiwania wiedzy chronionej, ma dziś szczególne znaczenie, ponieważ przyczynia się do uatrakcyjnienia oferty naszych produktów. Najpełniej i najszybciej wiedza chroniona ujawniana jest w literaturze patentowej, dlatego niezbędna jest umiejętność jej wykorzystywania. Na te elementy zwrócono uwagę, ponieważ od nich w głównej mierze zależy działalność innowacyjna przedsiębiorstw. Artykuł ma charakter informacyjny. (abstrakt oryginalny)
Rosnąca, w szybkim tempie, liczba udzielanych praw wyłącznych do wiedzy, rozbudowywane i wciąż sprawniejsze systemy ochrony, obrotu tą wiedzą i dostępu do informacji o niej, powodują, że kapitał intelektualny organizacji w coraz większym stopniu staje się kapitałem chronionym, a konkurowanie pomiędzy organizacjami staje się konkurowaniem o wiedzę chronioną. Wiedza chroniona to wiedza innowacyjna, to stymulator przedsiębiorczości, to istotny czynnik decydujący o przewadze konkurencyjnej organizacji. Jej pozyskiwanie i wykorzystanie wymaga odpowiedniego zarządzania. W artykule przedstawiono propozycję modelu zarządzania wiedzą chronioną w organizacji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu z kategorii przeglądu literatury, który poparto wynikami własnych badań, była identyfikacja cech decydujących o wartości rynkowej wiedzy chronionej. Cechy te każde przedsiębiorstwo stara się brać pod uwagę, aby prowadzić skuteczną działalność gospodarczą i móc utrzymać swoją pozycję na rynku. W tych działaniach chodzi nie tylko o kreowanie i wdrażanie wiedzy, ale również o jej upowszechnienie. Wiele problemów związanych z wartością rynkową wiedzy chronionej, nie zostało jeszcze rozstrzygniętych. W opracowaniu zaprezentowano niektóre możliwości.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zasadnicze rozwiązania zawarte w Konwencji o udzielaniu patentów europejskich, do której Polska przystąpiła z dniem 1 marca 2004 r., stając się jednocześnie krajem czonkowskim Europejskiej Organizacji Patentowej. Omówiono zakres przekazanych kompetencji do Europejskiego Urzędu Patentowego oraz przewidywane skutki dla polskiej gospodarki, związane z udzielaniem ochrony patentowej przez ten Urząd na terytorium R.P.
5
Content available remote Zarządzanie wiedzą i ochrona wiedzy w "nowej gospodarce"
75%
W obecnych czasach niezbędny jest dostęp do kapitału intelektualnego, gdyż same finanse i technika nie wystarczają do uruchomienia i utrzymania jednostki organizacyjnej. Kapitał intelektualny w coraz większym stopniu staje się kapitałem chronionym, a konkurowanie pomiędzy organizacjami staje się konkurowaniem o wiedzę chronioną. Radykalne przeobrażenia, które nastąpiły w gospodarce, wymuszają pozyskanie aktualnej, interdyscyplinarnej wiedzy, która jest bardzo złożona i wielostronnie uwarunkowana. Można zatem sądzić, że następuje bardzo szybka i gwałtowna dezaktualizacja wiedzy, która jeszcze kilka lat temu była wartościowa i cenna. Stwierdzenie, że "wiedza jest podstawą zarządzania" ma dwa zasadnicze wymiary. Pierwszy i kluczowy wymiar to posiadanie wiedzy z zakresu metod i technik zarządzania. Jest on szczególnie ważny, determinuje bowiem drugi wymiar, którym jest umiejętność pozyskiwania cennej wiedzy, rozwijania jej i zarządzania nią. Ochrona wiedzy jest niezmiernie istotnym elementem funkcjonowania współczesnych organizacji z uwagi na fakt, iż jest ona towarem o znaczeniu strategicznym, niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania państwa, firmy, konkretnego obywatela. Nadto jest podstawowym elementem procesów biznesowych, których bazą jest prawidłowy obieg informacji, odporność systemu ochrony informacji na zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne, takie jak ujawnienia, modyfikacje, zniszczenia, bądź uniemożliwienie przetwarzania informacji. Pomnażanie dochodów leży u podstawy działalności każdej firmy. W kontekście ekonomicznym skutki zarządzania wiedzą dają wymierne, finansowe efekty, a przyczyniają się do tego przede wszystkim zwiększenie innowacyjności, doskonalenie sposobów organizacji przedsiębiorstw i ochrony wiedzy oraz optymalizacja pod tym kątem zasobów ludzkich w organizacji(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu z kategorii przeglądu literatury, który poparto wynikami własnych badań jest identyfikacja zmiany paradygmatu zarządzania w kontekście zarządzania wiedzą chronioną, w obszarze działań innowacyjnych. Zachodzące zmiany są skutkiem transformacji wiedzy do zastosowań praktycznych, od których zależy efektywna działalność innowacyjna w gospodarce. Na jej podstawie człowiek może prowadzić nieustanne poszukiwania nowych rozwiązań lub ingerować w już istniejące. Wiele problemów związanych z aktywnością innowacyjną, nie zostało jednak jeszcze jednoznacznie rozstrzygniętych. W opracowaniu zaprezentowano niektóre możliwości. (abstrakt oryginalny)
Autor podaje definicję zarządzania wiedzą chronioną w przedsiębiorstwie jako systemowo uporządkowane, podporządkowane celom przedsiębiorstwa, wzajemnie od siebie zależne, zespoły działań zorientowane na kwalifikowanie wiedzy do ochrony, uzyskiwanie ochrony, korzystanie z wiedzy chronionej i zabezpieczenie tej wiedzy. Omówiono proces tworzenia polityki ochrony wiedzy w przedsiębiorstwie
Pierwsze w świecie prawo patentowe powstało w 1474 r. Była to tzw. ustawa Wenecka, której podstawowe rozwiązania przetrwały do dziś. W artykule przedstawiono genezę i stan ochrony patentowej. Analizując dane zgłoszeń do ochrony zauważa się, że zapoczątkowane w 1989 r. przemiany ustroju społecznego i gospodarczego w Polsce radykalnie zmieniły podejście do ochrony wiedzy wykorzystywanej w polskim przemyśle.
Skuteczne wykorzystanie innowacji w celu znajdowania nowych rozwiązań wymaga wiedzy o podstawowych procesach biznesowych oraz w podejmowaniu decyzji. Szereg problemów związanych z zarządzaniem innowacjami nie zostało jeszcze jasno przedstawionych. Innowacje wymagają dobrze rozwiniętej infrastruktury a bez innowacji nie jest możliwe utrzymanie pozycji lidera na rynku. Innowacje w zarządzaniu pozytywnie wpływają na rozwój firmy i pokazują jego działalność w korzystnym świetle. Wyniki badania pokazują różne sposoby i możliwości zdobywania wiedzy potrzebnej do wykonywania nowych zadań. Wynalazki są niewątpliwie źródłem tej wiedzy i dostarczają informacji wykorzystywanych w celu znalezienia innowacyjnych rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia główne cechy systemów patentowych, dotyczące w szczególności procedur uzyskiwania patentów na wynalazki, z uwzględnieniem ich zasadniczych różnic.
Ciekawe i nowoczesne rozwiązania służące ochronie informacji, które wprowadziła Polska Tefefonia Cyfrowa. Precyzyjnie opisane zasady postępowania pomagają pracownikom na co dzień podejmować decyzje co do udostępniania bądź chronienia określonych informacji. Ponadto - wykorzystując Internet - pracodawca bezpiecznie steruje poziomami dostępu do informacji.
Problem ochrony, czy szerzej zarządzania wiedzą jako wartością dostrzega coraz więcej uczelni, choć jest to proces powolny. Niemałą wagę do tego zagadnienia przywiązuje od dawna literatura przedmiotu, zwracając przy tym uwagę na trudność zdefiniowania samego pojęcia wiedzy, związanych z nią pojęć, takich jak: dane, informacja czy mądrość i ich wzajemnych relacji. Dlatego w pierwszej części artykułu przedstawiony jest szerzej zarys problematyki zarządzania wiedzą, opracowany na podstawie dostępnej literatury.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.