Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wolny obszar celny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Od 1 lipca obywatele Unii Europejskiej nie będą mogli kupować w swoich sklepach wolnocłowych. U nas natomiast wszystko pozostaje bez zmian. Pasażerowie lecący z Warszawy za granicę mogą kupować towary wolne od cła bez względu na to, dokąd podróżują.
Artykuł zawiera dane dotyczące wartości sprzedaży duty free w krajach Unii Europejskiej w 1996 roku. Zgodnie z decyzją ministra finansów państw członkowskich UE do końca czerwca 1999 r. Unia zlikwiduje handel wolnocłowy na obszarze jednolitego rynku wewnętrznego.
Przyjęcie przez Polskę dorobku prawnego Wspólnoty Europejskiej w zakresie wspólnej polityki handlowej oznacza, że Polska stanie się stroną wszystkich międzynarodowych umów celnych i handlowych, zawartych przez Wspólnotę, które konstytuują system jej kontaktów z partnerami gospodarczymi. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba rozstrzygnięcia dylematu, jaką formę organizacji życia gospodarczego należy preferować: specjalną strefę ekonomiczną, czy wolny obszar celny, na tle walorów rejonu zgorzeleckiego.
Przedstawiono Bialsko-Podlaską Izbę Gospodarczą, Wolny Obszar Celny Terespol-Małaszowice oraz Podlaskie Konsorcjum Inwestycyjne.
Porty morskie, jako ważne elementy międzynarodowych i krajowych systemów transportowych, stanowią atrakcyjne miejsca dla prowadzenia różnorodnej działalności gospodarczej, związanej głównie z obsługą ładunków oraz przewożących je środków transportu (a także pasażerów). Od najdawniejszych czasów były też ośrodkami atrakcyjnymi dla lokowania działalności handlowej. Instytucjami związanymi z realizacją funkcji handlowej portów są wolne obszary celne. Celem artykułu jest przedstawienie ich jako miejsc szczególnie sprzyjających rozwojowi handlu międzynarodowego, oferujących liczne korzyści i udogodnienia, a w szczególności zaprezentowanie trzech tego typu obiektów od połowy lat 90. XX wieku nieprzerwanie funkcjonujących w polskich portach morskich. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono przesłanki tworzenia specjalnych stref ekonomicznych (SSE) w Polsce, ulgi podatkowe i inne korzyści oraz warunki, jakie musiały spełniać lokalizowane tam firmy. Omówiono również zmiany w uprzywilejowaniu ekonomicznym firm powstających w SSE, łączące się z dostosowaniem polskich przepisów do reguł obowiązujących w UE, a także dotyczące wybranych zmian w organizacji przestrzennej stref.
Omówiono ustawodawstwo wspólnotowe dotyczące systemu sprzedaży wolnocłowej, w tym podstawy prawne dotyczące podatku VAT i podatku akcyzowego. Przedstawiono w jaki sposób zmiany wprowadzone w systemie sprzedaży wolnocłowej w Unii od połowy 1999 roku wpłynęły na poziom zatrudnienia wewnątrz Unii oraz na turystykę.
Od ponad pół roku część składów celnych musi płacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. obrotów. Właściciele alarmują, że to prosta droga do ich likwidacji.
Celem artykułu jest analiza działalności wolnego obszaru celnego w Szczecinie w latach 1989-2007 oraz przedstawienie perspektyw i barier jego rozwoju. W opracowaniu zwrócono szczególną uwagę na zmiany w przepisach prawnych, które nastąpiły po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, oraz na ich konsekwencje dla funkcjonowania WOC w Szczecinie. (fragment tekstu)
Strefy wolnocłowe stały się gospodarczym przebojem ubiegłego sezonu, jednakże sama idea tego typu stref jest prawdopodobnie stara jak świat. Domniemuje się, iż strefy uprzywilejowane ekonomicznie istniały już w starożytnej Persji i Egipcie. Pierwszą udokumentowaną strefą wolnocłową była grecka wyspa Delos na Morzu Egejskim. W średniowieczu zaczęły się pojawiać wolnocłowe porty. Pierwszym z nich był włoski port Reggio założony w 1547 r. Z kolei handel hanzeatycki dał początek rozkwitowi wielu wolnocłowych miast portowych, z których najlepiej rozwinął się i po dzień dzisiejszy zachował swój status Hamburg. Przed II wojną światową funkcjonowało 75 różnego rodzaju stref uprzywilejowanych, z czego 3 istniały na obszarze dzisiaj zajmowanym przez Polskę. Strefa w Gdańsku założona w 1896 r. obejmowała 22 ha lądu i część obecnego basenu Władysława IV. Stworzona w dwa lata później strefa wolnocłowa w Szczecinie zajmowała 62 ha, a ustanowiony w 1934 r. wolny obszar celny w Gdyni istniał na terenie obecnego basenu V. Żadna z tych stref nie kontynuowała działalności w Polsce powojennej. Strefy uprzywilejowane ekonomicznie można zdefiniować jako obszar określony przestrzennie, na którego terenie prowadzenie działalności gospodarczej zwolnione jest z opłat fiskalnych, takich jak cła i podatki, oraz może podlegać innym ulgowym przepisom formalno-prawnym i finansowym. Wspólną cechą tych stref jest to, że nie mają w nich zastosowania przepisy regulujące krajową działalność gospodarczą. (fragment tekstu)
W artykule omówiono problematykę utworzenia od 1 stycznia 2012 r. Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej (CES) Kazachstanu, Rosji i Białorusi. Celem artykułu jest przybliżenie istoty utworzonej przestrzeni gospodarczej wraz z posiadanym potencjałem na bazie obrotów handlowych z jednoczesną analizą silnych i słabych stron wskazanego obszaru gospodarczego. Poznanie wybranych aspektów nowej, wschodnioeuropejskiej przestrzeni gospodarczej przybliży problematykę wymiany handlowej, co z kolei pozwoli wyeliminować bariery integracji obu obszarów w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
W wielu krajach podmioty gospodarcze mogą podejmować działalność produkcyjną lub handlową na szczególnie korzystnych warunkach - w specjalnie tworzonych do tego celu strefach. Można do nich zaliczyć przede wszystkim wolne obszary celne i specjalne strefy ekonomiczne. W opracowaniu przedstawiono zasady funkcjonowania wolnych obszarów celnych w okresie transformacji gospodarcze w Polsce. Szczególną uwagę zwrócono na zmiany w przepisach prawnych, które zaszły po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. Przedstawiono również analizę efektów działalności Wolnego Obszaru Celnego w Szczecinie (WOC) w latach 1989-2008 oraz perspektywy jego rozwoju. Zamieszczono także uwagi na temat wpływu globalnego kryzysu gospodarczego na wielkość obrotów WOC w Szczecinie na przełomie lat 2008 i 2009.(abstrakt oryginalny)
Instytucja specjalnej strefy ekonomicznej jest jedną z form obszarów specjalnych. Obszar taki uznawany jest za instytucję prawa administracyjnego. Obszary specjalne nie są wewnętrznie jednolite. Najstarszą historycznie ich formą jest wolny obszar celny, natomiast połowa lat 60-tych to rozwój Export Processing Zones. Autor m.in. rozważa, czy ta ostatnia forma strefy byłaby przydatna w warunkach polskich.
W artykule omówiono sposób ustanawiania, zasady działania, zwolnienia i preferencje wydzielonych stref ekonomicznych, takich jak specjalne strefy ekonomiczne i strefy wolnocłowe.
Handel w strefach wolnocłowych na obszarze UE cieszy się dużym powodzeniem. Szacuje się, że w zeszłym roku sprzedano w nich towary za 5,75 mld USD w porównaniu z 5,31 mld USD w roku 1997. Z możliwością kupienia tańszych towarów, głównie alkoholu, papierosów i perfum korzystają niemal wszyscy podróżujący promami i samolotami. Jednakże Komisja Europejska domaga się likwidacji tych stref, powołując się na zasadę równej konkurencji.
W artykule zaprezentowano zasady funkcjonowania stref wolnocłowych w Polsce w latach 90-tych, ze szczególnym uwzględnieniem zmian regulacji prawnych i uwarunkowań ekonomicznych w polskiej gospodarce w okresie transformacji. Szczególną uwagę poświęcono doświadczeniom związanym z powstaniem i rozwojem Wolnego Obszaru Celnego w Szczecinie w latach 1995-1999.
W artykule podjęto próbę ocenienia zmiany warunków prowadzenia handlu produktami rolno-spożywczymi UE z Ukrainą po wejściu w życie umowy o SWH. Odnotowano wyraźny wzrost oszczędności ukraińskich eksporterów wskutek zniesienia barier handlowych. Analizowano intensywność handlu produktami rolno-spożywczymi między Ukrainą, Polską i UE wykorzystując wskaźnik Grubela-Lloyda. Ustalono, że większa część wymiany w sektorze rolno-spożywczym pomiędzy Ukrainą a UE odbywa się w ramach handlu wewnątrzbranżowego, a w poszczególnych grupach produktów istnieje tendencja do wzrostu intensywności handlu wewnątrzbranżowego, szczególnie w handlu pomiędzy Ukrainą i Polską. Na podstawie wyników przeprowadzonych obliczeń wskaźnika ujawnionych przewag komparatywnych według grup towarów SITC 0-1 ujawniono przewagi komparatywne w wymianie handlowej produktami rolno-spożywczymi zarówno Ukrainy z Polską i UE, jak Polski z Ukrainą i UE. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Effects of Regional Market Integration - a Theoretical Approach
63%
Celem niniejszego opracowania jest przegląd wybranych efektów regionalnej integracji rynkowej w ujęciu teoretycznym. We współczesnych uwarunkowaniach, gdy procesy regionalnej integracji są w coraz większym stopniu kwestionowane, opracowanie to będzie swoistym powrotem do źródeł regionalnej integracji gospodarczej. Zakres przedmiotowy obejmuje strefę wolnego handlu, unię celną oraz wspólny rynek, dla których przedstawione zostały wybrane efekty integracji. Literatura wskazuje na występowanie wielu nie zawsze pozytywnych efektów. Pamiętając, iż decyzje integracyjne motywowane są wieloma czynnikami, warto jeszcze raz przypomnieć obiektywne efekty ekonomiczne jako bazę dla podejmowania racjonalnych decyzji politycznych. Do realizacji celu opracowania wykorzystano metodę krytycznego przeglądu literatury publikowanej od połowy XX w. oraz metodę opisową.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie rozmieszczenia instytucji celnych na obszarze Polski z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych i prawnych. Przedmiotem analizy są składy celne, wolne obszary celne i agencje celne.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.