Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Working activity of the elderly
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Według prognoz demograficznych w ciągu najbliższych 30 lat znacznie wzrośnie odsetek osób starszych. W wielu państwach wystąpi problem tzw. starości demograficznej. Już dzisiaj co 10. mieszkaniec Ziemi ma 60 lub więcej lat, a prognozy ONZ przewidują, że w 2010 roku liczba osób w tym wieku będzie wynosiła ponad 1 mld, co stanowi 1/6 ogółu ludności świata (Drugie Światowe Zgromadzenie na temat Starzenia się Społeczeństw, Madryt, Hiszpania, 8-12 kwietnia 2002 roku, za: Trafiałek, 2003). Z uwagi na gwałtowne starzenie się społeczeństw cywilizacji zachodniej odkrycie zmiennych wpływających na zaradność człowieka w podeszłym wieku może mieć doniosłe znaczenie. Każdy z nas chciałby bowiem do późnej starości być człowiekiem aktywnym, nie poddać się ciężarowi lat. Nasuwa się pytanie, jak to zrobić, co sprzyja osiągnięciu takiego celu. Oczywiście, zachowanie dobrej kondycji fizycznej jest w tej kwestii sprawą bardzo ważną. Ale czy tylko? Znamy starych ludzi cieszących się dobrym zdrowiem, lecz odsuwających się od aktywnego życia, biernie czekających na koniec swej drogi. Znamy też takich, którzy mimo licznych dolegliwości angażują się w wiele spraw, biorą czynny udział z życiu społecznym, mają wiele ciekawych pomysłów i stale nowe zadania przed sobą. Gerontologów, psychologów i socjologów zastanawia fakt, dlaczego niektórzy ludzie starsi nie radzą sobie z problemami codzienności, natmiast innych cechuje większa zaradność i optymizm. Co sprzyja takiej postawie? Jak kierować swoim rozwojem, by na starość znaleźć się właśnie wśród tych aktywnych? To pytanie stało się inspiracją do podjęcia badań nad psychologicznymi korelatami aktywności przejawianej w okresie późnej dojrzałości. Poszukując osób, które mimo wejścia w wiek emerytalny chcą się dalej rozwijać i być kreatywne, skierowałyśmy swą uwagę na "studentów" Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy chętnie zgodzili się zostać uczestnikami zaplanowanych przez nas badań. (fragment tekstu)
Zmiana struktury demograficznej społeczeństw europejskich, w tym także Polski, wymusza na państwach podnoszenie wieku emerytalnego. Jest to zmiana radykalna, przeciwna dotychczasowemu trendowi obniżania wieku przechodzenia na emeryturę. W związku z tym, pojawia się istotny problem budowania przez pracowników długoletniej atrakcyjności zawodowej. Artykuł prezentuje podejście systemowe, zgodnie z którym długoletnia efektywna praca zawodowa, a także atrakcyjność pracownika na rynku pracy, nie zależy tylko od niego, ale również od jego otoczenia: państwa i pracodawców w wymiarze publicznym oraz rodziny - w wymiarze jednostkowym. (abstrakt oryginalny)
Zapotrzebowanie na długoterminową opiekę nad osobami starszymi w Europie będzie coraz większe ze względu na starzenie się społeczeństwa w poszczególnych krajach. Pogar- szająca się struktura demograficzna, rosnąca śmiertelność i spadające wskaźniki urodzeń, dłuższa średnia długość życia i wysoka migracja zewnętrzna to kluczowe czynniki wpływa- jące negatywnie na opłacalne systemy emerytalne i opieki zdrowotnej. Ludzie żyją i starzeją się w różny sposób, w zależności od stylu życia, stanu zdrowia i uwarunkowań genetycznych. Po przejściu na emeryturę wiele osób na ogół stara się utrzymać swój dotychczasowy status ekonomiczny, społeczny i zdrowotny, a także pragnie prowadzić aktywne i satysfakcjonujące życie. Staje się to poważnym wyzwaniem dla systemów społecznych krajów - muszą one zagwarantować godny sposób życia każdemu, kto osiągnął wiek emerytalny i nie może dłużej pracować. Autorka niniejszego artykułu przedstawia możliwości zapewnienia opieki długoterminowej osobom starszym, które mają trudności z wykonywaniem normalnych codziennych czynności i wyzwań życiowych ze względu na podeszły wiek.(abstrakt oryginalny)
Starzenie się społeczeństw jest globalnym wyzwaniem występującym w większości krajów, w tym w Polsce. Uważa się, że jego skutki mogą być łagodzone poprzez rozwijanie i wdrażanie koncepcji aktywnego i zdrowego starzenia się. Wiele działań mających na celu zatrzymanie w zatrudnieniu starszych pracowników może być tworzonych i realizowanych w miejscu pracy przy udziale partnerów społecznych, a wiele czynników może wspierać lub utrudniać ich współpracę. Niniejsze badanie jakościowe dotyczące barier i ułatwień w aktywnym starzeniu się zostało przeprowadzone w ramach konceptualnych, które łączą ustalenia teorii racjonalnego wyboru, teorii aktywności i teorii przebiegu życia. Zarówno bariery, jak i ułatwienia zostały przedstawione na podstawie opinii polskich pracodawców i członków związków zawodowych zebranych w trakcie indywidualnych wywiadów pogłębionych (IDI) oraz spotkań warsztatowych (WM). Respondenci oraz zastosowana metodologia badawcza sprawiają, że jest to jedyne tego typu badanie. W pierwszym kroku zidentyfikowano pięć poziomów barier i ułatwień dla aktywnego starzenia się: makro, sektorowy, organizacyjny, interpersonalny i indywidualny. Okazało się, że w opinii partnerów społecznych większość zarówno barier, jak i ułatwień w aktywnym starzeniu się występuje na poziomie makro, dlatego też zaprezentowano tę perspektywę. Wyniki badań wskazały na potrzebę współpracy i dialogu między podmiotami zainteresowanymi aktywnym starzeniem się. Ujawniły również dużą liczbę dobrych praktyk aktywnego starzenia się w organizacjach oraz podkreśliły potrzebę zwiększenia świadomości społecznej w zakresie celowości wydłużania życia zawodowego. (abstrakt oryginalny)
Starzenie się społeczeństwa jest wyzwaniem dla europejskiego rynku pracy i systemów zabezpieczenia społecznego. Proces ten jest obserwowany w Polsce od ponad 25 lat - wydłuża się przeciętne trwanie życia, a dzietność spada tak, że nie zapewnia zastępowalności pokoleń. W ciągu najbliższego ćwierćwiecza liczba Polaków zmniejszy się o blisko 2,8 mln obywateli*, a co drugi mieszkaniec kraju będzie miał powyżej 50 roku życia. Cele artykułu to przedstawienie sytuacji starszych pracowników na rynku pracy oraz analiza możliwości utrzymania ich potencjału i przywracania na ten rynek, gdy stają się bezrobotni. W artykule przyjęto tezę, że starzenie się społeczeństwa wpływa na zmiany w strukturze pracujących według wieku i spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym, czego konsekwencją jest zmniejszanie się siły roboczej. Dlatego kluczową rolę w najbliższych latach będzie odgrywać aktywizacja osób dotąd wykorzystywanych w niedostatecznym stopniu, m.in. osób starszych. Pracodawcy muszą nauczyć się spożytkować umiejętności i doświadczenie starszych ludzi w sposób dostosowany do ich wieku i stanu zdrowia.(abstrakt oryginalny)
Starzenie się kadry pracowniczej jest wyzwaniem, które określane jest mianem ryzyka demograficznego. Aby sprawnie funkcjonować, przedsiębiorstwa muszą odpowiednio zarządzać tym ryzykiem. Chodzi przede wszystkim o działania mające dostosować środowisko pracy do specyficznych potrzeb i możliwości starszych pracowników. Tego typu inicjatywy są już podejmowane w wielu przedsiębiorstwach na całym świecie. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wybranych rozwiązań (tzw. dobrych praktyk) w tym zakresie. Zostały w nim określone: zakres, rodzaj i charakter działań, jakie przedsiębiorstwa mogą prowadzić na rzecz starzejącej się kadry pracowniczej. W ramach prac badawczych wykorzystano różnego rodzaju materiały źródłowe (opracowania i raporty) poświęcone temu zagadnieniu. Opisane programy zarządzania ryzykiem demograficznym podzielono na trzy grupy: proaktywne, reaktywne i holistyczne. Przytaczane przykłady, poza aspektem teoretycznym, mają również walor praktyczny. Wiele z nich polscy pracodawcy mogą bowiem z powodzeniem powielić i wykorzystać.(abstrakt oryginalny)
Wprowadzone ustawą z 29.10.2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw1, określoną jako Polski Ład, zmiany w zakresie opodatkowania dochodów osób fizycznych2 niewątpliwie były ukierunkowane na wprowadzenie nowych preferencji podatkowych dla podatników. Wiązało się to m.in. z wprowadzeniem wielu ulg podatkowych. Jedna z nich została skierowana do szczególnie szerokiej grupy podatników - osób świadczących pracę pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Ulga ta co do zasady polega na zwolnieniu od podatku przychodów uzyskanych z pracy wykonywanej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy lub stosunku pracy nakładczej, przychodów z umów zlecenia oraz przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dodatkowym warunkiem jest w tym przypadku kryterium wieku i czas otrzymania przychodu, a więc musi to nastąpić po ukończeniu 60. roku życia w przypadku kobiety oraz 65. roku życia w przypadku mężczyzny.(fragment tekstu)
8
84%
celem opracowania jest wskazanie związku między wprowadzonymi zmianami w systemie emerytalnym a poziomem aktywności zawodowej osób starszych. Analiza została przeprowadzona na podstawie danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowane są korzyści z pracy zawodowej osób w wieku emerytalnym oraz bariery utrudniające ich zatrudnianie. Na tym tle rozważane są możliwości działania państwa wspierające pracę seniorów. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote The Return of Pensioners to the Labour Market in the Macro-Region Eastern Poland
84%
Przedmiot i cel pracy: Celem pracy jest określenie skali zjawiska pozostawania na rynku pracy emerytów oraz potencjalnej gotowości do powrotów oraz uwarunkowań tego zjawiska na obszarach peryferyjnych makroregionu Polski Wschodniej. Materiały i metody: Wykorzystano wyniki badania sondażowego przeprowadzonego w 2021 roku wśród emerytów z województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Wyniki: Jednoczesne pobieranie emerytury i kontynuacja zatrudnienia miała miejsce w przypadku 36,9% badanej próby, 10% badanych nie pracowało, ale zadeklarowało gotowość powrotu na rynek pracy. Do przyczyn pozostawania bez pracy należały głównie: brak odpowiednich ofert pracy, problemy zdrowotne oraz niechęć do podejmowania pracy. Wnioski: Specyfika problemów pozostawania bez pracy emerytów z makroregionu Polski Wschodniej sugeruje potrzebę stworzenia regionalnych działań aktywizujących w polityce społecznej, biorących pod uwagę istniejący potencjał osób starszych.(abstrakt oryginalny)
Programy pasywnej polityki rynku pracy spowodowały na przełomie XX i XXI wieku dezaktywizację zawodową dużej grupy osób w wieku przedemerytalnym. Przyczyniło się to do utrwalania problemów i negatywnych tendencji dotyczących niskiej aktywności zawodowej osób starszych oraz znacznego obciążenia urzędów pracy obsługą osób bez pracy, ale niezainteresowanych jej podjęciem. Autorki dokonują oceny systemu zasiłków i świadczeń przedemerytalnych wdrożonych w Polsce w drugiej połowie lat 90. XX w. we wskazanych wymiarach. Analizę uwarunkowań legislacyjnych uzupełniają o jednostkowe dane administracyjne pochodzące z hurtowni danych CeSAR. Pozwala to wskazać skalę problemu oraz możliwe konsekwencje bierności zawodowej. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Aktywność zawodowa osób starszych w wybranych krajach Europy Środkowej
84%
Kwestia zwiększenia aktywności zawodowej osób starszych znajduje się w grupie priorytetowych celów polityki rynku pracy w Europie i nie tylko. Przesłanką rosnącego zainteresowania tym zagadnieniem jest kierunek oraz konsekwencje zachodzących obecnie zmian demograficznych. Z tego też względu z wielką uwagą analizuje się zmiany wskaźników aktywności zawodowej zarówno osób starszych będących w wieku produkcyjnym, jak i tych, które osiągnęły wiek emerytalny. W niniejszym opracowaniu przyjęto tezę, iż w obliczu pogłębiającej się nierównowagi generacyjnej wykorzystanie potencjału zawodowego osób starszych stanowi jeden z kluczowych czynników wzrostu gospodarczego. Celem artykułu było, z jednej strony, określenie zmian w poziomie aktywności zawodowej osób starszych w wybranych krajach Europy Środkowej, z drugiej zaś - wskazanie czynników, które wpływają na poziom ich zaangażowania zawodowego. Tłem dla tej analizy jest prezentacja kierunku zmian demograficznych zachodzących w krajach analizowanego regionu. Grupę badawczą stanowiły kraje Grupy Wyszehradzkiej, Słowenia oraz Estonia. W artykule zastosowano metodę analizy danych zastanych pochodzących z baz Eurostatu oraz OECD. Posiłkowano się przy tym danymi rzeczywistymi z lat 2005-2014 oraz projekcjami demograficznymi do roku 2065. Przeprowadzona analiza porównawcza pozwoliła na wskazanie różnic w poziomie zaangażowania zawodowego starszych mieszkańców Europy Środkowej. Analiza kierunku już odnotowanych zmian demograficznych w krajach Europy Środkowej oraz dostępnych prognoz ludności jednoznacznie wskazuje, iż również kraje tego regionu doświadczają bądź doświadczą w przyszłości zwiększonej dynamiki starzenia się populacji. Proces ten w perspektywie ekonomicznej postrzegany jest głównie w kategoriach problemów dla finansów publicznych oraz rynku pracy. Z tego też względu kraje europejskie zdecydowały się z jednej strony na reformy systemów emerytalnych, z drugiej zaś na podjęcie działań aktywizacyjnych na rzecz osób starszych. Wszystkie kraje z przyjętego obszaru badawczego zdecydowały się na podniesienie wieku emerytalnego oraz ograniczenie przywilejów emerytalnych. Z przeprowadzonej analizy wskaźników aktywności zawodowej osób starszych Niewiadomskawynika, że w ostatnich kilkunastu latach odnotowano pozytywny trend, przejawiający się w stopniowym wzroście współczynników aktywności zawodowej osób w wieku 55-64 lata. Najszybciej przy tym rosną wskaźniki zatrudnienia w grupie wiekowej 55-59 lat, natomiast najwolniej w grupie 65-69 lat. Niewątpliwym liderem w tym zestawieniu jest Estonia, która odnotowała wysoki poziom zaangażowania zawodowego osób starszych we wszystkich analizowanych grupach wiekowych.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote E-wykluczenia osób starszych z aktywnego życia zawodowego
84%
Rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) stał się oczywistą przyczyną odpowiednich kolejnych rewolucji: Przemysłu 3.0 i Przemysłu 4.0. Przemysł 4.0 wymusza pełną integrację człowieka z systemem informatycznym i technologiami informatycznymi. Znaczna część społeczeństwa, ze względu na szybki postęp technologiczny, może być wykluczona zarówno z życia zawodowego, jak i społecznego. W artykule został omówiony wpływ technologii informatycznych na funkcjonowanie przedsiębiorstw. W celu pokazania wpływu zmian technologicznych na człowieka zostały omówione zmiany zachodzące w zawodzie lekarza. Zostały pokazane wykluczenia osób starszych wykonujących ten zawód z aktywnego życia zawodowego spowodowanego zmianami technologicznymi. (abstrakt oryginalny)
W państwach Unii Europejskiej następują zjawiska starzenia się społeczeństw oraz wzrostu ludności ubogiej pracującej (working poor). Celem artykułu jest określenie związku pomiędzy aktywnością zawodową osób w starszym wieku (55-64 lata), a poziomem zjawiska ubogich pracujących wśród tej grupy osób. Hipotezą tej pracy jest to, że wzrost aktywności zawodowej osób w dojrzałym wieku (55-64 lata) przekłada się na wzrost odsetka osób ubogich pracujących (w wieku 55-64). Aby udowodnić tą tezę została przeprowadzona analiza korelacji pomiędzy tymi dwoma wielkościami w wybranych państwach Unii Europejskiej. Ponadto artykuł ukazuje zmiany dotyczące poziomu odsetka osób ubogich pracujących w wybranych państwach Unii Europejskiej w latach 2006-2015. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje bieżące działania Komisji Europejskiej w obszarze zabezpieczenia społecznego. Przedstawia się w nim inicjatywy KE związane z promocją aktywności osób starszych. W skrócie omówiono Białą Księgę z 2012 r. oraz zalecenia Komisji dotyczące reform systemów emerytalnych. Zaprezentowano również rozporządzenie PE i Rady 465/2012 z dnia 22 maja 2012 r. zmieniające rozporządzenie nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz rozporządzenie nr 987/2009 dotyczące wykonywania rozporządzenia nr 883/2004. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie koncepcji zarządzania wiekiem jako szansy na podniesienie poziomu zatrudniania osób starszych w Polsce. W pierwszej jego części zostało opisane zjawisko wczesnego wycofywania się ludzi w starszym wieku z rynku pracy. Autorka przytoczyła w tym celu wnioski z badań nad przyczynami wczesnej dezaktywizacji. W dalszej części została przywołana i opisana koncepcja zarządzania wiekiem, która może stać się skutecznym narzędziem utrzymania osób starszych w miejscu zatrudnienia. Artykuł zakończony jest sformułowaniem wniosków oraz rekomendacji dotyczących możliwości upowszechnienia tej koncepcji w realiach polskiego rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
Dotychczasowy dyskurs dotyczący aktywizacji zawodowej seniorów opierał się na paradygmacie "o starzejącym się społeczeństwie". Postępujące starzenie się populacji rodzi nowe wyzwania dla życia społeczno-gospodarczego. Negatywnymi zjawiskami tych zmian - w opinii wielu autorów - są: wycofywanie się z życia publicznego, samotność, a nawet dyskryminacja seniorów. Zapobieganie tym zjawiskom jest szeroko opisywane w literaturze, znajdując swój wyraz np. w teoriach wycofywania się, aktywności, wymiany, modernizacji czy teorii społecznej kompetencji i wyłamywania się. Nie negując tych podejść i koncepcji, autorzy zaproponowali spojrzenie na aktywność seniorów przez paradygmat "wydłużenia życia człowieka", który faktycznie może oznaczać prolongatę ich aktywności zawodowej. Oczywiście wymaga to przebudowy modelu społeczno-gospodarczego w wymiarze zarówno mikro-, jak i makrospołecznym, z myślą o adaptacji względem starzenia się społeczeństwa, jego przejawów i następstw. W artykule zaprezentowano srebrną przedsiębiorczość jako instrument aktywizacji zawodowej seniorów, mający na celu inkluzję oraz wykorzystanie wiedzy, potencjału i doświadczenia osób starszych. Koncepcję srebrnej przedsiębiorczości, w tym zwłaszcza kształtowanie postaw i zachowań przedsiębiorczych seniorów, autorzy artykułu przyjęli za komponent teorii przedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pokazanie, jak istotne dla wzrostu produktywności krajów rozwiniętych są działania nastawione na rozwój zdolności kraju do mobilizowania zasobów kapitału ludzkiego, którego nośnikiem są starsi pracownicy. Metodę badawczą stanowiła analiza głównie raportów dotyczących starzenia się siły roboczej w krajach rozwiniętych oraz badania własne przeprowadzone na grupie 181 krajów dla lat 1990-2016. Wyniki badań potwierdziły, że zgodnie z teorią rozwoju gospodarczego bardziej wykształcona i będąca w lepszej kondycji zdrowotnej srebrna siła robocza krajów rozwiniętych może stanowić determinantę wzrostu produktywności gospodarki. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest omówienie jakości życia, sytuacji ekonomicznej i aktywności zawodowej osób starszych w czasie pandemii COVID-19. Analiza opiera się na danych z międzynarodowego sondażu zrealizowanego w rok po wybuchu pandemii przez Eurofound. Wyniki badań wskazują na znaczne obniżenie jakości życia w czasie pandemii, trudności w radzeniu sobie z sytuacjami życia codziennego i poczucie wykluczenia społecznego. Mimo gorszej oceny dobrostanu w okresie pandemii, seniorzy w krajach europejskich mieli zapewnione bezpieczeństwo finansowe, a ich sytuacja na rynku pracy nie uległa pogorszeniu. Dzięki regulacjom prawnym dotyczącym zatrudnienia osób w wieku przedemerytalnym i interwencji w ramach polityk krajowych udało się utrzymać pozytywny trend zwiększania stopy zatrudnienia osób starszych. Praca w domu, chociaż wymagała poszerzenia umiejętności w zakresie technologii cyfrowych, dla znacznej grupy osób starszych ułatwiała godzenie obowiązków domowych i zawodowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie sytuacji ekonomicznej osób po 50 roku życia oraz warunków ich aktywności zawodowej. Przedmiotem analizy jest gospodarka Polski - państwa członkowskiego UE i OECD, kraju, który przeszedł transformację polityczną od gospodarki centralnie planowanej do gospodarki rynkowej. Aby osiągnąć cel artykułu, sformułowano kilka pytań badawczych. Przede wszystkim były to następujące kwestie: czy ludność w wieku powyżej 50 lat w Polsce jest nadal aktywna zawodowo? Jakie są przyczyny decyzji o byciu aktywnym lub nieaktywnym zawodowo? Jakie czynniki wpływają na zmiany liczby emerytów? Czy sytuacja osób powyżej 50 roku życia na polskim rynku pracy różni się od ich sytuacji w innych krajach UE? Analizy materiałów statystycznych i badań opinii publicznej prowadzone przez polskie ośrodki badawcze pozwalają określić, jaki jest dominujący model życia osób po 50. roku życia w Polsce. W części podsumowującej podjęto również próbę porównania go z modelami życia osób starszych w innych gospodarkach europejskich takich krajów, jak Czechy, Niemcy, Szwecja czy Włochy. Metody badawcze w niniejszym opracowaniu to: analiza literatury, metody analizy statystycznej oparte na narzędziach statystyki opisowej, analiza zmienności oraz logiczna analiza związków przyczynowo-skutkowych. Głównymi ustaleniami są stwierdzenia, że sytuacja ekonomiczna osób starszych w Polsce uległa pogorszeniu, wzrasta ich chęć do poszukiwania pracy i aktywności, ale niestety poszukiwaniom tym towarzyszą istotne bariery w dostępie do rynku pracy. Rekomendacje dla polityki gospodarczej obejmują m.in. postulaty podjęcia konkretnych działań na rzecz rozszerzenia aktywności zawodowej, ułatwienia dostępu do cyfrowych metod poszukiwania pracy oraz kampanie społeczne przeciwdziałające zjawisku ageizmu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.