Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 78

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Windykacja wierzytelności
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Windykacja wierzytelności jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych funkcji przedsiębiorstwa, zazwyczaj nie poddającą się reżimom proceduralnym, w dodatku opierającą się często na intuicji pracowników. Zamykanie windykacji w ramy standardowych procedur i powtarzających się czynności kończy się zazwyczaj fiaskiem w odzyskiwaniu długu.
W niniejszym artykule przedstawiono nową regulacje prawną zawartą w ustawie z 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Ustawą tą implementowano do polskiego porządku prawnego dyrektywę 2011/7/EU Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych. Dotyczy ona transakcji handlowych z wyłącznym udziałem przedsiębiorców. Autor skupia się na uprawnieniu wierzyciela do żądania pokrycia przez dłużnika kosztów windykacji przeterminowanej wierzytelności. Podkreśla, że wierzyciel w pierwszej kolejności może domagać się zapłaty zryczałtowanej rekompensaty w kwocie 40 euro. Niemniej może również żądać pokrycia innych kosztów windykacji o ile były one usprawiedliwione i wierzyciel jest w stanie ich poniesienie udowodnić. Zaznaczono, że przepisy ustawy z 8 marca 2013 r. zmieniły się z dniem 1 stycznia 2016 r. dzięki czemu są one klarowniejsze i zgodne z dyrektywą.(abstrakt oryginalny)
Wraz z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie firmy PRESCO powraca temat niejasnych granic, w których mogą się poruszać firmy windykacyjne. Wyrok obala w znaczącej części ustalenia prezesa UOKiK, zawarte w jego decyzji z lipca 2005 r. Prezes UOKiK 25 lipca 2005 r. wydał decyzję w sprawie jednej z największych w Polsce firm zajmujących się obrotem wierzytelnościami. Stwierdził w niej, że szereg działań podejmowanych przez firmę stanowi naruszenie prawa i nakazał ich zaniechania. Z krytyką ze strony urzędu spotkały się treści zawarte w pismach kierowanych przez firmę do dłużników. (abstrakt oryginalny)
Odzyskiwanie wierzytelności od dłużnika mającego siedzibę poza granicami Polski nigdy nie było proste. Pytanie o skuteczność windykacji transgranicznej, zadawane przedstawicielom firm windykacyjnych, często pozostaje bez odpowiedzi. Te bowiem nie są zainteresowane ujawnianiem takich informacji. Tymczasem opóźnienia w płatności długów międzynarodowych w samej Unii Europejskiej osiągnęły takie rozmiary, że Bruksela uznała je za istotne zagrożenie dla istnienia małych i średnich przedsiębiorstw, a zatem za istotnie zwiększające ryzyko wzrostu bezrobocia na terenie UE. (abstrakt oryginalny)
Sytuacja skłania banki do poszukiwania nowego sposobu finansowania kredytów. Może to być sekurytyzacja należności regularnych. Jeszcze do niedawna w przypadku nagłego zapotrzebowania na gotówkę poszukiwano jej na rynku międzybankowym, a od niedawna źródłem finansowania stała się też sprzedaż przeterminowanych należności. Pożyczanie pieniędzy na rynku międzybankowym jest coraz mniej opłacalne. Koszt takiego modelu finansowania może sprawić, że zyski z akcji kredytowej będą niewielkie. Jednocześnie w ostatnich miesiącach banki zaczęły przeznaczać do sprzedaży długi o coraz krótszym okresie przeterminowania. Może to oznaczać, że instytucje finansowe pozbyły się już ze swoich portfeli najstarszych wierzytelności. (abstrakt oryginalny)
W transakcjach sekurytyzacyjnych największym mankamentem są przepisy prawne, które często wręcz utrudniają dochodzenie wierzytelności. Analitycy rynku, a zwłaszcza praktycy biorący udział w dotychczas przygotowywanych – a po części także i przeprowadzonych – transakcjach sekurytyzacyjnych, bardzo często uwypuklają różnice interesów dzielące poszczególnych uczestników tych transakcji. W sposób naturalny stanowi to potencjalne źródło konfliktów, co nie tylko psuje atmosferę zainteresowanych stron, ale także może wpływać na zmniejszenie dynamiki sekurytyzacyjnych działań w najbliższych latach. (abstrakt oryginalny)
Polski rynek obrotu wierzytelnościami jest atrakcyjny dla rodzimych firm windykacyjnych i przedstawicieli zagranicznej śmietanki finansowej, ale jego dynamika ostatnio wyraźnie osłabła. Dokładnie nie wiadomo, ile wynosi wartość wszystkich wierzytelności krążących w polskiej gospodarce, ale biorąc pod uwagę olbrzymią popularność kredytu kupieckiego znawcy przedmiotu określający rozmiary tego zjawiska nie wahają się wymienić kwoty nawet 200 mld zł. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problematykę zasad funkcjonowania egzekucji wierzytelności na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego. Przedstawienie postępowania podczas nadawania sądowej klauzuli wykonalności oraz procesu egzekucji wierzytelności ma na celu wskazanie istoty i podstaw prawnych normujących funkcjonowanie instrumentu prawnego, jakim jest tytuł egzekucyjny. Nowo wprowadzone rozwiązania ustawowe, znajdujące swoje odzwierciedlenie w kilkunastu ustawach, mają wpływ na efektywność, zmieniają zakres stosowania i sposób postrzegania windykacji zaległych wierzytelności.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Polski rynek wierzytelności
75%
Polski rynek wierzytelności jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów rynku finansowego. Pomioty działające na tym rynku, tj. firmy faktoringowe, firmy windykacyjne, pośrednicy w obrocie wierzytelnościami konkurują między sobą przede wszystkim ofertą. Starając się zwiększyć swój udział w rynku oferują kompleksowe usługi od profilaktyki (monitoring wierzytelności) poprzez zarządzanie ryzykiem, aż do pełnej oferty windykacji przedsądowej i sądowej. W takim kompleksowym pakiecie usług coraz częściej oferowane jest również finansowanie poprzez factoring. W opracowaniu poza oceną bieżącej sytuacji w poszczególnych segmentach rynku wierzytelności, wskazano na nasilające się zjawisko nieregulowania zobowiązań i jego negatywne efekty dla gospodarki, a także przedstawiono perspektywy dalszego rozwoju tego rynku. (abstrakt oryginalny)
Sekurytyzacja ma olbrzymią szansę rozwoju, jest też szansą dla wszystkich uczestników takich transakcji. Trzeba je jednak wykorzystać. Perspektywy sekurytyzacji w Polsce przedstawiają się w coraz jaśniejszym świetle. Po pierwszych transakcjach, które przede wszystkim miały służyć przetarciu szlaków oraz rozpoznaniu rynku, interes zaczyna się rozkręcać. (abstrakt oryginalny)
Zainteresowanie polskiego systemu bankowego wykorzystaniem procesów sekurytyzacyjnych jest coraz większe i zmierza w kierunku sekurytyzacji regularnych aktywów. Przez dłuższy czas sekurytyzacja traktowana była przez banki po macoszemu, bo mało doświadczony polski rynek nie chciał w niej dostrzec nowoczesnego narzędzia inżynierii finansowej pozwalającego na szybkie pozbycie się ryzyka związanego z posiadaniem wierzytelności, a niejako przy okazji poprawę danych bilansowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy rosnącej skali problemów ze spłatą długów wśród polskich wierzycieli. Autor podaje dane związane ze wzrostem zadłużenia, charakteryzuje największe grupy dłużników i średnie wysokości zobowiązań. Co ciekawe - w Polsce rynek kredytów hipotecznych praktycznie w ogóle nie odnotował wzrostu liczby nierzetelnych dłużników.
Sprawa przedawnienia zobowiązań cywilnych i finansowych uregulowana jest w kodeksie cywilnym i w ustawach podatkowych. Terminy przedawnienia są także normowane w prawie bankowym, wekslowym i czekowym. Autor przedstawia różnice pomiędzy przedawnieniem wynikającym z postanowień kodeksu cywilnego a wynikającymi z norm prawa podatkowego, praktyczne aspekty przedawnienia, a także zasady obrotu wierzytelnościami przedawnionymi. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Zarządzanie wierzytelnościami w Polsce w latach 2012-2015 - case study
75%
Głównym celem badań było przedstawienie zmian zachodzących na rynku windykacyjnym i obrotu wierzytelnościami w Polsce oraz wybranych krajach w latach 2012- -2015. Na tle tych zmian oceniono działalność analizowanej firmy windykacyjnej i jej wyniki finansowe. Na wstępie przedstawiono strukturę polskiego rynku obrotu wierzytelnościami wg nominalnej wartości nabytych spraw w mln PLN i głównych graczy na tym rynku. Dokonano analizy rynku windykacji wg wartości portfeli konsumenckich i hipotecznych. Następnie oceniono przedsięwzięcia firmy i jej efekty ekonomiczne, stosując analizę wskaźnikową (wskaźniki rentowności i zadłużenia) oraz dynamikę wartości przychodów, marży pośredniej i zysku netto. W podsumowaniu przedstawiono perspektywy rozwoju tego rynku(abstrakt oryginalny)
Z wykładni art. 71a § 1 i 9 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wynika, że postanowienie określające wysokość nieprzekazanej - a uprzednio zajętej przez organ egzekucyjny kwoty wierzytelności u dłużnika, u którego została zajęta - może być wydane także bez przeprowadzenia kontroli, o ile uchylanie się tego dłużnika od jej przekazania organowi egzekucyjnemu - w świetle przeprowadzonych dowodów nie budzi wątpliwości. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zagadnienia egzekucji wierzytelności z rachunku bankowego. Omówiono kwestie prawne związane z egzekucją z rachunku zwykłego i wspólnego oraz zasady zajęcia wkładu oszczędnościowego. Zaprezentowano kwestię odpowiedzialności banku i jego pracowników za udaremnienie egzekucji.
Niniejszy artykuł poświęcono niezwykle ważnej problematyce, a mianowicie naturze prawnej bankowego tytułu egzekucyjnego. Analizie poddano zarówno znamiona czynności procesowej, jak i czynności materialnoprawnej. W efekcie poczynionych rozważań uznano, że nie jest możliwe zakwalifikowanie bankowego tytułu egzekucyjnego do żadnej z kategorii znanych prawu cywilnemu, czy też prawu procesowemu cywilnemu. Rozważania na temat natury bankowego tytułu egzekucyjnego doprowadziły do konkluzji, że wystawienie tego tytułu egzekucyjnego jest czynnością służącą zaspokojeniu roszczeń wierzyciela, jakim jest bank.(abstrakt oryginalny)
W celu osiągnięcia jak najwyższej skuteczności, firmy windykacyjne często sięgają po kontrowersyjne metody polubownego odzyskiwania długów. Windykatorzy muszą jednak być coraz ostrożniejsi. Ostatnie decyzje prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o karach pieniężnych dla dwóch znanych firm windykacyjnych Ultimo i Kruka wyznaczają tego typu podmiotom kolejne granice, których nie powinny przekraczać. (abstrakt oryginalny)
Windykacją niekonwencjonalną nazywamy wszystkie pozasądowe metody dochodzenia należności od dłużników. W artykule omówiono niekonwencjonalne środki stosowane przez windykatorów, wspomniano także o windykacji bezprawnej. Podkreślono, że narzędzia niekonwencjonalne powinny być stosowane z rozwagą popartą prawidłową oceną konkretnej sytuacji.
Omówiono rynek usług windykacyjnych w Polsce. Zwrócono uwagę, że rynek ten jest ewenementem na skalę europejską. Działa na nim kilkaset, a może nawet około 1000 firm.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.