Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wycena kapitału społecznego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł przedstawia problematykę pomiaru kapitału społecznego organizacji. Autorzy wskazują na rosnącą rolę tego niematerialnego zasobu, uzasadniają stosowanie terminu "kapitał" w stosunku do zasobów społecznych, następnie opisują metody wartościowania kapitału społecznego znane w literaturze przedmiotu. W dalszej części przedstawione są wyniki badań empirycznych poziomu kapitału społecznego przeprowadzonych w 236 polskich organizacjach.
Celem pracy jest przedstawienie modelowego podejścia do identyfikacji luki kapitału społecznego oraz budowy jego wzrostu. W pierwszej kolejności dokonano klasyfikacji i wyboru definicji kapitału społecznego w świetle dyskusji w literaturze na temat jego konceptualizacji. Przyjęto, że stanowi on nie tylko sumę kapitału osobowego, ale i powstającego w wyniku relacji społecznych kapitału grupowego. Do jego pomiaru zaproponowano metodę wywiadu i ankietową. Następnie wskazano na przydatność zastosowania metody modelowej do pomiaru luki realnej i potencjalnej tego kapitału. W dalszej kolejności określono instrumenty, które są w dyspozycji podmiotów mogących oddziaływać na wzrost kapitału społecznego. Autorka przyjmuje, że kształtowanie tego kapitału stanowi proces, co zostało odzwierciedlone w modelu teoretycznym. Koncepcja pracy jest wstępem do badań empirycznych kapitału społecznego w ujęciu mikro i mezo i stanowi nową propozycję na obecnym etapie refleksji naukowej. (skrócony abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest nakreślenie teoretycznych ram koncepcji kapitału społecznego i refleksja nad znaczeniem samego pojęcia dla analizy ekonomicznej. Pierwsza część zawiera rozważania dotyczące definicji, przedstawia różne poziomy interpretacji i badań kapitału społecznego. W dalszej części autor nawiązuje do dyskusji nad ekonomicznym sensem tego pojęcia i jego związków z kapitałem rozumianym w wąskim znaczeniu ekonomicznym. W kolejnej części rozważono kwestię kapitału społecznego w kontekście badań ekonomicznych. W zakończeniu wskazano na "ciemną stronę" kapitału społecznego, jak określa się negatywne efekty jego istnienia dla społeczeństwa i gospodarki.
Jakkolwiek koncepcja kapitału społecznego od ponad 20 lat zdobywa coraz szerszą popularność, zarówno wśród badaczy, jak i decydentów, to dopiero nabiera cech dojrzałości. Artykuł prezentuje klasyczne i krytyczne ujęcia kapitału społecznego, które umożliwiają wskazanie najważniejszych jego wymiarów i najbardziej odpowiedniego modelu badań empirycznych. Oprócz tego autor charakteryzuje obszary badawcze, w których przedmiotowe pojęcie znalazło zastosowanie, służąc do wyjaśniania innych zjawisk społecznych, politycznych i gospodarczych, a także zależności pomiędzy nimi. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wycena kapitału ludzkiego jako istotny aspekt funkcjonowania przedsiębiorstwa
63%
Opracowanie prezentuje definicje kapitału ludzkiego oraz metody i narzędzia pomiaru i wyceny kapitału ludzkiego. Następnie prezentuje się argumenty przemawiające za ujęciem kapitału ludzkiego jako aktywa przedsiębiorstwa, a także przykład wyceny kapitału ludzkiego modelowego pracownika, która stanowi podstawę do wykazania wpływu tegoż aktywa na aspekt finansowy przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera informacje o badaniach mających na celu wycenę kapitału społecznego w przedsiębiorstwie. Składa się z trzech części: w pierwszej autor prezentuje wybrane pojęcia kapitału społecznego w przedsiębiorstwie, w drugiej i trzeciej odpowiada na pytania, czy kapitał społeczny w przedsiębiorstwie jest mierzalny, i jakie pojawiają się dylematy związane z wyceną tego kapitału. We wnioskach autor wskazuje, że wprawdzie badania miały charakter pilotażowy i dotyczyły tylko czterech przedsiębiorstw, ale pozwoliły stwierdzić, że możliwe jest uzyskanie wymiernej wartości kapitału społecznego za pomocą dość prostej w zastosowaniu metody wyceny. Znajomość wymiernej wartości wszystkich kapitałów przedsiębiorstwa ma zaś istotne znaczenie dla skuteczności zarządzania jego wartością. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu scharakteryzowano przesłanki wyróżniania i definicję inteligencji generacyjnej, starając się przy tym pokazać jej relacje do innych rodzajów inteligencji. Przedstawiono wyniki przeprowadzonych w 2016 r. badań empirycznych na temat stereotypizacji jako bariery budowania inteligencji generacyjnej. Objaśniono, dlaczego inteligencję generacyjną można traktować jako behawioralną dźwignię wartości organizacji XXI w. Zidentyfikowano ponadto możliwy sposób wyceny tej zmiennej w ramach diagnozy wartości kapitału ludzkiego na poziomie indywiduum, zespołu oraz całej organizacji.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.