Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Workresearch methods
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiony w artykule przegląd metod analizy i projektowania systemu motywacyjnego stanowi próbę identyfikacji metod badawczych przydatnych w procesie kształtowania tego systemu. W treści artykułu zarysowano istotę analizy i projektowana systemu motywacyjnego, a następnie dokonano przeglądu metod badawczych, które można wykorzystać na etapie analizy i projektowania systemu. Prezentowany przegląd metod analizy i projektowania systemu motywacyjnego stwarza możliwość identyfikacji poziomu rozwoju badanego systemu organizacyjnego. Ponadto stanowi on inspirację do ustalenia sposobów modyfikacji metod, tworzenia nowych metod, poszukiwania innych kierunków ich zastosowania oraz rozwiązywania konkretnych problemów w zakresie motywowania pracowników w przedsiębiorstwie.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Istota metody MOST i próba jej zastosowania do usprawniania procesów pracy
100%
Celem pracy jest przedstawienie założeń metody MOST- Maynard Operation Sequence Technique. W opracowaniu przedstawiono przyczyny powstania metody oraz wskazano jej znaczenie w doskonaleniu procesów pracy.. W dalszej części pracy opisano metodykę MOST oraz opisano wykorzystanie tablicy ruchów podstawowych w procesie produkcji wycieraczki. (abstrakt oryginalny)
Autor podkreśla, iż lepszym rozwiązaniem przy doborze metody wartościowania pracy jest użycie powszechnie znanej metody po odpowiednim przystosowaniu jej do potrzeb przedsiębiorstwa, niż zaprojektowanie własnej metody. Omówiono, na czym polega dostosowanie metody wartościowania stanowisk do specyfiki firmy
W ramach III edycji projektu badawczego Postawy Pracownicze, Great Place to WorkŽ Institute Polska przeprowadził w grudniu 2008 i styczniu 2009 ogólnopolskie, internetowe badanie pracowników różnych organizacji. Celem badania było ustalenie, czy pracownicy w polskich miejcach pracy ufają ludziom, dla których pracują, są dumni z tego, co robią, a także lubią ludzi, z którymi pracują. Ocena polskich miejsc pracy, mierzona średnim Wskaźnikiem Zaufania okazała się niska (38%) w stosunku do ocen, jakie uzyskują firmy występujące na Listach Najlepszych Miejsc Pracy ogłaszanych co roku przez Great Place to WorkŽ Institute w 40 krajach świata. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zrównoważona karta działania w przedsiębiorstwie - studium przypadku
84%
W artykule przedstawiono studium przypadku wykorzystania zrównoważonej karty działania (ZKD). ZKD byłaby budowana dla tych procesów i działań, których koszt wyliczony za pomocą metody rachunku kosztów działań jest wysoki. ZKD byłaby także narzędziem wspierającym poprawę efektywności procesów i działań zachodzących w przedsiębiorstwie. W związku z tym, że procesy i działania powinny być oceniane według różnych kryteriów – na przykład z perspektywy finansowej, klienta, pracownika - wydaje się, że przeniesienie idei BSC na poziom procesów i działań byłby przydatnym rozwiązaniem. ZKD pozwalałaby ocenić, w jakim stopniu realizowane są działania usprawniające w przedsiębiorstwie oraz jakie działania należy podjąć, aby usprawnić poszczególne procesy. W artykule przedstawiono ZKD dla przedsiębiorstwa usługowego z branży samochodowej. Opracowana ZKD mogłaby być także wykorzystana w przedsiębiorstwie produkcyjnym, jak i organizacji non-profit. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Zrównoważona karta wyników i zrównoważona karta działania
84%
Zaproponowano połączenie zrównoważonej karty wyników oraz zrównoważonej karty działania, pozwalające ocenić działalność firmy w sposób zrównoważony, z różnych perspektyw widzenia – zarówno na poziomie spojrzenia „z góry”, jak i „z dołu”. Podejście zilustrowano studium przypadku. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wykorzystanie narzędzia text mining do analizy badania metod pracy w banku spółdzielczym. Celem badania była identyfikacja i oszacowanie częstotliwości występowania rodzajów czynności wykonywanych na różnych stanowiskach pracy w banku. Uzyskane wyniki można wykorzystać w celu doskonalenia systemu pracy w innych instytucjach. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano efekty badania dotyczącego jakości obsługi klientów w jednym z banków. Zajęto się przede wszystkim trzema, istotnymi dla określenia jakości usług banku, problemami. Dążono do sprecyzowania, jakie są najistotniejsze kryteria stosowane przez klientów przy podejmowaniu decyzji o wyborze banku. Sprawdzano też, jakie są wyobrażenia klientów na temat obsługi bankowej. Zwrócono uwagę na typowe sytuacje, które psują reputację rynkową banku. Zdaniem autora jakościowe badania rynku pomagają ustalić najważniejsze grupy konsumenckie oraz obszary ich zainteresowania nabyciem określonej usługi finansowej.
Autor omawia przykład huty im.Tadeusza Sendzimira i jej własny zakładowy system wynagradzania, który po wielu modyfikacjach funkcjonuje jako Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy UHT. Kierując się tym przykładem autor prezentuje metodykę budowy systemu wartościowania pracy za pomocą metody profilowej.
Przy okazji wyborów prezydenckich czy parlamentarnych w mediach pojawiają się wyniki sondaży przedwyborczych oraz liczne komentarze i retoryczne pytania "co by było gdyby?". Nie sposób nie zauważyć pewnych analogii pomiędzy komentarzami wyników wyborów a reakcjami, z jakimi często spotykamy się, prowadząc badania zaangażowania pracowników. (fragment tekstu)
Badania nad poziomem satysfakcji pracowników z pracy są coraz częściej prowadzone przez pracodawców, ponieważ ich wyniki mają wspomóc proces planowania efektywnego systemu motywowania pracowników, podnieść ich poziom zaangażowania i partycypacji. W artykule wskazano na wybrane aspekty badań nad satysfakcją z pracy, wskazując na kilka problemów i kontrowersji z nimi związanych. Dokonano przeglądu najczęściej uwzględnianych zmiennych w tych badaniach, które - zdaniem badaczy - tworzą przestrzeń powiązaną z satysfakcją. Wskazano na niewystarczające jeszcze przywiązywanie przez badaczy uwagi do problemu trafności i rzetelności skal pomiarowych, stosowanych przy badaniu satysfakcji. Wskazano m.in. na zalecenie badania i podawania konkretnych danych w tym zakresie (m.in. wartości wskaźnika Alfa Cronbacha) zanim badacz przystąpi do stosowania narzędzia oraz szerokiej interpretacji otrzymanych na jego podstawie wyników badania. (abstrakt oryginalny)
Regularność ocen pozwala na pełne poznanie potencjału pracowników i jego właściwe wykorzystanie oraz porównanie kierunków i poziomu rozwoju poszczególnych jednostek pracowniczych. Artykuł przedstawia korzyści wynikające ze stosowania regularnych badań nad jakością pracy.
Fizjologia pracy nie dysponuje odpowiednim miernikiem służącym do pomiaru obciążenia wysiłkiem umysłowym organizmu podczas pracy. Tymczasem postęp techniczny powoduje, że człowiek z jednej strony jest w coraz mniejszym stopniu angażowany jako źródło energii, a z drugiej strony spełnia coraz większą rolę jako układ sterujący i kontrolujący złożone maszyny i urządzenia, jak również systemy organizacyjnej. Tak więc ustalenie wysiłku psychicznego na danym stanowisku pracy wydaje się bardzo istotne ze względów ergonomicznych (zalecenia dla ergonomii korekcyjnej i koncepcyjnej), jak również organizacyjnych (np. w celu racjonalnego ustalenia przerw i zastępstw w pracy). Z tego powodu opracowanie metod pomiaru wysiłku umysłowego staje się pilną potrzebą. Istnieje wiele możliwości w miarę przybliżonego określenia obciążenia organizmu standardowym wysiłkiem umysłowym. W zależności od rodzaju stosowanych metod i technik badawczych można ustalić trzy podstawowe podejścia: psychologiczne, fizjologiczne i psycho-fizjologiczne. W badaniach ergonomicznych zwraca się szczególną uwagę na opracowanie psycho-fizjologicznych mierników zmęczenia. Wychodzi się przy tym z założenia, że zmiany zachodzące w ośrodkowym układzie nerwowym i w niektórych organach i narządach człowieka powinny być miarą stopnia zmęczenia. Istniałaby wówczas możliwość ustalenia kosztu fizjologicznego pracy, jak również norm tego kosztu. Jednakże brak rozeznania co do istoty wysiłku psychicznego i trudności pomiaru tego wysiłku, uniemożliwiają wprowadzenie tego rodzaju norm dla pracy umysłowej. Istnieje natomiast wiele możliwości w miarę przybliżonego określenia obciążenia organizmu wysiłkiem umysłowym. Jedną z ciekawszych wydaje się być metoda szacunkowej oceny obciążenia psychicznego informacjami ujęta w podejściu psychologicznym. (fragment tekstu)
Najpopularniejsza w Polsce, uniwersalna metoda wartościowania pracy (UMEWAP) jest użytecznym narzędziem poprawnego kształtowania relacji płacowych. Szczególnie sprawdza się w dużych przedsiębiorstwach o zróżnicowanym charakterze pracy, gdzie występują znaczne ograniczenia wzrostu wynagrodzeń pracowników. Dokonano przeglądu kryteriów stosowanych w tej metodzie. Porównano kolejne wersje metody przedstawiając różnice w zakresie kryteriów oraz ich wag.
Artykuł kontynuuje cykl poświęcony wartościowaniu pracy. Omówiono przełożenie wyników wartościowania pracy na konkretne płace.
Przedstawiono pojęcia wydajności i produktywności. Dokonano także charakterystyki najważniejszych wskaźników stosowanych w analizach wydajności pracy na poziomie przedsiębiorstwa. Rozważania teoretyczne poparto przykładem empirycznym. (original abstract)
W artykule skupiono się na kilku problemach bardzo ważnych w przypadku badań rynku pracy, obszaru złożonego i niejednorodnego w wysokim stopniu. W części poświęconej statystyce autor zastanawia się nad rolą metod statystycznych, których znaczenie powinno wzrosnąć zwłaszcza w obliczu założeń Europejskiej Strategii Zatrudnienia. Dużo miejsca poświęcono naturze badań rynku pracy oraz warsztatowi tych badań. W ostatniej części omówiono jak powinna wyglądać prezentacja zebranych danych, która musi być czymś więcej niż opisywaniem tabelek albo tworzeniem wykresów.
W artykule omówiono pojęcie pracy i przedmiot jej oceny. Prześledzono rozwój poglądów na przedmiot oceny pracy oraz przedstawiono współczesne kontrowersje wokół tego przedmiotu.
W artykule przedstawiono elementarne metody statystyczne (analizę struktury, związków między zjawiskami, zmian w czasie), które mogą być przydatne w analizie rynku pracy. Pozwalają one na syntetyczne wyrażenie prawidłowości charakteryzujących zjawiska związane z funkcjonowaniem tegoż rynku.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.