Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Working time analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W poniższym artykule autorzy wskazują na współczesną problematykę badania czasu w przedsiębiorczych organizacjach. Wychodząc od wprowadzenia do koncepcji czasu, poprzez wskazanie wyróżników tworzenia i utrzymywania przewagi strategicznej autorzy nakreślają metodologiczne problemy na drodze badania orientacji czasowych. Zaprezentowane zostały wybrane techniki badawcze w podjętym obszarze zainteresowań, jednocześnie zaproponowano zestaw pytań do badania sprzeczności czasu. (abstrakt oryginalny)
Czas w różnych swych dziedzinach i wymiarach odgrywał dużą rolę w systemach wytwórczych organizacji, a w tym zwłaszcza w podmiotach gospodarczych działających na rynku. Należycie skonstruowane i właściwie dobrane systemy czasu pracy, systemy produkcji, a nawet metody organizacji czasu pracy własnej menedżera, czy pracownika przyczyniają się do wzrostu efektywności czynników wytwórczych, zwłaszcza do wzrostu wydajności pracy, wykorzystania urządzeń czy też zmniejszania zapasów.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest prezentacja i ocena podstawowych relacji oraz tendencji w zakresie regulowanego normatywnie oraz faktycznie przepracowanego czasu pracy w Polsce na tle innych państw członkowskich Unii Europejskiej w latach 2004-2015. Szczególną uwagę poświęcono tu przy tym kwestiom związanym ze statystyczną oceną kształtowania się faktycznego czasu pracy w Polsce i pozostałych państwach UE i jego zróżnicowania przy wyodrębnieniu aspektów takich jak: wymiar czasu pracy (pełny i niepełny), płeć, status zatrudnienia (pracownicy najemni, samozatrudnieni i pracodawcy, jak również pomagający członkowie rodzin).(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji analizy systemu czasu pracy w przedsiębiorstwie oraz prezentacja wyników badań empirycznych. Analiza czasu pracy wciąż jeszcze stanowi słabo zdiagnozowane zagadnienie analizy ekonomicznej. Podstawowy problem badań to rozpoznanie luki organizacyjnej, która jest różnicą między stosowanymi metodami pracy a wykorzystanymi systemami czasu pracy, jak również wskazanie sposobu niwelacji tej luki. Przyjęto tezę zakładającą odpowiedniość między systemem czasu pracy a metodą pracy. Zawarte w artykule pojęcie metody pracy zawiera: elementy systemu produkcyjnego, elementy systemu pracy oraz warunki pracy. Systemy te (podsystemy metody pracy) powinny uwzględniać zasadę ekonomiczności działania. Zaproponowany tok postępowania analitycznego (metodyka badań) obejmuje następujące etapy: identyfikację jednostek i komórek organizacyjnych przedsiębiorstwa oraz stosowanej metody pracy, analizę i ocenę systemu czasu pracy, określenie sposobów usprawnienia systemu czasu pracy. W empirycznej części artykułu na poparcie podanej tezy przedstawiono wyniki badań w postaci analizy przypadku (case study protocols). Opisano w niej i oceniono systemy czasu pracy i zidentyfikowane metody pracy przedsiębiorstwa przemysłu koksowniczego oraz firm branży kreatywnej (freelancing) zatrudniającej ekspertów zewnętrznych. Wyniki analizy ekonomicznej uzupełniono o opinie kadry kierowniczej i pracowników, które posłużyły do ulepszenia istniejącego systemu czasu pracy. Do realizacji tak nakreślonego celu wykorzystano takie metody badawcze, jak: analiza wyników badań poprzedników, analiza ekonomiczna, elementy analizy ergonomicznej, wywiad i ankieta. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano analizę punktualności przewoźników prowadzących działalność transportową na terenie wybranych powiatów województwa małopolskiego w latach 2002-2007. Artykuł oparto na badaniach przeprowadzonych przez studentów kierunku Transport w Zakładzie Organizacji i Ekonomiki Transportu Politechniki Krakowskiej.
Gdy oszacowany czas wykonania planowanego przedsięwzięcia wydaje się zbyt długi, podejmowane są próby jego skrócenia przy jednoczesnym dążeniu do minimalizacji kosztów związanych z przyśpieszeniem realizacji projektu. Owe działania wchodzą w skład analizy czasowo-kosztowej przedsięwzięcia, a ta z kolei stanowi jeden z istotnych etapów zarządzania projektem. Dwa główne problemy stawiane w analizie czasowo-kosztowej można zapisać w postaci następujących modeli decyzyjnych: I. Decydent minimalizuje czas realizacji przedsięwzięcia mając na względzie dostępne środki K (Budget Problem). II. Decydent dąży do jak najtańszej realizacji projektu w czasie nie dłuższym niż czas dyrektywny T1 (Deadline Problem). Modelowaniu powyższych problemów decyzyjnych poświęcono pracę. (fragment tekstu)
Zmiana (robocza) jest definiowana jako jednoznacznie ustalona długość składająca się z ustalonej liczby godzin roboczych na dzień, z przerwą na odpoczynek wypadającą najlepiej około środka dnia. W artykule własność jaką jest ustalona długość zmiany została wykorzystana do sformułowania modelu programowania liniowego z elastycznym celem ze zmiennymi całkowitymi. Jeśli chodzi o kwestie obliczeniowe autorzy proponują bardzo ambitna heurystykę i przeprowadzają jej analizę porównawczą. (AT)
Przedmiotem artykułu jest analiza ekonomicznych skutków absencji w pracy w Przedsiębiorstwie Przemysłu Mięsnego w Rzeszowie. Obejmuje ona grupę pracowników grupy przemysłowej tj. ok. 60 procent zatrudnionych w latach 1990-1992. Do analizy ekonomicznych skutków absencji wykorzystano model szacowania strat opracowany przez T.Stalewskiego.
Referat zawiera analizę przypadku, gdzie przedsiębiorstwo w którym zarządzający transportem dalekim menadżer kontroluje czas pracy kierowców. Zadań w tym zakresie przybywa na stanowisku pracy, osób wykwalifikowanych, które potrafią znając przepisy tę analizę prowadzić się nie zatrudnia, a właściciele firmy chcąc pozbyć się kłopotu planują wyposażenie jej w system komputerowy, który umożliwiałby zastąpienie pracy dla kilku osób pracą jednego specjalisty dyspozytora/spedytora. Powyższy problem zaistniał w firmie, która dysponuje ok. dwudziestoma samochodami ciężarowymi, natomiast w swej strategii rozwoju przewiduje się dalszy jej rozwój w zakresie spedycji międzynarodowej. Czy i jakie narzędzia są na polskim rynku - krótki ich przegląd zamieszczono w załączniku, zaś w referacie przedstawiono rozwiązanie tego zadania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza możliwości dostosowania pracy zawodowej do sytuacji rodzinnej w zależności od płci, wieku, miejsca zamieszkania i statusu zatrudnienia. Przedstawiono tezę, że elastyczne formy pracy zawodowej są częściej wykorzystywane przez kobiety niż mężczyzn. (fragment tekstu)
Wyjaśniono pojęcie kadry inżynieryjno-technicznej oraz przedstawiono główne kierunki badań wykorzystania tejże kadry. Omówiono metodę samofotografii i jej zastosowanie w badaniu czasu pracy. Opisano także przeprowadzone badania pilotażowe z użyciem metody samofotografii.
Skracanie czasu pracy w przemyśle, w tym w przemyśle włókienniczym, wywołuje liczne konsekwencje społeczne i ekonomiczne. Artykuł zawiera omówienie jednej z nich, a mianowicie - przewidywane zmiany możliwości produkcyjnych zakładów włókienniczych po wprowadzeniu pięciodniowego i czterdziestogodzinnego tygodnia pracy. (abstrakt oryginalny)
Niniejsza praca przestawia rolę oraz znaczenie czasu w procesie świadczenia usług farmaceutycznych. Podstawą jest proces wymiany informacji, w którym wywiad środowiskowy pełni istotną rolę w redukcji ryzyka decyzyjnego oraz wzrostu satysfakcji zdrowotnej pacjenta. Implikacja elementów JIT w zarządzaniu apteką szpitalną wpływa również na obniżenie kosztów kompleksowego procesu świadczenia usługi szpitalnej. (abstrakt oryginalny)
14
84%
Celem artykułu jest zbadanie zakresu redukcji współczesnych regulacji czasu pracy na świecie jako potencjalnego źródła podniesienia elastyczności rynku pracy. Dostarczono w nim argumentów na potwierdzenie tezy, iż regulacje czasu pracy są współcześnie wykorzystywane w wielu krajach jako instrument uelastycznienia rynku pracy. Ponadto zweryfikowano hipotezę cząstkową o korelacji pomiędzy stopniem swobody pracodawców w zakresie kształtowania czasu pracy a średnią liczbą godzin przepracowanych przez pracownika rocznie, która okazała się bardzo słaba. Wynika z tego, że redukcja restrykcyjności regulacji czasu pracy nie musi skutkować rzeczywistym wzrostem liczby przepracowanych godzin. Stanowi raczej rodzaj amortyzatora dla przedsiębiorstw na wypadek zmiany warunków gospodarowania.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Praca w nocy
84%
Zgodnie z obowiązującymi przepisami praca może być wykonywana zarówno w dzień, jak i w nocy. Kodeks pracy dopuszcza pracę w nocy jako zasadę, ustanawiając jedynie kilka od niej wyjątków. Praca w nocy powoduje wyczerpanie pracownika, który zmuszony jest adaptować swój organizm do nocnych zmian. Praca taka zaburza naturalny rytm życia człowieka, regulowany dopływem światła dziennego. Wykonywanie pracy w nocy może być szkodliwe dla zdrowia pracownika, może też zagrażać bezpieczeństwu innych zatrudnionych. W związku z tym praca w nocy powinna zostać ograniczona wyłącznie do określonych przypadków ją uzasadniających. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono problem reformy czasu pracy we Francji (reforma 35 godzin). Przedstawiono historię procesu skracania czasu pracy. Zaprezentowano zasady i podstawy prawne Ustawy Robiena , oraz I i II ustawy Aubry.
Celem artykułu jest prezentacja koncepcji analizy determinant systemu czasu pracy w przedsiębiorstwie oraz przedstawienie narzędzi tej analizy na podstawie wyników badań empirycznych. Analiza czasu pracy nadal pozostaje słabo rozpoznanym zagadnieniem analizy ekonomicznej. Podstawowym problemem badawczym jest identyfikacja luki organizacyjnej, którą można opisać jako różnicę między metodą pracy stosowaną w firmie a stosowanym systemem czasu pracy, jak również wskazanie możliwych sposobów eliminacji tej luki. Przyjęto tezę, która zakłada zgodność między systemem czasu pracy a metodą pracy. Wspomniana w artykule koncepcja metody pracy obejmuje: elementy systemu produkcyjnego, elementy systemu pracy, warunki pracy uwzględniające work-life balance. Systemy te (podsystemy metody pracy) powinny uwzględniać zasadę ekonomiczności działania. Przyjęta procedura analizy (metodologia badawcza) proponowana w artykule obejmuje następujące etapy: identyfikację jednostek organizacyjnych i podstruktur przedsiębiorstwa oraz zastosowanej metody pracy, analizę i ocenę systemu czasu pracy, jak również wskazanie rozwiązań prowadzących do usprawnienia systemu czasu pracy. W oparciu o przyjętą tezę w części empirycznej artykułu przedstawiono wyniki badań w postaci studium przypadku (analiza case study). Opisano i oceniono systemy czasu pracy wraz ze zidentyfikowanymi metodami pracy w przedsiębiorstwach z branż elektrycznej i spożywczej. Wyniki analizy ekonomicznej uzupełniono opiniami kadry zarządzającej i pracowników, które przysłużą się poprawie istniejącego systemu czasu pracy. Metody badawcze, które wykorzystano do realizacji tak nakreślonego celu, to: analiza wcześniejszych wyników badań, analiza ekonomiczna, elementy analizy ergonomicznej, wywiad i ankieta. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu ukazano rolę informacji zawierającej wykorzystanie czasu pracy w zarządzaniu kadrami z uwzględnieniem różnic dotyczących zakresu decyzji i związanej z tym zmienności zakresu informacji dotyczącej stopnia wykorzystania czasu pracy.
W niniejszym artykule omówiono jakościowe i ilościowe sposoby rozumienia czasu. Przedstawiono filozoficzne koncepcje czasu. Na koniec przedstawiono kategorie czasu: czas fizyczny, biologiczny, społeczny, pracy.
Niniejszy artykuł ogranicza się tylko do wybranych zagadnień i koncentruje się na różnicach w czasie pracy w państwach Unii Europejskiej oraz w Polsce. Stanowi to główny cel opracowania. Przedmiotem analizy są dane z Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczące Polski oraz dane dotyczące innych krajów Unii Europejskiej zamieszczane na stronie EUROSTATU. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.