Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  World Food Security Program
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Do najważniejszych przyczyn braku bezpieczeństwa żywnościowego w wielu krajach rozwijających się należą: niski poziom produkcji rolniczej wynikający z małej wydajności niewielkich gospodarstw rolnych, które dominują w strukturze obszarowej; niekorzystne warunki glebowo-klimatyczne, zasoby wody za małe w stosunku do potrzeb, ograniczony dostęp ubogiej ludności wiejskiej do środków produkcji, przede wszystkim do ziemi lepszej jakości i środków plonotwórczych, niedostateczna umiejętność uprawy ziemi, wiążąca się z brakiem wykształcenia (choćby podstawowego); klęski żywiołowe, międzynarodowe konflikty zbrojne i wojny plemienne; niska siła nabywcza ludności wiejskiej; wiele gospodarstw rolnych nie jest związanych z rynkiem oraz brak jest miejsc pracy na wsi i w mieście poza rolnictwem, wśród ludności rozszerzają się choroby zakaźne i będące skutkiem niedożywienia; zmniejsza się pomoc zewnętrzna i ograniczane są środki własne (publiczne) na inwestycje w rolnictwie krajów rozwijających się z powodu zbyt wolnego obrotu kapitału. (fragment artykułu)
Zwrócono uwagę na jeden z najważniejszych problemów globalnych jakim jest wyżywienie ludności. W skali świata występuje deficyt produkcji żywności i widoczne dysproporcje w poziomie odżywiania się społeczeństw różnych krajów. Pokazano działania ONZ podejmowane w celu zlikwidowania głodu i zagrożenia nim.
Jednym z najważniejszych elementów krajowych przepisów związanych z dyrektywami o ogólnym bezpieczeństwie produktów jest obowiązek umieszczenia oznakowania CE na produktach, które stanowią szczególne zagrożenie dla życia i zdrowia potencjalnych użytkowników jak również dla środowiska. Celem niniejszego opracowania jest wyjaśnienie istoty oznakowania CE, jego roli oraz miejsca w systemie bezpieczeństwa produktów. (fragment tekstu)
Celem artykułu było ukazanie stanu bezpieczeństwa żywnościowego krajów o różnym poziomie dochodów oraz przedstawienie czynników wpływających na to bezpieczeństwo. Stwierdzono, że czynnikiem w największym stopniu ograniczającym poziom bezpieczeństwa żywnościowego jest niedostateczny poziom osiągalności cenowej natomiast mniejsze znaczenie ma dostęp do żywności. Dysproporcja w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego pomiędzy krajami najbogatszymi a najuboższymi jest duża, ale w ostatnich latach ulega zmniejszeniu. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przybliżono podstawy prawne oraz schemat funkcjonowania systemu RASFF. Zaprezentowano istotę europejskiego systemu RASFF w latach 2002-2007. Zawarto ocenę roli omawianego systemu.
Przedmiotem artykułu jest zmieniająca się sytuacja żywnościowa świata i światowe bezpieczeństwo żywnościowe. Autorka analizuje pierwszy powojenny kryzys żywnościowy na początku dekady lat 70-tych, spowodowany brakiem równowagi na światowym rynku produkcji zboża. Omawia program Światowego Systemu Bezpieczeństwa Żywnościowego. Następnie śledzi sytuację na światowym rynku żywności w latach 90-tych i analizuje oznaki zagrożenia kolejnym światowym kryzysem żywnościowym. Szczególnie bada rezultaty nierównowagi na rynku zboża: drastyczny wzrost cen zbóż na rynku światowym i gwałtowny spadek zapasów zbóż, niebezpieczny dla bezpieczeństwa żywnościowego świata. Konkludując stwierdza, że zapewnienie trwałego bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń wymaga odpowiedniego kształtowania procesów demograficznych oraz racjonalizacji całej gospodarki żywnościowej świata, w tym stosowania ekologicznych metod produkcji żywności, które by wspierały realizację koncepcji rozwoju zrównoważonego w świecie zdolnym do ekorozwoju.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.