Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  World Bank report
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono podstawowe uwagi krytyczne Banku Światowego odnośnie procesu decentralizacji w Polsce na podstawie opracowania z 1999 r. Autor stara się też odpowiedzieć na pytanie, czy proces decentralizacji w Polsce po 1999 roku przebiegał z uwzględnieniem uwag zawartych w raporcie Banku Światowego.
Wnioski dotyczące obszarów biedy w Polsce płynące z raportu "Diagnoza społeczna 2005" nie pokrywają się ze stwierdzeniami opublikowanego w połowie października raportu Banku Światowego p.t. "Wzrost, ubóstwo i nierówności we Wschodniej Europie i byłym Związku Radzieckim". Według Banku Światowego, Polska należy do nielicznych krajów Europy Wschodniej, w których zasięg bezwzględnego ubóstwa oraz skala zagrożenia popadnięciem w ubóstwo rośnie, a nie spada. Bank Światowy przewiduje także, że w 2007 roku sfera ubóstwa obejmie 30 procent ludności w Europie Wschodniej i krajach WNP (Wspólnota Niepodległych Państw).
Bank Światowy przedstawił w końcu kwietnia 2003 r. propozycję "Polskiej strategii finansów publicznych na rzecz wzrostu". Do dokumentu jest dołączona obszerna "Analiza Wydatków Publicznych". Artykuł omawia w/w dokument.
Bank Światowy we współpracy z MPiPŚ przygotował raport dotyczący polskiego rynku pracy: "Tworzenie nowych miejsc pracy: wyzwania". Raport odnosi się do wielu przyczyn wzrostu bezrobocia, akcentuje kwestie startu młodego pokolenia na rynku pracy i przedstawia ciekawe, choć czasem kontrowersyjne sugestie: co robić?
Omówiono raport Banku Światowego dotyczący przekształceń gospodarczych, własnościowych i społecznych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w krajach byłego ZSRR. Obok analizy 10 lat transformacji w raporcie zawarto wnioski, które można zastosować w przyszłości w gospodarkach krajów, które poczyniły mniejsze postępy w dziedzinie reform.
Według najnowszego raportu Banku Światowego "Growth, Poverty, and Inequality in Eastern Europe and the Former Soviet Union" w wyniku szybkiego wzrostu i zmniejszających się nierówności w latach w 1998-2003 większość krajów Europy Środkowej i Wschodniej znacznie zmniejszyła poziom biedy. Nie dotyczy to niestety Polski. Obok Gruzji jesteśmy jedynym krajem, którego społeczeństwo tak zauważalnie biednieje.
Bank Światowy w swoim tegorocznym raporcie „Doing Business 2008” dokonuje oceny warunków prowadzenia działalności gospodarczej w poszczególnych państwach. Oceny bardzo niekorzystnej – Polska zajęła w tym zestawieniu dalekie, 74. miejsce. W corocznych – pięciu już – raportach Banku Światowego nigdy nie byliśmy zbyt entuzjastycznie oceniani. I to wcale nie dlatego, że Polski nie lubią międzynarodowe instytucje finansowe. Nasz kraj jest po prostu trudny dla przedsiębiorców, czego nie chciało zauważać większość polskich rządów. Efekt jest taki, że choć wciąż lubią nas inwestorzy zagraniczni, nie zawsze równie chętnie jak w krajach azjatyckich czy innych państwach byłego bloku wschodniego zostawiają u nas swoje pieniądze i dostęp do nowych technologii. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia i komentuje wyniki świeżo opublikowanego raportu Banku Światowego "Doing Business 2005", który wystawia Polsce złe noty. Tak złych ocen Polska nie otrzymała, zdaniem autora, od początku transformacji. Dokument ten odnosi się do głównych segmentów życia gospodarczego - prawa pracy, nabywania nieruchomości, sprawności wymiaru sprawiedliwości.
W artykule przedstawiono raport o stanie poradnictwa zawodowego. Celem przeglądu było stworzenie możliwości dokonywania porównań, promocji osiągnięć oraz zaprezentowania dobrych praktyk w dziedzinie poradnictwa zawodowego. Na bazie projektu poświęconego przeglądowi stanu poradnictwa zawodowego w krajach kandydujących, zainicjowanego przez OECD, powstał projekt "Polityka Państwa a Rozwój Zawodowy. Ramy rozwijania usług informacji zawodowej, orientacji i poradnictwa zawodowego w krajach rozwijających się", realizowany przez Bank Światowy od 2001 r.
Jednym z czynników warunkujących konkurencyjność przedsiębiorstw i innych podatników oraz niezakłócony przebieg jej rozwoju jest bezpieczeństwo prawne podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Wyraża się ono między innymi w zachowaniu wymogu stabilności i spójności opodatkowania. Ustawodawca musi zapewnić podatnikowi możliwość poznania jego uprawnień i obowiązków podatkowych, zanim staną się one obowiązującymi i wymagalnymi. Podmioty objęte podatkiem muszą być pewne, że trwałość obowiązywania prawa podatkowego podlega ochronie, która stanowić będzie jednocześnie ochronę ich interesów. Stąd też wynikać będzie podstawowa zasada stabilności obowiązywania prawa, która odnosi się nie tylko do prawa podatkowego, ale także do innych dziedzin prawa. Przepisy prawa, regulujące uprawnienia i obowiązki, zależne są przede wszystkim od zmieniających się warunków ustrojowych, społecznych i ekonomicznych. W niniejszym artykule podjęto próbę wskazania najważniejszych barier prowadzenia działalności gospodarczej wymienianych przez przedsiębiorców, jak i inne instytucje, w tym Bank Światowy. Podjęto zarazem próbę podsumowania ocen, jakie otrzymuje polskie ustawodawstwo podatkowe tak ze strony ekspertów Banku Światowego, jak i - a może przede wszystkim - polskich przedsiębiorców. Coroczne raporty Banku Światowego Doing Business oraz badania ankietowe przedsiębiorców ukazują stan polskiego ustawodawstwa w zakresie opodatkowania, co stanowi doskonałe źródło do wskazania słabych stron sytemu podatkowego oraz możliwości jego poprawy. W opracowaniu tym skupiono się w szczególności na systemie podatkowym jako tym, który może być instrumentem wpływającym pozytywnie lub negatywnie na gospodarkę oraz na rozwój przedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia raport Banku Światowego pt. "Zarys strategii rozwinięcia gospodarki opartej na wiedzy w krajach ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej". Przedstawia warunki, które dany kraj musi spełnić aby włączyć się w gospodarkę opartą na wiedzy: 1. otoczenie instytucjonalne i gospodarcze, które umożliwia swobodny przepływ wiedzy oraz inwestycji w technologiach informacyjnych i komunikacyjnych; 2. wykształcone społeczeństwo; 3. dynamiczna infrastruktura informacyjna, ułatwiająca komunikację, rozpowszechnianie i przetwarzanie informacji; 4. wydajny system wprowadzania innowacji w postaci centrów badawczych, uniwersytetów, ośrodków wiedzy, prywatnych przedsiębiorstw, które umożliwiłyby wykorzystanie potencjału wiedzy i zapewniły przystosowanie wiedzy do potrzeb lokalnych i tworzyły nową wiedzę.
Każdy polski obywatel ma prawo do założenia własnego przedsiębiorstwa na terenie Unii Europejskiej. Proces otwierania nowej firmy bądź tworzenia jej oddziału jest uzależniony od praw obowiązujących wszystkie państwa członkowskie oraz przepisów występujących na terenie kraju, w którym działalność gospodarcza ma być prowadzona. Z punktu widzenia przedsiębiorcy tak samo ważna jest opłacalność zakładania firmy w danym regionie wynikająca z sytuacji makroekonomicznej co przychylność władz i nieskomplikowane procedury administracyjne. W celu ujawnienia najbardziej sprzyjających przedsiębiorcom warunków, Bank Światowy opracował Wskaźnik Łatwości Prowadzenia Przedsiębiorstwa (ang. Ease of Doing Business Index). Wskaźnik ten pozwala na uszeregowanie państw w rankingu. Wyższa pozycja na liście wskazuje na lepsze, zazwyczaj prostsze, przepisy regulujące sprawy związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz silniejszą ochronę własności przez prawo. Niniejszy artykuł ma na celu ocenę warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski na tle pozostałych państw członkowskich UE. W związku z tym zaprezentowane zostaną ogólne wartości rankingu oraz charakterystyki liczbowe dotyczące rozpoczynania działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. w latach 2004-2013. Ponadto omówione zostaną wyniki analizy zależności pomiędzy wybranymi zmiennymi z rankingu a liczbą podmiotów noworejestrowanych na terenie Polski. Horyzont czasowy analizy zależności został ograniczony do okresu 2004-2011, ponieważ na chwilę obecną nie występują w bazie Banku Danych Lokalnych bardziej aktualne dane dotyczące wybranych do analizy zmiennych krajowych. Dane empiryczne do analizy pozyskano w formie elektronicznej za pomocą stron internetowych Banku Światowego oraz Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce (Bank Danych Lokalnych). W wyniku przeprowadzonych analiz wykazano, iż Polska znacznie awansowała w rankingu, co potwierdza proces upraszczania procedur związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Tym samym na przestrzeni analizowanego okresu zaobserwowano wzrost liczby nowych podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na terenie Polski. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.