Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wycena aktywów i pasywów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Jednym z dogmatów zarządzania rynkami kapitałowymi jest założenie, że stopa zwrotu może być modelowana jako funkcja liniowa stopy zwrotu bez ryzyka i rynkowej stopy zwrotu. Cieszący się dużą popularnością model CAPM poddano analizie ze względu na jego odpowiedniość i trafność. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przeanalizujemy istotę ekonomiczną, rodzaje i skutki korekt wartości aktywów oraz zobowiązań. (fragment tekstu)
Wycena aktywów i pasywów pozwala uzyskać obraz sytuacji finansowej jednostki gospodarczej. Aby jednak obraz ten był wiarygodny wycena ta powinna opierać się na określonych zasadach. W odniesieniu do zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji zagadnienie to jest regulowane nie tylko w przepisach prawa bilansowego, ale także w regulacjach dotyczących oceny wypłacalności. Niestety prace nad Wypłacalnością II wskazują, że nie będzie zgodności zasad wyceny aktywów i pasywów według prawa bilansowego i według regulacji wypłacalnościowych, pomimo zapisu, aby wycena dla celów nadzorczych w możliwie największym stopniu była zgodna z międzynarodowymi regulacjami w dziedzinie rachunkowości, by ograniczyć obciążenia administracyjne dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji. Wycena dokonywana na potrzeby prawa bilansowego opiera się na wartości godziwej lub koszcie historycznym, zaś wycena przeprowadzana na potrzeby oceny wypłacalności w ramach Wypłacalności II opierać się będzie na wartości ekonomicznej. Występujące rozbieżności w regulacjach prawnych, a także specyfika wyceny, jako procesu wartościowania stanowią istotny problem dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Utracone korzyści w perspektywie prawnej i finansowej
75%
Artykuł stanowi wprowadzenie do problemu szacowania utraconych korzyści w sporach sądowych i arbitrażowych dotyczących szkód ponoszonych przez przedsiębiorstwa z różnych tytułów. Przeanalizowano zagadnienia definicji utraconych korzyści i pokrewnych kategorii, uwarunkowań prawnych występowania utraconych korzyści oraz warunków prawidłowej ich wyceny. Analizie poddana była polska rzeczywistość prawna z odniesieniami do rozwiązań stosowanych w USA. (abstrakt oryginalny)
The nature of the liquidity risk lies in specific peculiarities of banking institutions activities. Thanks to a big amount of short-term resources banks can afford to offer long-term loans drawing their profit from higher interest rates on loans. It causes a situation with a discrepancy in the terms and the sums of assets and liabilities. As a result, the bank is exposed to the risk of being short of current liquidity in case a large number of depositors would like to withdraw their money. The bank is able to collect its resource base either by attracting additional deposits at higher interest rates or by means of a compelled unprofitable realization (selling) of its other assets. Apart from that, another source of potential liquidity problems is bank sensitivity to the fluctuations in interest rates: in case they grow, some of the depositors could withdraw their money in search of higher income in other deposits (investments); obtaining liquid assets by means of loan borrowing could prove to be more expensive while some kinds of loans could turn out to be unavailable. Taking into account the above-mentioned, the authors make a research of the problems of imbalanced liquidity in commercial banks considering the influence of both external and internal factors; reveal the reasons which have caused them, as well as expose the drawbacks in the imbalanced liquidity risk management. (original abstract)
W artykule poruszono kwestię wpływu wyceny bilansowej na poziom kosztów w przedsiębiorstwie. Celem artykułu jest próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, jak poszczególne metody wyceny aktywów i pasywów na dzień bilansowy wpływają na poziom kosztów w przedsiębiorstwie. Czy przyjęte w polskim prawie bilansowym regulacje w zakresie wyceny sprzyjają fałszowaniu informacji sprawozdawczej o kosztach?(abstrakt oryginalny)
W Międzynarodowych Standardach Rachunkowości/ Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości finansowej obserwuje się obecnie odchodzenie od modelu tradycyjnego wyceny pozycji bilansowych (modelu kosztu historycznego) w kierunku modelu wartości bieżącej, wykorzystującego w wycenie dyskonto - efektywną stopę procentową. Aktywa mają prezentować przyszłe korzyści ekonomiczne jakie będzie mogła dana jednostka osiągnąć w przyszłości. Pasywa prezentują pozycje, które w przyszłości przyczynią się do odpływu korzyści ekonomicznych z jednostki gospodarczej. Przepisy krajowe sąw tym względzie zbieżne z MSR/MSSF. Wszystkie informacje odnoszące się do sposobu obliczenia stopy dyskonto-wej i jej wysokość oraz informacje dotyczące przepływów pieniężnych możliwych do uzyskania, z tytułu posiadanego składnika, powinny znaleźć się w danych uzupełniających do sprawozdania finansowego. Wartość ustalonej i zastosowanej stopy dyskontowej również powinna znaleźć się w uzupełnieniu. Tym samym korekty związane ze zmniejszeniem wartości aktywów oraz zwiększeniem wartości zobowiązań i rezerw powinny być ujęte w informacji dodatkowej. Koszty wynikające z utraty wartości składników aktywów zmniejszą wynik finansowy okresu lub zmniejszą kapitały. Zwiększenie zobowiązań i rezerw wpłynie na zwiększenie kosztów danego okresu i zmniejszenie wyniku finansowego. (abstrakt oryginalny)
Pozytywne i negatywne aspekty wpływu prawa podatkowego na wycenę bilansową przejawiają się szczególnie w dniu bilansowym, w którym przedsiębiorstwo ma obowiązek przedstawienia wyników swojej działalności zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny. Zawyżenie wartości aktywów lub zaniżenie wartości pasywów prowadzi do wykazania wyniku finansowego korzystniejszego od rzeczywistego. Zaniżenie wartości aktywów lub zawyżenie wartości pasywów oznacza z kolei wykazanie wyniku finansowego mniej korzystnego w porównaniu z rzeczywistym. W obu przypadkach organy skarbowe, akcjonariusze czy też wierzyciele zostaną wprowadzeni w błąd co do rzeczywistej sytuacji majątkowej i finansowej podmiotu gospodarczego. Dlatego też ochronie interesów tych podmiotów służą przepisy prawa bilansowego, określające zasady wyceny bilansowej. W wielu przypadkach jednak nadrzędną rolę przypisuje się, zwłaszcza przy wycenie środków trwałych, przepisom podatkowym, które z reguły zniekształcają rzeczywisty obraz przedstawiony z sprawozdaniach finansowych jednostki. (fragment tekstu)
Dobra jakościowo i bieżąca informacja jest podstawą podejmowania trafnych decyzji oraz zmniejszania ryzyka niepewności. Kluczowym aspektem w sprawozdawczości finansowej, który ma wpływ na jakość informacji przygotowywanej dla interesariuszy, jest wycena aktywów i pasywów firmy. Obecnie można zaobserwować, że tradycyjna rachunkowość oparta na koszcie historycznym przekształca się w rachunkowość opartą na wartości godziwej i szacowaniu oczekiwanych korzyści ekonomicznych. Jeżeli wartość ta pochodzi z aktywnego rynku, to można się zgodzić, iż wierniej odzwierciedla rzeczywistość niż historyczne podejście do wyceny wartości. Jeżeli jednak nie występuje aktywny rynek, szacowanie wartości godziwej obarczone jest dużą dozą subiektywności. W zakresie inwestycji niefinansowych ustawa o rachunkowości dopuszcza wybór modelu wyceny (historyczny, wartości godziwej). Zmiana przepisów w tym aspekcie może być jednym z istotniejszych instrumentów polityki bilansowej, w tym kształtowania zysków bilansowych, które mogą istotnie wpłynąć na wartość kapitałów własnych oraz poprawę wskaźników finansowych w szczególności wskaźnik rentowności czy zadłużenia. Ryzykiem wyboru modelu wartości godziwej może być podzielenie zysków, które nie są realnie jeszcze osiągnięte z uwagi na wynikowe ujęcie zmian wartości inwestycji. W związku z powyższym należy zastanowić się nad reaktywacją zasady ostrożności i kapitałowego ujmowania korekt wartości inwestycji, które obowiązywało do 2009 r. i stanowiło bufor bezpieczeństwa. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Możliwości w zakresie wyceny aktywów i pasywów według MSSF dla MSP
63%
Celem artykułu jest przedstawienie wymogów i możliwości w zakresie wyceny najważniejszych pozycji prezentowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, wynikających z MSSF dla MSP oraz ich ocena na tle rozwiązań przyjętych w pełnym zbiorze MSSF. (fragment tekstu)
Artykuł jest poświęcony największym wyzwaniom stojącym przed wyceną przedsiębiorstw, ze szczególnym naciskiem na wycenę pasywów i aktywów warunkowych i aktywów nieoperacyjnych. Szczególnie duże trudności nastręcza wycena pasywów i aktywów warunkowych, które w wielu przypadkach mogą stanowić znaczącą część wartości wycenianego podmiotu, jest oparta bowiem na subiektywnej ocenie dokonywanej przez analityka ds. wyceny. Aktywa operacyjne generują dochód operacyjny. Gdy strumień dochodu operacyjnego zostanie zdyskontowany odpowiednim kosztem kapitału, otrzymamy wartość dochodową aktywów operacyjnych podmiotu. Spółki mają jednak często znaczące nadwyżki środków pieniężnych i papierów wartościowych przeznaczonych do obrotu i udziałów w innych podmiotach oraz innych aktywów o charakterze nieoperacyjnym. Wartość takich aktywów powinna być dodawana do wartości aktywów operacyjnych, aby otrzymać całkowitą wartość firmy. Łączenie operacyjnych i nieoperacyjnych przepływów pieniężnych, a następnie ich dyskontowanie za pomocą tego samego kosztu kapitału jest typowym błędem spotykanym w praktyce wyceny przedsiębiorstw, szczególnie w krajach słabiej rozwiniętych. Rekomenduje się, aby oszacowania wartości poszczególnych aktywów nieoperacyjnych zostały dokonane oddzielnie, a uzyskane wyniki dodane do wartości operacyjnej, dając w efekcie całkowitą wartość spółki. (abstrakt oryginalny)
Na początku artykułu omówiono fazę gromadzenia sprawozdań finansowych spółek i informacji z nich wynikających. Przedstawiono również badania powiązania statystycznego „różnic rynkowych” (między rynkową a księgową wartością przedsiębiorstwa) i hipotetycznych skutków wyceny aktywów i zobowiązań finansowych według wartości godziwej. Analizowane informacje zawarte były w sprawozdaniach sporządzonych przez banki będące spółkami giełdowymi zgodnie z MSSF.
14
Content available remote Podstawowe założenia MSSF dla małych i średnich przedsiębiorstw
63%
Celem artykułu jest zaprezentowanie celu, cech i zakresu sprawozdania finansowego sporządzanego w oparciu o regulacje zawarte w MSSF dla MSP oraz przedstawienie zasad wyceny aktywów i pasywów wynikających ze wskazanego Standardu.(fragment tekstu)
W obecnych czasach ryzyko jest nieodłączną częścią życia gospodarczego. Jednym z obszarów ryzyka występującego w przedsiębiorstwie jest wycena bilansowa, a w szczególności wycena aktywów, pasywów i wyniku finansowego. Wynik finansowy jednostki gospodarczej jest kształtowany pod wpływem generowanych kosztów i przychodów. W artykule przedstawiono wpływ rozliczania wartości firmy (jako generatora kosztów) na kreowanie wyniku finansowego w kontekście polityki bilansowej przedsiębiorstwa i ryzyka związanego z przyjęciem odpowiedniego sposobu rozliczania tego składnika majątku.(abstrakt oryginalny)
Zasada ostrożności jest jedną z nadrzędnych zasad rachunkowości przedstawionych w ustawie o rachunkowości. Ma ona szczególne znaczenie przy sporządzaniu sprawozdań finansowych, a zwłaszcza przy dokonywaniu wyceny aktywów i pasywów na dzień bilansowy. W artykule wskazano istotę zasady ostrożności w zakresie wyceny aktywów i pasywów w myśl ustawy o rachunkowości oraz dokonano odpowiedniej interpretacji w odniesieniu do wyceny wymienionych składników majątku. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie dyskusji na temat znaczenia wartości godziwej jako podstawowego parametru wyceny aktywów i zobowiązań. Przedstawiono główne założenia amerykańskiego standardu US GAAP dotyczące pomiaru wartości godziwej, a także argumenty zwolenników i przeciwników stosowania wyceny w wartości godziwej składników bilansowych. (fragment tekstu)
Omówiono podstawowe metody wyceny pozycji sprawozdań finansowych, kategorie cen stosowanych do wyceny składników oraz przedstawiono zasady wyceny bilansowej w zastosowaniu praktycznym.
W dynamicznym i turbulentnym środowisku gospodarczym szczególnie istotną rolę pełni aktualna, rzetelna, kompletna i wiarygodna informacja. Wysoka jakość tej informacji przesądza o zmniejszeniu asymetrii informacyjnej jej użytkowników. Rachunkowość ma za zadanie taką informację przygotować i dostarczyć do zainteresowanych odbiorców. We współczesnej rachunkowości funkcjonuje ogromna liczba regulacji księgowych (różne standardy rachunkowości). Po każdym kryzysie widoczna jest nasilona skłonność do wprowadzania nowych regulacji, ale to nie rozwiązuje podstawowych problemów zapewnienia dobrej jakości informacji ekonomicznej. Szczególne problemy wiążą się jednak z wyceną aktywów i pasywów na podstawie wartości szacunkowych, w tym zastosowania wyceny według wartości godziwej. Jest to problem na tyle istotny, że wymagał wprowadzenia nowych uregulowań na poziomie międzynarodowych regulacji z zakresu prawa bilansowego. Niniejszy artykuł jest próbą naświetlenia najważniejszych wątpliwości związanych z jakością informacji finansowej, a szczególnie zastosowanie metody wyceny według wartości godziwej i jej wpływu na jakość informacji finansowej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony problemom wyceny przedsiębiorstw. Szczególnie duże trudności nastręcza wycena pasywów i aktywów warunkowych, które w wielu przypadkach mogą stanowić bardzo znaczącą część wartości wycenianego podmiotu, oparta na subiektywnej ocenie dokonywanej przez analityka ds. wyceny. Łączenie operacyjnych i nieoperacyjnych przepływów pieniężnych, a następnie ich dyskontowanie za pomocą tego samego kosztu kapitału jest typowym błędem spotykanym w praktyce wyceny przedsiębiorstw, szczególnie w krajach słabiej rozwiniętych. Rekomenduje się, aby oszacowania wartości poszczególnych aktywów nieoperacyjnych zostały dokonane oddzielnie, a uzyskane wyniki dodane do wartości operacyjnej, dając w efekcie całkowitą wartość spółki.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.