Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 130

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wspieranie small businessu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Rola małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w gospodarce europejskiej została uwypuklona stosunkowo niedawno. Obecnie istnieje szereg programów wspierających przedsiębiorstwa tego sektora. Większość polityk Wspólnoty Europejskiej uwzględnia interes MŚP, które stanowią, jak to określiła Rada Europejska, kręgosłup gospodarki Unii Europejskiej oraz są bardzo ważnym elementem w konkurencji z największymi potęgami gospodarczymi świata - Stanami Zjednoczonymi i Japonią. Niniejsza praca ma na celu przedstawienie zasad wsparcia przedsiębiorstw oraz genezę polityki wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
W gospodarce opartej na wiedzy efektywność podmiotów gospodarczych, a w konsekwencji wzrost gospodarczy, w coraz większym stopniu zależy od wykorzystania i rozwoju aktywów intelektualnych. Teoria ekonomii' wykazuje, że głównym czynnikiem długoterminowego wzrostu produktywności są zmiany techniczne. Powszechna jest zatem opinia, że skutecznym sposobem zwiększania produktywności przedsiębiorstw jest prowadzenie prac badawczo--rozwojowych (research and development - R & D).(abstrakt oryginalny)
Pisałem już wcześniej, że systemy pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw realizowane w poszczególnych państwach członkach Unii Europejskiej oraz Unii Walutowej są znacząco zróżnicowane. Spełniają one jednak funkcję wzmacniającą w stosunku do mechanizmów pomocy prowadzonych przez instytucje i organy unijne. Zróżnicowania wynikają z jednej strony z odmiennego poziomu gospodarczego rozwoju poszczególnych państw, z drugiej zaś z potrzeby rozwoju określonej grupy, branży lub gałęzi przedsiębiorstw bądź też regionu np. landów byłego NRD. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie roli instytucji finansowych (ze szczególnym uwzględnieniem Funduszy Pożyczkowych i Funduszy Poręczeń Kredytowych) we wspieraniu rozwoju MŚP. Zmiana priorytetów w zakresie wspierania przedsiębiorczości powoduje, że wkrótce instrumenty finansowania zwrotnego będą odgrywały znaczącą rolę w rozwoju polskich mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Zwrotne instrumenty finansowe, takie jak np. poręczenia kredytów, pożyczki czy preferencyjne kredyty, będą na większą skalę niż obecnie stosowane w ramach programów operacyjnych realizowanych w ramach unijnego budżetu na lata 2014-2020.(abstrakt oryginalny)
Wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości stanowi ważny element programów polityki ekonomicznej wielu rozwiniętych krajów świata. W okresie funkcjonowania doktryny socjalistycznej w gospodarce polskiej działalność tę jawnie zwalczano. Bardzo często była też dyskryminowana i reglamentowana. Z tego więc powodu problematyka ta ma współcześnie szczególne znaczenie. Przedsiębiorstwa te stale zwiększają swój udział w PKB, zatrudnieniu i eksporcie. Głównie te podmioty tworzą dodatkowe miejsca pracy. Sektor ten jest głównym pracodawcą stąd należy stworzyć mu odpowiednie warunki wzrostu i rozwoju, ponieważ właśnie w ten sposób można zahamować proces wzrostu bezrobocia, a także kreować nowe miejsca pracy. Celem niniejszego artykułu jest omówienie przesłanek wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, wzrostu ich znaczenia w gospodarce Polski, celów polityki rządu wobec tej grupy przedsiębiorców oraz sposobów wspierania ich rozwoju. (fragment tekstu)
Na łamach niniejszej publikacji podjęta została próba, syntetycznego siłą rzeczy, przedstawienia problemów wspierania małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) ze strony państwa i organów samorządowych w Polsce. Jest to temat o tyle aktualny, iż powszechnie sądzi się, że rozwój MSP w sposób pośredni oraz bezpośredni może przyczynić się do efektywnego spadku bezrobocia. Jest oczywiste, że po takim stwierdzeniu rodzi się natychmiast pytanie, dlaczego pomimo faktu powstawania dziennie ponad 700 MSP w Polsce nie spada bezrobocie? (w ostatnich latach w Polsce przybywało średnio 400 do 500 tysięcy nowych podmiotów prawa, zaś likwidacji ulegało 150 do 250 tys. istniejących jednostek gospodarujących, niestety w ostatnich dwu latach proporcje te uległy odwróceniu). (fragment tekstu)
7
Content available remote Finansowe formy wspierania MSP w Polsce na przykładzie banku PKO BP
75%
Małe i średnie przedsiębiorstwa jako kategoria ekonomiczna stały się przedmiotem zainteresowań nauk ekonomicznych w Polsce w latach dziewięćdziesiątych. Było to dość naturalną konsekwencją procesu transformacji gospodarczej, w wyniku którego obok dużych przedsiębiorstw państwowych zaczęły powstawać przedsiębiorstwa małe i średnie tworząc podstawy prywatnego sektora w gospodarce. Wysoki poziom konkurencji oraz zmiany popytu, ze strony podmiotów dużych, wymuszają nieustanne poszukiwanie nowych możliwości i nisz rynkowych. W artykule przedstawiono finansowe formy wspierania MSP w Polsce na przykładzie banku PKO BP. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza form wsparcia instytucji otoczenia biznesu dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) na przykładzie województwa lubelskiego. Instytucje otoczenia biznesu (IOB) poprzez swoje ukierunkowane działania powinny przyczyniać się do podnoszenia poziomu innowacyjności oraz wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw z sektora MSP. Wsparcie to, przejawia się w świadczeniu różnego rodzaju usług, m.in.: informacyjnych, doradczych, szkoleniowych, proinnowacyjnych, finansowych et cetera. Celem artykułu jest analiza form wsparcia realizowanych przez IOB oraz określenie w jakim stopniu MSP korzystają z oferty IOB. Badania zostały przeprowadzone wśród wybranych instytucji otoczenia biznesu (IOB) działających na terenie województwa lubelskiego na przełomie maja i czerwca 2009 roku. Badaniami zostało objętych 61 instytucji okołobiznesowych z województwa lubelskiego. Skontaktowano się z nimi drogą elektroniczną lub poprzez bezpośredni kontakt. Na ankietę odpowiedziało 16 instytucji otoczenia biznesu. Z przeprowadzonych badań wynika, że stopień wykorzystania pomocy przez przedsiębiorców z województwa lubelskiego nie należy do wysokich. Firmy w głównej mierze korzystają z informacji, doradztwa i konsultacji związanymi z szeroko pojętą pomocą ze środków Unii Europejskiej. Najczęściej wykorzystują do tego punkty konsultacyjno-doradcze i informacyjne oraz Agencje Rozwoju Regionalnego. (oryginalny abstrakt)
9
75%
Rozwój współczesnej gospodarki europejskiej determinuje sektor małych i średnich przedsiębiorstw stanowiących prawie 99 proc. firm działających w Unii Europejskiej, zapewniających miejsca pracy 2/3 ogółu zatrudnionych w UE i wytwarzających blisko 60 proc. PKB całej Unii. Małe i średnie przedsiębiorstwa stały się w ostatnich latach zasadniczym czynnikiem rozwoju ekonomicznego państw członkowskich. Ich wysoka efektywność działania, na którą składają się niskie koszty związane z brakiem rozbudowanej administracji, korzystaniem z usług i ekspertów, wysoka zdolność do przystosowywania się do nowych warunków ekonomiczno-administracyjnych powoduje postrzeganie tej części gospodarki unijnej jako ogniwa dynamicznego rozwoju. Rola małych i średnich przedsiębiorstw jest na tyle duża, iż opracowano zintegrowany program na rzecz MSP, którego podstawę stanowi poprawa otoczenia administracyjnego, liberalizacja przepisów fiskalnych i prawa podatkowego, ułatwienie dostępu do kredytów i pozostałych narzędzi finansowych takich jak np. systemy poręczeń wzajemnych, rozwinięcie kooperacji pomiędzy poszczególnymi podmiotami gospodarczymi oraz wzrost jakości zarządzania. Bardzo istotnym elementem w rozwoju jest dostęp do nowoczesnych technologii. Dużą zaletą tego sektora gospodarki europejskiej jest możliwość działania w segmentach niszowych oraz na zasadach outsourcingu, gdyż są one cenionym partnerem dużych przedsiębiorstw i koncernów. Akcesja Polski do UE daje rodzimemu sektorowi MSP możliwość rozwoju technologicznego, a co za tym idzie wzmacnia konkurencyjność i wzbogaca ofertę wytwórczo-usługową. Powoduje też zmniejszenie kosztów własnych dzięki możliwości wykorzystania funduszy strukturalnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zajmuje się zagadnieniem wspierania rozwoju regionalnego. Autorzy skupiają swoją uwagę na podjętych ostatnio w Szkocji działaniach, które kładą nacisk na znaczenie strategii rozwoju lokalnego, realizowanych przez tworzenie regionalnych agencji rozwoju oraz pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw. Artykuł przedstawia również analizę polityki pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce a w szczególności w województwie śląskim. Głównym celem artykułu jest przedstawienie polityki prowadzonej w Szkocji pod kątem sformułowania zaleceń użytecznych dla Polski. (abstrakt oryginalny)
Czy w Polsce są jeszcze optymiści wśród małych i średnich przedsiębiorstw? W najnowszej edycji Europejskiego Sondażu Małych i Średnich Przedsiębiorstw trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. W tym roku po raz drugi zanotowano wśród nich znaczący spadek optymizmu, a porównania z ostatnimi pięcioma latami wskazują na pogorszenie pozycji firm z sektora MSP.
Tematem niniejszego artykułu jest wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz wpływ takich działań na rozwój regionów w Republice Czeskiej. Analizowane dane pochodzą z lat 2005 i 2006. Najważniejszym pytaniem jest czy wspieranie MSP przynosi ważne skutki makroekonomiczne. Sektor MSP odgrywa bardzo ważną rolę w procesie przystosowywania się społeczeństwa do efektów stosunkowo szybkiego wprowadzania projektów przemysłowych do krajów o niższym poziomie zarobków. W Czechach istnieje stosunkowo dobrze rozwinięty system pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw, co opisuje niniejszy artykuł. Zostało dowiedzione, że takie wsparcie ma konkretne efekty dla rozwoju regionów i dlatego jest niezbędnym kontynuowanie podobnych działań. (A.T.)
13
Content available remote Wsparcie mikro i małych przedsiębiorstw przez system podatkowy
75%
Wsparcie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw budzi wiele kontrowersji. Z politycznego punktu widzenia jest to dość nośne hasło i politycy najczęściej opowiadają się za działaniami tego rodzaju. W praktyce trudno jednak wesprzeć wszystkie przedsiębiorstwa, nawet tylko te mikro i małe. Zresztą podejście podmiotowe, czyli wspieranie per se określonej grupy przedsiębiorstw jest raczej nieracjonalne i nieefektywne, nawet jeśli są to np. przedsiębiorstwa z branż technologicznych. Wsparcie powinno raczej premiować określone zachowania przedsiębiorstw, czyli mieć charakter bodźca lub premiować podmioty znajdujące się w określonej szczególnej sytuacji, która stawia firmę w gorszym położeniu niż inne podmioty gospodarcze. Przyglądając się preferencjom fiskalnym w Polsce, trzeba stwierdzić, że dotyczą one w zasadzie trzech obszarów: zwolnienia dotacji z podatków dochodowych, możliwości rozliczenia straty z przeszłości oraz zwolnień w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Pozostałe, znane w świecie rozwiązania preferencyjne albo nie istnieją w polskim systemie podatkowym, albo skala ich stosowania jest marginalna. Czy zatem wprowadzać inne preferencyjne rozwiązania podatkowe dla małych i średnich przedsiębiorstw? Na to pytanie trudno odpowiedzieć tym bardziej, że jak pokazują badania przeprowadzone przez Radę Podatkową Lewiatan większość z przepytanych osób opowiada się za brakiem przywilejów podatkowych dla sektora MSP. Niewątpliwie przy wprowadzaniu nowych ulg niezbędna jest ostrożność i rzetelna kalkulacja kosztów i korzyści.(abstrakt oryginalny)
W Lizbonie, 13 czerwca 2000 r. Rada ds. Ogólnych UE przyjęła Europejską Kartę Małych Przedsiębiorstw, uchwaloną uroczyście tydzień później przez Radę Europejską na posiedzeniu w Santa Maria da Feira. W Karcie sprecyzowano dziesięć zobowiązań, składających się na program działań.
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) zostały docenione przez polityków gospodarczych i teoretyków rozwoju gospodarczego, gdyż szczególnie dobrze adaptują się do szybkich zmian popytu wewnętrznego i zagranicznego oraz do szybkiego obniżania kosztów. Ponadto nowoczesna polityka gospodarcza kładzie akcent nie na selekcjonowanie i wspieranie pojedynczych przedsięwzięć i przedsiębiorstw, lecz na takie oddziaływanie państwa, które dynamizuje procesy gospodarcze. (…) Celem artykułu jest prezentacja oraz analiza najważniejszych kierunków działań Unii Europejskiej na rzecz przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przybliżenie dostępnych źródeł finansowania działalności małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) ze wskazaniem nowych możliwości w tym zakresie, pojawiających się u progu wejścia Polski do Unii Europejskiej. W pierwszej części artykułu wskazuje się na znaczącą rolę sektora MSP oraz na pojawiające się bariery w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Najdotkliwszą uświadomioną przeszkodą jest ograniczona dostępność kapitałów wewnętrznych i zewnętrznych finansujących działalność. Szczególne cechy bariery finansowej zaprezentowane zostały w drugiej części artykułu. Następnie przedstawiono w zarysie znane źródła finansowania działalności wraz z określeniem ich dostępności. W studium przypadku wskazuje się na konieczność rozważnego korzystania z funduszy pomocowych oraz zostaje podjęta próba oceny możliwości finansowania działalności z tego źródła z punktu widzenia małego i średniego przedsiębiorcy. (fragment tekstu)
Artykuł opisuje badania jakie zostały przeprowadzone na projektach preinkubowanych i firmach inkubowanych. Celem badań było ustalenie kim są osoby prowadzące projekty preinkubowane i firmy inkubowane. Cel ten ma uzasadnienie ze względu na fakt, iż usługa preinkubacji i usługa inkubacji, jak każda inna, wymaga określenie grupy docelowej - w tym konkretnym przypadku beneficjentów usługi. Badania określały cechy wykształcenia, osobowe, oraz poglądy na przyszłość beneficjentów usługi preinkubacji i inkubacji.(fragment tekstu)
Omówiono zagadnienie finansowego wsparcia małych przedsiębiorstw oraz przedstawiono kierunki pomocy finansowej zapewniającej funkcjonowanie small businessu na Ukrainie.
19
75%
Celem opracowania jest ukazanie możliwości pozyskania finansowania w ramach Działania 312 "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" oraz analiza i ocena efektów wdrażania tego działania w Polsce. (fragment tekstu)
Niniejsza publikacja ma charakter materiału dyskusyjnego i została opracowana przy wsparciu prof. Akademii Morskiej w Gdyni - Marka Grzybowskiego oraz prof. Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku - Małgorzaty Rozkwitalskiej. Wszystkie dane pochodzą z badań i założeń realizowanego doktoratu, te zaś dodatkowo w oparciu o literaturę tematu oraz danych m.in. Stowarzyszenia "Wolna Przedsiębiorczość" w Gdańsku, ARP Gdańsk i PARP. We wstępie uzasadniono wybór tematu pracy, jak i potrzeb badawczych. Następnie dokonano krótkiej charakterystyki sektora instytucji otoczenia biznesu w Pomorskim. W kolejnej części opisano szanse i bariery rozwoju sektora MSP wynikające ze staniu IOB. Zaprezentowano również wybrane elementy systemu instytucji otoczenia biznesu (IOB) oraz dokonano jego krótkiego omówienia. Przedstawiono metodykę badań zastosowaną przez autora podczas pisania doktoratu. W kolejnej części opisano projekty usprawniania funkcjonowania IOB w Pomorskiem. Dalsze analizy dotyczą prezentacji charakterystyki badań własnych autora oraz wybranych wyników z tych badań. Rozważania kończą wnioski autora co do wyników oraz szans rozwojowych sektora MSP w Pomorskiem, w tym schemat modelowego systemu wsparcia rozwoju firmy - właściciela w woj. pomorskim. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.