Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wielkość i struktura zanieczyszczeń środowiska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Zarządzanie proekologiczne truciznami występującymi w środowisku naturalnym
100%
W pracy przedstawiono zagadnienia dotyczące zarządzania proekologicznego truciznami występującymi w środowisku naturalnym i powodującymi jego degradację. Uwzględniono także główne źródła emisji zanieczyszczeń oraz zagrożeń ekologicznych. Biorąc pod uwagę fakt, że człowiek egzystuje w środowisku naturalnym, uwzględniono oddziaływanie wybranych trucizn na organizm człowieka. Pomimo znacznej świadomości i edukacji ekologicznej społeczeństwa, do środowiska nadal trafiają substancje, przedmioty, trucizny, które powodują jego degradację. Wprowadzenie odpowiednich dyrektyw przez Unię Europejską i zarządzeń Ministra Środowiska pozytywnie wpływa na jakość środowiska, w którym żyjemy. Jednak fakt istnienia zagrożeń ekologicznych jest nadal niepodważalny. Korzystając z dóbr środowiska należy koniecznie pamiętać o zasadach zrównoważonego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Od miesięcy trwa okrutna wojna w Ukrainie. W niniejszym artykule chciałybyśmy przedstawić zagadnienia wpływu na ekosystem zmagań wojennych i jakie negatywne przynoszą skutki i jakie wyrządzają w nim szkody. Poruszymy zatem następujące zagadnienia: wpływ działań wojennych na krajobraz, utrata bioróżnorodności i zagrożenia dla gatunków z Czerwonej Księgi, ratowanie zwierząt z Ekoparku Feldman w Charkowie, pożary w ekosystemach z powodu działań wojennych, zanieczyszczenia chemiczne z ostrzałów i eksplodujących pocisków, skutki pożarów na przemysłowych terenach, ścieki w Dnieprze, zanieczyszczenia gleby i morza ropopochodnymi produktami, działania niezbędne do podjęcia po wojnie, udokumentowanie rosyjskich zbrodni przeciwko środowisku naturalnemu. (abstrakt oryginalny)
W odróżnieniu od degradacji środowiska, straty w środowisku powodowane jego zanieczyszczeniem powstają w wyniku oddziaływania strumienia zanieczyszczeń. Wstrzymanie zatem lub ograniczenie strumienia zanieczyszczeń prowadzi z reguły, wcześniej czy później, do zmniejszenia lub nawet likwidacji strat. Natomiast aby zdegradowane elementy środowiska mogły zacząć przynosić korzyści, należy przystosować je do tego, ponosząc odpowiednie nakłady. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wybrane wyniki analizy sprawdzalności krótkoterminowych prognoz zanieczyszczeń powietrza w Krakowie. Prognozy te są opracowywane na trzy najbliższe doby z wykorzystaniem deterministycznego modelu prognostycznego GEM-AQ i udostępniane w serwisie internetowym Urzędu Marszałkowskiego - Wrota Małopolski. Korzystając z zebranych wyników prognoz z okresu IV 2014 - III 2015 podjęto próbę ich weryfikacji przez porównanie ich z rzeczywistymi pomiarami na trzech stacjach monitoringu ciągłego WIOŚ w Krakowie. W pracy wykazano, że oceniany system prognoz charakteryzuje się dobrą sprawdzalnością w odniesieniu do stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Prognozy stężeń dwutlenku azotu, dwutlenku siarki i ozonu nie zostały pozytywnie zweryfikowane przez pomiary i cechują się dużymi wartościami błędów. (abstrakt oryginalny)
Celem ekspertyzy jest określenie aktualnej emisji zanieczyszczeń powietrza, określenie emisji prognozowanych dla roku 2010, obliczenie rozkładów stężeń i strumieni związków siarki, azotu, dwutlenku węgla oraz przedstawienie ich w postaci izolinii dla roku 1990 i prognoz dla roku 2010, ocena realności technicznej i ekonomicznej uzyskania prognozowanych wartości emisji zanieczyszczeń. Przestrzenne rozkłady stężenia strumieni związków siarki i azotu zostały obliczone przy użyciu modelu SOXNOX. Jest to numeryczny model Eulerowski skali regionalnej. Wykorzystywany jest do symulacji rozprzestrzeniania się związków siarki i azotu w powietrzu. Ekspertyza uzupełniona jest dwoma aneksami: definicjami podstawowych pojęć z zakresu zanieczyszczeń środowiska, przeglądem metod stosowanych na świecie w rachunku kosztów i zysków w ochronie powietrza.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.