Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 76

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wielkość spożycia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Określenie regionalnego zróżnicowania poziomu spożycia było bardzo ważne z punktu widzenia prowadzonych badań. Za nie mniej ważne uznano także określenie regionalnych typów konsumpcji. Cel ten zrealizowano, prowadząc badania, w których województwa nie były charakteryzowane kwotami wydatkowanymi na poszczególne kategorie wydatków a strukturami wydatków, które określał odsetek kwot przeznaczonych na poszczególne kategorie (np. udział wydatków na żywność, mieszkanie, odzież i obuwie, kulturę i rekreację itp. w ogólnej ich sumie). Przyjęto założenie, że przy różnym poziomie wydatków ich struktury mogą być mniej lub bardziej do siebie podobne. Wyróżnienie regionalnych typów struktur spożycia przeprowadzono w dwóch etapach. Najpierw określono struktury rdzeniowe, które opisane zostały przez wartości i charakter poszczególnych składowych głównych, a następnie strukturę całościową (przy uwzględnieniu wszystkich 12 kategorii i wzajemnych relacji między nimi), stosując w tym celu analizę skupień(fragment tekstu)
Celem artykułu było przedstawienie zmiany w spożyciu wybranych artykułów spożywczych w latach 2006-2013. Stwierdzono, że nastąpił spadek spożycia warzyw, owoców, mięsa i podrobów, tłuszczy jadalnych zwierzęcych i masła w 2013 roku w stosunku do roku 2006. Zwiększyło się natomiast spożycie mleka o ponad 117% w roku 2013 w stosunku do początkowego roku badań. (abstrakt oryginalny)
Rozważania mają na celu przybliżenie roli sektora mleczarskiego w gospodarce Polski i całej Unii Europejskiej. Szczególną uwagę poświęcono możliwościom dostosowawczym gospodarstw w Polsce oraz uwarunkowaniom produkcji mleka i obrotu nim w krajach członkowskich w latach 2003-2008. Porównano potencjał produkcyjny polskiego i unijnego mleczarstwa przez próbę analizy wielkości i rozdysponowania produkcji, przetwórstwa mleka oraz przemysłu mleczarskiego w Polsce i krajach UE. Analizy rynku mleka w UE i w Polsce dokonano przez porównanie wielkości spożycia oraz wielkości i dynamiki cen mleka i jego przetworów. Podjęto także próbę określenia za pomocą analizy regresji wpływu wielkości produkcji i spożycia per capita na ceny mleka oraz wpływu tych cen na wielkość produkcji oraz spożycie na jednego mieszkańca w wybranych krajach UE-15 i UE-10. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Kształtowanie się rynku miodu w krajach Unii Europejskiej w latach 2001-2013
75%
W artykule zaprezentowano zmiany na rynku miodu w krajach UE w latach 2001-2013. Zastosowano metodę podziału producentów miodu ze względu na wielkość produkcji na: dużych, średnich i małych. Najbardziej dynamicznie rosła produkcja miodu w grupie małych producentów, w której średnioroczne tempo wzrostu wyniosło 2,93% w badanym okresie. Stwierdzono dużą niestabilność wielkości produkcji miodu w UE, co wskazuje na niepewność i bardzo silne reakcje producentów na sytuację rynkową. Za zasadne uznano więc wsparcie dla programów pszczelarskich, gdyż przyczynia się ono do wzrostu produkcji oraz konsumpcji miodu w poszczególnych krajach. (abstrakt oryginalny)
Dostrzegając rolę konsumpcji jako aktywnego czynnika ogólnego rozwoju gospodarczego autor stwierdza, iż zagadnienie dostosowania konsumpcji do potrzeb jest jednym z najważniejszych procesów koordynacyjnych w gospodarce narodowej i przedstawia niektóre problemy związane z programowaniem konsumpcji.
Omówiono syntetyczną ocenę poziomu spożycia żywności w wybranych krajach oraz analizę zróżnicowania struktury spożycia żywności.Przedstawiono stopień zaspokojenia potrzeb żywnościowych w oparciu o własną produkcję.
Proces przemian struktury konsumpcji żywności w Polsce jest uwarunkowany dochodami ludności, cenami żywności, nawykami żywieniowymi, zaleceniami lekarzy i dietetyków oraz innymi czynnikami. Autor przedstawił zmiany spożycia podstawowych artykułów żywnościowych w okresie minionych kilkudziesięciu lat.
8
Content available remote Uwarunkowania i kierunki zmian poziomu spożycia ryb w Polsce
75%
Ryby, mimo wysokiej wartości odżywczej, są w Polsce nadal niedocenione. W diecie przeciętnego Polaka spożycie ryb stanowi niewielki udział. Polacy chętniej sięgają po wieprzowinę i drób niż po żywność pochodzenia morskiego, a to właśnie ryby morskie zawierają nieocenione pod względem zdrowotnym, takie jak: składniki jakimi są pełnowartościowe białko, tłuszcze, w tym niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), witaminy i składniki mineralne. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była próba oceny czynników, które wpływają na spożycie piwa przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Politechniki Wrocławskiej. W przeprowadzonych badaniach ankietowych zastosowano celowy dobór próby. Do analizy danych posłużono się testem chi-kwadrat. Studenci należą do grupy konsumentów, która często i chętnie sięga po piwo. Mimo, że w dalszym ciągu najpopularniejsze marki piwa należą do dużych koncernów, tj. Grupa Żywiec, Kompania Piwowarska to coraz bardziej zaczynają umacniać swoją pozycję małe lokalne browary. Większość badanych studentów deklaruje spożywanie piwa 1-3-krotnie w tygodniu. Najczęściej spożywają je w domu oraz w barach i restauracjach. Studenci coraz rzadziej przywiązują się do określonej marki piwa i chętnie sięgają po nowości z branży piwowarskiej. (abstrakt oryginalny)
Autorzy ocenili projekt i wykonanie kampanii reklamowych na rzecz wzrostu spożycia mleka w różnych krajach Unii Europejskiej. Ocena ta miała posłużyć określeniu możliwości wykorzystania ocenianych programów do stworzenia podobnych projektów w warunkach polskiego sektora mleczarskiego po akcesji z UE.
W opracowaniu dokonano oceny poziomu spożycia żywności przez ludność Polski w latach dziewięćdziesiątych XX w. i na początku XXI wieku. Oceny poziomu wyżywienia ludności dokonano na podstawie wartości energetycznej diety podstawowych grup społeczno-ekonomicznych i spożycia podstawowych składników odżywczych: białka, tłuszczów i węglowodanów oraz spożycia podstawowych produktów żywnościowych w przeliczeniu na produkty naturalne. W celu ustalenia poziomu spożycia skonstruowano zestaw mierników i wskaźników. Ogólnie należy stwierdzić, że na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. następowało pogorszenie poziomu spożycia (do 1995 r.), w kolejnych latach (1996 - 1998) następował wzrost spożycia, po czym powrócił trend spadkowy spożycia. (fragment tekstu)
The primary challenge of global food system is to provide food for nearly 800 million starving people and the next generations of constantly growing population. One of the solutions to this challenge is to reduce food wastage, which is especially high in the households of developed countries. Considering this fact, the analysis of a questionnaire study among WULS students determines their knowledge and awareness of food waste issues, and most often wasted food products. The study also tests the attitudes of respondents towards food waste and its consequences. Results showed that baker's good, fruit and vegetables were the most often wasted food while these products are recommended to consume in largest amounts. Respondents wrongly indicated that food service is the food chain sector with the highest food waste in Poland. The reduction of respondent's disposable income was recognized as the most important effect of food waste. In conclusion, it can be stated that the higher knowledge and awareness of food wastage issues can contribute to reduction of the scale of the problem and improvement of food consumption. (original abstract)
W artykule przedstawiono dane dowodzące, że poziom spożycia produktów zbożowych ogółem w Polsce ulega obniżeniu za wyjątkiem makaronu, którego poziom spożycia utrzymuje się na stałym poziomie oraz wyrobów ciastkarskich, które jako jedyny wyrób zbożowy z roku na rok odnotowują wzrost konsumpcji. Uwzględniając podział gospodarstw domowych z podziałem na województwa stwierdzono, że najwięcej produktów zbożowych konsumują mieszkańcy województw leżących w Południowo-Wschodniej Polsce. Natomiast gospodarstwa leżące w południowo-zachodniej części kraju charakteryzują się najmniejszym spożyciem wyrobów zbożowych. (abstrakt oryginalny)
Autorzy dokonali oceny poziomu produkcji cukru i buraków cukrowych z punktu widzenia potrzeb żywnościowych województwa oraz analizy największego segmentu rynku cukru, tj. spożycia w gospodarstwach domowych i placówkach żywienia zbiorowego. Potrzeby żywnościowe województwa dolnośląskiego autorzy określili na podstawie przeciętnego spożycia (według metody bilansowej).
Mała wartość współczynnika zależności liniowej nie wyklucza, że dany układ punktów płaszczyzny można aproksymować jakaś krzywa, (jako kryterium najlepszego dopasowania będziemy stosowali uogólniona metodę najmniejszych kwadratów). Istnieje wiele miar zależności krzywoliniowej (zob. [5]); jedna, z lepszych jest stosunek korelacyjny η Pearsona (zob. [3; 6]). Stosowanie go ma jednak sens wtedy, gdy dane są liczne i mogą. być ujęte w formie tablicy korelacyjnej. Współczynnik Pearsona nie pozwala jednak stwierdzić, jakiego konkretnie rodzaju jest zależność. Problem ten jest aktualny i ciągle badany. Spośród nowszych można tutaj wymienić współczynnik stochastycznej zależności δ Hellwiga (zob. [4]) oraz miarę zależności nieliniowej α Bukietyńskiej (zob. [2]). W niniejszej pracy przedstawimy wyniki badań współczynnika zależności dla krzywych spożycia (Törnquista). (fragment tekstu)
16
Content available remote Spożycie żywności w Polsce. Tendencje i determinanty zmian
75%
Prezentowane opracowanie koncentruje się na przekształceniach spożycia żywności w latach 1993-2001. W szczególności prezentuje ono: - tendencje spożycia poszczególnych artykułów oraz zmian w strukturze wydatków na żywność, - czynniki oddziałujące na zaobserwowane zmiany popytu na artykuły spożywcze oraz - przewidywane kierunki zmian wielkości i struktury spożycia artykułów żywnościowych. Empiryczną podstawę przeprowadzonych rozważań stanowią wyniki reprezentacyjnych badań budżetów gospodarstw domowych prowadzonych przez GUS. Z uwagi na zmieniającą się metodykę badawczą, publikowane dane nie zawsze są w pełni kompletne i porównywalne. Stąd też zapewnienie porównywalności wymagało dokonania przeliczeń szacunkowych, co mogło mieć pewien wpływ na uzyskane wyniki i formułowane wnioski. (fragment tekstu)
17
75%
Celem badań było określenie stanu i kierunku zmian bezpieczeństwa żywnościowego Polski i jej mieszkańców na początku XXI wieku, a w szczególności: scharakteryzowanie poziomu spożycia podstawowych produktów żywnościowych w latach 2000-2014 oraz określenie poziomu samowystarczalności żywnościowej wybranych produktów, dokonanie oceny warunków trwałości i niezawodności dostaw żywności, scharakteryzowanie warunków ekonomicznej dostępności do żywności i zróżnicowania społeczności polskiej pod tym względem, ustalenie poziomu spożycia energii, jej struktury oraz podstawowych składników odżywczych dla poszczególnych grup społeczno-ekonomicznych gospodarstw dla lat 2001-2003 i 2012-2014. Aby bezpieczeństwo żywnościowe państwa było zagwarantowane, spełnione muszą być cztery warunki jednocześnie: 1) fizyczna dostępność żywności, co oznacza, że krajowa gospodarka żywnościowa gwarantuje spożycie co najmniej minimalnego zapotrzebowania fizjologicznego, import zaś dostarcza żywności ponad to minimalne zapotrzebowanie, 2) trwałość i niezawodność dostaw żywności, 3) ekonomiczna dostępność żywności, co jest równoznaczne z tym, że także najsłabsze ekonomicznie gospodarstwa domowe i ich członkowie mają dostęp do niezbędnej żywności (dzięki różnym formom pomocy żywnościowej), 4) zdrowotną odpowiedniość pojedynczego produktu żywnościowego i spożywanej racji żywnościowej (niezbędny poziom energii, właściwa proporcja składników pokarmowych, brak niedopuszczalnej wielkości zanieczyszczeń).(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest problem ustalenia diety, rozumianej jako struktura spożycia pod względem ilościowym i jakościowym, która przy minimalnych kosztach zaspokoiłaby potrzeby organizmu. Przy ograniczonych środkach (w pracy oznaczono je jako wielkość dochodu) maksymalizacja efektu (minimum kosztu przy ustalonych cenach) zadanie to autor rozwiązuje przez zastosowanie metody "Simpleks" programowania liniowego. W pracy wprowadzono nowe teoretyczne sformułowania dotyczące badania zmiany wyżywienia pod wpływem zmiany parametrów (np. wprowadzenie szerszego asortymentu lub zmiany w ilościach poszczególnych artykułów ) oraz cen. Przeprowadzono również analizę krańcowych kosztów poszczególnych czynników. Zalecenia co do spożycia obliczono dla województwa krakowskiego - biorąc za podstawę wyjściową te artykuły żywnościowe, które były najczęściej spożywane w rodzinach robotniczych w roku 1959 - przy cenach przeciętnych z roku 1960.
Na rynkach krajów zachodnich, a także w Polsce, zwiększa się asortyment żywności o właściwościach prozdrowotnych. Zmniejsza się spożycie pieczywa, a konsumenci poszukują produktów zbożowych do szybkiego spożycia, ale bogatych w błonnik pokarmowy, o mniejszym stopniu przetworzenia i niskim indeksie glikemicznym. Celem pracy jest porównanie glikemii poposiłkowej po spożyciu bogatych w błonnik pokarmowy innowacyjnych pełnoziarnistych produktów zbożowych i określenie ich indeksu glikemicznego (IG). W badaniu wzięło udział 40 osób w wieku 20-25 lat. W celu określenia IG pieczywa pełnoziarnistego, ciastek z otrębami pszennymi bez lub z dodatkiem cukru, przetworów z owsa i amarantusa wykonano pomiary glikemii po spożyciu roztworu glukozy oraz adekwatnej ilości produktów. Stężenie glukozy we krwi oraz pole powierzchni pod krzywą glikemii po spożyciu pełnoziarnistych przekąsek zbożowych i pieczywa było istotnie mniejsze niż pole pod krzywą glikemii po spożyciu glukozy. Pole powierzchni pod krzywą glikemii po spożyciu ciastek z otrąb pszennych, bez względu na dodatek cukru czy sztucznych substancji słodzących było mniejsze niż po spożyciu pozostałych przekąsek wielozbożowych. IG ciastek wielozbożowych można uznać za niski, dlatego przekąski pełnoziarniste, szczególnie z dodatkiem otrąb pszennych, mogą stanowić alternatywę dla konwencjonalnych przekąsek węglowodanowych. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena spożycia mleka i przetworów mlecznych przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W badaniu wykorzystano kwestionariusz ankietowy, który wypełniło 130 studentów studiów dziennych w wieku 20-24 lat. Z zebranego materiału wynika, że przynajmniej raz dziennie mleko spożywało ponad 40% studentów, w tym prawie połowa mężczyzn i 38% kobiet. Studenci najczęściej wybierali mleko z zawartością tłuszczu do 2%. Wśród serów najchętniej konsumowano sery żółte oraz twarożki do smarowania pieczywa. Jako tłuszczy do smarowania chleba studenci chętniej używali masła niż margaryny. Większość z nich miało w swojej diecie napoje mleczne, zarówno naturalne, jak i o smaku owoców. Badani studenci byli świadomi znaczenia mleka i przetworów mlecznych w swojej diecie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.