Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 54

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wspieranie rozwoju regionalnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
100%
Odnowa wsi jest w Polsce realizowana za pomocą wojewódzkich programów odnowy wsi już od 1997 r. Programy te różnią się od siebie. Istnieje także rozdźwięk między tym, czym odnowa jest w praktyce, a czym powinna być lub jest w literaturze naukowej. Praca ma dwa cele: 1) określenie charakterystyk wojewódzkich programów odnowy wsi w Polsce i ich orientacji na poszczególne wymiary odnowy (materialno- przestrzenny, ekonomiczny i społeczny), 2) określenie stopnia, w jakim wojewódzkie programy odnowy wsi nawiązują do cech i celów odnowy wsi w świetle literatury naukowej. Analizie poddano ponad 350 uchwał i załączników do uchwał sejmików lub zarządów województw, które posiadały lub posiadają wojewódzkie programy odnowy wsi, podjętych do końca 2016 r. W uzasadnionych przypadkach kontaktowano się z przedstawicielami urzędów marszałkowskich w celu pozyskania informacji. Ponadto podjęto studia literatury dotyczącej odnowy wsi. Wybrane wnioski: 1) na poziomie założeń ogólnych wojewódzkich programów odnowy wsi, które są ze sobą zbieżne, odnowa ma bardzo rozległe cele i wpisuje się w każdy z wymiarów odnowy wsi, 2) można wyróżnić następujące typy wojewódzkich programów odnowy wsi: "motywacyjne", "dotacyjne" oraz mieszane, 3) założenia programów niejednokrotnie przeceniały rezultaty zakładanych przedsięwzięć, biorąc pod uwagę cele przedsięwzięć i nakłady finansowe, 4) na poziomie przedsięwzięć realizowanych w ramach programów odnowy wsi urzeczywistniane są wymiary materialno-przestrzenny i częściowo społeczny odnowy wsi.(abstrakt oryginalny)
2
75%
Celem artykułu jest omówienie metody i kryteriów podziału środków prze-znaczonych na wspieranie rozwoju regionalnego. W przeprowadzonych analizach zba-dano ewolucyjne zmiany podziału środków na szczeblu krajowym i unijnym. Opisano również kryteria podziału i ich wpływ na wielkość uzyskanych funduszy będących w dys-pozycji krajowej i regionalnej. Analizą objęto okres przedakcesyjny oraz perspektywy finansowe 2007-2013 i 2014-2010. Pozyskane środki znacząco wpłynęły na osiąganie celów zapisanych w regionalnych strategiach rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Polityka klastrowa, bądź inaczej polityka oparta o klastry (cluster-based policy, CBP), w Unii Europejskiej znajduje się wciąż we wczesnej fazie rozwoju. Sposobów na jej realizację jest wiele, gdyż zarówno klastry, jak i uwarunkowania państwowe, a nawet regionalne są niezwykle zróżnicowane. Polityka może przybierać różne formy i kłaść nacisk na rozmaite kwestie, np. na: wsparcie sektora MSP, poprawę warunków inwestowania w regionie, badania i innowacje, itp. Zazwyczaj wdrażana jest poprzez specyficzne programy bądź inicjatywy pobudzające rozwój klastrów. W artykule przedstawiono podstawowe założenia wspierania klastrów na poziomie Unii Europejskiej i kraju oraz główne instrumenty polityki wspierania klastrów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja specjalnych stref ekonomicznych, stanowiących jeden z typów obszarów specjalnych. W opracowaniu przedstawione zostaną cele oraz prawne uwarunkowania SSE, rodzaje szczególnych preferencji, przyznawanych inwestorom oraz efekty funkcjonowania stref w Polsce. W artykule zaprezentowane zostanie także stanowisko Unii Europejskiej w odniesieniu do funkcjonowania tego typu obszarów oraz uzgodnienia dokonane między Polską a Wspólnotą w trakcie negocjacji akcesyjnych. (fragment tekstu)
W Polsce jednym ze sposobów stworzenia korzystnych warunków inwestycyjnych było wykorzystanie ustawy z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych. Ustawa ta wraz z późniejszymi zmianami pozwalała na stworzenie w określonym regionie specjalnej strefy ekonomicznej. Region, który mógł się starać o ten status, musiał spełniać szereg warunków, m. in. musiał być zagrożony strukturalnym bezrobociem. Inwestycja w SSE dawała inwestorowi duże możliwości intensyfikacji rozwoju. (fragment tekstu)
6
Content available remote Analiza elementów polityki i źródeł wsparcia rozwoju klastrów w Polsce
75%
Artykuł porusza tematykę implementacji i wspierania rozwoju klastrów poprzez kreowanie odpowiedniej polityki rozwoju w Polsce. Jej celem zasadniczym nie jest rozwój klastra sam w sobie, lecz trwałe podniesienie poziomu konkurencyjności lokalnej, regionalnej czy narodowej gospodarki. Doświadczenia wskazują na skupianie działań w pierwszej kolejności na funkcjonowaniu sieci powiązań, innowacyjności oraz kapitale ludzkim. Komisja Europejska upatruje w klastrach potencjału dla skutecznego podnoszenia konkurencyjności gospodarek i regionów UE. Stąd wynika obecność działań typowych dla polityki rozwoju opartej o klastry we wspólnotowej polityce strukturalnej na lata 2007-2013. Potwierdza to dokument konsultacyjny KE Innovate for a competitive Europe oraz działanie 4.2. stwierdzające bezpośrednio, że fundusze strukturalne mają wspomagać internacjonalizację klastrów regionalnych. Artykuł zawiera charakterystykę działań określanych jako polityka klastrowa oraz analizę jej elementów jak też form wsparcia przy wykorzystaniu funduszy unijnych z poprzedniego okresu programowania oraz w perspektywie do 2013 roku. Wszelkie badania i raporty wskazują na brak jednoznacznego i sprawdzonego sposobu realizacji polityki klastrowej. Stąd jej specyfika oraz wybrany model powinny być dostosowane do warunków gospodarczych i instytucjonalnych naszego kraju. Mimo licznych ekspertyz opracowanych na temat wsparcia rozwoju klastrów oraz dobrych praktyk w zakresie inicjatyw klastrowych, nie opracowano jak dotąd spójnej polityki rozwoju opartej o klastry zintegrowanej z polityką innowacyjną naszego kraju. Podejmowane działania ograniczają się do wykorzystania środków unijnych oraz trwających prac nad opracowaniem strategii rozwojowych na kolejne lata. (oryginalny abstrakt)
Wspieraniu rozwoju lokalnego i regionalnego mogą służyć nowe formy współdziałania w samorządzie terytorialnym, które w większym stopniu włączałyby mieszkańców w podejmowanie decyzji przez jednostki samorządu terytorialnego. Te instytucje byłyby wyposażone w instrumenty prawno-finansowe stymulujące rozwój gospodarki samorządu terytorialnego. Formy poszerzania udziału społeczności lokalnych w realizację zadań publicznych muszą mieć zapewnione źródła ich finansowania umożliwiające prowadzenie efektywnej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
Budowanie układów partnerskich i sieci współpracy jest z pewnością procesem skomplikowanym i długotrwałym. Mimo generalnie niekorzystnego obrazu widać jednak zmianę zachowań zarówno w grupie przedsiębiorstw, przede wszystkim stosujących bardziej zaawansowaną technikę, jak i w ich instytucjonalnym otoczeniu. Badane instytucje, będące nowym zjawiskiem w naszej rzeczywistości ekonomiczno-społecznej, muszą dotrzeć do potencjalnych odbiorców. Idee społeczeństwa obywatelskiego ciągle z oporami muszą się przebijać do urzędników i działaczy publicznych. Mimo trudności instytucje starają się elastycznie dostosowywać do zmieniających się warunków otoczenia i poszukują nowych możliwości rozwoju. Większość z nich pozytywnie patrzy w przyszłość, widząc dla siebie miejsce na rynku oraz potrzebę kontynuowania aktywności. (fragment tekstu)
Artykuł omawia rolę technologii informacyjnych w rozwoju słabych gospodarczo regionów Polski. Stan i dynamika procesu informatyzacji w powiązaniu z trendem cyfryzacji, mobilności i przetwarzania w chmurze, zarówno w obszarach administracji publicznej, gospodarki jak i funkcjonowaniu gospodarstw domowych wykazuje znaczne zróżnicowanie tych obszarów. Celem jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie o skuteczność wdrażanych rozwiązań w administracji publicznej i poziom informatyzacji podstawowych działań gospodarczych oraz usług świadczonych mieszkańcom. Zarówno stopień realizacji programów regionalnych, strategii krajowych dotyczących informatyzacji oraz europejskiej Agendy Cyfrowej jak i inwestycje infrastrukturalne są celem poddanym ocenie z wykorzystaniem metody analizy hierarchicznej problemu (AHP ). Istotną rolę, jak wykazała analiza porównawcza spełnia w tym procesie element gotowości użytkowników do adaptacji technologii, umiejętności i kompetencje do efektywnego ich wykorzystania. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była identyfikacja dominujących instytucji i organizacji, wspomagających procesy rozwoju agroturystyki oraz określenie ich roli i znaczenia w systemie zarządzania agroturystyką. Instytucje i organizacje są podmiotami, które inspirują i służą wszechstronną pomocą specjalistyczną wszystkim usługodawcom. Spełniają one najczęściej funkcję administracyjną w odróżnieniu od właścicieli gospodarstw agroturystycznych, którzy organizują wypoczynek, wyżywienie, atrakcje i tworzą miłą atmosferę podczas pobytu gości. Można stwierdzić, że instytucje i organizacje są skuteczne w działaniu, o czym świadczy sukcesywny ich wzrost w województwie podlaskim. Województwo podlaskie jest szczególnym regionem, bowiem na jego obszarze znajdują się bogate walory przyrodnicze, kulturowe i krajobrazowe. Pod względem liczby gospodarstw agroturystycznych województwo podlaskie zostało sklasyfikowane na czwartym miejscu w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Praca przedstawia zagadnienia dotyczące innowacji. To one decydują o konkurencyjności regionu w skali europejskiej oraz są odpowiedzią na nowe, nie do końca zidentyfikowane wyzwania i zagrożenia, jakie niesie ze sobą szeroko rozumiany proces globalizacji. Szczególną uwagę zwrócono na działania strategiczne na Dolnym Śląsku potwierdzające istotę oddziaływania innowacji w polityce regionalnej oraz założenia Dolnośląskiej Strategii Innowacji, która staje się podstawowym instrumentem rozwoju regionalnego mającego na celu podnoszenie innowacyjności regionów. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Konkurencja i kooperacja przedsiębiorstw - dylematy polityki wspierania klastrów
63%
Celem artykułu jest podjęcie rozważań na temat zadań, zasad i roli polityki wspierania i promocji klastrów w kontekście efektów wynikających z jednoczesnej współpracy i konkurencji przedsiębiorstw. Dyskusji poddane zostają kwestie: jak powinna wyglądać polityka wspierania ugrupowań klastrowych i czy zawsze powinna uwzględniać te same instrumenty i taką samą rolę instytucji publicznych oraz badawczo-rozwojowych i edukacyjnych we wspieraniu regionalnego biznesu? Czy polityka wspierania klastrów powinna być dynamiczna i realizowana w oparciu o zarządzanie systemowe i na jakim poziomie? W analizie wykorzystane zostały doświadczenia krajów UE w zakresie realizacji polityki wspierania klastrów. (skrócony abstrakt oryginalny)
Wzrost świadomości Polaków na temat potrzeby dbania o własne zdrowie, a także rosnące dochody gospodarstw domowych skutkują wzrostem popytu na usługi lecznictwa uzdrowiskowego, szerzej: na usługi oferowane w ramach turystyki zdrowotnej. Potrzeba sprostania oczekiwaniom Polaków i turystów zagranicznych w tym zakresie zmusza gminy i przedsiębiorstwa uzdrowiskowe m.in. do rozwoju i rewitalizacji infrastruktury uzdrowiskowej. W opracowaniu podjęto zagadnienie roli i efektywności wykorzystania środków unijnych, a konkretnie środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w rozwoju elementów wspomnianej infrastruktury w gminach uzdrowiskowych Dolnego Śląska. W gminach tych zrealizowane zostały projekty dotyczące wybranych elementów infrastruktury uzdrowiskowej, a szczególnie rewitalizacji parków zdrojowych oraz modernizacji obiektów sportowo-rekreacyjnych. Bez tego wsparcia nie byłoby możliwe podniesienie atrakcyjności gmin uzdrowiskowych, wzrost konkurencyjności oferty tych gmin i działających na ich terenie przedsiębiorstw uzdrowiskowych(abstrakt oryginalny)
Rozwój regionalny określony jest jako poprawa zdolności konkurowania pomiędzy jednostkami, warunków gospodarowania przy jednoczesnym podniesieniu poziomu życia lokalnej ludności. Determinowany jest on przez czynniki ekonomiczne, społeczne i przestrzenne. W celu stymulowania rozwoju administracja publiczna prowadzi politykę regionalną, która jest wspierana przez Unię Europejską poprzez środki przekazywane z budżetu wspólnotowego w ramach określonych funduszy. Przedmiotem badania są fundusze unijne mające stymulować rozwój regionalny, a celem porównanie stopnia ich wykorzystania na terenie województwa wielkopolskiego i małopolskiego, jako jednostek najbardziej zbliżonych pod względem poziomu rozwoju regionalnego przed rozpoczęciem finansowania z budżetu unijnego w perspektywie 2007-2013. Najefektywniej fundusze wykorzystywały duże ośrodki miejskie takie jak Poznań i Kraków, a otaczające je powiaty czerpały z korzyści lokalizacji. W mniejszym stopniu rozwijała się północna i zachodnia część Wielkopolski, gdzie sfinalizowano mniej niż 100 inwestycji w każdym powiecie. Małopolska była zdecydowanie mniej zróżnicowana. Połowa powiatów mieszcząca się na obszarze tego województwa realizowała ponad 200 przedsięwzięć, czyli więcej niż w przypadku Wielkopolski. Wsparcie z funduszy UE, które otrzymywały wspomniane jednostki było niemalże jednolite i oscylowało wokół 50% wartości inwestycji. Większą pomoc otrzymywał statystyczny Wielkopolanin, gdzie w większości przypadków w przeliczeniu na mieszkańca otrzymywano od 3,5 do 5,5 tys. zł, w porównaniu Małopolanin zwykle 2,5-3,5 tys. zł. W ogólnym zestawieniu lepiej oceniono powiaty Małopolski, natomiast na podstawie syntetycznego wskaźnika najwyżej oceniono powiat miasta Poznania. Analiza wykazała duże zróżnicowanie ogólnego wykorzystania środków unijnych na terenie Wielkopolski, co może ograniczać dynamikę rozwoju regionalnego na terenie województwa. (abstrakt oryginalny)
E-biznes jest dynamicznie rozwijającym się segmentem polskiej gospodarki. W latach 2007-2013 w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka uruchomiono działanie, które miało dodatkowo przyspieszyć i zintensyfikować po-wstawanie przedsiębiorstw internetowych. Chodzi tutaj o działanie 8.1 "Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej". Podstawowym celem artykułu jest analiza i ocena funkcjonowania działania 8.1 "Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Aby zrealizować tak nakreślony cel, autor poddał analizie założenia i cele działania 8.1, jak również efekty jego realizacji postrzegane z różnych perspektyw (e-przedsiębiorcy, eksperci oceniający wnioski o dofinansowanie projektów w działaniu 8.1). Metody badawcze zastosowane dla potrzeb niniejszych badań obejmują: krytyczną analizę dokumentacji, wywiady nieskategoryzowane oraz obserwacja uczestnicząca. Ta ostatnia metoda wynika z faktu, że autor był w latach 2009-2013 ekspertem zewnętrznym oceniającym wnioski o dofinansowanie w ramach działania 8.1 PO IG. (abstrakt oryginalny)
Europejska polityka regionalna, zwłaszcza efektywność jej działania, jest przedmiotem dyskusji prowadzonej przez polityków i ekspertów wszystkich krajów Unii Europejskiej. Ilość i różnorodność argumentów za i przeciw utrzymaniu wysokiego znaczenia tej polityki unijnej wzmaga się na etapie opracowania kolejnych perspektyw finansowych. Europejska polityka regionalna stwarza warunki dla szybszego rozwoju obszarów biedniejszych i peryferyjnych. Dlatego polityka regionalna musi być nakierowana na podwyższanie konkurencyjności wszystkich regionów unijnych, a nie jedynie na wyrównywanie dysproporcji w rozwoju. Autor wskazuje na podstawowe czynniki rozwoju regionalnego, prezentując wielkości nakładów strukturalnych na poszczególne państwa UE w latach 2000-2013 oraz przedstawiając najważniejsze rezultaty wdrażania polityki regionalnej. (abstrakt oryginalny)
Oznaczenia geograficzne identyfikują miejsce pochodzenia towarów, z którymi związana jest ich istotna charakterystyka. Z uwagi na systematyczny wzrost ich znaczenia w obrocie handlowym, w Unii Europejskiej stworzono system prawnej ochrony oznaczeń geograficznych dla określonych typów produktów. W pracy przedstawiono podstawowe założenia tego systemu, w tym procedury rejestracji i zakres ochrony. Wskazano również na jego znaczenie w obrocie handlowym, jako nowoczesnego narzędzia promocji towarów i przedsiębiorstw z danego regionu oraz jako instrumentu promocji samego regionu. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote The Role of Regional Development Agencies in Turkey
63%
Agencje rozwoju regionalnego mogą być scharakteryzowane jako półautonomiczne organizacje, które w sposób wielofunkcyjny i zintegrowany wspierają rozwój regionalny, głównie poprzez "miękkie" narzędzia polityki, takie jak porady dla MSP wspierające tworzenie sieci i uczenie się. Agencje te zostały utworzone w UE i wielu innych państwach oraz zalecane są przez organizacje działające na rzecz rozwoju. Powołanie agencji rozwoju regionalnego w Turcji rozpoczęło się w wyniku procesu integracji z UE. Główne zadanie, jakie zostało przypisane tym agencjom to wspieranie regionalnego rozwoju i stymulowanie gospodarki regionalnej. W opracowaniu skonfrontowano oczekiwaną rolę ARR jako części państwowych struktur organizacyjnych i realizacji programów politycznych z rolą samodzielnego strategicznego oraz operacyjnego agenta specyficznych regionalnych warunków. Podczas gdy teorie takie jak "nowy regionalizm" sugerują, że ARR mogą prowadzić do zintegrowanego, oddolnego rozwoju regionalnego, jest dyskusyjne, czy tureckie ARR mają zdolności do adaptacji do roli, jaką wyznaczają im zwolennicy tego podejścia. (abstrakt oryginalny)
Klastry postrzegane są jako siła napędowa każdej gospodarki. Dlatego też stymulowanie ich rozwoju stało się istotnym elementem polityki w Unii Europejskiej, jak również w Polsce. Głównie z tego względu struktury klastrowe stały się obiektem szczególnego zainteresowania władz publicznych różnego szczebla i swoistym paradygmatem współczesnej polityki rozwoju regionalnego. Dokonująca się transformacja systemu gospodarczego wyznacza jednocześnie nową rolę i kompetencje jednostek samorządowych miasta czy regionu. Pomimo nadania temu problemowi wysokiej rangi, polska polityka w tym zakresie napotyka wiele czynników ograniczających. Celowość angażowania się administracji publicznej w rozwój inicjatyw klastrowych jest bezsporna. Powinna ona polegać głównie na stymulowaniu środowisk biznesowych do podejmowania różnorodnych form współpracy, kreowaniu odpowiednich instrumentów wsparcia. W polityce regionalnej jest to rola stricte jakościowa, wiążąca się z koniecznością redefiniowania roli samorządów terytorialnych. Cele postawione w niniejszym artykule mają dwojaki charakter: poznawczy oraz praktyczny, bazujący na przeprowadzonych badaniach empirycznych. Większość kluczowych wniosków może zostać odniesiona nie tylko do badanego regionu, ale także do innych regionów kraju. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest prezentacja funduszy strukturalnych dostępnych dla polskich przedsiębiorstw w pierwszym okresie programowania (2004-2006) oraz dotychczasowego ich wykorzystania. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.