Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wojna Światowa I
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
In 1916, Britain and France signed an agreement deals with the future division of the Ottoman Empire. This agreement, known as the Sykes - Picot Agreement, after its two designers, the British Sir Mark Sykes and the French François George Picot, is seen up today as the main act which created the modern Middle East and responsible for some of its problems. The article present here point to another act, the decision of the newly established League of Nation to create the Mandate System and , following it, the San Remo decision of April 1920 giving the Mandates concerning the Arab Middle East to France and Britain, as the main designer of the division of the Middle East to its present form. (original abstract)
W latach dwudziestych oprócz pogarszającego się międzynarodowego położenia Polski, stosunki polsko-niemieckie komplikowały inne nieuregulowane problemy. Najważniejsze z nich to wojna gospodarcza i wojna celna. Polsko-niemieckie stosunki gospodarcze od początku lat dwudziestych układały się źle. Niemcy nie chciały importować polskiej żywności, twierdząc, że pogłębi to u nich kryzys rolny. Polska z kolei nie chciała sprowadzać z Niemiec na większą skalę wyrobów przemysłowych, ponieważ groziło to uniemożliwieniem rozwoju własnego przemysłu. Nieco inne poglądy w tej sprawie reprezentowali zwolennicy polsko niemieckiej współpracy gospodarczej. Najbardziej znany wśród nich Władysław Studnicki twierdził, że gospodarki Polski i Niemiec nawzajem się uzupełniają. (fragment tekstu)
Walki w rejonie Dardaneli i na Półwyspie Gallipoli toczyły się niemal przez cały rok 1915. Operacja, planowana początkowo jako samodzielne przedsięwzięcie floty, miało zakończyć się szybkim wyeliminowaniem Imperium Osmańskiego z wojny. Jednakże działania sił nawodnych okazały się nieskuteczne, a atak przeprowadzony w dniu 18 marca 1915 roku kosztował Aliantów utratę trzech okrętów liniowych. Niechęć do przyznania się do porażki spowodowała podjęci decyzji o rozpoczęciu operacji lądowej i wysadzenie desantu na Półwyspie Gallipoli. Była to pierwsza w nowoczesnej wojnie operacja desantowa na wybrzeże bronione przez nieprzyjaciela. Lądowanie przeprowadzone w dniu 25 kwietnia 1915 roku zakończyło się zdobyciem przyczółków, ale nie zdołano opanować kluczowych punktów na półwyspie. Także podejmowane w kolejnych miesiącach operacje zakończyły się niepowodzeniem, a zbliżająca się zima zmusiła wycofanie sił alianckich na przełomie 1915/1916 roku. W walkach w rejonie Dardaneli, zarówno marynarka wojenna, jak i wojska lądowe wspierane były przez lotnictwo. Jednostki lotnicze obejmowały dwa okręty-bazy wodnosamolotów - HMS Ark Royal oraz HMS Ben-my-Chree, oraz dwie eskadry Royal Naval Air Service - 2. oraz 3. Ponadto na korzyść kontyngensu francuskiego działała 98. Eskadra Lotnicza (l'Escadrille MF 98 T). W czasie analizowanych miesięcy, lotnictwo alianckie bardzo mocno angażowało się w prowadzone działania, zarówno morskie jak i lądowe. Niestety, z powodu niewystarczającej liczby maszyn latających, ich słabych parametrów taktyczno-technicznych oraz zbyt ubogiego zaplecza technicznego efektywność tych działań była bardzo daleko niewystarczająca. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Polityka zagraniczna Hiszpanii w latach 1914-1930
80%
W artykule przedstawiam udział Hiszpanii w I Wojnie Światowej oraz kierunki polityki zagranicznej tego państwa w okresie rządów generała Miguela Primo de Rivery. Analizie poddałam: przyczyny hiszpańskiej neutralności w ogólnoświatowym konflikcie, uwarunkowania polityki zagranicznej po jego zakończeniu oraz mocne i słabe strony działalności zewnętrznej generała Primo de Rivery. Pisząc artykuł stosowałam metodę historyczną, metodę analizy i krytyki źródeł oraz analizę porównawczą hiszpańskojęzycznych publikacji. Wywód jest zgodny z teoretycznymi założeniami realizmu politycznego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia postać Jerzego Grobickiego (1891-1972), który służył jako oficer armii cesarsko-królewskiej i został pułkownikiem Wojska Polskiego w II RP. Brał udział w I i II wojnie światowej, a po wojnie wyemigrował do Kanady. (abstrakt oryginalny)
W chwili wybuchu I wojny światowej stosunki polsko-żydowskie było mocno napięte. Wzajemne animozje z okresu rewolucji 1905-1907, pogłębione różnicą zapatrywań na sprawy samorządu miejskiego w Królestwie Polskim; wystąpienie Żydów wraz Rusinami podczas galicyjskich wyborów do wiedeńskiej Rady Państwa w roku 1907, uznane przez stronę polską za wyraz wrogości do Polaków; ostra walka polityczna w czasie wyborów do IV Dumy Państwowej w Rosji - wszystko to stanowiło pokaźny balast w stosunkach polsko-żydowskich przed wielką wojną. Negatywna ocena postawy Żydów dokonana przez ideologów Narodowej Demokracji miała też swe źródło w przekonaniu, że Żydzi byli siłą, która osłabiała możliwość spopularyzowania w zaborze rosyjskim tzw. orientacji prorosyjskiej (właściwie przeciw niemieckiej). Według R. Dmowskiego, za ich pośrednictwem ugruntowywały się w świadomości Polaków niepożądane wpływy niemieckie. Wynikał stąd postulat wyeliminowania oddziaływań niemieckich poprzez walkę z Żydami. (fragment tekstu)
W latach I Wojny Światowej powstała instytucja emisyjna Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa. W Galicji istniał już Bank Krajowy i powstały dwa nowe publiczne banki. Omówiono sytuację w pozostałych zaborach.
8
Content available remote The Participation of Polish Female Soldiers in World War I
61%
Purpose: The aim of this paper is to outline a history of the participation of Polish female soldiers in the World War I. Its outlines their commitment, struggle, and efforts made to contribute to Poland's military effort during the war. The article describes the legal situation of the military participation of women in Poland, and also deals with their role and place in society. Design/methodology/approach: The aim of the article was to organize, systematize and describe the knowledge about the role and participation of female soldiers of the Polish armed forces during the World War I. The above theoretical goal has been achieved by applying the methods of analysis, synthesis, deduction, induction and inference. Findings: In the course of the work were found results, which testify to historically underestimated contribution of women in war efforts. These, both in reinforcement and in other spheres of hostilities significantly contributed to the end of the war and its final result. Social implications: Publication of the article may contribute to increasing social awareness of the underestimated participation and involvement of female soldiers in military action during the war and of the social and cultural roles they fulfill. Originality/value: The article organizes and systematizes the knowledge about the military service of women in the described period. It is addressed both to people associated with all kinds of uniformed services, management and command, as well as people from the civilian environment.(original abstract)
Kampania dardanelska miała stanowić krótki epizod i przynieść znaczne strategiczne korzyści dla Ententy. Spodziewano się, że wykorzystanie wojsk lądowych stanowić będzie jedynie ostateczność, w przypadku gdyby okrętom nie udało się przebić na Morze Marmara. Okazało się jednak, że zamiast roli pomocniczej, wojska lądowe musiały przeprowadzić pierwszą w nowoczesnej wojnie operację desantową na bronione wybrzeże. Choć udało się zająć plaże, to nie osiągnięto decydującego sukcesu, a sama kampania zamiast krótkiej ekspedycji przekształciła się w wielomiesięczne walki pozycyjne. Początkowo siły MEF składały się jedynie z 5 dywizji piechoty. Z czasem ich liczba systematycznie wzrastała, by na przełomie sierpnia/września 1915 roku osiągnąć liczbę 15 dywizji zgrupowanych w czterech korpusach armijnych. Kolejne wzmocnienia kierowano w ten rejon stosunkowo przypadkowo, i wynikało to z pojawiających się możliwości niż wcześniejszego planowania. W rezultacie wzmocnienia docierały pojedynczymi dywizjami, które rzucano do walki i szybko wyczerpywano ich efektywną zdolność bojową. Gdy wyciągnięto wnioski z tego działania, i MEF wzmocniono znacznie większymi siłami, pozwalającymi na przewodzenie zakrojonej na szeroką skalę ofensywy. Popełniono kardynalne błędy w doborze wyższej kadry dowódczej oraz ponownie nie przygotowano natychmiastowych uzupełnień oraz rezerw operacyjnych. Brak planowości oraz chaos w zakresie rozbudowy potencjału MEF stanowił jeden z czynników, który ostatecznie zakończył się klęską całej kampanii. (abstrakt oryginalny)
Międzynarodowa konferencja naukowa "Local Administration during the First and Second World Wars" odbyła się w dniach 8-10 września 2021 r. w Pradze. Organizatorem konferencji był Instytut i Archiwum Masaryka Czeskiej Akademii Nauk w Pradze. Konferencja dotyczyła problematyki lokalnej administracji i sądownictwa w okresie I i II wojny światowej. W wydarzeniu udział wzięło 25 uczestników z 15 państw, reprezentujących różne dyscypliny naukowe. Konferencja stanowiła ważne wydarzenie, umożliwiające porównanie doświadczeń okupacji z perspektywy lokalnej administracji w różnych obszarach Europy. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Cmentarze z I wojny światowej jako walor turystyczny województwa łódzkiego
61%
W ofercie turystycznej województwa łódzkiego można spotkać wiele atrakcji będących wyrazem bogatej przeszłości regionu. Wymienić tu można zabytki techniki, warte zwiedzenia obiekty poprzemysłowe, a także miejsca martyrologii1. W Łodzi, która od lat związana jest ze środowiskiem filmowym, można zobaczyć wiele ciekawych miejsc związanych z kinematografią2. Województwo łódzkie od prawie dwóch stuleci było i w dalszym ciągu jest miejscem współistnienia wielu kultur i narodowości. Do dnia dzisiejszego można spotkać wiele materialnych pozostałości będących świadectwem mieszkających tu niegdyś Niemców, Rosjan i Żydów. Wymienić można np. największy w Europie cmentarz żydowski w Łodzi, cerkiew pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim czy piękny grobowiec rodziny Kindlerów w Pabianicach(fragment tekstu)
In this essay, I demonstrate how extraordinary was, in fact, the ordinary life in Łódź from the autumn of 1914 to the autumn of 1918, as illustrated by the texts in Nowy Kurjer Łódzki and Nowa Gazeta Łódzka, the two Polish-language daily newspapers issued in the city. I focus on the actions which, once considered everyday, i.e. ordinary and even routine, entered into the field of extraordinariness and created new norms and new routines, or even took control, as a result. I am interested in only those practices and events which unfold in the city space, outside the home and family, i.e. in the areas associated with general accessibility to all the residents.(original abstract)
The subject of this article is the fate of the seminarians of the Przemyśl seminary during the battles for the Przemyśl fortress in 1914-15. In the face of the approaching Russian army, they decided to serve as orderlies in military hospitals. This service was very demanding, due to extremely difficult sanitary conditions, and shortages of food, medicines, dressing materials, and so on. Information about the life and work of future priests during successive sieges of the fortress was included in the Chronicle of the Przemyśl Seminary. Lay people who stayed in the fortress during the siege also wrote numerous memoirs and diaries describing the work of seminarians and priests. Thanks to these materials, it is possible to learn how the seminary trained Roman Catholic clergy for the war, the medical preparation that was offered by the standard seminary training program, and, finally, how the seminarians proved themselves in the hour of trial. (original abstract)
Aprowizacja to zaopatrywanie ludności w artykuły pierwszej potrzeby, przy czym rola państwa w zakresie aprowizacji nie sprowadza się tylko do obrotu artykułami spożywczymi. Działalność aprowizacyjna może polegać także na produkcji i transporcie artykułów pierwszej potrzeby w okresach występowania ich niedoborów lub spekulacji, w szczególności w okresie wojen. Państwo, chcąc przeciwdziałać tym negatywnym zjawiskom, wprowadzało reglamentację środków żywności, przejmując monopol obrotu i stosując system zaopatrzenia kartkowego. Na ziemiach polskich reglamentacja kartkowa została wprowadzona po raz pierwszy w czasie I wojny światowej. W rzeczywistości system ten nie zaspokajał potrzeb ludności oraz powiększał różnice między warstwami społeczeństwa, czyli ludnością bogatszą, która mogła nabyć żywność za każdą cenę, oraz ludnością biedniejszą, która cierpiała głód. Celem artykułu jest przedstawienie działalności Zarządu miasta Lublina w zakresie zaopatrywania mieszkańców miasta w żywność i artykuły pierwszej potrzeby w latach 1915-1918. Analiza działalności Zarządu miasta Lublina w przedmiotowym zakresie prowadzi do konkluzji, że braki w aprowizacji miasta wynikały nie ze złego funkcjonowania Wydziału Aprowizacyjnego, lecz z warunków, które stworzyła wojna. (abstrakt oryginalny)
W dniu 2 grudnia 1916 r. niemiecki okręt podwodny SM U-72, dowodzony przez Ernsta Kraffta, zatopił Palermo, włoski statek handlowy płynący z Nowego Jorku do Genui z ładunkiem koni i amunicji. Atak torpedowy miał miejsce w pobliżu wybrzeża katalońskiego 25 mil od Przylądka Św. Sebastiana na Morzu Śródziemnym. W roku 1949, trzydzieści trzy lata później, Josep Pla, najwybitniejszy pisarz kataloński, opublikował opowiadanie oparte na tych faktach, zatytułowane Un de Begur [Jeden z Begur]. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Czekając na niemieckiego hegemona:Otto von Gierke i koncepcja wojny narzuconej
61%
Przyczyny Wielkiej Wojny i odpowiedzialność za wybuch ogólnoświatowego konfliktu od stu lat są przedmiotem dyskusji i kontrowersji. W swoim artykule autorzy analizują stanowisko słynnego niemieckiego profesora prawa Otto von Gierke, który w swych trzech pismach wojennych przedstawił oryginalną koncepcję wojny narzuconej. W jego opinii to postawa państw Ententy zmusiła Niemcy do agresywnych poczynań, które jednak są dla niego w pełni uzasadnione. Jak dowodzą autorzy, dla von Gierke wojnę taką należy traktować jako wojnę sprawiedliwą w tym sensie, że jest to wojna pomiędzy reprezentującymi cywilizację Niemcami a antycywilizacyjnymi siłami mocarstw sprzymierzonych. Dlatego tylko zwycięstwo Niemiec może dać Europie i światu sprawiedliwy porządek. Ten niemiecki pokój miał rozstrzygnąć na długi czas o losach całego kontynentu i korespondować zarówno ze światowymi aspiracjami niemczyzny, jak i z interesami in abstracto pojętej ludzkości.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Elementy historii gospodarczej Związku Radzieckiego w latach 1917-1955
61%
Związek Radziecki należał do krajów, które najbardziej ucierpiały w II wojnie światowej. Najbardziej odczuwalna i tragiczna była śmierć milionów obywateli radzieckich poległych na frontach, zamordowanych przez okupantów, zmarłych z głodu, wycieńczenia i innych przyczyn. Starty ludnościowe nie są do wyrażenia w miernikach pieniężno-wartościowych, chociaż odegrały najistotniejszą rolę w powojennym okresie odbudowy i dalszym rozwoju społeczno-gospodarczym kraju. Odbudowa zniszczonej wojną gospodarki radzieckiej odbywała się w bardzo ciężkich warunkach, wymagała wielkiego wysiłku ze strony wszystkich obywateli radzieckich. Sprostali oni zadaniom nakreślonym w tym czasie przez partię i rząd. Dzięki ich pracy, determinacji i postawie cała gospodarka narodowa osiągnęła, a w wielu dziedzinach przekroczyła poziom przedwojenny, umożliwiając tym samym start do nowych zadań postawionych przez władze radzieckie. (fragment tekstu)
18
Content available remote The Question of War Debts and Reparations in French-American Relations after WWI
61%
Celem artykułu jest analiza jednego z najważniejszych punktów spornych w relacjach amerykańsko-francuskich po I wojnie światowej. Był to problem regulacji płatności długów i reparacji wojennych. Chociaż Stany Zjednoczone znacznie zredukowały francuski dług, dla władz w Paryżu była to kwestia polityczna. Francuzi oczekiwali, że Amerykanie umorzą dług twierdząc, że był to ich wkład w zwycięstwo - wspólny cel sojuszniczych narodów. Amerykanie odmawiali podkreślając, że przystąpiły do wojny jako państwo "stowarzyszone", a nie "sojusznicze". Wobec tego kolejne rządy francuskie starały się wywierać nacisk na Stany Zjednoczone w celu uzależnienia spłat długu od spłat reparacji wojennych przez Niemcy. Jednak Amerykanie twierdzili, że te dwie kwestie nie były współzależne. Ich głównym celem była stabilizacja gospodarcza Niemiec postrzeganych jako kluczowy partner gospodarczy USA. By osiągnąć ten cel, amerykańscy dyplomaci wywierali presje na rządy europejskie, by zmniejszały kwoty reparacji, które zostały ostatecznie całkowicie zniesione w lipcu 1932 r. W tym samym czasie, Amerykanie odmówili prolongaty spłaty raty długu francuskiego planowanej na grudzień 1932 r. W związku z tym Francja zaprzestała spłaty długu. To spowodowało poważne napięcia w relacjach amerykańsko-francuskich, zarówno na szczeblu międzyrządowym jak i między społeczeństwami. Doprowadziło to do wzajemnej nieufności, co było szczególnie niekorzystne w czasach wielkiego kryzysu gospodarczego, kiedy współpraca międzynarodowa była konieczna, by niwelować jego skutki. (abstrakt oryginalny)
Po wybuchu I wojny światowej na wokandzie polityki Cesarstwa Niemieckiego pojawiła się kwestia odbudowy państwa polskiego. Decydenci niemieccy postrzegali posłużenie się sprawą polską jako ważny instrument dywersji antyrosyjskiej, nawiązując do planów rozważanych przez sztab generalny armii cesarskiej jeszcze w latach 80. XIX w. Odbudowane państwo polskie miało być zarazem komponentem tzw. Mitteleuropy, tj. związku państw europejskich, formalnie równouprawnionych, faktycznie jednak poddanych dominacji niemieckiej; w Berlinie uważano, że kontrolując Mitteleuropę, Niemcy uzyskają dominującą pozycję w skali globalnej i dołączą do elitarnego klubu mocarstw światowych o autarkicznych cechach jako jego czwarty - obok Stanów Zjednoczonych, Imperium Brytyjskiego i Rosji - członek. Postulat ustanowienia Środkowoeuropejskiego Związku Gospodarczego (Mitteleuropy), którego częścią składową miało być odbudowane państwo polskie, został włączony do najważniejszego niemieckiego katalogu celów wojennych, tzw. programu wrześniowego z 1914 r., sygnował go kanclerz Rzeszy Niemieckiej i premier Prus Theobald von Bethmann-Hollweg. Do krótkotrwałej realizacji przez Niemcy koncepcji Mitteleuropy doszło między marcem (traktat brzeski z Rosją bolszewicką) i listopadem 1918 r. (klęska wojenna Rzeszy).(abstrakt oryginalny)
W początkowym okresie pierwszej wojny światowej istniały w Łodzi dwa komitety o statusie instytucji pomocy społecznej: Główny Komitet Obywatelski miasta Łodzi (GKO) i Komitet Obywatelski Niesienia Pomocy Biednego (KONPB). Obie te organizacje powstały praktycznie w tym samym czasie, tj. w pierwszych dniach sierpnia 1914 r., a ich działania wzajemnie się uzupełniały. Pierwszy z nich przejął funkcję miejskiego rządu z szeregiem kompetencji w administracji po opuszczeniu miasta przez prezydenta Władysława Pieńkowskiego; drugi skupił się na typowej opiece społecznej dla mieszkańców, którzy nagle znaleźli się w sytuacji zagrożenia dla ich bezpieczeństwa, życia i zdrowia, ryzykując utratę źródła dochodu. Głównym celem KONPB w początkowej fazie wojny było zapewnienie pomocy materialnej najbiedniejszym mieszkańcom Łodzi; najważniejszą formą wsparcia stosowaną przez największą liczbę osób było dostarczanie żywności. Korzystali z tego ludzie wszystkich religii i narodowości. Wśród nich byli przede wszystkim robotnicy fabryczni z rodzinami, ludzie, którzy stracili źródło dochodu, rodziny rezerwistów, imigrantów, bezdomnych i tych korzystających z usług wielu łódzkich organizacji filantropijnych i społecznych. W artykule przedstawiono kilka aspektów działań KONPB, takich jak geneza KONPB, struktura, zadania i zaplecze finansowe, a także współpracę i komunikację z GKO. Łódzkie komitety obywatelskie zostały zlikwidowane przez niemieckie władze okupacyjne 30 czerwca 1915 r., po prawie roku działalności.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.