Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wycena projektów inwestycyjnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Analiza opcji rzeczowych (real options analysis, ROA), z uwagi na możliwość wyceny elastyczności decyzyjnej, staje się powoli coraz szerzej akceptowaną przez firmy, banki i instytucje finansowe metodą oceny projektów inwestycyjnych. Dzięki założeniu MAD oraz upowszechnieniu modeli dwumianowych algorytmy analizy uległy znacznemu uproszczeniu. Z uwagi na wymogi rzeczywistości coraz częstszym zagadnieniem staje się budowanie modeli wyceny obejmujących występowanie kilku źródeł niepewności (tzw. opcje tęczowe). Referat przedstawia sposób wyceny opcji dwukolorowej na przykładzie oceny ekonomicznej projektu z branży górnictwa węgla kamiennego.(abstrakt oryginalny)
W pierwszej części artykułu (nr 5/2002) omówiono w jaki sposób modele wyceny opcji mogą być wykorzystane do wyceny kapitału włacnego oraz długu zaciągniętego przez spółkę. W tej części artykułu przedstawiono sposób zastosowania tych modeli do wyceny niektórych rodzajów aktywów oraz projektów inwestycyjnych.
3
Content available remote Determinants of Real Estate Investment
75%
On the capital market, one of important criteria for investment decision is the issue of selecting sources, possibilities and methods of raising the value of the investment object (Rogowski 2004, p. 38) Familiarity with sources of value as well as factors of which determine the value and impact upon the attractiveness of a capital market segment in question, allows capital owners to make effective and rational investment decisions. Issues concerning economic and physical properties of the estate that constitute its value, are of great importance for prospective investors on the real estate market. (original abstract)
W ostatnich dekadach praktykę rynku finansowego zrewolucjonizowały nowoczesne metody oceny ryzyka oraz określania wartości elastyczności decyzyjnej opracowywane w ramach teorii wyceny opcji rzeczowych. Jednymi z najważniejszych cech odróżniających opcje rzeczowe od ich finansowych odpowiedników są złożoność i sekwencyjność. Artykuł przedstawia metodykę wyceny sekwencyjnych opcji rzeczowych metodą iloczynowego drzewa dwumianowego na przykładzie inwestycji w branży wydobywczej cynku i ołowiu.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Opcje realne jako alternatywa w wycenie projektów inwestycyjnych
75%
Podstawą funkcjonowania każdej firmy jest stosowanie podejścia value-based management. W myśl tej koncepcji konieczna jest umiejętność podejmowania działań zarówno o charakterze operacyjnym, jak i inwestycyjnym, które są ukierunkowane na wzrost określonych wielkości ekonomicznych w przyszłości. Aktualnie powszechnie używane miary efektywności inwestycji, np. NPV, IRR, nie do końca są adekwatnymi narzędziami do oceny efektywności inwestycji w obecnych turbulentnych warunkach rynkowych. Wszystkie niedoskonałości i ograniczenia charakteryzujące wyżej wymienione metody powodują, że kadra zarządzająca bardzo często podejmuje decyzje inwestycyjne intuicyjnie. Standardowa analiza NPV powinna być więc poszerzona o użycie dodatkowych narzędzi, jakimi są opcje realne. Celem niniejszej pracy nie jest scharakteryzowanie metod wykorzystywanych do szacowania opcji realnych, a zobrazowanie, w jaki sposób przedsięwzięcia z pozoru nieopłacalne poprzez wykrycie w nich możliwości elastycznego reagowania stają się inwestycjami, które mogą przynieść firmom ponadproporcjonalne zyski. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione niektóre wątpliwości i pytania związane z obszerną problematyką dyskontowych metod oceny efektywności inwestycji. Dotyczą one: - pojęcia bezwzględnej i względnej oceny opłacalności projektów inwestycyjnych;- założenia o reinwestowaniu strumieni pieniężnych; - wpływu czasowego rozkładu strumieni pieniężnych na wybór projektu inwestycyjnego oraz - znaczenia rozmiarów projektu dla takiego wyboru. Celem artykułu jest zweryfikacjowanie i uściślenie założeń teoretycznych, na których wspierają się te metody. (fragment tekstu)
Opcje realne jako instrumenty oceny inwestycji w warunkach niepewności wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Większe projekty inwestycyjne mogą być realizowane w kilku etapach, a cyklu życia inwestycji możliwe jest podejmowanie kolejnych decyzji. Wymaga to traktowania tych projektów przez pryzmat sekwencyjnych opcji realnych. W artykule przedstawiono rozwiązania stosowane przy wycenie złożonych opcji realnych na przykładzie opcji inwestycyjnej na opcję inwestycyjną. Artykuł zawiera nie tylko przykład wyceny opcji realnych, ale także podstawy teoretyczne.
8
Content available remote Wind Powers Stations and Market Valuation
63%
Celem opracowania jest prezentacja wyników badań dotyczących oceny i wyceny elektrowni wiatrowych na rynku zasobów i organizacji. Ocena i wycena projektów elektrowni wiatrowych jest procesem zindywidualizowanym i usystematyzowanie teorii wyceny specyficznych obiektów, jakimi są elektrownie wiatrowe, jest coraz bardziej pożądane. Dzięki temu możliwe będzie rzetelne odzwierciedlenie ich wartości na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Możliwe to będzie dzięki uwzględnieniu standardów wartości poszukiwanych przez różne podmioty zainteresowane wyceną. W części teoretycznej zaprezentowano uwarunkowania rozwoju analizowanego sektora energetyki w Polsce, a następnie zwrócono uwagę na różne kategorie wartości występujące w praktyce wyceny, zarówno podczas realizacji projektu, jak i po uruchomieniu elektrowni. Następnie wskazano na zróżnicowanie faz realizacji projektów elektrowni wiatrowych, rekomendując metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych jako uniwersalne narzędzie wyceny, możliwe do wykorzystania na każdym z etapów cyklu życia projektu. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania są zagadnienia dotyczące pojęcia nieruchomości inwestycyjnych oraz ich wyceny początkowej i na dzień bilansowy w świetle przepisów ustawy o rachunkowości w formie obowiązującej do końca 2004 r., a także regulacji zawartych w MSR Nr 40 „Nieruchomości”.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Subiektywne prawdopodobieństwo a model dwumianowy
63%
Cel - Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie modelu dwumianowego jako narzędzia mogącego służyć do wyceny projektu inwestycyjnego oraz porównanie na podstawie przykładu wyniku jego oceny, jako modelu uwzględniającego dynamikę rynku, w stosunku do tradycyjnego modelu NPV. Wynik - Wyniki badania nie przejawiły przesłanek do stwierdzenia, że subiektywne określenie prawdopodobieństw powoduje, że niezależnie od czynników obiektywnych wartości oceny w modelu dwumianowym są znacząco zbliżone. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono porównanie powszechnie stosowanej metody wyceny projektów inwestycyjnych wartości zaktualizowanych przepływów netto (NPV) oraz metody drzew decyzyjnych (DTA) z nowoczesnym podejściem do wyceny projektów inwestycyjnych, jakie stanowią opcje realne (opcje rzeczowe). Po scharakteryzowaniu wymienionych metod autorka przedstawiła wady i zalety tych podejść oraz wskazała, w jakich sytuacjach mogą być z powodzeniem zaimplementowane. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie praktycznego rozwiązania jednego z problemów związanych z oceną projektów inwestycyjnych, jakim jest oszacowanie kosztów infrastruktury inwestycyjnej nieruchomości budowlanej. Omówiono znaczenie infrastruktury użyteczności publicznej dla inwestorów, przytoczono jej definicję i wyszczególniono komponenty (instalacje energetyczne, gazowe i wodne). Zaprezentowano także metodę wyceny projektów inwestycyjnych. Na podstawie aktualnych danych rynkowych przeprowadzono analizę wpływu dostępu do mediów na wartość majątku. W artykule poruszono również temat alternatywnych rozwiązań stosowanych w celu uzyskania na terenie nieruchomości dostępu do instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych i gazowych.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie wyników badań nad konstrukcją metamodelu jako narzędzia służącego do bieżącej oceny bankowego projektu inwestycyjnego. Głównym efektem inwestycji w nowy projekt bankowy jest tzw. portfel klientów, który cechuje się odpowiednią strukturą ryzyka i rentownością. Dzięki odpowiednio szybko i dokładnie działającemu narzędziu do szacowania rentowności ex ante można dokonywać bieżącej oceny rentowności nowo sprzedawanych produktów bankowych, w szczególności kredytów. Dokonywane na tej podstawie decyzje dotyczące parametrów cenowych i ryzyka pozwalają tworzyć odpowiednio rentowny portfel, co wpływa na wartość budowanego banku.(abstrakt oryginalny)
Inwestycje stanowią podstawowy warunek rozwoju jednostek gospodarczych. Umożliwiają one ekspansję przedsiębiorstw, a w konsekwencji ich przetrwanie w konkurencyjnym świecie. Posiadają też bardzo szeroki zakres. Opracowanie poświęcono prezentacji różnorodności pojęciowej terminu "inwestycje", a ponadto przedstawieniu zakresu inwestycji, jak również omówieniu metod wyceny inwestycji niefinansowych stosowanych przy wycenie w rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Zwrócono uwagę na problem oceny inwestycji badawczo-rozwojowych i określenia planowanego przyrostu wartości uzyskanego w efekcie ich realizacji. Przedstawiono przykład liczbowy obrazujący ograniczenia metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych w wycenie projektów badawczo-rozwojowych oraz sposób wykorzystania koncepcji drzew decyzyjnych opartych na modelu dwumianowym w wycenie elastyczności działania występującej przy tego typu inwestycjach.
Poruszono problem wyceny dochodowej jednego ze składników wyceny przedsiębiorstwa, tzn. wartości niematerialnych i prawnych. Szczegółowej analizie poddano opcje realne, które porównano tradycyjnym modelem wyceny opartym na wartości bieżącej netto (NPV). Opisano sposób wykorzystania opcji realnych w ocenie projektów inwestycyjnych. Omówiono dwa modele wyceny opcji realnych: model dwumianowy i model Blacka-Scholesa.
Artykuł jest próbą oceny opłacalności inwestycji w jakość z wykorzystaniem rachunku kosztów jakości oraz metody NPV. Ustalenie wielkości potencjalnych efektów wdrożonego systemu jakości jest trudne, gdyż mają one charakter materialny (np. wzrost przychodów), jak i niematerialny (np. poprawa reputacji, wzrost zadowolenia klientów). Zastosowanie rachunku kosztów jakości w analizie opłacalności inwestycji w jakość umożliwia uwzględnienie w tej analizie także efektów niematerialnych. (abstrakt oryginalny)
Omówione we wcześniejszych fragmentach tej książki klasyczne metody oceny efektywności przedsięwzięć inwestycyjnych opierają się na analizie zdyskontowanych przepływów pieniężnych (discounted cash flow analysis, DCF). Jak też wykazano, istnieje wiele czynników warunkujących jakość i użyteczność otrzymywanych wyników tej analizy. Z punktu widzenia problematyki poruszanej w tym rozdziale do najistotniejszych należy zaliczyć: - poprawność określenia nominalnych wartości przepływów pieniężnych, - właściwy poziom przyjętej stopy dyskontowej. Należy podkreślić, że u podstaw analizy DCF leży kilka ukrytych, niemniej niezwykle istotnych założeń: - przyjmowana stopa dyskonta jest jedynym czynnikiem określającym zmiany wartości przedsięwzięcia w czasie, - wszystkie najistotniejsze zmienne wejściowe kalkulacji DCF (wartości niezależne od inwestora) - a zatem i obliczone w dniu analizy nominalne wielkości przepływów pieniężnych - nie ulegną zmianom w przyszłości. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.