Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 142

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wind energy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest analiza i ocena rozwoju morskich farm wiatrowych pod kątem spełnienia zasad zrównoważonego rozwoju. Artykuł podzielono na siedem części, w których przeanalizowano zasady zrównoważonego rozwoju. Autorka skoncentrowała się na kluczowych filarach (zasadach) zrównoważonego rozwoju, wpływających znacząco na wprowadzanie i odpowiednie kształtowanie pożądanego rozwoju energetyki wiatrowej. Dotychczas nie powstała żadna morska farma wiatrowa w Polsce. Morska energetyka wiatrowa posiada wystarczający potencjał, aby sprostać ambitnym celom polityki energetycznej i klimatycznej. Głównym wnioskiem wypływającym z rozważań jest zgodność rozwoju morskiej energetyki wiatrowej z zasadami zrównoważonego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano krajowe i europejskie wskaźniki dotyczące analizowanej problematyki oraz wskaźniki referencyjne wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w poszczególnych krajach UE. Ponadto przedstawiono gospodarcze i prawne uwarunkowania wykorzystywania siły wiatru w wytwarzaniu energii. W końcowej części autor ukazał perspektywy dla tego źródła energii w regionie. (abstrakt oryginalny)
Jedną z charakterystycznych cech współczesnej cywilizacji jest tzw. transfer technologii, czyli przenikanie technologii tworzonych i eksploatowanych przez określone dziedziny przemysłu na inne pola. Przykładem na polu budownictwa jest wykorzystanie badań układów aerodynamicznych, powstających pod wpływem zderzenia mas powietrza z budynkami. Wywołują one określone efekty atmosferyczne w przestrzeniach miejskich, np. gwałtowne zawirowania i przyspieszanie wiatru, zastoje mgły, oraz mają kluczowe znaczenie dla przewietrzania miast. Artykuł jest próbą zaprezentowania, w jakim zakresie możliwe jest wykorzystanie wiedzy na temat zjawisk aerodynamicznych na potrzeby architektury i urbanistyki. Przedstawia także metody badawcze zarezerwowane dotychczas dla przemysłu lotniczego czy motoryzacyjnego, pozwalające na analizę układów aerodynamicznych, jakie tworzą się wokół budynku w relacji z zabudową sąsiadującą. Wykorzystano światowe przykłady budynków projektowanych w ostatnich latach, w przypadku których badania aerodynamiczne miały istotny wpływ na proces ich projektowania, oraz badania przeprowadzone we współpracy Wydziału Architektury i Wydziału Energetyki i Lotnictwa PW w ramach seminarium studenckiego Aerodynamika w architekturze. Wnioski końcowe dotyczą konieczności współpracy architektury zrównoważonej - efektywnej pod względem ekologicznym, ekonomicznym i użytkowym.interdyscyplinarnej w projektowaniu budynków i układów urbanistycznych oraz wypracowania narzędzi wspomagających pracę architektów, jako niezbędnych warunków tworzenia. (abstrakt oryginalny)
Projekt największej na świecie farmy wiatrowej majęcej powstać 12 mil od brytyjskiego wybrzeża jest wart 2,7 mld dolarów. Przedsięwzięcie jest jednym z ostatnich dowodów na to, że energia wiatrowa staje się poważnym biznesem. W ostatnich latach jej znaczenie wyraźnie wzrosło. Światowa branża energii wiatrowej rozwija się w średnim tempie 28 proc. rocznie, a jej łączna moc sięga obecnie 48 tys. megawatów.
W artykule przyjęto tezę, iż energetyka wiatrowa może stanowić trwały czynnik wywołujący rozwój regionalny. Ścisłe przestrzenne osadzenie tej formy aktywności w regionie przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy, wzrostu dochodów, a w konsekwencji poprawy sytuacji ekonomicznej. Rozwój regionalny stanowi współcześnie o rozwoju gospodarczym kraju, należy więc do bardzo istotnych obszarów badań naukowych i analiz ekonomicznych. Oczekuje się, że właściwe rozpoznanie czynników endogenicznych i adekwatny poziom inwestycji może zainicjować rozwój gospodarczy i zniwelować występujące dysproporcje w rozwoju gospodarczym polskich regionów. (fragment tekstu)
6
61%
Rynek energetyki wiatrowej w ostatnim dziesięcioleciu rozwijał się w Polsce bardzo dynamicznie, co w znacznym stopniu wynikało z polityki państwa wspierającej inwestycje w odnawialne źródła energii. W artykule podjęto kwestię wpływu wybranych instrumentów rynku energetycznego na efektywność ekonomiczną farm wiatrowych. Celem artykułu jest identyfikacja głównych czynników determinujących efektywność inwestycji wiatrowych oraz charakterystyka tych spośród nich, które kształtowane są przez państwo. Przedstawiony problem ma istotne znaczenie w kontekście przygotowywanych zmian systemu wsparcia dla OZE(abstrakt oryginalny)
W ramach niniejszego artykułu przedstawiono kolejno: narzędzie obliczeniowe (zarys metod MCDM oraz główne założenia metody AHP - Analytic Hierarchy Process), wybrany rodzaj inwestycji (elektrownie wiatrowe wraz z problematyką sporządzania raportów o oddziaływaniu danego przedsięwzięcia na środowisko), a także teoretyczny przykład (próbę implementacji metody AHP do wybranego problemu decyzyjnego).(fragment tekstu)
8
Content available remote Comparative analysis of wind speed short term forecasts for wind farms
61%
Celem pracy było sprawdzenie jakości prognozy prędkości wiatru, wykorzystywanej w planowaniu mocy siłowni wiatrowej, metodami SSN i modelami szeregów czasowych Browna, Holta, Wintersa i ARIMA. Porównano wyniki prognoz sporządzonych dla grudnia, miesiąca o największych zmianach amplitudy prędkości wiatru, sprawdzając je dla danych z lat 2008-2009. Analiza wyników wskazuje, że odpowiedni dobór modeli liniowych i sztucznych sieci neuronowych do horyzontu czasowego prognozy prędkości wiatru, może pozwolić na osiągnięcie dobrych wyników prognozowania energii, wytworzonej przez siłownie wiatrowe.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono sytuację na niemieckim rynku energetycznym na początku roku 2000. Szczegółowo omówiono wykorzystanie energii wiatru w 1998 roku.
W najbliższym czasie elektrownie wiatrowe będą najlepiej rozwijającą się gałęzią energetyki na świecie. W krajach Unii Europejskiej ze źródeł odnawialnych pochodzi 6 procent produkowanej energii. Taki udział muszą zapewnić elektrowniom ekologicznym operatorzy sieci energetycznych. Według harmonogramu przyjętego przez Komisję Europejską do roku 2010 ma się on zwiększyć do 12 procent W samych Niemczech moc wszystkich działających elektrowni wiatrowych wynosi niemal 4,5 tys. MW. W całej Polsce działa 29 siłowni wiatrowych o łącznej mocy ok. 10 MW. Sieci powinny kupować 2,4 procent energii właśnie u nich oraz w elektrowniach wodnych, jednak w ubiegłym roku większość nie wywiązała się z tego obowiązku. W roku 2002 udział energii odnawialnej ma zwiększyć się do 2,5 procent i z roku na rok wzrastać aż do osiągnięcia 7,5 procent w 2010 r.
11
Content available remote Kierunki rozwoju rynku energii wiatrowej
61%
Energetyka odnawialna rozwija się bardzo dynamicznie. Część działań podejmowanych w zakresie tej energetyki jest efektem prowadzonej przez państwa i międzynarodowe organizacje polityki energetycznej wynikającej nie tylko z dbałości i troski o środowisko naturalne, ale także o bezpieczeństwo energetyczne poszczególnych regionów. Spośród różnych źródeł energii odnawialnej na szczególną uwagę zasługuje energetyka wiatrowa. To w tym sektorze zachodzą najbardziej dynamiczne zmiany. Także w Polsce w sektorze energetyki wiatrowej podejmowane są znaczące przedsięwzięcia. O ile kilka lat temu powstawały pierwsze profesjonalne projekty farm wiatrowych, o tyle obecnie sektor ten zaczyna odgrywać coraz istotniejszą rolę. W 2010 r. energetyka wiatrowa stała się dominującym źródłem energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Laboratorium wiatrowe Centrum Transferu Technologii w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii zajmuje się szerokim spektrum zagadnień badawczych. Część z nich dotyczy meteorologii oraz klimatologii i obejmuje analizę warunków wiatrowych pod kątem energii użytecznej do pracy turbin wiatrowych. Inne są związane z badaniami w tunelu aerodynamicznym i dotyczą inżynierii wiatrowej, w tym konstrukcji turbin wiatrowych oraz przewietrzania i napowietrzania terenów zurbanizowanych. Zaplecze obliczeniowe pozwoli na prowadzenie analiz rozkładów i symulacji numerycznych mierzonych wielkości. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Energetyka wiatrowa w Polsce : diagnoza i perspektywy rozwoju
61%
Głównym celem jest analiza stanu i perspektyw rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. W artykule zbadana została rola źródeł odnawialnych i energii z wiatru w bilansie energetycznym Polski oraz w innych państwach, przedstawione zostały także mechanizmy wsparcia energetyki odnawialnej, w tym wiatrowej, ukazano perspektywy rozwoju rynku energii z wiatru w Polsce i na świecie oraz efekty ekonomiczne, jakie może przynieść szersze wykorzystanie wiatru do produkcji energii. (fragment tekstu)
14
Content available remote Efektywność inwestycji w energię wiatrową w krajach UE
61%
Celem pracy jest ocena efektywności inwestycji w energię wiatrową w krajach Unii Europejskiej. Wnioskowanie oparto na modelu BCC (dopuszczający zmienne korzyści skali) metody Data Envelopment Analysis (DEA), zorientowanym na nakłady. W podstawowym wariancie jako zmienną wejścia przyjęto zainstalowaną moc elektrowni wiatrowych, zmienną wyjściową jest zaś produkcja energii elektrycznej. Kolejne warianty analizy biorą pod uwagę oprócz produkcji energii elektrycznej także czynnik środowiskowy oraz ekonomiczny. Trzy kraje: Dania, Wielka Brytania oraz Słowacja, okazały się efektywne. W przypadku wzięcia pod uwagę efektu środowiskowego największy przyrost efektywności obserwowano w krajach mających duży udział węgla w produkcji energii elektrycznej. W przypadku efektu ekonomicznego najwięcej zyskiwały kraje z dużym udziałem gazu oraz ropy naftowej(abstrakt oryginalny)
Zanalizowano podstawy prawne dotyczące funkcjonowania elektrowni wiatrowych oraz dokonano charakterystyki farm wiatrowych istniejących na obszarach wiejskich województwa zachodniopomorskiego. Na podstawie badań przeprowadzonych wśród pracowników urzędów gminnych przedstawiono korzyści związane z inwestycjami w elektrownie wiatrowe. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Stan i rozwój energetyki wiatrowej w Unii Europejskiej
61%
Na tle konwencjonalnego rozwoju polskiej i unijnej polityki energetycznej przeprowadzono analizę stanu i perspektywy rozwoju energetyki wiatrowej w kontekście kształtowania energetyki odnawialnej, która podobnie jak energetyka wodna jest najszybciej rozwijającym się działem wykorzystywanych źródeł energii w krajach wysoko uprzemysłowionych na świecie. Na podstawie wielorakich źródeł międzynarodowych i krajowych, z uwzględnieniem danych statystycznych oraz literatury naukowej, autorzy uwidocznili tendencje wzrostowe energetyki wiatrowej jako charakterystyczny trend gospodarczy, niepodważalny we współczesnych europejskich geopolitycznych warunkach, bardzo aktualny dla rozwoju polskiej gospodarki i polityki energetycznej w kontekście ogólnego podejścia do polityki energetycznej Unii Europejskiej. Wyeksponowano rolę rozwoju energetyki wiatrowej jako nieodłącznego elementu polskiej i unijnej strategii rozwoju regionalnego, trwałego i zrównoważonego gospodarczego postępu, dywersyfikacji źródeł i dostaw surowców energetycznych, uniezależnienia się od upolitycznienia tej dziedziny. (abstrakt oryginalny)
Offshore wind farms have become one of the fastest growing renewable energy technologies in recent years. Projects developed in the area of the Polish Exclusive Economic Zone (EEZ) are considered crucial for the future of the energy sector in Poland. One of the arguments for the development of this sector is the common opinion among investors and decision makers that offshore wind farms are much less exposed to the risk of social conflicts compared to onshore installations. Due to the lack of completed investments in the Polish EEZ area and restriction of possible construction of farms to Baltic shoals only, explicit exclusion of the risk of protests seems wrong. The article identifies the factors of offshore wind farms OWF localization and the most important social groups at risk of participating in social conflicts. The Delphi method research indicates that, above all, numerous conflicts with other users of the maritime area should be expected, and the groups most vulnerable to conflict are fishermen, environmentalists, media and residents of coastal municipalities. (original abstract)
Autorzy w niniejszym artykule dążą do przedstawienia metody pomiaru najważniejszych elementów ryzyka finansowego, mogących wpływać na rezultat inwestycji w farmę wiatrową w Polsce. Oprócz przedstawienia obecnie już istniejących elementów tego ryzyka, wskazano także na konieczność rozpatrywania jego nowych elementów, kreowanych przez potencjalny, wzrastający wpływ farm wiatrowych na funkcjonowanie rynku energii elektrycznej. Zakres przedmiotowy artykułu został zawężony przez to do najistotniejszych elementów ryzyka finansowego5 inwestycji farmy wiatrowej, zaś zakres podmiotowy dotyczy jedynie farm wiatrowych, funkcjonujących na polskim rynku energii elektrycznej. Ze względu na zakres podmiotowy i przedmiotowy artykuł ten może być użytecznym zarówno w badaniach teoretycznych, rozwijających poruszoną problematykę pomiaru ryzyka elektrowni wiatrowych, jak i w praktyce gospodarczej, wspierając analizę ryzyka finansowego tego typu inwestycji. (abstrakt oryginalny)
Until recently, horizontal-axial wind turbines with blades having a wing profile occupied a predominant position in the world wind energy market. But currently, vertical-axial wind units are of increasing interest and this is understandable from the point of view of their important features as: no requirements for the orientation of the wind turbine to the wind, the possibility of placing electrical and other equipment on the ground, no requirements for changes of blade chord installation angle along its length. The article discusses the aerodynamics of the vertical-axis wind turbines: the range of changes of angles of incoming flow attack on the blade, the dynamics of changes in the magnitude of the absolute speed of flow of the blade on a circular trajectory of its movement depending on the turbine rapidity, and also obtained in experiments interaction effect of the blades in the rotor. The experiments were carried out on wind turbines with original blades (basic version), which were designed to eliminate the shortcomings of low-speed rotors Savonius (low coefficient of use of wind energy) and high-speed rotors Darrieus (lack of self-start). (original abstract)
Niniejszy artykuł na tyle, na ile dostępna jest literatura, empiryczne pomiary oraz dane z modeli mezoskalowych opisuje i porównuje spodziewane warunki wietrzności na terenie Morza Bałtyckiego. Nawiązuje do problematyki związanej z projektowaniem oraz oceną spodziewanej produktywności farm wiatrowych na analizowanym terenie, w odniesieniu do dotychczasowych doświadczeń autora związanych z energetyką wiatrową na lądzie. W kolejnych rozdziałach niniejszej publikacji opisano stan obecny oraz prespektywy rozwoju energetyki wiatrowej w obrębie Morza Bałtyckiego. W dalszej części dokonano oceny potencjału tego akwenu, przy użyciu modeli mezoskalowych oraz danych empirycznych z masztu Fino 2, zlokalizowanego w odległości ok. 200 km od większości terenów wskazanych w projekcie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich Polski jako przeznaczonych pod rozwój enegetyki morskiej (Draft plan... 2018). W rozdziele dot. modeli mezoskalowych szczególną uwagę poświęcono modelowi GEOS5.12.4 jako źródle danych The Modern-Era Retrospective Analysis for Research and Application zwanych w skrócie MERRA2 (Administration National Aeronautics and Space Agency 2018), które od lutego 2016 r. zastąpiły dane MERRA (Thogersen i in. 2016) oraz zyskały wysokie zastosowanie w ocenach produktywności przedinwestycyjnych, jak i realizowanych w fazach operacyjnych projektów farm wiatrowych ze względu na dobry poziom korelacji z danymi in situ. Dane z tego modelu uzyskano dla ośmiu lokalizacji, pokrywających się w dużej mierze z lokalizacjami obecnie istniejących morskich farm wiatrowych w obrębie Morza Bałtyckiego. Znaczącą cześć niniejszej publikacji poświęcono opisowi wczesniej wspomnianego masztu Fino 2 oraz analizie danych, rejestrowanych przez czujniki umieszczone na tym maszcie (Federal Maritime and Hydrographic Agency 2018). Analiza została przeprowadzona z użyciem skryptów opracowanych w języku programowania VBA umożliwiającym łatwiejszą pracę z dużymi ilościami danych. Pomiary z masztu Fino 2 wraz z użyciem pomiarów długoterminowych pochodzących z modeli mezoskalowych mogą zdaniem autora posłużyć w pewnym stopniu, do wstępnej oceny przewidywanej produkcji farm planowanych do zlokalizowania w obrębie terenów przeznaczonych pod rozwój energetyki odnawialnej w planie zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej Polski (Draft plan... 2018). W części końcowej artykułu podsumowano informacje dot. przewidywanych warunków wietrznych Morza Bałtyckiego w szczególności na terenie wyłącznej strefy ekonomicznej Polski. Zwrócono uwagę na różnice pomiedzy energetyką wiatrową morską a lądową oraz zaproponowano dalsze, konieczne zdaniem autora kwestie, które powinny zostać zbadane w celu optymalnego pod kątem technicznym rozwoju energetyki wiatrowej offshore. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.