Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 97

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wizerunek państwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem artykułu jest określenie istoty zinterpretowanego zewnętrznego wizerunku kraju i możliwości związanych z pomiarem jego spójności z wizerunkiem wewnętrznym. Podstawą realizacji celu są badania literaturowe i pilotażowe badanie o charakterze jakościowym. Problematyka zinterpretowanego zewnętrznego wizerunku, mimo że obecna w literaturze dotyczącej organizacji, nie była dotychczas podejmowana w odniesieniu do krajów. Autor analizuje możliwości związane z pomiarem zinterpretowanego zewnętrznego wizerunku kraju, skupiając się na problemie spójności z wizerunkiem wewnętrznym. Badania prowadzące do określenia przyczyn całkowitej lub częściowej niespójności tych wymiarów wizerunku kraju mają znaczenie poznawcze i wskazują na kierunki działań komunikacyjnych mających na celu zarówno poprawę wizerunku kraju, jak i poczucie tożsamości narodowej.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Wizerunek Polski w Europie i świecie: problemy europejskich peryferii
100%
Przez ostatnie kilkanaście lat perspektywa badawcza studiów postkolonialnych zdobyła sobie miejsce w polskiej humanistyce i naukach społecznych. Jest to zjawisko ciekawe, gdyż studia postkolonialne powstały dzięki wysiłkowi teoretycznemu badaczy pochodzących z krajów Trzeciego Świata zajmujących się społecznymi i kulturowymi rezultatami kolonizacji prowadzonej przez Zachód (a więc mocarstwa kolonialne Europy Zachodniej i Stany Zjednoczone Ameryki). Wypracowali oni wyrafinowane metody badania stosunków dominacji i podporządkowania narzuconych przez imperialne struktury władzy, ich wpływu na kulturę oraz sposoby konstruowania tożsamości "kolonizowanych" i "kolonizatorów"3. Stworzyli aparat teoretyczny umożliwiający prowadzenie szeroko zakrojonych badań porównawczych, które - dzięki krytyce narzuconych przez Zachód założeń kulturowych - przyznają głos zmarginalizowanym oraz wprowadzają regionalną problematykę do studiów nad procesami globalizacyjnymi. Jednak Drugi Świat, a więc dawny obóz państw socjalistycznych, pozostawał w zasadzie poza zasięgiem zainteresowań twórców studiów postkolonialnych.(fragment tekstu)
Z analizy wyników ANBI wynika, że wizerunek Chin w świecie nie należy do najlepszych. Co prawda ChRL nie zajmuje w raporcie ogólnym ostatniego miejsca, jednak w stosunkowo niedługim czasie sytuacja, zamiast się poprawić, pogorszyła się dramatycznie. Najgorsze oceny Państwo Środka otrzymuje szczególnie w dwóch kategoriach, które w znacznym stopniu determinują opinię o kraju jako całości, określają jego wizerunek na arenie międzynarodowej oraz w pewnym stopniu wpływają na pozostałe oceniane w raporcie obszary. Jedną z tych kategorii jest wizerunek produktów chińskich wśród konsumentów. Drugim krytycznym i zapewne ważniejszym czynnikiem kształtującym wizerunek marki Chiny w oczach świata są poczynania rządu. Chiny od lat są krytykowane za niedemokratyczne rządy, łamanie praw człowieka, politykę wobec Tybetu oraz ograniczenie wolności mediów. (fragment artykułu)
4
Content available remote Advertising and Business Image : the Russian Specificity
80%
Wizerunek Rosji, jako państwa z różnych powodów jest niekorzystny w międzynarodowym przekazie. Stąd też i obraz rodzimych firm jako całości, jest też nie najlepszy. Powodów jest wiele. Brak tradycji zachowań wolnorynkowych, czy też nadmierne przywiązanie do narodowych tradycji zniekształca obraz przedsiębiorczości rosyjskiej. Kolejny powód to pewna selektywność informacyjna rosyjskich mediów, czego wynikiem jest negatywne postrzeganie prywatnej firmy czy działalności gospodarczej. I jako ostatni warto wymienić nie uznawanie przez rosyjskich biznesmenów, odpowiedzialności społecznej przed konsumentami, przy jednoczesnym ignorowaniu ciężkiej sytuacji społecznej tych ostatnich.
W złożonym procesie konstruowania amerykańskiego wyobrażenia o współczesnej Rosji uczestniczą rozmaite środowiska oraz instytucje funkcjonujące w życiu społecznym, politycznym i ekonomicznym Stanów Zjednoczonych. Za najbardziej opiniotwórcze w tej mierze uznać należy trzy - powiązane ze sobą - grupy image-makerów: - instytucje władzy wykonawczej i ustawodawczej USA; - środki masowego przekazu; - amerykańskie think tanki oraz środowiska uniwersyteckie. Egzekutywa i legislatywa Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza Biały Dom, Departament Stanu i Kapitol, publikują liczne oficjalne i półoficjalne (np. transkrypty wysłuchań przed komisjami Kongresu - niezwykle ciekawe, ponieważ niezobowiązujące z punktu widzenia "oficjalnego Waszyngtonu") dokumenty, związane ze stosunkami amerykańsko-rosyjskimi oraz strategią USA wobec Rosji. Istotnym źródłem kreowania obrazu Federacji Rosyjskiej wydają się być także wystąpienia, wykłady, publikacje czy komentarze czynione przez polityków, piastujących obecnie i w przeszłości ważne funkcje państwowe. Dotyczy to zwłaszcza gospodarzy Białego Domu oraz rządowych i parlamentarnych kreatorów amerykańskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Niektórzy z nich, jak choćby Strobe Talbott, uchodzą za wyspecjalizowanych w problematyce rosjoznawczej. Zauważyć należy, iż wpływowi przedstawiciele administracji prezydenckiej i Kongresu stwarzają swoimi wypowiedziami określony polityczny i psychologiczny nacisk na dwie pozostałe grupy kreatorów wizerunku Rosji w USA, jak i wysyłają bezpośrednie sygnały do społeczeństwa oraz międzynarodowego otoczenia Stanów Zjednoczonych (co ma szczególne znaczenie w przypadku sojuszników USA). (fragment tekstu)
6
Content available remote Kreowanie wizerunku Polski jako celu podróży turystycznych
80%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie procesu kreowania wizerunku marki "Polska" jako destynacji turystycznej w oparciu o analizę działań prowadzonych przez POT. Autorka starała się pokazać specyfikę strategii marketingowej, która ma służyć promocji kraju i jego walorów turystycznych, podkreślając znaczenie stworzenia odpowiedniej koncepcji działań promocyjnych oraz dostosowania instrumentów promocyjnych do wybranych rynków oraz grup docelowych. Analiza badań przeprowadzonych na zlecenie POT, w celu określenia wizerunku Polski na wybranych rynkach emisyjnych oraz potrzeb, zwyczajów i preferencji wyjazdowych turystów, umożliwiła weryfikację tezy o konieczności różnicowania działań promocyjnych w zależności od kraju, w którym kampania wizerunkowa jest prowadzona, a także pozwoliła na dokonanie oceny realizowanej strategii promocji.(fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wizerunku Polski i Polaków w oczach młodych Europejczyków studiujących na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, wskazanie ich motywacji do podejmowania edukacji w Polsce. W artykule przybliżono pojęcie i funkcjonowanie stereotypu, przedstawiono też wyniki badania. Artykuł zawiera konkretne wskazówki, w jaki sposób treści tych wyobrażeń i przekonań mogą zostać wykorzystane do skutecznej promocji własnej uczelni wśród zagranicznej publiczności. Okazuje się, że ewolucja stereotypów Polski i Polaków w oczach młodych Europejczyków jest zdumiewająco pozytywna. Młodzi ludzie coraz częściej postrzegają Polskę jako kraj rozwinięty, ciekawy, pełen miłych i pomocnych ludzi, a nie tylko pijących alkohol złodziei samochodów. Taka pozytywna percepcja stwarza pewne możliwości przekazów marketingowych skierowanych do potencjalnych zagranicznych studentów.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą refleksji nad niekonwencjonalnymi, nie zawsze oficjalnymi i zaplanowanymi przez specjalistów z zakresu PR działaniami, do których niewątpliwie należy wystawa "Entropa". Stanowi ona doskonały przykład działań wizerunkowych w odniesieniu do narodu, które można zaklasyfikować jako przejaw obywatelskiej dyplomacji. Należy przy tym podkreślić, że mówiono o niej bardzo wiele, komentując ją w mediach, w prasie lokalnej i międzynarodowej oraz w Internecie, gdzie zaistniała na swojej własnej stronie. Tym samym stała się głośnym wydarzeniem, które przyczyniło się do przekazania określonych wizerunków narodowych bardzo szerokiemu gronu odbiorców. Podkreślmy, że atmosfera skandalu, która jej towarzyszyła, przyczyniła się do jej nagłośnienia, co nie pozostało bez znaczenia dla zamierzonego i niezamierzonego efektu.(fragment tekstu)
9
Content available remote Wizerunek wewnętrzny w tworzeniu silnej marki kraju
80%
Marka kraju to unikatowy zespół cech i elementów, które mogą zapewniać krajowi trwałe wyróżnienie i wpływać na jego możliwości rozwojowe. Celem opracowania jest ukazanie roli wizerunku wewnętrznego w tworzeniu silnej marki kraju. Autorka podejmuje problematykę związaną z wartością i siłą marki kraju. Opisuje istotę tożsamości i jej powiązania z wizerunkiem wewnętrznym. Podkreśla też rolę badań wizerunku kraju wśród mieszkańców i rezydentów. Przedstawia możliwości pomiaru wizerunku wewnętrznego ze szczególnym uwzględnieniem technik opartych na swobodzie skojarzeń. Rozważania teoretyczne zostały zilustrowane wynikami badań eksploracyjnych dotyczących wewnętrznego wizerunku Polski.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto temat wykorzystania kultury jako tworzywa kreowanego przez narodowe organizacje turystyczne wizerunku kraju. Przedstawiono różne wymiary tworzenia wizerunku, w których kultura może być mieć istotny wkład, tj. ofertę turystyczną, tożsamość i kreatywną komunikację wizerunku. Wszystkie wymienione wymiary zostały szerzej scharakteryzowane, a wynikające z tej analizy ustalenia wykorzystane w analizie treści oficjalnych stron internetowych organizacji turystycznych Polski, Republiki Czeskiej i Słowacji. Wyniki tej analizy ujawniają że promowane jest głownie tradycyjne dziedzictwo architektoniczne, tylko okazjonalnie można znaleźć przykłady odwołań do sztuk wykonawczych lub branż kreatywnych. Także sposób prezentacji wizerunku jest konwencjonalny. Jedynie Republika Czeska może być postrzegana jako kraj, który pozycjonuje swój wizerunek za pomocą motywów kulturowych, w tym za pomocą elementów dziedzictwa niematerialnego.(abstrakt autora)
Punktem wyjścia do stworzenia niniejszego artykułu były badania prowadzone od lutego do kwietnia 2017 r. oraz od stycznia do lutego 2020 r. Celem pracy pozostaje ukazanie wizerunku i pozycji Federacji Rosyjskiej w oczach respondentów oraz osób biorących udział w przeprowadzonych przez autora wywiadach pogłębionych. Zasadnicza analiza dotyczy wyników uzyskanych w 2017 r. oraz specyficznych zmian zaobserwowanych trzy lata po pierwszym badaniu.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Russia and Its International Image : from Sochi Olympic Games to Annexing Crimea
61%
The aim of the article is to analyze the change of the Russian Federation's international image in the light of two significant events: the Olympic Winter Games in 2014 in Sochi and the annexation of Crimea. According to the first hypothesis, one of the main aims for hosting the Olympic Games was to improve the international prestige of Russia. Shortly after the Olympics Russia increased its activity in Eastern Ukraine, which resulted in the annexation of the Crimean Peninsula. Therefore the article is also aimed to investigate whether by annexing Crimea Russia squandered the possible positive effects of hosting the Olympics in terms of its international image.(original abstract)
The following paper emphasizes the role of tourism image in creating positive perceptions of nations and positioning countries as attractive holiday destinations. Based on an empirical survey of Poland's tourism image conducted among Austrian students in 2003, the paper identifies features and concepts used by young adults in conceptualising a subjective image of an ideal (dream) holiday destination, and subsequently confronts that image with the perception of Poland as a tourist destination. Conclusions drawn from the survey with respect to Poland's tourism image primarily focus on the need to eliminate negative aspects associated with Poland, and on building a strong image based on the natural environment that creates opportunities for contemporary tourism trends such as soft tourism and ecotourism, not forgetting at the same time historic and cultural merits traditionally associated with Poland. (original abstract)
14
Content available remote The measurement of destination image : the case of Austria
61%
This paper provides a short overview concerning the construct of the destination image as well as the importance of its measurement in travel context. Subsequently, the results of an empirical survey which was carried out in January 2003 with Polish students to measure the image of Austria is presented. The results particularly suggest that Austria should strengthen its cultural facilities as well as new intangible experiences, such as variety and fun or freedom and open-mindedness. (original abstract)
Sport jako fenomen społeczny może być wykorzystywany jako narzędzie brandingu narodowego czy dyplomacji publicznej na szereg sposobów. W piśmiennictwie jest to określane jako dyplomacja sportowa , aczkolwiek ponieważ sam termin ma znaczenie nieco szersze, w tym przypadku bardziej zasadne byłoby mówienie o wizerunkowej dyplomacji sportowej. Może być ona realizowana na różne sposoby, a do najistotniejszych zaliczana jest organizacja imprez sportowych, w szczególności tzw. megawydarzeń sportowych, jak igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa świata i kontynentalne w piłkę nożną. Kształtowanie wizerunku państwa przez sport może być realizowane także przez organizację wymian sportowych, często o charakterze oddolnym, sportową pomoc rozwojową, a także za sprawą osiągania sukcesów sportowych. Główny przedmiot badania stanowić będą: osiąganie sukcesów sportowych oraz ogólny wysoki poziom sportowy jako zasób umożliwiający kształtowanie pozytywnego wizerunku. Badanie stanowi studium przypadku dotyczącego Wielkiej Brytanii.(fragment tekstu)
16
61%
Przedsiębiorstwo podejmując działania na nowym rynku zagranicznym, stoi wobec dylematu, czy budować swoją pozycję rynkową w oparciu o wizerunek kraju, z którego pochodzi, czy też o wizerunek marki. Celem niniejszego opracowania jest próba przedstawienia wzajemnych relacji zachodzących pomiędzy wizerunkiem kraju pochodzenia przedsiębiorstwa a wizerunkiem samego przedsiębiorstwa oraz dostarczenie informacji, które mogą być wykorzystane przy formułowaniu strategii na rynku zagranicznym.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena perspektyw, jakie niesie ten kierunek polityki dla wzmocnienia obecności Tajwanu na arenie międzynarodowej, na podstawie dotychczasowych osiągnięć w tym zakresie w regionie Azji i Pacyfiku. Analizie poddano obecny wizerunek Tajwanu w systemie międzynarodowym poprzez wskazanie jego potencjału oraz podsumowano efekty dotychczasowych działań władz w zakresie utrzymywania stosunków instytucjonalnych w regionie Azji i Pacyfiku.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest określenie aktualnego wizerunku Polski w krajach objętych badaniami Ministerstwa Gospodarki, istotnych z gospodarczego punktu widzenia. Do realizacji celu artykułu wykorzystano badania wizerunkowe Polski, przeprowadzone przez publiczne i prywatne instytucje badawcze. Polska jest obecnie krajem bez wyraźnego i spójnego wizerunku. To kraj gościnny, tani, z dobrą kuchnią, tradycjami, wciąż jednak nie stanowi atrakcyjnej destynacji turystycznej. W Polsce nie ma zintegrowanego systemu budowania wizerunku kraju na arenie międzynarodowej. Warunkiem ożywienia ruchu turystycznego jest opracowanie i wdrożenie strategii rozwoju turystyki od 2016 roku, która uwzględniałaby wymianę informacji i spójność w działaniach instytucji odpowiedzialnych za promocję Polski za granicą. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono wizerunek Europy i Unii Europejskiej (UE) w mediach cyfrowych na Ukrainie, Białorusi i w Rosji. Badanie zrealizowano metodą analizy dyskursu. Zbadano publikacje w niezależnych internetowych mediach Ukraińska Prawda, Nasha Niva, Lenta.ru, Novaya Gazeta w latach 2005-2019. W wyniku przeprowadzonej analizy zaobserwowano kreowanie przez media trzech obrazów Europy. Na Ukrainie w dyskursie medialnym obserwuje się silne zainteresowanie Europą jako ideą. UE i jej instytucje są często obecne w wiadomościach politycznych, ale europejscy politycy nie są tak popularni. Na Białorusi natomiast słowo "Europa" nie porządkuje dyskusji politycznych, jednak działania sąsiadujących z Białorusią państw członkowskich UE mogą mieć kluczowe znaczenie w tworzeniu wizerunku UE. W Rosji nie widać dużego zainteresowania Europą w dyskursie niezależnych mediów, częściej dominują tematy związane z ciągłą walką między Rosją a Zachodem. Badania potwierdziły główną hipotezę, że ​​mechanizmy kreowania wizerunku Europy i UE w mediach krajów postsowieckich są odmienne, a specyfika dyskursu politycznego i polityka międzynarodowa państw określają ten obraz.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie znaczenia reputacji kraju jako determinanty rozwoju regionalnego na przykładzie Polski. Zastosowane metody badawcze to przegląd literatury przedmiotu oraz analiza wyników badań reputacji krajów oraz pozycji marek narodowych prowadzonych przez międzynarodowe ośrodki i instytucje badawcze. Tezę stanowi stwierdzenie, że budowanie reputacji jako determinanty rozwoju naszego kraju wymaga wzmocnienia działań w zakresie wzrostu poziomu innowacyjności gospodarki, stabilizacji politycznej oraz kreowania spójnego wizerunku i silnej marki narodowej.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.