Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 399

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wskaźniki finansowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
^^Wykorzystanie statystycznych metod porządkowania liniowego do oceny atrakcyjności inwestycyjnej spółek giełdowych wymaga doboru wskaźników finansowych, które pozwolą na ocenę analizowanych przedsiębiorstw. Zwykle w tym celu stosowane są wartości nominalne wskaźników finansowych. Jednakże nominalne wartości wskaźników finansowych dostarczają informacji o bieżącej sytuacji spółki.(fragment tekstu)
2
Content available remote Zastosowanie wskaźników statystycznych w controllingu
80%
Wzrost konkurencji na rynku oraz światowy kryzys gospodarczy sprawiły, iż coraz większa liczba przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie rozwiązań controllingu. To właśnie narzędzia oferowane przez controlling mają chronić firmę przed zmiennością otoczenia. Jednakże równocześnie zachwiana zostaje statyczna pozycja między innymi budżetowania i następuje wzrost oczekiwań co do jego dynamizacji. Wymusza to konieczność tworzenia budżetów wariantowych (scenariuszowych). Niezwykle pomocne w takich sytuacjach są narzędzia statystyczne. Możliwości ich wykorzystania zostały przedstawione w niniejszym artykule.(abstrakt oryginalny)
Jednym z czynników decydującym o finansowym sukcesie działalności firmy jest zarządzanie aktywami, czyli zarządzanie ich rozmiarami i strukturą, oraz ich właściwe, efektywne wykorzystanie. Ważną rolę odgrywa tu kapitał obrotowy (inaczej pracujący), czyli ta część majątku obrotowego, która jest finansowana kapitałami stałymi. Kapitał ten zmniejsza ryzyko utraty zdolności do regulowania zobowiązań. Dzięki niemu zwiększa się zdolność przedsiębiorstwa do dostosowania się do zmieniającego się poziomu sprzedaży. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy wykorzystanie wskaźników wskazujących nie tylko na aktualną sytuację finansową przedsiębiorstw, al także na zmianę tej sytuacji prowadzi do wyznaczenia portfeli charakteryzujących się wyższą stopą zwrotu niż w sytuacji oparcia się tylko na wskaźnikach pozwalające ocenić aktualną sytuację finansową podmiotów gospodarczych. (fragment tekstu)
Problem w ocenie skuteczności zarządzania jednostką samorządu terytorialnego jest wynikiem braku jasnych kryteriów i wskaźników służących tej ocenie. Można przyjąć, że skuteczność zarządzania gminą jest tym większa, im wyższą osiąga ona samodzielność finansową. Niemniej jednak skuteczność zarządzania jednostką samorządu terytorialnego, w szczególności gminą, to również zadowolenie społeczne, które może się objawiać wysokim wskaźnikiem poparcia w wyborach bezpośrednich wójtów, burmistrzów czy prezydentów. Jak wykazano w badaniach porównawczych, ta druga okoliczność bardziej sprzyja osiąganiu lepszych wskaźników oceny finansowej gmin. Samorządy, w których występuje stabilność w sprawowaniu władzy lokalnej, mają na ogół lepsze wskaźniki, co może oznaczać, że są skuteczniejsze w działaniu.(abstrakt oryginalny)
W referacie problem interpretacji wskaźników finansowych ukazany został na szerszym tle zastępowania starego paradygmatu rachunkowości paradygmatem nowym. Ograniczając się do wskaźnika pomiaru płynności, podano w wątpliwość jego związek z finansową płynnością. Następnie wykazano, że wskaźnik ten lepiej nadaje się do pomiaru obrotowości (rotacji) aktywów. Przedstawiono do dyskusji dwie propozycje nowych wskaźników płynności, jedną własną, a drugą - autorów amerykańskich. Nowe wskaźniki płynności odznaczają się większą logicznością i lepiej odzwierciedlają rzeczywistość gospodarczą. (abstrakt oryginalny)
W latach 2005 - 2008 bardzo dynamicznie wzrastała w Polsce liczba mikroprzedsiębiorstw. Jednak globalny kryzys finansowy spowodował, że między 2008 i 2009 rokiem liczba tego typu przedsiębiorstw zmalała do poziomu niższego niż w 2005 roku. Później obserwuje się ponowne dynamiczne przyrastanie ilości tego typu przedsiębiorstw. Liczebność małych i średnich przedsiębiorstw plasuje Polskę na szóstym miejscu w Unii Europejskiej. Jednak mikroprzedsiębiorstwa stanowią w Polsce zdecydowanie mniejszy udział w całym sektorze MŚP aniżeli średnia dla Unii Europejskiej. Zdecydowana większość małych i średnich przedsiębiorstw prowadzi działalność związaną z usługami lub handlem. Ponad połowę sektora MŚP stanowi w Polsce tzw. mały biznes. Charakteryzuje go stały poziom zatrudnienia oraz brak inwestycji i planów rozwojowych. Interesujące jest zatem zbadanie, czy można wyróżnić pewną relację pomiędzy kształtowaniem się średniej dla wybranych wskaźników finansowych a pewnymi wybranymi charakterystykami sektora MŚP. (fragment tekstu)
Wskazano konieczność tworzenia systemu wskaźników, który ułatwiałby kierowanie przedsiębiorstwem. Pozwalałby ocenić, w jakim stopniu przedsiębiorstwo zaspokaja interesy akcjonariuszy, pracowników, klientów. Podkreślono zbyt duże zainteresowanie wskaźnikami finansowymi przy słabym wykorzystaniu wskaźników pozafinansowych.
Efektywne i trafne posługiwanie się wskaźnikami finansowymi w prognozowaniu przyszłej kondycji przedsiębiorstw wymaga znalezienia odpowiedzi na szereg pytań, spośród których najważniejsze to:• Czy istnieją i jeżeli tak, to na czym polegają różnice w rozkładzie wskaźników finansowych dla przedsiębiorstw zdrowych i przedsiębiorstw zagrożonych upadłością? Najczęściej przedmiotem weryfikacji są wartości przeciętne i odchylenie standardowe wskaźników w obu populacjach.• Czy odmienne są tendencje zmian w czasie wskaźników w tych populacjach?• Na ile wcześnie, na podstawie poszczególnych wskaźników finansowych, można przewidzieć zagrożenie upadłością?Ostatnie pytanie nabiera szczególnego znaczenia wobec faktu, że tylko wczesne ostrzeżenie o zagrożeniu upadłością pozwala jej przeciwdziałać. (fragment tekstu)
10
Content available remote O referencyjnym i konsekutywnym instrumencie bazowym opcji rzeczowych
80%
Ze względu na przydatność analizy opcji rzeczowych (real options analysis - ROA) w zakresie wyceny tzw. elastyczności decyzyjnej (rozumianej jako możliwość czekania z podjęciem inwestycji bądź modyfikowania przyjętych pierwotnie strategii operacyjnych) wielu naukowców zaczęło upatrywać w tej metodzie potencjalnie uniwersalnego narzędzia mogącego stanowić remedium na bolączki związane z niedoskonałościami klasycznych technik oceny efektywności ekonomicznej przedsięwzięć (analizy DCF).(fragment tekstu)
Celem badania jest określenie przeciętnych wskaźników ekonomiczno-finansowych małych przedsiębiorstw z województw podkarpackiego i lubelskiego, które służyć będą jako odniesienie (Benchmark) dla wszystkich małych firm w obu regionach. Badaniem pilotażowym, które zrealizowane zostało na danych z lat 2003-2004 rok objęte zostały firmy zatrudniające od 10 do 49 osób.(fragment tekstu)
Efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem oraz konieczność podejmowania decyzji dostosowanych do zmiennych warunków otoczenia, w jakich przyszło funkcjonować obecnie współczesnym organizacjom, wymaga dysponowania rzetelnymi i pełnymi informacjami. Do tego celu wykorzystywane są wskaźniki finansowe, za pomocą których opisywane są różne aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa. Poszczególne wskaźniki finansowe tworzą system miar kondycji finansowej, generujący sygnały ostrzegawcze o pogarszającej się sytuacji finansowej. Celem artykułu jest wykazanie, iż wskaźniki finansowe tworzą system miar kondycji finansowej umożliwiający kontrolę działalności gospodarczej, a także uzyskanie sygnałów ostrzegawczych informujących o pogarszającej się sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Jako metody badawcze w artykule wykorzystano przede wszystkim krytyczną analizę literatury oraz analizę studium przypadku (case study). Na podstawie przedsiębiorstwa CCC S.A. wykazano, iż wskaźniki finansowe w sposób obiektywy, uwzględniając różne obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa, pozwalają ocenić kondycję finansową przedsiębiorstwa. Jednocześnie wskaźniki finansowe tworząc system miar kondycji finansowej pozwalają wskazać obszary działalności, które wymagają szczególnej uwagi ze strony zarządzających na pojawiające się zagrożenia.(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano przydatność ukazanych w literaturze ekonomicznej wartości normatywnych odnoszących się do poziomu statystycznych wskaźników płynności finansowej. Omówiono zagadnienia z zakresu konstrukcji poszczególnych wskaźników płynności oraz ich użyteczności, wskazując na mankamenty oraz ograniczenia w ich zastosowaniu przy ocenie płynności przedsiębiorstwa.
Przedstawiono badania nad oceną zmiany wartości za pomocą znanych mierników rynku kapitałowego. Zaprezentowano możliwości rozbudowy przyczynowej analizy zmian elementów pierwotnych wskaźnika cena do przepływy pieniężne. Umożliwiło to zwiększenie obszaru recepcji tego wskaźnika korzystnej z perspektywy inwestora.
Nowoczesne zadaniowe zarządzanie wydatkami publicznymi to wyzwanie stojące przed krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Wydatki publiczne stają się szczególnie silnym instrumentem polityki społeczno-gospodarczej w zintegrowanej Unii Europejskiej. Wspólna waluta zawęża instrumentarium polityki monetarnej i fiskalnej obejmujące stopy procentowe, kursy walutowe, podatki, wydatki, deficyt budżetowy i dług publiczny. Zasadniczą rolę zaczynają odgrywać wydatki publiczne. Podatki podlegają harmonizacji, deficyt budżetowy i dług publiczny zaś - ograniczeniom traktatu z Maastricht. Budżet zadaniowy jest próbą rozwiązania tych zagadnień i problemów. W artykule przedstawiono propozycje metodologii powiązania wskaźników i mierników budżetu zadaniowego z zagregowanymi miernikami SRK i KPR. Wykorzystano do tego celu metody wielowymiarowej analizy porównawczej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest znalezienie takich wskaźników finansowych, które osiągają określone poziomy w odniesieniu do prawdopodobieństwa niewypłacalności (probabilisty of default –PD) na podstawie modelu MKMV. Podejście to pozwoli na wyróżnienie najlepszych predykatorów ryzyka niewypłacalności, a w konsekwencji na wyznaczenie określonych poziomów wybranych wskaźników, które będzie można wykorzystać w modelach logitowych, probitowych czy analizie dyskryminacyjnej. Ponadto podejście to pozwoli uwzględnić nie tylko sytuacje, kiedy firma jest wypłacalna lub też nie, ale także cały wachlarz poziomów ryzyka kredytowego w powiązaniu z kondycją finansową firmy. (fragment tekstu)
The food processing industry (FPI) is an integral part of the Slovak economy. This paper aims to compare the financial position of the largest companies operating in the Slovak FPI at the NUTS II level (Western, Central, and Eastern Slovakia Region) by using the multidimensional scaling (MDS) method. The second aim is to provide an intercompany comparison of these companies using methods of multi-criteria evaluation. The research sample consists of 60 largest companies whose ranking was obtained through the Register of the Financial Statements of the Slovak Republic according to the amount of generated revenues in 2019. The MDS method found out dissimilarity between the elements (eight financial ratios calculated for 2018 and 2020) of a set of objects (60 companies from FPI). The MDS resulted in two-dimensional matching configuration plots for the mentioned regions and years. Moreover, statistically significant values of Spearman's rank correlation coefficients show that most companies from the Slovak FPI reached a similar rank within all methods of multi-criteria evaluation. There are described the financial ratios (return on assets and return on equity) of the whole Slovak FPI in 2007-2020, separately for the Manufacture of food products (Division 10 of NACE Rev. 2), and for the Manufacture of beverages (Division 11). Partially, this paper also deals with the Manufacture of tobacco products (Division 12). The results of this study point to the importance of innovation in the FPI in the context of Industry 4.0. (original abstract)
Artykuł jest efektem autorskiego badania empirycznego obejmującego problematykę oceny efektywności działania i kondycji ekonomiczno-finansowej spółdzielni mieszkaniowych za pomocą wskaźnikowej analizy sprawozdań finansowych. Celem artykułu jest identyfikacja i porównanie zakresu dobrowolnych ujawnień wskaźników finansowych w sprawozdaniach zarządu z działalności spółdzielni mieszkaniowych. Przedstawiono w nim kluczowe różnice pomiędzy przedsiębiorstwem a spółdzielnią mieszkaniową w odniesieniu do zasad sporządzania sprawozdań finansowych i ich oceny oraz funkcjonowania obu podmiotów. Dokonano również oceny sprawozdań finansowych spółdzielni mieszkaniowych pod względem ich możliwości w analizie finansowej, wskazując ograniczenia wynikające z najczęściej spotykanych zasad ich sporządzania. Badanie polegało na analizie porównawczej zawartości sprowadzania działalności. Łącznie badaniem objęto sprawozdania 100 spółdzielni mieszkaniowych działających na obszarze województw zachodniopomorskiego i łódzkiego. Poza ograniczeniem związanym z obszarem działalności dobór próby był przypadkowy. Z badanej próby tylko 27 ocen prezentowało wyniki efektywności działania i kondycji ekonomiczno-finansowej z zastosowaniem wyliczonych wskaźników finansowych na podstawie danych pochodzących ze sprawozdań finansowych. W badaniach w pierwszej fazie wykorzystano metodę dedukcji, w sposób ogólny wyznaczając zakres ujawnień w sprawozdaniach sporządzanych i publikowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe na stronach internetowych. Zastosowana w końcowej fazie badań metoda indukcji pozwoliła sformułować ogólne wnioski. W przeprowadzonych badaniach w szczególności wykorzystano metody monografii, analizy treści, analizy opisowej, analizy porównawczej. W wyniku przeprowadzonych badań ustalono, że spółdzielnie mieszkaniowe dokonują często odmiennych wyborów odnośnie do rodzaju wskaźników, stosowanych formuł obliczeniowych czy ilości prezentowanych wskaźników. Wskaźniki płynności były najczęściej prezentowane. W wyniku przeprowadzonych badań dokonano obecnego stanu raportowania wskaźników finansowych przez spółdzielnie mieszkaniowe, odrzucono część wskaźników finansowych powszechnie stosowanych do oceny przedsiębiorstw i zaproponowano wskaźniki finansowe pozwalające ocenić kondycję i efektywność specyficznych jednostek, jakimi są spółdzielnie mieszkaniowe. (abstrakt oryginalny)
Stosowanie wskaźników referencyjnych na terytorium Unii Europejskiej wymaga zawarcia umowy o stosowanie z administratorem wybranego wskaźnika. Wynika to z określonego w rozporządzeniu BMR monopolu administratorów na decydowanie o zasadach opracowywania, publikowania i udostępniania wskaźników oraz praktyki zobowiązywania użytkowników w regulaminach wskaźników do zawarcia tej umowy. Na umowę składają się zazwyczaj co najmniej dwie licencje - na stosowanie wskaźnika w rozumieniu BMR oraz na korzystanie z tych wskaźników w związku z ich ochroną w ramach reżimów praw własności intelektualnej. Umowa o stosowanie jest umową nienazwaną o charakterze wzajemnym, typem przypominającą umowę licencyjną. Może być zawarta na czas określony bądź nieokreślony. Najczęściej licencje są także niewyłączne, nieograniczone terytorialnie i odpłatne, choć oczywiście można wyobrazić sobie odrębności w tej kwestii. Stosowanie lub korzystanie ze wskaźników referencyjnych poza umową o stosowanie wskaźników może wiązać się z odpowiedzialnością prawną.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Impact of Panelists on Wibor Rates - Hybrid Approach
61%
Reforma wskaźników finansowych jest jednym z kluczowych elementów stabilności i zaufania na rynku finansowym. Na rynku pieniężnym, wdrożenie reformy jest trudne ze względu na zanik międzybankowego rynku depozytowego, który stanowił rynek referencyjny dla stawek typu IBOR. Rozwiązaniem jest metoda hybrydowa stanowiąca połączenie deklaracji panelistów oraz cen zawartych transakcji spełniających wyznaczone kryteria. Artykuł, na podstawie historycznych szeregów czasowych, analizuje wpływ poszczególnych banków na kształtowanie się publikowanego indeksu oraz prezentuje aplikację metody hybrydowej dla wskaźnika WIBOR 3M. Na podstawie danych empirycznych ustalono, że wpływ poszczególnych banków jest umiarkowany, a metoda hybrydowa generuje szereg stóp procentowych o podobnym poziomie stawki, ale o wyższej wariancji. Problemem jest niski udział cen transakcyjnych w procesie kształtowania stawki, ze względu na ograniczoną liczbę zawartych transakcji oraz rozbieżność ich cen z ocenami eksperckimi składanymi w okresie analizowanej próby. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.