Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 655

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 33 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Współpraca przedsiębiorstw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 33 next fast forward last
Artykuł omawia program COPERNICUS-1994, który ma na celu promowanie współpracy technologicznej między przedsiębiorstwami i placówkami naukowymi krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej.
Artykuł omawia wyniki badań przeprowadzonych w grupie 300 przedsiębiorstw detalicznych i 50 przedsiębiorstw hurtowych. Badania zlokalizowano w celowo wybranych miastach Polski, w przedsiębiorstwach handlowych dobranych wg kryterium branży i rodzaju zaspokajanych potrzeb konsumenckich: placówkach z artykułami codziennego użytku oraz placówkach z artykułami okresowego i sporadycznego zakupu. Badania ujawniły podobieństwa i różnice współpracy przedsiębiorstw detalicnych i hurtowych.
W ostatnich dekadach badania nad współpracą międzyorganizacyjną zyskują rosnące zainteresowanie. Choć stanowiła ona obszar badań w różnych sektorach, to jak dotąd nie była szerzej analizowana w sektorach kreatywnych. W szczególności w kontekście sektora sztuk performatywnych należy do zagadnień bardzo słabo rozpoznanych. Celem artykułu jest przedstawienie specyfiki tej współpracy oraz wskazanie perspektyw badawczych z wykorzystaniem metodyki krytycznego przeglądu literatury.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Efektywność współpracy przedsiębiorstw w zakresie działalności innowacyjnej
80%
Efektywna działalność innowacyjna, zmierzająca do wprowadzenia na rynek nowych produktów i usług, jest obecnie jednym z najważniejszych warunków osiągania przez przedsiębiorstwa sukcesu rynkowego. Kompleksowość procesu innowacyjnego sprawia, że zapewnienie jego efektywnego przebiegu wymaga na każdym etapie podejmowania przez przedsiębiorstwa współpracy z licznymi podmiotami w celu uzyskania dostępu do szerokiego zakresu zasobów, w szczególności specjalistycznej wiedzy. W artykule ukazano rolę współpracy przedsiębiorstw w procesie innowacji oraz dokonano analizy wpływu współpracy przedsiębiorstw w zakresie działalności innowacyjnej na jej efektywność. Wyniki analizy wskazują na pozytywną zależność pomiędzy liczbą przedsiębiorstw współpracujących w zakresie działalności innowacyjnej a efektywnością tej działalności(abstrakt oryginalny)
Globalizacja stwarza ogromne możliwość rozwoju przedsiębiorstw. Obserwujemy tzw. wielki paradoks zarządzania, polegający na tym, że rosnąca konkurencja wymaga rosnącej kooperacji. Artykuł jest próbą syntezy najważniejszych informacji dotyczących kooperacji przedsiębiorstw. Autorka artykułu przedstawiła różnicę między pojęciami: współpraca, kooperacja, kooperencja oraz klasyfikację form kooperacji przedsiębiorstw, a w szczególności struktur klastrowych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja podstawowych aspektów związanych z informatyzacją przedsiębiorstw partnerskich. Oznacza to, iż podejście zarówno do tworzenia, jak i do utrzymania infrastruktury informatycznej oraz sam jej kształt w tego typu organizacjach są inne niż w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w sposób klasyczny. (fragment tekstu)
Alianse strategiczne stają się coraz bardziej widoczne w globalnej ekonomii. W rozwijających się sieciach i ekonomii opartej na wiedzy, tradycyjna firma ma dylemat, czy "gonić w pojedynkę", czy też "współpracować". Alianse strategiczne są stosowane do łączenia potrzeb firm z ich możliwościami w niepewnym otoczeniu, a następnie do wykorzystywania specyficznych zasobów i umiejętności. Regulacja poprzez alians zasadniczo pociąga za sobą wybór pomiędzy kapitałowymi i niekapitałowymi formami, określanymi także jako quasi - hierarchie i quasi - rynki. Kreowanie wartości jest rdzeniem tworzenia i utrzymywania aliansów strategicznych. Alianse strategiczne rodzą koszty i korzyści. Artykuł prezentuje istotę, motywy, formy i cechy aliansów strategicznych. (abstrakt oryginalny)
Dysertacja jest próbą przedstawienia i wyjaśnienia roli, jaką pełnią grupy biznesu w systemie instytucjonalnym UE. (fragment tekstu)
W artykule omówiono formy i funkcje skonsolidowanych podmiotów oraz korzyści i ograniczenia wynikające z konsolidacji.
Przeciętny polski założyciel start-upu nie przypomina start-upowca z amerykańskiego serialu "Dolina Krzemowa". Większość z nich jest raczej po 30. roku życia i ma wyższe wykształcenie. Jedno jest pewne, czy żyjemy w północnej Kalifornii, czy w Centralnej Europie - żyjemy w epoce start-upów. (fragment tekstu)
11
Content available remote Modeling of Synergetic Interrelations within the Association of Enterprises
80%
Based upon the nature of the synergy phenomenon and possible types of synergy, the authors have developed a concept of synergy estimation approach within the alliance of enterprises. To project performance indicators of considered companies and investigating the influence of basic interrelations between them, an economic- mathematical model describing an alliance of companies with synergetic interrelations has been developed. The model is based upon economic modeling of each separate company's activity and takes into account their interrelations as well. The model of each company's activity represents its internal settlement procedures. The interrelations specific for the alliance are being considered, such as inflow of investments, dynamics of demand for the alliance product at the European market (but not necessarily in the region of the enterprise's location), dynamics of production output that represents the inter-alliance distribution of (production) orders. As well as, existent positive and negative reverse interrelations (the positive arise due to investments, the order of profit distribution (reinvestment), while negative - are expressed via the competition at the distribution of production orders and determination of sum of investments into the companies' capital). The alliance performance indicators, as well as the connection of the solution for the dynamic model system of equations stability and the conditions of realization of synergistic effect, are defined. (original abstract)
12
80%
Przedmiotem prezentowanego artykułu są uwarunkowania współpracy firm w łódzko-warszawskim obszarze funkcjonalnym. Omówiono czynniki, obszary, efekty oraz bariery współpracy firm. W drugiej części artykułu przedstawiono wyniki badań empirycznych 150 małych i średnich firm funkcjonujących w obszarze o relatywnie wysokiej intensywności współpracy firm, dotyczącej kontaktów w szeroko rozumianym zakresie przepływów wiedzy i informacji, pozyskiwania specjalistów oraz wspólnych przedsięwzięć. Bliskość firm i innych podmiotów zlokalizowanych w obszarze funkcjonalnym i towarzysząca jej współpraca wpływają pozytywnie na efekty finansowe uzyskane dzięki współpracy, a zdecydowana większość firm o intensywnej współpracy z innymi podmiotami realizuje swój potencjał innowacyjności. Wskazuje to na zależność współpracy i innowacyjności firm zlokalizowanych i mających partnerów w obszarze funkcjonalnym. Z drugiej strony, współpraca firm napotyka bariery osłabiające korzyści ze współpracy(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Znaczenie działalności marketingowej w procesach kooperacyjnych przedsiębiorstw
80%
Opracowanie jest próbą charakterystyki form i płaszczyzn współpracy oraz kooperacji w środowisku małych i średnich przedsiębiorstw, a takze podkreślenia roli działalności marketingowej w kontekście nawiązania właściwych relacji gospodarczych. Działalność marketingowa i jej znaczenie w ustanowieniu i utrzymaniu właściwych relacji z uczestnikami procesów gospodarczych powinna być rozpatrywana w szerszym kontekście marketingu zewnętrznego, jak również wewnętrznego. Podejście takie daje możliwość podniesienia jakości relacji, a w konsekwencji ustanowienie procesów kooperacyjnych na właściwym poziomie dającym realne korzyści współpracującym przedsiębiorstwom.(abstrakt oryginalny)
Artykuł był próbą wskazania, że dla poprawy racjonalności działania przedsiębiorstw w konkurencyjnej gospodarce, wymagane jest poszukiwanie różnych form współpracy, które zapewnią poprawę efektywności oraz wpłyną na obniżenie kosztów własnych (kosztów transakcyjnych i w efekcie kosztów łańcucha dostaw). W części praktycznej artykułu, przedstawiono prosty przykład wykorzystania rachunku kosztów dla osiągnięcia przewagi konkurencyjnej.
We współczesnej gospodarce przedsiębiorcy, którzy chcą uczestniczyć w większych przedsięwzięciach, a w związku z tym konkurować z innymi podmiotami gospodarczymi coraz częściej decydują się na wspólne podejmowanie działań, by osiągnąć konkretny cel. Niniejsze opracowanie pokazuje konsorcjum jako jedną z możliwości, którą mogą wybrać przedsiębiorcy nawiązując współpracę. Istnieje wiele wątpliwości, do jakiego rodzaju współpracy zarówno w ujęciu ekonomicznym, jak i prawnym należy zaliczyć konsorcjum. Niewątpliwie należy jednak uznać, że jest to interesująca i dogodna forma kooperacji przedsiębiorców, pomimo występowania pewnych wad konsorcjum, które obok zalet zostały w tym opracowaniu przedstawione. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule autorka prezentuje wybrane wyniki badań pilotażowych zrealizowanych w klastrach na terenie województwa wielkopolskiego, które jest jednym z przodujących regionów, jeżeli chodzi o liczbę występujących w nim inicjatyw klastrowych. Celem badania była m.in. próba oceny obecnego zakresu kooperacji podmiotów funkcjonujących w klastrach. (fragment tekstu)
W referacie przedstawiono - po części w formie hipotez i pytań - wpływ wybranych uwarunkowań na kształtowanie się aktualnych i przyszłych zmian w obszarze współdziałania gospodarczego przedsiębiorstw. Pod uwagę wzięto m.in. kwestie partnerstwa i podległości oraz oddziaływanie nowych koncepcji i metod zarządzania przedsiębiorstwem. (abstrakt oryginalny)
Współczesna, silnie konkurencyjna gospodarka, a także postępujące procesy globalizacji i internacjonalizacji uświadomiły przedsiębiorcom, że autonomiczna i odizolowana działalność skazana jest na niepowodzenie. Ogranicza bowiem możliwość absorpcji innowacji, dostęp do nowych technologii, wiedzy, zasobów finansowych, a także uniemożliwia opanowanie nowych instrumentów gospodarowania zasobami. Wymagane jest zatem proaktywne podejście do problemu kooperacji rozumianej jako wspólna realizacja celów. Podkreśla się jednak, że o powodzeniu wspólnych przedsięwzięć decyduje wiele czynników o różnym zakresie, różnej sile oddziaływania i różnym wpływie na wzajemne relacje. Rosnąca rola współpracy przyczyniła się do sformułowania celu opracowania, za który przyjęto identyfikację podstawowych czynników sukcesu wspólnych przedsięwzięć.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę zidentyfikowania form partnerstwa logistycznego z uwzględnieniem ich organizacyjnych i kooperacyjnych aspektów. Analiza strukturalna jest podstawą do określenia organizacyjnych form partnerstwa logistycznego. Natomiast grupowanie form na podstawie stadia procesu tworzenia wartości dodanej oraz identyfikacji silnych i słabych obszarów współpracy pozwala na wskazanie kooperacyjnych aspektów form partnerstwa logistycznego. Uzupełnieniem artykułu są ogólne wnioski, wypływające z badań praktycznych, dotyczących oceny tych form w wybranych polskich przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
Drugi z modeli - model Y, to propozycja autora niniejszej pracy. Może ona stanowić rozszerzenie i uzupełnienie modelu X, ponieważ akcentowane są w niej inne problemy, choćby takie, jak: różnorodność opcji porozumień aliansowych, ocena, kontrola, zmiany organizacyjne, a przede wszystkim zadania składające się na poszczególne fazy procesu tworzenia i funkcjonowania aliansu. W modelu Y przewiduje się cztery etapy inicjowania i tworzenia aliansu (zob. tab. nr 1) Faza projektowania jest najważniejsza, gdyż wyznacza kierunek i strukturę dalszych faz przy tworzeniu porozumień aliansowych. Winna się ona składać z czterech zadań.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 33 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.