Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Współpraca państw regionu bałtyckiego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Bariery w handlu i inwestycjach, tworzenie korzystnego klimatu dla biznesu oraz współpraca międzynarodowa w regionie bałtyckim były tematem spotkania ministrów gospodarki Rady Państw Morza Bałtyckiego, która odbyła się w Bergen (Norwegia) w dniach 7-8.02.2000 r.
Celem artykułu jest wskazanie na współpracę naukowo-badawczą jako sposób reintegracji regionu bałtyckiego w XXI wieku z udziałem Rosji. Dokonane zostaje to przez analizę tekstów dokumentów i strategii regionalizmu bałtyckiego w kontekście regionalnego reżimu wiedzy. Zwrócona zostaje uwaga na różną pozycjonalność aktorów regionalnych i wytwarzanych przez nich narracji. Teoretyczną osnowę pracy stanowi analiza teorii zwrotów krytycznych (critical junctures) w kontekście studiów przypadków z lat 1989-91 i 2014 oraz następujących po nich rekonfiguracji relacji władzy i wiedzy. Analiza wykazuje, że przyczyniają się one aktywnie do tworzenia i zmieniania treści i kontekstu regionalizmu bałtyckiego w oparciu o nowe kapitały symboliczne, ekonomiczne i polityczne. W konkluzji artykuł wskazuje na potencjał wynikający z włączenia Rosji do współtworzenia regionalnego reżimu wiedzy oraz określa warunki i sposoby możliwej współpracy. (abstrakt oryginalny)
"Instytucje i programy współpracy bałtyckiej" to pierwsza z trzech publikacji Biura Rozwoju Regionalnego w Gdańsku, dotycząca problematyki bałtyckiej. Zawiera opis programów i instytucji bałtyckich. Przedstawia ich cele, zadania, wzajemne powiązania i adresy. Jest przewodnikiem po instytucjach i programach bałtyckich.
4
Content available remote Region morza bałtyckiego Strategie rozwoju
80%
Region Morza Bałtyckiego (RMB) rozpatrywany wieloaspektowo, czyli zarówno pod względem gospodarczym jak i politycznym, geografi czno-przestrzennym oraz etniczno-kulturalnym, należy do grupy regionów o znacznym stopniu heterogeniczności. Zwyczajowo przyjmuje się, że tworzy go dziewięć krajów tak zwanych nadbałtyckich, które mają granice morskie oraz obszary morskie na Bałtyku. Różnią się one znacznie od siebie pod wieloma względami, nie tylko poziomem rozwoju ekonomicznego i struktury potencjału wytwórczego określającego dynamikę wzrostu PKB i dobrobytu społecznego, ale również innowacyjnością i konkurencyjnością oraz indywidualną zdolnością do rozwoju nowych form aktywności gospodarczej, czyli kreowania biznesu przez tworzenie przyjaznego klimatu prawno-ekonomicznego i instytucjonalnego dla potencjalnych inwestorów i już działających fi rm.(fragment tekstu)
Artykuł dotyczy współpracy państw wschodniej flanki NATO na rzecz pogrążonej w wojnie Ukrainy. Celem rozważań jest ukazanie działań krajów B9, realizujących idee i zadania dyplomacji obronnej, podejmowanych w pierwszym roku trwania wojny (24 lutego 2022 - 24 lutego 2023). Wsparcie to przebiegało w kilku zasadniczych obszarach: politycznym, dyplomatycznym, wojskowym oraz humanitarnym. Miało ono fundamentalne znaczenie dla podtrzymywania funkcjonowania i stabilności Ukrainy oraz jej możliwości bojowych, szczególnie w pierwszym okresie po inwazji Federacji Rosyjskiej. Autorka starała się sprawdzić: w jaki sposób w praktyce wspierano Ukrainę?, czy wszystkie kraje B9 w jednakowym stopniu i z takim samym zaangażowaniem udzielały pomocy we wszystkich wskazanych obszarach?, jakie czynniki mogły ewentualnie wzmacniać lub osłabiać zaangażowanie państw B9 w realizację idei dyplomacji obronnej w Ukrainie? Analizę przeprowadzono w oparciu o bieżące dane i materiały, udostępniane przez ostatni rok, w mediach oraz w sieci internetowej.(abstrakt oryginalny)
Omówiono zalety Hamburga, które pozwalają mu odgrywać znacząca rolę w handlu zagranicznym z państwami bałtyckimi. Zwrócono uwagę na zaangażowanie inwestycyjne i obecność firm z Hamburga we wszystkich krajach wokół Morza Bałtyckiego oraz na zainteresowanie wielu firm z tych krajów otwieraniem swoich przedstawicielstw w tym mieście. Zamieszczono wykaz przedstawicielstw polskich firm w Hamburgu.
Region Morza Bałtyckiego jest obszarem znacznego zróżnicowania społeczno-gospodarczego. Skutkiem tego jest obecna pozycja konkurencyjna poszczególnych państw regionu, uwidaczniająca bałtycki rozłam: na północy - skandynawski obszar wzrostu i na południu - obszar stagnacji. Artykuł omawia Globalny Raport Konkurencyjności za rok 2001, opublikowany przez Światowe Forum Gospodarcze. Raport prezentuje ranking konkurencyjności 75 gospodarek narodowych oparty na dwóch indeksach: indeks konkurencyjności wzrostu opracowany przez zespół J. Sacha i indeks bieżącej konkurencyjności opracowany przez zespół M. Portera.
W artykule poddano analizie działalność województwa zachodniopomorskiego oraz Szczecina w obszarze współpracy międzyregionalnej. Analiza wykazała, że zarówno władze Szczecina, jak i województwa zachodniopomorskiego wpływają na kształtowanie się współpracy międzyregionalnej i transgranicznej. W obu przypadkach współpraca ta jest istotnym elementem stworzonych strategii rozwoju. Badanie wskazało, że kształtowanie tejże współpracy jest poparte czynami, a nie tylko sformułowane w oświadczeniach władz lokalnych i regionalnych. (abstrakt oryginalny)
The article discusses the security problem of the Baltic states (Lithuania, Latvia and Estonia) seen from the Nordic perspective. New geopolitical circumstances of Eastern Europe, changed after 2010, forced the Nordic states to reformulate their defense strategies. One of its results is modified cooperation plans with the Baltic states as closest neighbours. The methodology applied in the article is based primarily on the qualitative analysis of the documents, reports, statements provided by institutions like inter alia: Totalförsvarets forskningsinstitut/ Swedish Defence Research Agency, EESRI - East European Security Research Initiative and NATO.(original abstract)
W październiku w Kopenhadze obradowali ministrowie środowiska państw-stron konwencji о ochronie środowiska morskiego Bałtyku, tak zwanej Konwencji Helsińskiej. Polskę prezentował główny inspektor ochrony środowiska, Andrzej Jagusiewicz. Negocjowano zobowiązania dotyczące redukcji poziomu biogenów, związków azotu i fosforu, które rzeki niosą do Morza Bałtyckiego. Mówiono też о konieczności wydobycia i utylizacji broni chemicznej zatopionej w Bałtyku. (abstrakt oryginalny)
Współpraca międzynarodowa w regionie Morza Bałtyckiego, a w szczególności państw skandynawskich, ma bardzo długą tradycję i wpłynęła na instytucjonalizację regional- nych stosunków międzynarodowych. Obecna Strategia Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego jest pierwszą makroregionalną str ategią UE, opartą na wcześniej- szych doświadczeniach. Jej głównym celem jest wzmac nianie współpracy w regionie i promowanie zrównoważonego rozwoju, aby sprostać w spólnym wyzwaniom. Strategia przyniosła lepszą koordynację i efektywność istniejącej współpracy. Do wiosny 2014 r. region Morza Bałtyckiego był postrzegany jako region modelowy dla uwieńczonej suk- cesem transformacji, bliskiej współpracy regionalne j, wymiany handlowej i bezpieczeń- stwa. Jednak obecnie staje on w obliczu nowych wyzwań związanych ze zmieniającą sie sytuacją polityczną (relacje UE-Rosja, brexit, migr acje itp.). Zasady i formy zarządzania w regionie Morza Bałtyckiego okazały się być efektywne i wystarczające, aby sprostać problemom ekonomiczno-społeczno-politycznym. Jest t o też odpowiedź na pytanie, czy jest jakiś dowód na istnienie modelowych reguł, form i sposobów współpracy, któr e mogłyby być powielane. Rezultatem tego jest wprowadzenie kolejnych trzech unijnych strategii makro-regionalnych. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote EU Strategy for the Baltic Sea Region (BSR) in Time of Crisis
51%
W artykule scharakteryzowano region Morza Bałtyckiego, państwa należące do regionu oraz główne czynniki ekonomiczne oraz gałęzie przemysłu w regionie. Następnie opisano politykę regionalną Unii Europejskiej w stosunku do państw regionu Morza Bałtyckiego, a także reformy, umowy międzynarodowe i działania zmierzające do wyrównania poziomu gospodarczego różnych rejonów tego obszaru.
13
51%
Po wstąpieniu do UE w 2004 r. w krajach bałtyckich nastąpiło wyraźne przyśpieszenie obrotów handlu zagranicznego [Molendowski 2012, s. 208]. Jednak w latach 2008-2009 gospodarki tych krajów mocno dotknął kryzys finansowo-gospodarczy, który wyhamował dynamikę handlu zagranicznego. W kolejnych latach (2010-2013) gospodarki krajów bałtyckich potrafiły odbudować utraconą dynamikę wzrostu gospodarczego i handlu zagranicznego, gdzie ważnym partnerem była Federacja Rosyjska (dalej FR). Wiosną 2014 r. wybuchł konflikt rosyjsko-ukraiński z powodu aneksji Krymu oraz destabilizacji Ukrainy. Ze względu na te działania UE i kraje zachodnie zastosowały od 31 lipca 2014 r. (początkowo na 1 rok) sankcje gospodarcze wobec Rosji, które następnie przedłużano.(fragment tekstu)
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku wykształciło się i zadomowiło pojęcie "regionalizmu bałtyckiego". Przejawiał się on w formie zinstytucjonalizowanej w działalności Rady Państw Morza Bałtyckiego i Związku Miast Bałtyckich. Instytucje te wykazywały znaczną aktywność organizacyjną przede wszystkim w dziedzinie regionalnej integracji gospodarczej. Na przełomie tysiącleci Region Bałtycko-Skandynawski potwierdza, iż wszelkie napięcia czy spory można załagodzić poprzez umowy bilateralne i multilateralne.
Wśród miast Rosji i Europy, w tym należących do regionu Morza Bałtyckiego, można wyróżnić kategorię miast o populacji 20-50 tys. mieszkańców, co ma szczególne znaczenie dla badań, gdyż jest to granica oddzielająca małe i średnie miasta. Miasta średniej wielkości pełnią różne funkcje w lokalnych systemach osadniczych, zwłaszcza stanowią ośrodki tworzenia regionów społeczno-gospodarczych. Ważnym czynnikiem rozwoju regionalnego jest też aktywny udział miast średniej wielkości we współpracy międzynarodowej z gminami państw granicznych UE. Badanie dotyczy miast średniej wielkości i ich funkcji w pięciu regionach północno-zachodniego okręgu Federacji Rosyjskiej, a regiony społeczno-gospodarcze utworzone przez miasta średniej wielkości są zaprezentowane w formie wizualnej. Analizie poddano pięć miast średniej wielkości w Obwodzie Kaliningradzkim i ich rolę w rozwoju regionu. Zbadano też udział tych miast w projektach współpracy transgranicznej, określając tendencje w stosunkach terytorialnych miast średniej wielkości w regionie z gminami krajów UE w ramach współpracy przygranicznej i transgranicznej oraz korzyści, jakie ta współpraca ma dla regionu. (abstrakt oryginalny)
Europejska polityka bezpieczeństwa w latach 90. oparta była głównie na tworzeniu strefy stabilności oraz minimalizowaniu negatywnych efektów rozpadu dwubiegunowego ładu światowego. Bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego było kształtowane właśnie w tej specyficznej sytuacji. Najważniejszą kwestią stało się stworzenie niezależnej morskiej polityki bezpieczeństwa. Stąd dążenie polskich władz państwowych do członkostwa w europejskich i międzynarodowych organizacjach, które stanowiły kolejny etap instytucjonalizacji relacji w regionie Morza Bałtyckiego (np. Rada Państw Morza Bałtyckiego). Integracja w obszarze bałtyckim obejmowała: wsparcie dla tworzenia mechanizmów demokratycznych, współpracę ekonomiczną i techniczną, kwestie humanitarne i zdrowia, ochronę środowiska naturalnego, kulturę, edukację, turystykę, transport oraz wymianę informacji.(abstrakt oryginalny)
Nowadays both municipalities and counties are no longer only agents subordinate to some national centre and acting within the country. Despite many legal and administrative constraints, those bodies possess both the resources, their own decision-making system and political legitimacy to work for their own needs and goals outside the borders of one country as well. Even in the countries of the Baltic Sea Region, local and regional authorities have been recently showing an increasing interest in international issues and cooperation with corresponding bodies in other countries. The environment is definitely one of those areas where international cooperation, not only between countries, but also regions or municipalities, is very important and effective. Different regions and towns in different countries are facing similar problems, and by exchanging experiences with each other, optimal Solutions to those problems can sometimes be developed in a much more efficient way than through contacts between national authorities. Some of the environmental problems must also be treated as common because they are shared by different countries. This is apparent in the Baltic Sea Region where e.g. all the countries with a coast are affected by the State of its water and only together are they capable of reversing the negative trend. Interregional cooperation can in this case complement international cooperation, as each region knows best its resources and specific difficulties, and is most anxious to "tidy things up" in its own area. (fragment of text)
W czerwcu 2011 r. na Södertörn University w Sztokholmie odbyła się dziewiąta konferencja poświęcona studiom bałtyckim, czyli młodej, interdyscyplinarnej dziedzinie naukowej, zorientowanej na badanie obszaru państw morza bałtyckiego z wielu perspektyw teoretycznych i metodologicznych. Konferencja zorganizowana została przez uniwersytet Södertörn oraz Centre for Baltic and East European Studies (CBEES), instytucję badawczą, powołaną przy Södertörn University, jako organ koordynujący i inicjujący prace badawcze dotyczące szeroko pojętego obszaru państw bałtyckich i Europy Wschodniej. Centrum zostało powołane w 2005 r. i obecnie jego główne obszary zainteresowań obejmują problemy zdrowia i zrównoważonego rozwoju, kultury i nowych mediów oraz zjawiska polityczne i społeczne zachodzące w społeczeństwach okresu przejściowego. Motywem przewodnim tegorocznej konferencji była refleksja nad kończącym się okresem przejściowym w historii regionu, który rozpoczął się przyjęciem państw bałtyckich do UE, a także dyskusja nad wizją dalszej współpracy między państwami bałtyckimi oraz Unią Europejską. Niestety, należy zwrócić uwagę na niewielki udział w konferencji badaczy z Polski. Wśród ponad trzystu uczestników znalazło się tylko pięcioro polskich naukowców, co pokazuje, że inicjatywa CBEES, popularna zarówno w krajach skandynawskich, Niemczech, państwach bałtyckich, jak i Rosji, jest ciągle nierozpoznana przez środowiska polskich naukowców naukowców z różnych dyscyplin naukowych, ze szkodą dla wymiany wiedzy i doświadczeń naukowych w obrębie Morza Bałtyckiego. (fragment tekstu)
Podręcznik jest zaadresowany do studentów i wykładowcy, których specjalizacją są stosunki międzynarodowe, międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz organizacje międzynarodowe. Głównym celem publikacji jest przedstawienie niektórych aspektów funkcjonowania organizacji międzynarodowych, co ma stanowić podstawę do dalszej dyskusji podczas wykładów. Publikacja przyjęła podział według klasyfikacji organizacji międzynarodowych na trzech różnych poziomach: globalnym, regionalnym, subregionalnym oraz biorąc pod uwagę wymiar ogólnoświatowy i europejski. Publikacja omawia dwa tematy. - Europejskie organizacje regionalne, takie jak: Rada Europy i Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, OBWE - Europejskie organizacje subregionalne: Inicjatywa Środkowoeuropejska (ISE), Rada Nordycka, Rada Regionu Morza Barentsa (BEAR), Rada Państw Morza Bałtyckiego (CBSS), Organizacja Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego. Pomijając zagadnienia związane z Unią Europejską, proces integracji i grupy integracyjne nie zostaną zaprezentowane w publikacji, ponieważ są odrębnymi elementarnymi gospodarki światowej - od lat dziewięćdziesiątych rola grup integracyjnych jest znacznie przewyższa rolę organizacji międzynarodowych, co ma związek z globalizacją i procesem liberalizacji. (AT)
20
Content available remote Regionalizm bałtycki w szerszej perspektywie otoczenia międzynarodowego
41%
Animatorzy i organizatorzy jubileuszowego XXV Sejmiku Morskiego trafnie określili jego cele, rozpoczynając obrady od dyskusji "nad koncepcją Europy Bałtyckiej w globalnym otoczeniu". Postrzeganie regionalizmu bałtyckiego i problemów morskich w szerszej międzynarodowej perspektywie może być inspirujące dla rozwoju myśli morskiej i praktyki. Badania nad wciąż aktualną problematyką regionalizmu bałtyckiego i koncepcją Europy Bałtyckiej zostały zapoczątkowane w następstwie procesów transformacji systemowej w Europie, po 1989 roku. Badania przechodziły różne etapy i fazy, uczestniczyła w nich także "społeczność sejmikowa", trwają nadal i są poszerzane o nowe obszary problemowe i wątki(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.