Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wrogie przejęcie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł przedstawia pierwszy na Warszawskiej Giełdzie problem wrogiego przejęcia Budimexu przez Exbud.
2
Content available remote Wrogie czy przyjazne przejęcie? : Enea kupuje Bogdankę - case study
100%
Cel - Zbadanie bezprecedensowej transakcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, kiedy to państwowa firma znajdująca się w WIG20 ogłasza wezwanie na inną firmę z tego indeksu i dochodzi do przejęcia. Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie czy było to wrogie, czy przyjazne przejęcie. Metodologia badania - Badanie oparte jest na metodzie case study oraz zawiera elementy analizy danych wtórnych. Wynik - Nieprecyzyjność definicji wrogiego i przyjaznego przejęcia oraz duży dynamizm badanego procesu uniemożliwiają stwierdzenie jednoznaczne jakiego charakteru była to transakcja. Poszczególne jej etapy miały charakter zarówno wrogiego przejęcia jak i przyjaznej transakcji. Oryginalność/wartość - Artykuł podejmuje stosunkowo nową transakcję, która miała miejsce na jesieni 2015 roku. Jest przykładem zastosowania definicji dotyczącej charakteru przejęć do konkretnego przypadku jaki miał miejsce w gospodarce.(abstrakt oryginalny)
Funkcjonowanie w Polsce gospodarki rynkowej spowodowało coraz częstsze występowanie zjawiska wrogich przejęć przedsiębiorstw. W niniejszym opracowaniu przedstawiono warianty aktywnych taktyk obrony przed takimi przejęciami. Przy opisie wykorzystano głównie literatury amerykańskiej, ponieważ w kraju tym tego rodzaju narzędzia są szczególnie popularne. (fragment tekstu)
Procesy przejęć są jednymi z bardziej spektakularnych i budzących emocje wśród sposobów tworzenia grup przedsiębiorstw. Z jednej strony niosą one wielkie możliwości, z drugiej jednak mogą stwarzać zagrożenie. Kupno innej firmy to rozpowszechniony sposób podnoszenia obrotów, wchodzenia na nowe rynki lub zdobywania dodatkowych umiejętności. Niektóre przedsiębiorstwa weszły do światowej czołówki w swoich branżach przede wszystkim dzięki udanej strategii przejęć. Najwięcej kontrowersji w ród mechanizmów tworzenia grup przedsiębiorstw wzbudzaj tzw. wrogie przejęcia. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, iż są one nierozerwalnie wpisane w charakter dzisiejszych gospodarek rynkowych.(fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest określenie potencjału wrogich przejęć spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przez inwestorów instytucjonalnych. W przeprowadzonych rozważaniach zostaną uwzględnione aspekty prawne oraz praktyczne przejęcia kontroli nad spółką giełdową. Analiza potencjału wrogich przejęć zostanie przeprowadzona z uwzględnieniem wielkości spółek, rozwodnienia akcjonariatu oraz udziału free float. W artykule w szczególności zidentyfikowano najistotniejsze ograniczenia w dokonywaniu wrogich przejęć. Wykazano, iż najwięcej tego typu operacji mogłoby mieć miejsce w przypadku spółek należących do indeksów mWIG40 i sWIG80. (abstrakt oryginalny)
Wrogie przejęcie W. Kruk S. A. przez Vistulę&Wólczankę S. A oraz "kontratak" Wojciecha Kruka, który ostatecznie doprowadził do odzyskania kontroli nad rodzinną firmą stanowi doskonały przykład skutecznej strategii obrony spółki publicznej przed wrogim przejęciem. Strategia ta składała się z wielu technik obronnych. Pierwszą z nich była próba powiedzenia "nie" przez prezesa Rosochowicza. Wojciech Kruk szukał jednocześnie "białego dziedzica", który mógłby nabyć mniejszościowy pakiet akcji, tak by podwyższyć ich cenę i ograniczyć szansę na sukces próby wrogiego przejęcia. Kruk deklarował również potencjalne zaangażowanie się w skupywanie akcji z rynku. Ostatecznie jednak wykorzystano modyfikację metody obrony "na cwaniaka". Kruk, sprzedając "małą firmę" - W. Kruk S. A., nabył udziały i w ostateczności - przejął część kontroli nad "większą" Vistulą& Wólczanką S. A Za podsumowanie całej strategii Wojciecha Kruka może posłużyć cytat z artykułu Michał Ksiądzyna. Napisał on: "Doskonałe posunięcia strategiczne widać jak na dłoni. Kruk wykorzystał słabość przeciwnika, poświęcając własną pozycję, której i tak nie byłby w stanie obronić. Wojciecha Kruka można z powodzeniem nazwać Białym Krukiem biznesu, menedżerem zdecydowanie wyróżniającym się geniuszem strategicznym(fragment tekstu)
W pracy została przedstawiona strategia obrony przed wrogim przejęciem określana jako Pac-Man Defense. Jej nazwa nawiązuje do popularnej gry komputerowej z lat 80. XX w., gdyż jej zasady są podobne. W kolejnych częściach artykułu przedstawiono założenia i wybrano najważniejsze przykłady użycia obrony Pac-Mana oraz podjęto próbę oceny zjawiska, a w szczególności jego wpływu na interesy menedżerów i akcjonariuszy.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł dotyczy problematyki wrogich przejęć w Polsce oraz metod przeciwdziałania im. Przedstawiono w nim najważniejsze definicje i cechy firmy rodzinnej, jaką była firma W. Kruk. Szczególną uwagę zwrócono na jej historię firmy analizę samego procesu wrogiego przejęcia. Celem artykułu jest identyfikacja problemu, jakim jest wrogie przejęcie, oraz wskazanie skutecznych metod przeciwdziałania takim zjawiskom.(abstrakt oryginalny)
W artykule opisano jedynie niektóre taktyki obrony przed wrogimi przejęciami - taktyki prewencyjne. Ich liczba jest znaczna. Są one stosowane w coraz większym zakresie w Stanach Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce także coraz częściej pojawiają się przypadki wrogich przejęć, można przyjąć, że będą także stosowane różne strategie obrony. Trudno orzec, że będą one jedynie kopią rozwiązań stosowanych w Stanach Zjednoczonych. Niezależnie od tego, czy będą to jakieś zupełnie oryginalne rozwiązania czy też adaptacje technik stosowanych w USA, można mieć nadzieję, że zaprezentowany tu tekst będzie przydatny nie tylko dla tych, którzy chcą lepiej poznać istotę zjawiska wrogich przejęć, ale także dla tych, którzy myślą o zabezpieczeniu "swojej" spółki, przed "niespodziewanym atakiem z zewnątrz". (fragment tekstu)
Inwestorzy zza Odry grają w Polsce ostro. Teraz bój toczą o Erę, wcześniej o BiG Bank Gdański. W 2004 roku według firmy analitycznej Dealogic, w Polsce dokonano 167 transakcji o wartości 2,7 mld USD. Niemieckie firmy były w pierwszej czwórce firm najczęściej na świecie uczestniczących w fuzjach i przejęciach. Skłonność do ostrej gry Niemców jest widoczna na polskim podwórku nie tylko na przykładzie BIG Banku.
The comprehension of terms such as Takeover Bids is essential to understand the functioning of business combinations. This paper aims to analyze the impact of the preliminary announcement on the abnormal returns of the companies involved in takeover bids in the Portuguese stock market. This study used the methodologies of Ball and Brown (1968) and Beaver (1968). 100 Operations were identified between 2000 and 2014. The results of the 12 analyzed bids confirm that the target companies show positive abnormal returns, whilst the acquiring companies show negative abnormal returns and inferior in amplitude. They also confirm that, globally, the companies react strongly to the announcement and that they acquire higher abnormal earnings in the periods closest to the preliminary announcement. (original abstract)
Ocena rosyjskiego rynku kontroli przedsiębiorstw pod względem liczby transakcji tam się dokonujących, stosowanych różnorodnych form klasycznych transakcji takich jak fuzje i przejęcia spółek giełdowych, czy też transakcje wrogiego wykupu może prowadzić wniosku, że jest to już rynek w pełni rozwinięty i ukształtowany. Opinia ta wydaje się jednak przedwczesna bowiem np. taktyki ofertowe wykorzystywane w trakcie realizowania tych transakcji są nierzadko z pogranicza prawa a niekiedy nawet nielegalne. Standardy do jakich przywykli inwestorzy na rynkach kontroli przedsiębiorstw na zachód od Rosji na rynku rosyjskim w dużej mierze od nich odbiegają czego dobitnym przykładem są właśnie transakcje wrogich przejęć określane tam najczęściej jako najazdy korporacyjne. Niezwykła specyfika transakcji wrogich przejęć przedsiębiorstw w Rosji stała się główną przyczyną podjęcia tej problematyki w ramach niniejszego artykułu. Ze względu jednak na jej rozległość niemożliwe jest naświetlenie wszystkich zagadnień z nią związanych. Artykuł koncentruje się więc jedynie na działaniach podejmowanych przez nabywców - najeźdźców pragnących zrealizować transakcje wrogiego przejęcia. W artykule tym samym przedstawiono uwarunkowania historyczne fuzji i przejęć przedsiębiorstw w Rosji, zdefiniowano, w oparciu o standardy zachodnich rynków i rynku rosyjskiego, wrogie przejęcia oraz najazdy korporacyjne, omówiono typy rosyjskich najeźdźców korporacyjnych oraz na zakończenie obszernie zaprezentowano wykorzystywane przez nich specyficzne taktyki ofertowe. (abstrakt oryginalny)
W praktyce gospodarczej można spotkać się z wieloma formami fuzji i przejęć. Najbardziej spektakularną wśród nich, choć relatywnie rzadko występującą na rynku, jednakże zawsze wzbudzają­cą duże emocje, jest transakcja tzw. wrogiego przejęcia. Artykuł ma na celu przybliżenie problematyki związanej z transakcjami wrogich przejęć. Kon­centruje się on zarówno na działaniach podejmowanych przez spółkę-nabywcę, jak i spółkę będącą obiektem wrogiego przejęcia. W artykule wykorzystując przykład wrogiego przejęcia W. Kruka SA przez Vistulę&Wólczankę SA zaprezentowano i oceniono strategie zarówno ataku, jak i obrony, za­stosowane przez spółki będące stronami konfliktu. (abstrakt oryginalny)
Fala wrogich przejęć, która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach 80. ubiegłego stulecia, pozwoliła wypracować całą gamę środków obronnych przed wrogim przejęciem. Niniejsze opracowanie przedstawia typologię różnych sposobów obrony, która stała się udziałem doktryny polskiego prawa handlowego. Ponadto, praca poddaje analizie - pozostające do dyspozycji menedżerów spółek-celów na gruncie prawa polskiego - techniki obrony stosowane na etapie poprzedzającym wystosowanie wrogiej oferty (wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji). W konkluzji artykułu stwierdzono, że wyłącznie kompleksowe użycie wymienionych technik, połączone z działaniami podjętymi już na etapie przejęcia, tj. stworzenie odpowiedniej do potrzeb spółki taktyki obronnej, może przynieść pożądany skutek w postaci zniweczenia planów nieprzyjaznej akwizycji. (abstrakt oryginalny)
Mechanizmy fuzji i przejęć pełnią istotną rolę w przedsiębiorstwach, których dotyczą. Celem artykułu jest przedstawienie okoliczności prowadzących do połączenia spółek w drodze wrogiego przejęcia. Pierwsza część artykułu przedstawia teoretyczne aspekty połączeń przedsiębiorstw. Wskazano w niej przesłanki prowadzące do przejęcia oraz metody obrony przed wrogim oferentem. W dalszej części opracowania została poddana analizie próba wrogiego przejęcia polskiej spółki publicznej Sfinks Polska S.A., która miała miejsce na przełomie 2008 i 2009 roku. Powiązanie zagadnień teoretycznych z występującymi w rzeczywistości działaniami spółek umożliwia lepsze zrozumienie zachodzących procesów na rynku kapitałowym. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Przejęcia na polskim rynku kapitałowym na przykładzie LW "BOGDANKA" S.A.
63%
Prezentowany tekst zawiera studium przypadku dotyczące prób przejęcia spółki Lubelski Węgiel ,,BOGDANKA" S.A., począwszy od dnia jej debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) w 2009 r. do dnia przejęcia nad nią kontroli przez ENEA S.A. w 2015 r. Przejęcie to było trzecią próbą kontroli nad LW "BOGDANKA" S.A., w tym pierwszą zakończoną sukcesem. Celem niniejszego artykułu jest określenie przyczyn porażki lub sukcesu podejmowanych prób przejęcia spółki LW "BOGDANKA" S.A. Aby zrealizować postawiony cel, sformułowano następujące pytania badawcze: jakie są warunki konieczne, a jakie są warunki niezbędne, aby fuzja albo przejęcie mogły dojść do skutku? Podczas opracowania niniejszej analizy przypadku posłużono się następującymi metodami badawczymi: metodą badania dokumentów dostępnych na stronie internetowej GPW w Warszawie oraz na stronach wybranych domów maklerskich, metodą indywidualnego przypadku opartą na analizie konkretnych, wyodrębnionych zdarzeń, zjawisk i osób, która to wydaje się jedynie słuszną i możliwą metodą do zastosowania w celu opisu historii przejęcia kontroli nad LW "BOGDANKA" S.A. Autor uwzględnił w analizie przypadku głównie informacje i doniesienia prasowe o próbach przejęcia wskazanej spółki opublikowane w dziennikach: Gazeta Wyborcza, Rzeczypospolita i Puls Biznesu. (abstrakt oryginalny)
Od kilku lat toczą się szerokie i ożywione debaty na temat stosunkowo nowego fenomenu tzw. zabójczych przejęć, tj. przejmowania przez duże, zasiedziałe na rynku przedsiębiorstwa (zwykle dominantów rynkowych) potencjalnych konkurentów (zwykle typu start-up) dysponujących innowacyjną technologią, w celu udaremnienia przyszłej konkurencji. Niniejszy artykuł ma na celu ustalenie, jakie są ekonomiczne reperkusje tego zjawiska i w jaki sposób wpływają one na podejście do niego władz odpowiedzialnych za ochronę konkurencji. Ustalenia te poprzedzono wstępnym objaśnieniem pojęcia i specyfiki zabójczych przejęć. Następnie zbadano dogłębniej ich skutki dla konkurencji oraz innowacji, z uwzględnieniem rzeczywistej skali tego zjawiska oraz jego empirycznych przykładów. Przedstawiono także zwięźle trudności w identyfikacji oraz ocenie zabójczych przejęć, implikowane ich ekonomiczną specyfiką. Metodologia artykułu opiera się głównie na analizie literatury ekonomicznej i prawniczej dotyczącej tytułowego zagadnienia, a po części także na analizie dogmatycznoprawnej regulacji antymonopolowych oraz praktyki ich stosowania. W świetle poczynionych uwag, niezależnie od koncepcyjnej niejednoznaczności zabójczych przejęć oraz ich złożonych implikacji ekonomicznych, rośnie - jak się wydaje - przekonanie, że jest to realny i poważny problem, któremu nie można zaradzić za pomocą jedynie konwencjonalnych narzędzi antymonopolowych, nie mówiąc już o samoregulacji rynkowej. Nie wydaje się, aby poszukiwanie optymalnej odpowiedzi na wyzwania stwarzane przez zabójcze przejęcia doprowadziło do znalezienia jednego, idealnego rozwiązania dla wszystkich jurysdykcji, choćby zważywszy na ich zróżnicowane uwarunkowania ekonomiczne i prawne. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Dezinwestycje przedsiębiorstw na przykładzie Grupy Handlowej Emperia
63%
W niniejszym opracowaniu zostanie zaprezentowany przypadek Grupy Handlowej Emperia (GH Emperia), która po ponad dwudziestu latach sukcesywnego rozwoju, broniąc się przed wrogim przejęciem przez Eurocash SA (Eurocash), dokonała sprzedaży aktywów stanowiących trzon grupy kapitałowej. W szczególności zostaną omówione zastosowane formy obrony przed wrogim przejęciem, a następnie zostanie podjęta próba określenia dalszego kierunku rozwoju grupy kapitałowej. (fragment tekstu)
Celem pracy jest ocena wybranych działań konsolidacyjnych w sektorze spożywczym, z uwzględnieniem głównych czynników mających wpływ na ich powodzenie lub porażkę. Jako studium przypadku analizie poddano: fuzję Atlanty Poland S.A. i Bakalland S.A., wrogie przejęcie Cadbury Plc. przez Kraft Foods Group Inc. oraz alians strategiczny Tesco Polska Sp. z o.o. i Meritum Banku ICB S.A. Głównym czynnikiem wpływającym na nieudaną fuzję Atlanty Poland S.A. i Bakalland S.A było znalezienie odpowiedniego kandydata i jego wnikliwa ocena. W przypadku wrogiego przejęcia Cadbury Plc. przez Kraft Foods Group Inc. czynnikiem, który doprowadził do zrealizowania transakcji, była efektywność kierownictwa i jego nieustanne motywowanie. Natomiast alians strategiczny Tesco Polska Sp. z o.o. i Meritum Bank ICB S.A. pokazał z kolei, że czynnikiem, który determinował w dużej mierze powodzenie działania, była komplementarność wiedzy i umiejętności partnerów. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Wykup akcji własnych i dywidenda jako narzędzia obrony przed wrogim przejęciem
63%
Celem opracowania jest przedstawienie roli i znaczenia wykupów akcji własnych i dywidend jako narzędzi wykorzystywanych w procesie obrony przed wrogim przejęciem. Na podstawie przeprowadzonej analizy empirycznej możliwe jest stwierdzenie, że wykupy akcji i deklaracja wypłaty dywidendy są jedną z wielu metod obrony przed wrogim przejęciem. Analizowane metody są jednak niezwykle kosztowne dla spółki, powodują bowiem wypływ znaczącego strumienia gotówki z firmy. Zastosowanie ich może prowadzić do istotnego osłabienia poziomu płynności finansowej, która jest kluczowa w okresach spowolnienia gospodarczego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.