Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wielkotowarowe gospodarstwa rolne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem badań była analiza i ocena poziomu ryzyka działalności gospodarczej w wielkoobszarowych przedsiębiorstwach rolnych produkujących rzepak. Badania przeprowadzono na podstawie sprawozdań finansowych 21 podmiotów z województw wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Poziom ryzyka gospodarczego wyznaczono za pomocą medianowego odchylenia bezwzględnego oraz współczynnika zmienności dla wskaźników reprezentujących obszar rentowności, płynności finansowej, zadłużenia oraz efektywności zarządzania. Dla wszystkich grup wskaźników poziom ryzyka działalności gospodarczego był wysoki lub bardzo wysoki. Stwierdzony poziom ryzyka wskazuje na występowanie znacznej niestabilności dochodowej badanych gospodarstw. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zmiany liczby zatrudnionych oraz poziomu wydajności pracy w wielkoobszarowych przedsiębiorstwach zakwalifikowanych jako najlepsze na podstawie Listy 300 publikowanej w "Nowym Życiu Gospodarczym" w latach 2007-2011 według położenia geograficznego (województwo). Najniższą wydajność pracy mierzoną przychodami ogółem w przeliczeniu na zatrudnionego badane przedsiębiorstwa uzyskały w 2008 r. Od 2009 r. średnio wzrastała ona corocznie o kilkanaście procent. Wystąpiło wyraźne zróżnicowanie wydajności pracy oraz dynamiki jej wzrostu między przedsiębiorstwami położonymi w północnej i zachodniej Polsce (z województw wielkopolskiego, lubuskiego, pomorskiego dolnośląskiego i zachodniopomorskiego) a przedsiębiorstwami w południowo-wschodniej Polsce (z województw podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego) i w województwie łódzkim. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problem oceny efektywności funkcjonowania wielkoobszarowych gospodarstw rolnych. W badanej próbie znalazły się gospodarstwa prywatne.
Celem badań było przedstawienie roli kapitału własnego w opinii zarządzających w finansowaniu działalności towarowych gospodarstw rolniczych. Dane empiryczne wykorzystane dla celów określenia struktury kapitału w gospodarstwach towarowych w Polsce pochodziły z bazy FADN, natomiast opinie rolników pozyskano metodą kwestionariusza wywiadu. Kapitał własny pełni istotną rolę w finansowania działalności towarowych gospodarstw rolniczych. Znaczenie tego źródła finansowania wiąże się ze specyfiką produkcji, a także ograniczonymi możliwościami zmiany struktury kapitału. Samofinansowanie działalności towarowych gospodarstw rolniczych przyczynia się m.in. do zwiększenie rentowności kapitału własnego, głównie w gospodarstwach silniejszych ekonomicznie oraz możliwości wzrostu rentowności produkcji, co nie zostało jednak potwierdzone dla gospodarstw silniejszych ekonomicznie. (abstrakt oryginalny)
Indeksy produktywności można zdefiniować jako narzędzie stosowane w ocenie efektywności produkcji. Indeksy te pozwalają analizować efektywność poszczególnych obiektów w czasie. Stanowią one iloraz poziomów produktywności gospodarstwa rolnego w okresach t i t + 1. W niniejszej pracy produktywność w latach była analizowana przy użyciu indeksów Malmquista oraz Tornqvista. Celem tej analizy było ustalenie w dalszej kolejności czynników ją determinujących. W przypadku analizowanych w pracy gospodarstw wielkotowarowych istotną rolę w poprawie wyników produktywności odegrał postęp technologiczny oraz efekty skali produkcji. Zastosowanie analizy regresji niewiele wniosło do wskazania czynników poprawy produktywności przedsiębiorstw. Niejednoznaczny wpływ na indeksy Malmquista miały takie zmienne jak: kierunek produkcji (roślinny u dzierżawców, zwierzęcy w gospodarstwach zakupionych), miary z zakresu efektywności finansowej (dynamiczna reguła zadłużenia, płynność finansowa, itp.) oraz stopa subsydiowania. (abstrakt oryginalny)
Celem badań przedstawionych w artykule była ocena sytuacji towarowych gospodarstw rolnych w krajach UE, którą określano poprzez potencjał, wykorzystanie ziemi oraz pracy. Cel zrealizowano wykorzystując metody porządkowania liniowego. Celem dodatkowym, o charakterze metodyczny, było porównanie różnych metod doboru wag w formule agregacyjnej. Okazało się, że najlepszy jest stan gospodarstw holenderskich oraz w wysoko rozwiniętych krajach Europy Zachodniej. Spośród krajów postkomunistycznych dobry jest stan gospodarstw w Czechach i na Słowacji. W sytuacji słabej znajdują się gospodarstwa towarowe z Europy Południowej i z pozostałych państw postkomunistycznych. Polska w sporządzonym rankingu znalazła się na dalekiej 23 pozycji. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono tendencje zmian w strukturze gospodarstw i w strukturze użytkowania ziemi przez gospodarstwa o różnej powierzchni w latach 2002-2007. Zwrócono uwagę na postępujące zjawisko polaryzacji gospodarstw polegające na wykształcaniu się dwóch skrajnych grup gospodarstw: tzw. gospodarstw socjalnych nastawionych na samozaopatrzenie, nie mających kontaktu z rynkiem lub bardzo małych i grupę gospodarstw towarowych. W tej ostatniej grupie wyodrębniono gospodarstwa wielkoobszarowe, które powstały w wyniku restrukturyzacji byłych państwowych gospodarstw rolnych. Gospodarstwa te użytkują ziemię głównie na zasadzie dzierżawy gruntów Skarbu Państwa. Omówiono ich szanse i bariery rozwojowe. (abstrakt oryginalny)
Dnia 21 listopada 2008 roku na Wydziale Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się, zorganizowana przez Katedrę Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw, Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt.: "Miejsce i rola przedsiębiorstw wielkotowarowych w rolnictwie polskim". Była ona poświęcona jubileuszowi osiemdziesiątej rocznicy urodzin prof. dr hab. Janusza Kosickiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele świata nauki, praktyki gospodarczej oraz administracji państwowej. Nadesłane referaty opublikowano w Rocznikach Nauk Rolniczych. Seria G - Ekonomika Rolnictwa (t. 95, z. 1). (fragment tekstu)
9
Content available remote Gospodarstwa towarowe a gospodarstwa wielkotowarowe
100%
W opracowaniu przeanalizowano sytuację finansową różnych pod względem wielkości ekonomicznej i formy prawnej grup gospodarstw towarowych i wielkotowarowych. Na podstawie tej analizy i wielkości prowadzonych inwestycji dokonano oceny, która z grup gospodarstw ma podstawy do trwałej egzystencji, a która jest schyłkowa. Stwierdzono współzależność pomiędzy rozmiarami działalności rolniczej, a realizowaną opłatą pracy własnej i poziomem zwrotu z zainwestowanego kapitału. Wskazano na potencjalne skutki zmiany polityki rolnej dla wyodrębnionych zbiorowości. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Rola gospodarstw wielkotowarowych w rolnictwie Unii Europejskiej
100%
W artykule określono znaczenie gospodarstw wielkotowarowych w rolnictwie krajów UE na podstawie danych FADN. Analizie poddano udział zasobów czynników produkcji gospodarstw powyżej 100 ESU w zasobach wszystkich towarowych gospodarstw UE. Na tej podstawie dokonano typologii krajów UE. W wyniku przeprowadzonego grupowania uzyskano cztery jednorodne skupienia państw UE różniące się znaczeniem gospodarstw wielkotowarowych, odzwierciedlonym udziałem czynników produkcji będących w ich posiadaniu. (abstrakt oryginalny)
Autorki przedstawiły stan wiedzy i konkretne działania producentów rolnych na rzecz ochrony środowiska. Celem pracy było przeanalizowanie sposobów zagospodarowania odpadów i nieczystości w gospodarstwach wielkoobszarowych w województwie warmińsko-mazurskim oraz zbadanie opinii kadry zarządzającej na temat zachowań proekologicznych, określenie oczekiwań związanych z ochroną środowiska przyrodniczego i podnoszeniem poziomu ich świadomości ekologicznej. Kwestionariusz ankiety obejmował wszystkie aspekty działalności rolniczej, które mogą mieć związek z oddziaływaniem gospodarstwa na środowisko rolnicze.
Zaprezentowano wyniki badań dotyczące efektów produkcyjnych oraz ekonomicznych uzyskiwanych w latach 2004-2011 w gospodarstwie wielkoobszarowym zlokalizowanym w województwie wielkopolskim. Gospodarstwo od 15 lat stosuje system uprawy bezpłużnej oraz wdraża zasady integrowanej produkcji (IP). Stosowanie w gospodarstwie systemu IP przyczyniło się do uzyskiwania plonów wyższych niż średnia krajowa. (abstrakt oryginalny)
Przeprowadzone badania wskazały, że założony spadek cen skupu żywca spowodował skrócenie drugiej fazy produkcji, czyli przyśpieszenie wejścia produkcji w fazę nieopłacalną. W przypadku bardzo niskiej ceny skupu żywca należy uwzględnić również kształtowanie się wartości produktu przeciętnego. Z tego względu odchów kurcząt brojlerów przy cenie 2,0 zł/kg powinien trwać krócej niż 43,8 dni. Dla porównania, przy cenie 2,6 zł/kg żywca produkt przeciętny osiągnąłby wartość 1,0 zł dopiero w trzeciej fazie produkcji, na zakończenie odchowu trwającego 54 dni. W takim przypadku informacja ta nie miałaby żadnego wpływu na decyzje podejmowane przez producenta. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono analizę struktury nakładów i uzyskiwanych wyników produkcyjnych i finansowych w grupach gospodarstw według wielkości ekonomicznej w próbie gospodarstw rolnych FADN z lat 2004-2008. Celem badań jest ocena efektywności gospodarowania przez gospodarstwa towarowe w zależności od ich wielkości ekonomicznej. (abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawiła wyniki badań z województwa opolskiego, które miały pokazać, czy specjalizacja terytoriów i gospodarstw rolnych powinna doprowadzić do pogłębiania się podziału pomiędzy "szarymi strefami" przeznaczonymi do produkcji intensywnej, a "zielonymi strefami" służącymi do spędzania wolnego czasu. Ankieta została rozdana w 2004 roku w 150 celowo dobranych gopodarstwach towarowych. Pierwsza część pytań obejmowała charekterystykę gospodarstw (areał użytkowy, jakość gleby, itd.). Kolejne pytania kwestionariusza, to m.in. ocena polityki rolnej państwa i jej wypływu na decyzje produkcyjne kierowników gospodarstw oraz wpływ zmian w otoczniu bliższym i dalszym na organizację produkcji. W następnej części, związanej z integracją Polski z UE, pytania dotyczyły nowych funkcji gospodarstw rolnych.
Celem pracy było ukazanie sytuacji ekonomicznej gospodarstw wielkoobszarowych funkcjonujących w formie rolniczych spółdzielni produkcyjnych (RSP) w latach 2010-2012. Podstawę do takiej analizy stanowiły dane z 86 spółdzielni biorących udział w rankingu 100 najlepszych RSP prowadzonym przez IERiGŻ-PIB w Warszawie. Przeprowadzona analiza RSP wykazała, że mimo spowolnienia gospodarczego i obniżenia się wskaźników koniunktury w rolnictwie, RSP zdołały utrzymać, a w niektórych przypadkach nawet poprawić, przeciętne wskaźniki efektywności finansowej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono intensywność produkcji wielkoobszarowych przedsiębiorstw rolniczych w latach 1998-2005, z wykorzystaniem kategorii intensywności prowadzenia i intensywności podstawowej. Badania przeprowadzono na trzech grupach przedsiębiorstw, wydzielonych według realizowanego kierunku produkcji (roślinne, mieszane i zmieniające kierunek). Przedsiębiorstwa zmieniające kierunek produkcji charakteryzowały się najniższym poziomem intensywności prowadzenia oraz największą sprawnością poniesionych nakładów. Jednocześnie grupa ta była najaktywniejsza w dokonywaniu zmian w zasobach czynników produkcji, a w szczególności ziemi. Najwyższy poziom intensywności prowadzenia uzyskiwały przedsiębiorstwa mieszane. Wszystkie badane grupy poprawiły efektywność ponoszonych nakładów. Poziom intensywności podstawowej w całej zbiorowości był zbliżony. (abstrakt oryginalny)
Dokonano oceny wyników produkcyjno-ekonomicznych wybranych towarowych gospodarstwach rolnych z różnych województw Polski na tle wybranych wskaźników agrośrodowiskowych. tj. bilansu składników nawozowych i glebowej substancji organicznej oraz wskaźnika pokrycia gleby roślinnością. Wyznacznikiem podziału celowego gospodarstw na grupy był poziom i ukierunkowanie intensywności prowadzonej produkcji. Okres badań obejmował lata 2006-2007. Badania potwierdziły duży wpływ poziomu i ukierunkowania intensywności produkcji na wyniki ekonomiczne badanych grup gospodarstw. Pod względem oddziaływania na środowisko generalnie pozytywnie należy ocenić tylko gospodarstwa z ekstensywną produkcją rolniczą. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono analizę kosztów produkcji w gospodarstwie specjalizującym się w produkcji pszenicy i fasoli szparagowej w latach 2006-2008. Przeprowadzona analiza wykazała znaczne zróżnicowanie poziomu kosztów, zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich. Wahania poziomu kosztów bezpośrednich wynikały z różnej nakładochłonności uprawianych roślin, wzrostu cen, a także przyjętej przez rolnika struktury zasiewów. Natomiast zróżnicowanie kosztów pośrednich wynikało ze wzrostu cen, a także poczynionych inwestycji w gospodarstwie. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie, to próba udzielenia odpowiedzi na pytanie o obecną i przyszłą sytuację prawną gospodarstw wielkotowarowych w ustawodawstwie rolnym, oraz o perspektywy ich rozwoju i swobodnego funkcjonowania.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.