Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wikinomia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Oprogramowanie oparte na mechanizmach Wiki coraz częściej znajduje zastosowanie w różnego rodzaju firmach, których działalność polega na realizacji projektów. Pełne wykorzystanie potencjału oprogramowania Wiki i sprawienie, aby było ono na co dzień wykorzystywane przez wszystkich pracowników wymaga jednak odpowiedniej organizacji procesu komunikacji i współpracy pracowników z wykorzystaniem Wiki oraz właściwego wdrożenia. Celem niniejszego artykułu jest wyszczególnienie i opis najważniejszych aspektów związanych z organizacją procesu komunikacji w zespole projektowym i wdrażaniem oprogramowania Wiki w organizacji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu prezentację wydanej w końcu grudnia 2006 r. nowej książki Dona Tapscotta i A.D. Williamsa zatytułowanej Wikinomics. How Mass Collaboration Changes Everything (Wikinomia. Jak masowa współpraca zmienia wszystko). Wikinomia jest tam definiowana jako nowa sztuka i nauka współpracy przedsiębiorstw, organizacji i jednostek wykorzystująca internet.
Celem artykułu jest wykazanie, że społeczeństwo polskie ma duże, uwarunkowane historycznie doświadczenia prosumpcyjne, znacznie przekraczające te, które znane są społeczeństwom rozwiniętych krajów kapitalistycznych. Doświadczenia te cechuje trwałość i ciągłość. Społeczności prosumenckie skupione wokół opisanych w artykule przypadków historycznych nie tylko przetrwały do dzisiaj, ale szybko się rozwijają, mimo wymiany pokoleniowej. Społeczeństwo polskie może więc znacznie łatwiej zaadaptować się do obecnego, spowodowanego rozwojem technik teleinformatycznych, wzrostu znaczenia sektora prosumpcji i zostać światowym liderem w gospodarce nowego typu. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Non-Economic Economics around the Digital Economy
84%
Artykuł dokonuje przeglądu prób teoretyzacji nowych zjawisk spowodowanych przez cyfryzację gospodarki, procesów produkcji i konsumpcji. Wyjście poza ograniczenia świata materialnego (czas, przestrzeń) zmienia reguły gry i uruchamia nowe procesy. Z analizy przedstawionych tendencji wynika, że procesy te odwołują się do zjawisk, wartości, postaw i zachowań (współpraca, współdzielenie się, reputacja, zaufanie), będących dotychczas w zakresie zainteresowań i metodologii stosowanych w socjologii czy psychologii społecznej. W tym sensie artykuł sugeruje, że taki kierunek myślenia o gospodarce cyfrowej nawiązuje do schodzącego obecnie na dalszy plan społecznego i jakościowego charakteru nauk ekonomicznych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest koncepcyjne uporządkowanie oraz scharakteryzowanie możliwości wykorzystania nowych mediów w procesie brokeringu wiedzy lub szerzej - kapitału intelektualnego. W centrum zainteresowania znajduje się innowacja jako jeden z wielu pożądanych efektów pośrednictwa wiedzy. Analiza została przeprowadzona na przykładzie crowdsourcingu. Przedstawiono przykłady organizacji stosujących crowdsourcing. Następnie dokonano wyboru czterech platform pośrednictwa, które pokrótce opisano. Przyjęta perspektywa uwzględnia przede wszystkim takie elementy procesu medialnie zapośredniczonego kształtowania wiedzy, jak: współpraca i łączność społeczna, demokratyzacja, dzielenie się informacją, otwarcie własności intelektualnej. Efektem zachodzących zmian staje się nowy model kultury medialnej i biznesowej określany wikinomią, który zostaje przywołany jako koncepcja wyjaśniająca opisane zjawiska.(abstrakt oryginalny)
Do podstawowych wikinomicznych wzorców biznesowych, które mogą znaleźć zastosowanie w administracji publicznej, należą prosumpcja i platformy uczestnictwa. Są one w stosunku do siebie komplementarne. W artykule dokonano oceny racjonalności wykorzystania dziesięciu zaproponowanych zasad prosumpcji w sektorze administracji publicznej. Podstawą wnioskowania są opinie klientów gminnych urzędów administracji publicznej. Zbadano także możliwość przekształcenia stron internetowych urzędów gminnych w społeczne platformy uczestnictwa. Zaproponowano w tym celu dziesięć nowych kryteriów funkcjonalności stron internetowych. (abstrakt oryginalny)
Otwartość, partnerstwo, wspólnota zasobów, globalny zasięg - to cztery filary wikinomii. Zjawisko to oparte na masowej, spontanicznej współpracy, zyskało na znaczeniu pod wpływem rozwoju nowych technologii, otwierając szerokie możliwości jego wykorzystania przez przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest przybliżenie zjawiska wikinomii, poprzez omówienie najważniejszych jego założeń oraz pokazanie korzyści płynących z jego wykorzystania w strukturze firmy. W artykule omówiono zasady działania wikinomii poprzez przedstawienie głównych filarów zjawiska. W dalszej części artykułu przedstawiono nowe modele biznesu oparte na wiki, wraz z przykładami firm, które wdrożyły omawiane rozwiązania. W końcowej części rozważań omówiono możliwości i reguły wykorzystania mechanizmów wikinomii, które mogą przyczynić się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
W pierwszej części niniejszego artykułu recenzyjnego1 przedstawiono zarys problematyki dotyczącej zmian w organizacji firmy, wynikający ze spadku kosztów transakcyjnych, związanego z rozwojem metod komunikacji elektronicznej. Stanowi on tło dyskusji nad zagadnieniami przedstawionymi w książce "Wikinomia", omawianej w drugiej części opracowania. Na wstępie należy zaznaczyć, że publikacja ta poprzedzona jest doskonałym wstępem do polskiego wydania, autorstwa K. Rybińskiego, który w sposób bardzo kompetentny odnosi przedstawione w publikacji trendy do sytuacji w Polsce, uaktualnia niektóre kwestie (wstęp napisany został w marcu 2008 roku) oraz przedstawia dodatkowe przykłady obniżenia kosztów transakcyjnych, pochodzące z dziedziny bankowości.
W prowadzeniu codziennej działalności współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej współpracują z użytkownikami Internetu. Jednym z przejawów takiej współpracy jest crowdsourcing - powierzanie określonych zadań internautom i korzystanie z ich wiedzy, talentu i umiejętności w procesie pozyskiwania innowacyjnych rozwiązań. Choć przez niektórych przedstawicieli sektora biznesowego crowdsourcing postrzegany jest jako perspektywiczna koncepcja zarządzania, dla innych stanowi jedynie narzędzie wspomagające zarządzanie tradycyjne. Bez względu na różnice koncepcyjne istniejące w Internecie przykłady rozwiązań crowdsourcingowych dowodzą, Że wiele firm w mniejszym lub większym stopniu korzysta z tej nowej formy relacji z klientami. Część z nich uczyniła je nawet podstawą swojej działalności. Artykuł przybliża istotę crowdsourcingu, jego typologię oraz przykłady polskich inicjatyw w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest analiza porównawcza modeli lobbingu (pluralistycznego - charakterystycznego dla Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w pewnym stopniu Unii Europejskiej oraz neokorporatywistycznego - typowego dla krajów Europy Zachodniej i Polski) pod kątem zmian wywołanych rozwojem gospodarki opartej na informacjach i wiedzy, której szczególną formą jest wikinomia. Rozwój nowych technologii, a także zasady globalnej współpracy, stanowiące kluczowe elementy tej gospodarki, wpływają na wyłanianie się nowych strategii działań w lobbingu. Powoduje to ewoluowanie dotychczasowych modeli lobbingu w stronę lobbingu oddolnego (grassroots lobbing), który przyjmuje różne formy: od masowych demonstracji i manifestacji po działania w sieci, on-line, czyli cyberlobbing i dotyczy różnych form lobbingu: politycznego, gospodarczego czy społecznego. (fragment tekstu)
Rynek internetowy to jeden z rodzajów rynków towarów i usług wraz z towarzyszącymi mu różnymi podmiotami: konsumentami, będącymi biernymi odbiorcami treści, jakie znajdują się w Internecie, oraz prosumentami, dla których treści internetowe stanowią punkt odniesienia dla dalszej aktywności. Istotne dla rozwoju prosumpcji stają się między innymi: nurt Web 2.0 oraz wikinomia, które oparte na współpracy, ustawicznie zmieniają sposób kreowania produktów, świadczenia usług w Internecie, działalność społecznościową i inne formy aktywności. Prosumpcja wiąże się także ze zmianami metod pracy, świadczenia usług i sposobów zachowania także poza Internetem. Przykładami ilustrującymi tę tezę mogą być między innymi nowe rozwiązania i modele w zakresie: dokonywania zakupów, komunikowania się, zdobywania wiedzy itp. (abstrakt oryginalny)
Społeczność e-commerce to grupa użytkowników Internetu wykazująca zainteresowanie uczestnictwem i aktywnością w serwisach handlowych. Społeczności te posiadają podobne cechy i kierują się analogicznymi zasadami, jakie towarzyszą członkom społeczności serwisów o charakterze innym niż handlowy. Swoją aktywnością i funkcjonowaniem nawiązują do założeń wikinomii, prosumpcji, "zbiorowej mądrości", czy współ-internetu. Podejmują także kontakty pozainternetowe (tzw. offline) w ramach różnych spotkań i zlotów. Przykładami nawiązującymi do wymienionych nurtów i form komunikacji są na przykład członkowie społeczności serwisów aukcyjnych Allegro.pl oraz eBay.com i wielu innych serwisów e-commerce. (abstrakt oryginalny)
Dostosowanie infrastruktury informacyjnej państwa do wymagań otwartego rządzenia wymaga wielkiej wiedzy i wielkich pieniędzy. Nie wdając się w dyskusje na tematy finansowe, proponuję zapoznać się z listą tematów badawczych, które mogą przyczynić się do uzyskania wiedzy niezbędnej w projektowaniu systemów aktywnie wspierających ideę otwartego rządu: Temat 1: obecnie w Polsce są realizowane dwa • wielkie przedsięwzięcia informatyczne w Ministerstwie Finansów i Ministerstwie Zdrowia według dwóch zasadniczo odmiennych modeli realizacyjno-eksploatacyjnych. W pierwszym przypadku wykorzystuje się własne zasoby, natomiast w drugim kolokację zasobów (w przyszłości być może model chmury obliczeniowej). W obu systemach będą pamiętane ogromne zasoby danych wrażliwych. Cel: badanie porównawcze obu modeli według ustalonej metody badawczej pod kątem sformułowania wniosków dla zarządzania takimi przedsięwzięciami w przyszłości. Takiej okazji już długo nie będzie!!! • Temat 2: istnieją dwa modele realizacji usług: model okienkowy i model okienkowo-społecznościowy. Cel: badanie obu modeli pod kątem sformułowania wniosków w zakresie schematów usług, architektury platform i mechanizmów bezpieczeństwa. • Temat 3: istnieją dwa modele prowadzenia badań statystycznych: statystyka tradycyjna i statystyka wykorzystująca nowe metody i nowe źródła pozyskiwania wiedzy statystycznej (wikinomia, big data, wirtualne rynki predykcyjne). Cel: badanie obu modeli pod kątem określenia celowości zmian w funkcjonowaniu statystyki publicznej. • Temat 4: istnieją dwa różne modele konsultacji: tradycyjny (ustawowy) i oparty na wikinomii (mądrości tłumu). Cel: badanie obu modeli pod kątem zmian w funkcjonowaniu konsultacji i przewidywania skutków regulacji prawnych. (fragment tekstu)
Artykuł porusza problematykę kapitału społecznego, odnosząc się do zaproponowanego kilka lat temu modelu wikinomia, w szczególności do dwóch jego zasad otwartości i współpracy (partnerstwa). O ile w tradycyjnych modelach organizacyjnych (włączając w to modele organizacji wirtualnych) zakłada się, że podstawą uczestnictwa w rynku jest konkurencyjność podmiotów oraz ochrona własnego kapitału intelektualnego, model wikinomii zakłada, że z tych reguł działania można zrezygnować, rozwijając szerokie relacje z użytkownikami-konsumentami dóbr, pozwalając im jednocześnie na bycie głównymi producentami tegoż kapitału poprzez udostępnienie im platform uczestnictwa. Ponieważ możliwość wykorzystania tego modelu w biznesie bywa kwestionowana, autorzy postanowili zbadać, na ile jest on użyteczny w jednej z firm zajmujących się świadczeniem usług poprzez Internet. (abstrakt oryginalny)
Web 2.0, coraz bardziej mobilny, szybki, poszukujący szerokich kontaktów i wiarygodności, wykreował nowe możliwości kontaktów i wymiany. Działające w takim środowisku przedsiębiorstwa stanęły przed nowymi wyzwaniami, które streszczają się w kilku nowych regułach: otwarcie, wymiana, lepsze wykorzystanie relacji pomiędzy jednostkami oraz działanie globalne. Zastosowanie się do tych reguł w konsekwencji powoduje głębokie przekształcenie modeli biznesowych. Zmiany w potencjale adaptacyjnym przedsiębiorstw będą oznaczać pojawienie się nowych liderów na rynku. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.