Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 80

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Women in family
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Czy można mieć czworo lub więcej dzieci i pracować zawodowo? Czy da się pogodzić rolę matki, pracownika, szefa? Co ma kluczowe znaczenie w godzeniu tych ról? Są kobiety, które znakomicie łączą obie role, spełniają się zawodowo i rodzicielsko, a przy tym są po prostu szczęśliwe. Jak to osiągnęły? (fragment tekstu)
Autorki sformułowały następujące wnioski: kobiety odczuwają potrzebę bycia aktywnymi zawodowo i współuczestniczenia w procesach decyzyjnych na różnych szczeblach w organizacjach gospodarczych; pomimo zaangażowania w życie rodzinne, kobiety sprawnie realizują role zawodowe; ze względu na posiadaną wiedzę kwalifikacje zawodowe skutecznie wypełniają role kierownicze.
W niniejszym artykule zaprezentowano działania jakie pracodawcy mogą podjąć aby pomóc kobietom-matkom łączyć obowiązki rodzinne i zawodowe. Zwrócono uwagę na tzw. zatrudnienie przyjazne rodzinie (family friendly employment) oraz na programy praca-życie, pozwalające skutecznie godzić życie prywatne z zawodowym (work-life balance, W-LB). Przedstawiono rolę państwa oraz społecznych inicjatyw w promowaniu takiego podejścia do organizacji pracy.
Międzynarodowa Organizacja Pracy propaguje równość w zatrudnieniu jako podstawowe prawo człowieka i sponsoruje oraz publikuje szerokie badania w tym zakresie. W celu zapewnienia wszechstronnego rozwoju ekonomicznego i społecznego danego kraju i świata niezbędny jest udział wszystkich grup społecznych, w tym kobiet.
Celem artykułu jest potwierdzenie tezy, że dla tworzenia polityki państwa konieczne jest postrzeganie pracy niepłatnej jako odrębnej kategorii, różnej zarówno od pracy zawodowej, jak i działalności nieprodukcyjnej. Pokazano to na przykładzie opieki nad dzieckiem i dlatego stanowi ona główny punkt odniesienia do przeprowadzonej analizy.
This paper aims to provide deeper insight into women's fertility and employment decisions through the exploration of women's values and beliefs. For our research, we selected Poland, where quantitative studies continuously point to a strong determination among mothers to participate in employment, despite marked institutional obstacles to combining work with childrearing. We demonstrated that motherhood is one of the major goals in women's lives. Nevertheless, women seek to combine it with employment, and their ability to do so depends on the meaning attached to paid work. Using qualitative data, we identified three such meanings. "Work as an income source" and "work as an attractive activity" are considered desirable and compatible with motherhood, whereas "work as a professional career" precludes childrearing, and is rejected. In addition, our study illustrates how considering values and beliefs can contribute to our understanding of human behaviours, and demonstrates the usefulness of the qualitative approach for this purpose. (original abstract)
Tematem artykułu są zmiany w sytuacji kobiety wiejskiej w rodzinie i gospodarstwie domowym. Okres przekształceń systemowych spowodował wiele modyfikacji w zakresie każdej z ról pełnionych przez kobiety na wsi, jak również w obszarze wzajemnych relacji między nimi.
W świecie sztuki, podobnie jak i w innych dziedzinach życia kobiety stale muszą udowadniać, że nie są gorsze od mężczyzn. Ten krótki esej poświęcony jest dyskryminacji kobiet także w dziedzinie sztuki.
9
75%
Zjawisko dobrowolnej bezdzietności staje się coraz bardziej widoczne we współczesnym świecie, przyczyniając się do problemu starzenia się społeczeństw. W literaturze wskazano wiele motywów dobrowolnej bezdzietności. Celem badania była identyfikacja motywów dobrowolnej bezdzietności wśród polskich kobiet na podstawie analizy komentarzy zamieszczanych w Internecie. Analiza wskazała na funkcjonowanie dziewięciu motywów, które stanowią: pragnienie wolności, potrzeba spokoju i samotności, niechęć do poświęceń/wzięcia na siebie dodatkowej odpowiedzialności, nielubienie dzieci, lęk przed ciążą i porodem, lęk przed potencjalną chorobą dziecka, motywy środowiskowe, brak instynktu macierzyńskiego oraz złe doświadczenia z dzieciństwa. Motywy te mogą być sklasyfikowane w trzech kategoriach.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote La Donna Fascista - narodowa służebnica, żona i matka
63%
W artykule zamierzam przedstawić główne założenia partii faszystowskiej odnośnie do kwestii kobiecej na podstawie dwóch testów programowych o tytułach Dekalog kobiety włoskiej oraz Rodzina. Oba opublikowano w czasie rządów Mussoliniego: pierwszy w 1924, drugi zaś - w 1936 r. Dzielący je dystans czasowy pokazuje ewolucję poglądów faszystowskich na kwestie kobiece i rodzinne. Wskazuje także na postępujące swego rodzaju "unarodowianie" rodziny oraz jej członków, w tym przede wszystkim kobiet. Ponieważ oba dekalogi są tekstami ramowymi, chciałabym także - na przykładzie artykułu Marii Guidi , znaczącej działaczki politycznej na rzecz kobiet, piszącej m.in. do takich periodyków jak "Correire dal'Italia", "La Donna Italiana", "Il Popolo" - wskazać na to, w jaki sposób prasa rozwijała główne tezy polityki faszystowskiej wobec kobiet. Jedna z tez dotyczyła macierzyństwa. Nie trudno się domyślić, że ten rodzaj posłannictwa, włączający kobietę w służbę narodu, stał się inspiracją dla faszystowskiej Hiszpanii, później faszystowskich Niemiec. Należy pamiętać, że włoskie idee faszystowskie nie były obce również w Polsce, w której polityka Mussoliniego miała swoich zwolenników, także w kwestii przywrócenia moralności oraz porządku społecznego. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono problem feminizacji zatrudnienia. Omówiono problemy godzenia obowiązków rodzinnych i pracy zawodowej oraz kierunki harmonizowania układu praca zawodowa – rodzina. Opisano również funkcjonowanie rodzin, w których zarówno kobieta jak i mężczyzna są aktywni zawodowo.
12
Content available remote Are Women in Family Business Supported Enough by the Polish Family Policy?
63%
Family business is all about business and family, understood also as a special case of work-life balance. Helping families creating a work-life balance is one of the main goals of family policies. But does it really work? Polish family policy has gone through some serious changes in the recent years. New instruments have been introduced and a large financial stream has been directed to families in order to facilitate work and childcare reconciliation. But does it really allow more activity for the mothers on the labor market? In order to answer this question this article examined the level of defamilialism in the Polish family policy, which allows parents (especially mothers) to stay active on the labor market, as well as the opportunities of staying active on the labor market by mothers in comparison to fathers. As a result it turns out that despite the equality and partnership objectives in the family policy strategic documents, there are no adequate family policy instruments. The main burden of childcare still remains on the shoulders of the mothers, who do not get enough support neither from the fathers nor from the state. To allow more activity of the mothers on the labor market, following things need to be done: strengthening gender equality measures in the labor market, promoting the partnership in childcare within the family, assuring flexibility of family policy instruments and supporting familialism and defamilialism of childcare of children age 1-3. (original abstract)
W połowie lat 1990., gdy większość krajów w Europie doświadczyło już bądź ciągle doświadczało przeobrażeń drugiego przejścia demograficznego, zróżnicowanie modeli rodziny, mierzone poziomem podstawowych współczynników demograficznych dotyczących procesu zawierania małżeństw oraz płodności, utrzymywało się. Zdania demografów w kwestii przyczyn tego zjawiska były podzielone. Według L. Roussela zróżnicowanie zachowań matrymonialnych i prokreacyjnych w Europie jest wynikiem odmiennych warunków społeczno- ekonomicznych, które określają status kobiety w poszczególnych społeczeństwach. Status kobiety rozumiany jest przy tym jako jej pozycja, zarówno w sferze publicznej jak i prywatnej. Zdaniem autora różnice w statusie kobiety między krajami, znaczące w dzisiejszych czasach, będą stopniowo ulegać zmniejszeniu w przyszłości, co powinno działać w kierunku ujednolicenia modelu rodziny (Roussel, 1992; za: Kuijsten, 1995). Odmienny pogląd wyznaje A. Kuijsten, według którego obserwowane w ostatnich latach trendy procesów demograficznych działają w kierunku wzrostu zróżnicowania modeli rodziny w Europie (Kuijsten, 1996). Zdaniem D. Colemana różnice te będą się utrzymywać, są one bowiem wynikiem odmienności kulturowych, które nie podlegają gwałtownym zmianom (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Kobiety w gospodarstwach domowych w Polsce
63%
W wyniku emancypacji kobiet i ich zwiększającej się niezależności się od mężczyzn, popularność zaczął zyskiwać partnerski model rodziny. Społeczeństwo powoli przestaje postrzegać je wyłącznie jako żony i matki dbające o ognisko domowe, ale zaczyna doceniać ich autonomiczność. W związkach, gdzie pracują i zarabiają obydwie osoby, żyje się dostatniej, rośnie też dochód rozporządzalny w gospodarstwach domowych. Pozwala to na przeznaczenie większej sumy pieniędzy na zaspokojenie indywidualnych potrzeb każdego z partnerów. W niniejszym artykule skupiono się na podkreśleniu roli kobiet zarówno w rodzinie, jak i na rynku pracy w Polsce. Jednym z podstawowych źródeł majątku gospodarstwa domowego jest bowiem wynagrodzenie za pracę, które jest uzależnione od płci. Celem artykułu jest analiza pozycji kobiety w gospodarstwach domowych jako matki (gospodyni) i dostawcy zasobów pieniężnych do gospodarstwa domowego. Analiza danych statystycznych oraz teorii i zasobów internetowych pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy rola kobiety zmienia się, czy nadal jest traktowana marginalnie w świecie, gdzie mężczyzna jest nadal głową domu. (fragment tekstu)
W dotychczasowych ilościowych badaniach determinantów pracy zawodowej matek (...) autorzy stosunkowo rzadko brali pod uwagę zmienne związane z osobistymi preferencjami lub poglądami matek i ich partnerów w kwestii konfliktu między pracą zawodową matki a opieką nad małym dzieckiem lub postaw wobec kulturowych ról przypisanych płci. (...) Nasze analizy mają na celu pogłębienie dotychczasowych badań poprzez rozróżnienie dwóch rodzajów poglądów na role płci - tych, które dotyczą pozycji kobiet i mężczyzn w społeczeństwie (sfera publiczna) oraz tych, które odnoszą się do pozycji kobiet i mężczyzn w związkach (sfera prywatna). (...) Artykuł składa się z czterech części. Po wprowadzeniu w problematykę rozważań przedstawiono charakterystykę wykorzystanych danych, zasady doboru zmiennych do modeli, metody analizy oraz opis próby. Następnie omówiono wyniki analiz ekonometrycznych. W ostatniej części tekstu przedstawiono wnioski z analiz. (fragment tekstu)
16
Content available remote Przemoc wobec kobiet
63%
Przemoc fizyczna i psychiczna wobec kobiet ma wielowiekową tradycję i wydawać by się mogło - społeczne przyzwolenie. Już w czasach Biblijnych kobiety rezygnowały z własnej wolności na rzecz bezpieczeństwa poprzez wspólne życie z jednym mężczyzną, aby w ten sposób ochronić się przed przemocą ze strony innych mężczyzn. Kobiety często były (i są do dzisiejszego dnia - w niektórych krajach) kupowane przez mężczyzn i traktowane jako ich legalna własność. Jeszcze do niedawna przemoc wobec kobiet była prawidłową formą relacji małżeńskich. Do XVIII w. - w ustawodawstwie większości krajów europejskich mąż miał prawo do chłosty wobec żony "mógł chłostę zastosować, kiedy żona nie chciała pracować w polu, zaniedbywała dom, lub była zazdrosna". (fragment tekstu)
Rozwój aktywności zawodowej kobiet w Polsce i nie tylko w Polsce skłania wielu badaczy do poszukiwali przyczyn tego zjawiska, Szczególnego znaczenia nabrało rosnące zatrudnienie kobiet zamężnych, ponieważ wymagało to zmian w funkcjonowaniu rodziny i gospodarstwa domowego, a także w polityce społecznej państwa. Polska i zagraniczna literatura na temat rozwoju zatrudnienia kobiet jest obszerna i w głównej mierze dotyczy trendów tego zjawiska, struktury zawodowej pracujących kobiet oraz motywów podejmowania pracy. Kontynuowane są różnego rodzaju studia empiryczne, ponieważ zmieniają się warunki zatrudnienia i funkcjonowania kobiet w systemie pracy i stosunkach społecznych. Stąd też badanie przyczyn podejmowania pracy przez kobiety, w tym zamężne - w różnych warunkach rynku pracy jest istotnym elementem tych studiów.
18
Content available remote Polki w rodzinie i na rynku pracy
63%
Artykuł naświetla sytuację Polek na rynku pracy w kontekście żeńskich i męskich ról społecznych oraz równowagi praca-życie. Autorka omawia i podsumowuje główne badania przedstawiane w zakresie powyższych tematów w literaturze przedmiotu oraz badania sondażowe prezentujące sytuację polskich kobiet na rynku pracy, jak również w kontekście życia rodzinnego. Opracowanie przypomina główne wskazówki Unii Europejskiej zawarte w strategiach działania dotyczących wprowadzania równych praw kobiet i mężczyzn w krajach europejskich oraz wspomagania aktywności kobiet na polskim rynku pracy. Artykuł kończą konkluzje o równowadze praca-życie kobiet i mężczyzn w Polsce i problemach wynikających z sytuacji kobiet jako pracowników i członków rodziny. (abstrakt oryginalny)
Okres okołoporodowy stanowi wyzwanie o charakterze fi zjologiczno-psychologicznym w życiu kobiety ciężarnej oraz przyszłej mamy, przez co wymaga szczególnej opieki interdyscyplinarnej. Trzyletnia pandemia wirusa SARS-CoV-2 przyczyniła się do redefi nicji wielu obszarów sektora zdrowia publicznego i wywołała zmiany psychofi zyczne. Choroba COVID-19 rozpowszechniona na skalę globalną nasiliła progresję zaburzeń psychicznych, szczególnie z uwzględnieniem dysfunkcyjnej relacji w sposobie żywienia predysponującej do braku kontroli, nadmiernego ograniczania spożywanych posiłków oraz jedzenia emocjonalnego, wywołała przy tym zaburzenia odżywiania ukierunkowane na otyłość, zespół kompulsywnego objadania się, pregoreksję. Cel podjętej pracy dotyczył analizy postrzeganego obrazu ciała przez kobiety po ciąży zakończonej porodem. Analiza była ukierunkowana na występowanie u nich ewentualnych zaburzeń w odżywianiu. Narzędzie metodologiczne stanowiły kwestionariusze TFEQ-13 oraz SCOFF wraz z metryczką i analizą jakościową sposobu żywienia kobiet (do roku od porodu). Do badania zakwalifi kowano 288 kobiet w przedziale wiekowym 20-45 lat. Wyliczony pomiar antropometryczny uwzględniający wskaźnik masy ciała w postaci kategoryzacji wskaźnika jako norma stanowił przewagę (66,7%). Przyrost masy ciała z okresu przed ciążą i po porodzie mieścił się w średniej wartości 3,5 kilogramów. Aspekt postrzegania ciała przez kobiety wskazywał na brak poczucia zadowolenia z jego obrazu (69%). Równocześnie połowa badanych cechowała się świadomością dotyczącą zmian w wyglądzie zewnętrznym z pozytywnym postrzeganiem obrazu ciała. Natomiast nacechowana negatywnie subiektywna ocena dotyczyła mniejszego odsetka kobiet (22%). Ponadto, w przypadku postrzegania masy ciała wobec rodzaju zastosowanej metody karmienia dziecka zostały zaobserwowane istotne różnice (p = 0,03). Dodatkowo niezadowolenie z masy ciała predysponowało do uzyskania wyższego wyniku w skali SCOFF, świadczącego o ryzyku pojawienia się zaburzeń odżywiania (46%; p = 0,001) wraz ze wzrostem BMI - wskaźnika masy ciała. Zaobserwowano istotną dodatnią zależność pomiędzy ograniczeniem spożywanych posiłków a wyższym parametrem BMI wraz z niezadowoleniem z masy ciała wśród kobiet z nadwagą lub prawidłową masą ciała oraz aktywnych fi zycznie w okresie prekoncepcyjnym. Kobiety cechował znacznie częściej brak kontroli nad jedzeniem w okresie okołoporodowym (według kwestionariusza TFEQ-13). Reasumując: zachowania ukierunkowane na ograniczenie jedzenia i brak kontroli nad jedzeniem oraz emocjonalne spożywanie posiłków w grupie badanych kobiet przekładały się na negatywny obraz postrzeganego ciała w postaci niezadowolenia z masy ciała. Kobiety z nadwagą i otyłością predysponowały do progresji zaburzeń odżywiania w postaci pregoreksji. Element terapeutyczno-prewencyjny w postaci edukacji żywieniowej jest kluczowy, gdyż powszechnie występujące błędy w sposobie żywienia i suplementacji wiążą się z wyższym ryzykiem zaburzeń odżywiania. (abstrakt oryginalny)
Problematyka rodziny zajmuje dziś jedno z pierwszych miejsc w literaturze społecznej. Instytucjonalny aspekt rodziny budzi zainteresowanie z uwagi na szczególne jej miejsce i rolę w budowie struktury społecznej. Rodzina odpowiada za prokreację, oraz jest pierwszą instytucją wychowawczą. Niezwykle istotne dla bytu rodziny są też funkcje ekonomiczne. Obecne realia wymagają od zamężnych kobiet podjęcia lub kontynuowania pracy zawodowej celem polepszenia bytu rodziny. Artykuł omawia zależność pomiędzy faktem podjęcia pracy zawodowej przez mężatki, a poprawieniem się stanu posiadania i warunków życia ich rodzin.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.