Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wskaźnik C/Z
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Aby osiągnąć sukces inwestycyjny, inwestorzy potrzebują rzetelnych i wiarygodnych informacji o rynku, na którym zamierzają działać. Informacje te płyną zarówno z rynku, jak i z jego otoczenia, dlatego też uczestnicy rynku, posługując się zdobytą wiedzą i umiejętnością wykorzystania odpowiednich narzędzi inwestycyjnych, działają tak, aby osiągnąć zamierzony cel - zysk z inwestycji. W analizach papierów wartościowych szczególnie ważne są wskaźniki rynkowe, mające ogromne znaczenie na rozwiniętych rynkach kapitałowych. Do najważniejszych miar w tej grupie zalicza się wskaźnik P/E. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono możliwości uzyskiwania informacji na temat przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa na podstawie mnożnika C/Z. Wykorzystanie mnożnika C/Z sprowadza pomiar przewagi konkurencyjnej do analizy wielkości zrealizowanej i oczekiwanej stopu zwrotu z kapitału własnego. Różnica między tymi parametrami jest opisywana jako spread stóp zwrotu, a wartość dodana jest uzyskiwana, jeżeli spread stóp zwrotu jest dodatni. Osiągnięcie dodatniego spreadu stóp zwrotu oznacza, że przedsiębiorstwo osiąga ponadprzeciętne stopy zwrotu. Wielkość dodatniego spreadu stóp zwrotu jest finansową miarą przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Warunkiem uzyskania wartości dodanej przez przedsiębiorstwo jest osiągnięcie stopy zwrotu z kapitału własnego większej od oczekiwanej stopy zwrotu (tj. kosztu kapitału własnego). Inwestorzy przypisują największą wartość przedsiębiorstwom, które tworzą największą wartość dodaną.Teza artykułu brzmi: mnożnik C/Z zawiera informacje na temat wielkości różnicy między zrealizowaną i wymaganą stopą zwrotu. Artykuł przedstawia powiązania pomiędzy wyceną mnożnikiem C/Z a popularnym modelem Gordona, który do szacowania wartości udziałów wykorzystuje prognozowane wartości dywidendy. Liczba okresów osiągania przewagi konkurencyjnej zależy od etapu finansowego cyklu życia przedsiębiorstwa. Etap finansowego cyklu życia determinuje politykę dywidendy przedsiębiorstwa oraz dynamikę zmian dywidendy. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule proponuje się wykorzystanie funkcji dyskryminacyjnej jako narzędzia pozwalającego stworzyć bazę spółek na potrzeby analizy portfelowej. Za kryterium dyskryminacji proponuje się przyjąć najważniejszy wskaźnik rynkowy, jakim jest P/E (cena/zysk). We wcześniejszych pracach dokonano próby oceny znaczenia wskaźnika P/E na polskim rynku kapitałowym. Pomimo wykazania, że praktyczna rola tej miary w procesach inwestycyjnych jest niewielka i nie ma związku z rynkiem, podjęto próbę wykorzystania jej jako merytorycznie ważnej w funkcji dyskryminacyjnej. (fragment tekstu)
Scharakteryzowano wybrane wskaźniki metod mnożnikowych, których wartość uznawana jest za porównywalną, m.in. P/E, EV/EBIT i EV/EBITA. Przedstawiono także wyniki badania, którego celem była ocena przydatności najbardziej popularnych wskaźników do wyceny przedsiębiorstw.
5
Content available remote Premia z tytułu wielkości w wycenie przedsiębiorstw
63%
Zagadnienie premii z tytułu wielkości pojawiło się wraz z wynikami badań na temat tzw. anomalii na rynku kapitałowym. W artykule omówiono istotę tych anomalii na przykładzie tzw. efektu wskaźnika cena/zysk oraz efektu wielkości. (fragment tekstu)
We examine the components of equity returns on the Polish capital market. To analyse the underlying complexity of returns we took into consideration the model designed by Leibowitz (1999). This model captures three factors: dividend yield, expected growth in earnings and expected change in price-to-earnings (PE) ratio. We applied this model to analyse the average discount/premium not only to particular shares but to market averages as well. Firstly, we examined the variation of PE across the companies (as adapted from Penman (1996)) to analyse the average rate of return and their striking distance of individual stocks from a 'normal' level. Then we checked the transitory earnings in the portfolios of high PE, whereby a fall in current earnings relative to sustainable level of earnings leads to a transitory high PE ratio. We expect that the effect of transience in current year earnings can be significant. Lastly, we analysed the individual companies in order to check what percentage of companies give a "correct" signal about future prospects.(original abstract)
Z nabywaniem i posiadaniem papierów wartościowych (akcji) przez podmioty gospodarcze wiąże się wiele zagadnień rachunkowych np. ewidencja kupna-sprzedaży, wycena zasobów, ustalanie bieżących korzyści. Każda akcja ma wartość nominalną - o znaczeniu księgowym, emisyjną oraz wartość rynkową. Przedmiotem artykułu jest sposób ewidencji obrotu akcjami i ich bieżąca ocena przy pomocy różnych wskaźników.
W analizach spółek giełdowych analiza fundamentalna należy do jednej z najbardziej istotnych i zaawansowanych grup metod. Jest ona ściśle związana z długoterminowym inwestowaniem wykorzystującym badanie kondycji ekonomiczno-finansowej spółki. W ramach tej analizy ważną rolę na rozwiniętych rynkach kapitałowych odgrywają wskaźniki rynkowe. W praktyce ogranicza się tę grupę do dwóch wskaźników, którymi są P/S i P/B V. Aby poprawnie przeprowadzić analizę fundamentalną z punktu widzenia długiego horyzontu inwestycji kluczowe jest odpowiednie dobranie i badanie wskaźników ekonomiczno-finansowych. Interesująca jest odpowiedź na pytanie, czy na polskim rynku kapitałowym występują w tym zakresie prawidłowości statystyczne. Wśród miar, które praktycznie w tego typu analizach nie są wykorzystywane przez inwestorów na szczególną uwagę zasługują płynność i kapitalizacja spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W literaturze przedmiotu stawia się hipotezę, że zarówno płynność, jak i kapitalizacja w istotny sposób wpływają na opłacalność inwestycji mierzoną stopą zwrotu oraz ryzyko inwestycji. Celem prezentowanych w artykule wyników badań jest próba odpowiedzi na pytanie, czy na polskim rynku kapitałowym na obecnym etapie jego rozwoju występują prawidłowości statystyczne w zakresie zależności stopy zwrotu z inwestycji z takimi miarami rynkowymi jak płynność obrotu akcjami i kapitalizacja spółki. Uzupełnienie zbioru wskaźników rynkowych o te miary pozwoliłoby zwiększyć wiarygodność takich analiz jak fundamentalna, czy portfelowa i prowadzi do zwiększenia opłacalności inwestycji w papiery wartościowe oraz zmniejsza ryzyko inwestycji. W artykule proponuje się właśnie takie badanie wykorzystując do tego celu podstawowe elementy statystyki i ekonometrii. Badanie przeprowadzono dla okresu od 02.02.2007 roku do 30.03.2007 roku na podstawie spółek giełdowych, które wchodziły w tym okresie w skład indeksu giełdowego WIG20 i były notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. (abstrakt oryginalny)
W procesie fuzji i przejęć za najbardziej odpowiednie w wycenie wartości przedsiębiorstwa, pod kątem opłacalności inwestycji, uważane są metody dochodowe, a wśród nich technika zdyskontowanych przepływów pieniężnych (Discounted Cash Flows - DCF). Autorka przedstawiła podstawowe założenia tej techniki oraz inne techniki używane do oceny fuzji i przejęć przedsiębiorstw: metodę porównań rynkowych, metodę wskaźnika cena do zysku oraz metodę ekonomicznej i rynkowej wartości dodanej (EVA i MVA).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.