Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  World Bank projects
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Obecnie przy pomocy Banku Światowego DRC doświadcza szybkiej i zdeformowanej urbanizacji: szacuje się, że w 12 największych miastach wzrost ten wyniósł 4,7 procent w skali roku. Wskaźnik urbanizacji w kraju wzrósł z 9,9 procent w 1956 r. do 42 procent w 2015 r. Kraj ten rozwija się bardzo szybko. Wzrost ten tłumaczy się zwłaszcza w ostatnich latach niepewnością i brakiem możliwości gospodarczych na obszarach wiejskich. Miasta rozwinęły się w sposób niekontrolowany ze względu na brak planowania przestrzennego, odpowiednie standardy i praktyki zarządzania gruntami. Sam wzrost nie doprowadzi do zakończenia skrajnego ubóstwa do 2030 r., ponieważ w miarę rozwoju gospodarki wewnętrzne skutki wzrostu mają tendencję do słabnięcia. Na tym etapie większość ludzi wciąż żyje w najbardziej ekstremalnej nędzy i znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Dodatkowe finansowanie z pewnością poprawi dostęp do infrastruktury i usług (dróg i sieci kanalizacyjnych, rynków, szkół, ośrodków opieki zdrowotnej), co umożliwi częściowe zlikwidowanie tzw. luk w inwestycjach, które są szczególnie dotkliwe w stolicach prowincji. Takie rozwiązania będą możliwe dzięki udziałowi w projekcie skierowanym w celu uzyskania dostępu do funduszy inwestycyjnych poprzez proponowanie odpowiednich narzędzi zarządzania miastami opracowanymi na podstawie projektów innych miast. Na prośbę władz kongijskich działania opierają się na zaleceniach przedstawionych w przeglądzie miejskim i przeglądzie sektora lądowego w DRK. (abstrakt oryginalny)
Normalizacja polityki monetarnej jest procesem powrotu polityki pieniężnej do kształtu sprzed globalnego kryzysu finansowego. Przedłużająca się realizacja strategii wyjścia największych banków centralnych na świecie może wskazywać, że polityka monetarna już nigdy nie będzie wyglądała tak jak przed kryzysem. Z punktu widzenia exit strategies kluczowe jest określenie czasu realizacji ich założeń, tempa normalizacji oraz sekwencyjności kolejnych działań. Opracowanie identyfikuje warunki normalizacji polityki monetarnej, wskazując założenia "wyjścia" Systemu Rezerwy Federalnej oraz Europejskiego Banku Centralnego, postępy w ich implementacji, jak również zwraca uwagę na determinanty warunkujące ten proces w Stanach Zjednoczonych oraz strefie euro.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Good governance - narzędzie czy fundament zrównoważonego rozwoju?
63%
Celem artykułu koncepcyjnego jest próba odpowiedzi na pytanie, czy dzisiejszy poziom rozwoju koncepcji "dobrego rządzenia" może już stanowić silny fundament dla zrównoważonego rozwoju, czy też stanowi jedynie jedno z licznych narzędzi tego procesu? Cel ten został osiągnięty przez analizę polskiej i zagranicznej literatury przedmiotu oraz wnikliwą analizę wyników najnowszych badań w tym obszarze. Artykuł rozpoczęto od przedstawienia rozwoju koncepcji zrównoważonego rozwoju na przestrzeni ostatniego półwiecza z perspektywy ONZ oraz Unii Europejskiej. Następnie omówiono założenia koncepcji dobrego rządzenia z perspektywy Banku Światowego, który uznaje się za jej twórcę, oraz Unii Europejskiej, która wdrożyła wiele wskaźników dobrego rządzenia umożliwiających ocenę standardów rządzenia na poziomie całej UE i jej poszczególnych członków. Na zakończenie dokonano oceny roli koncepcji dobrego rządzenia w procesie wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju na świecie.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono przesłanki tworzenia się nadmiernego zadłużenia krajów słabo rozwiniętych (tzw. pułapka zadłużenia), rolę Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w kształtowaniu polityki gospodarczej tych krajów, poprzez własne narzędzia preferencyjnych kredytów, na realizację konkretnych programów gospodarczych. Omówiono wielkość zadłużenia krajów słabo rozwiniętych w latach 80-tych oraz sugestie rozwiązania tego problemu (system Multiyear Restructuring Agreements - MYRA).
Przedstawiono główne wnioski i propozycje zawarte w opracowanym przez Bank Światowy raporcie "Polska: przegląd transportu miejskiego". Raport zawiera ocenę stanu istniejącego, problemy przed jakimi staje obecnie transport miejski, politykę transportową i propozycję strategii, a także programy działania i rolę Banku Światowego w ich realizacji.
Przedmiotem pracy jest analiza i interpretacja skutków makroekonomicznych, jakie w gospodarce krajów dłużniczych wywołują realizowane przez nie programy dostosowawcze, a zwłaszcza strukturalne Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Autor scharakteryzował i ocenił te programy, przeanalizował ich skutki, a także przedstawił sposoby reformowania w krajach Trzeciego Świata polityki handlowej i rozwojowej jako zasadniczych elementów orientacji proeksportowej. W podsumowaniu zawarte zostały także pewne wnioski, jakie mogą wynikać z doświadczeń krajów rozwijających się dla europejskich państw postkomunistycznych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.