Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wycena przedsiębiorstwa dla potrzeb prywatyzacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono koncepcje wyceny przedsiębiorstw dla potrzeb prywatyzacji, metodologiczne i techniczne czynności wycenowe, ocenę wartości przez organ założycielski a także różne aspekty cenotwórcze w procesie wyceny.
2
Content available remote Przyczyny systemowe zaniżonej wyceny prywatyzowanych przedsiębiorstw
84%
Istnieją dwie grupy przyczyn systemowych zaniżonej wyceny prywatyzowanych przedsiębiorstw. Istota gospodarki socjalistycznej, polegająca na ograniczeniach zasobowych, nierównowadze popytowej i przetargach o plan w systemie nakazowo-rozdzielczym przejawiała się tendencją autarkiczną na poziomie mikro i makro, przerostami zatrudnienia w przedsiębiorstwach (ukryte bezrobocie) i powstaniem nadmiernych rezerw zasobów wszelkiego rodzaju oraz zniekształceniem struktury przedsiębiorstwa. W momencie upadku socjalizmu istniały w przedsiębiorstwach państwowych wielkich rozmiarów koszty zasobów niewykorzystanych, które nie powinny być uwzględniane przy wycenie. Po drugie, obowiązujący w procesie prywatyzacji stan prawny nie uwzględniał tych czynników systemowych i ich skutków. RKP i sprawozdania finansowe, będące podstawą do wyceny przedsiębiorstw, opierały się na przyjmowanym implicite założeniu, że koszt zasobów wykorzystanych równał się kosztowi zasobów dostarczonych, co było drastycznie nietrafne w odniesieniu do przedsiębiorstw państwowych po upadku socjalizmu. W ten sposób określono drugą grupę przyczyn systemowych zaniżonej wyceny prywatyzowanych przedsiębiorstw. Powstały w drugiej połowie lat osiemdziesiątych rachunek kosztów działań wprowadził rozróżnienie na koszty zasobów dostarczonych i koszty zasobów wykorzystanych w przedsiębiorstwie. Przedstawiony przykład wyceny metodą dochodową na podstawie zdyskontowanych zysków netto i strumieni pieniężnych za pomocą RKP i ABC wykazał, że systemowe przyczyny doprowadziły do znaczącego zaniżenia wyceny prywatyzowanych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano podobieństwa i różnice pomiędzy wybranymi ośmioma standardami wyceny biznesowej oraz określono wytyczne dla przyszłego polskiego standardu wyceny biznesowej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony podstawowym kwestiom związanym z wyceną przedsiębiorstw, tj. powodów i motywacji skłaniających do przeprowadzenia wyceny przedsiębiorstw, funkcji i rodzajów wycen (stopnie sformalizowania). Wycena przedsiębiorstw dostarcza szacunki wartości, które służą jako kluczowe wskaźniki w procesie podejmowania decyzji. Jest wiele sytuacji, w których wycena biznesu jest niezbędna i użyteczna. Teoria i praktyka wyceny przedsiębiorstw wykorzystuje trzy rodzaje wycen: 1) pełną wycenę (appraisal), 2) ograniczoną wycenę (limited appraisal), 3) szacunkową wycenę (calculation). Niektórzy autorzy wyróżniają: 1) wyceny informacyjne (informative valuations), 2) wyceny dla zachowania środków ostrożności (precuationary valuations), 3) wyceny wiążące (binding valuations). (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza porównawcza publicznie dostępnych elektronicznych raportów Najwyższej Izby Kontroli, dotyczących kontroli prywatyzacji wybranych przedsiębiorstw państwowych tj. Zelmer SA, spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej (WSCh), Zespołu Elektrociepłowni w Łodzi SA (ZEC), Biura Projektów Przemysłu Betonów Biprodex, Polskich Hut Stali SA (PHS), Domów Towarowych "Centrum" SA (DTC) oraz przedsiębiorstw z przemysłu spirytusowego. Z raportów dostępnych na stronie www.nik.gov.pl wynika zarzut kontrolerów NIK, że wartości wielu wycenionych przedsiębiorstw zostały zaniżone i że w rezultacie Skarb Państwa uzyskał niższe dochody z ich sprzedaży. Autor zidentyfikował błędy metodologiczne, błędy ze strony zlecających i odbierających wycenę oraz kontrowersyjne decyzje doradców prywatyzacyjnych. Błędy merytoryczne wskazują na istotną potrzebę przygotowania standardów wyceny przedsiębiorstw do potrzeb prywatyzacji. Standardy dotyczyłyby założeń przyjmowanych w poszczególnych metodach wyceny. Błędy po stronie zlecających i odbierających wycenę (tj. odpowiednich komisji w Ministerstwie Skarbu i Nafcie Polskiej) wykazały luki kompetencyjne członków zespołów przyjmujących analizy prywatyzacyjne (w tym wyceny) oraz brak standardów przyjmowania opracowań wyceny. Kontrowersyjne decyzje doradcy prywatyzacyjnego wskazują na fakt, iż wyceniający kierowali się często dużą subiektywnością podejmowanych założeń do metodologii wyceny i nie zawsze byli w stanie je obronić.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę opisania procesów prywatyzacyjnych, oraz obowiązujących w nich standardów. Skupiono się na analizach przedprywatyzacyjnych, których rola w procesie prywatyzacji jest trudna do przecenienia. Pomimo zmian w regulacjach ustawowych zauważalne są nadal luki prawne i proceduralne utrudniające rzetelne prowadzenie procesu prywatyzacji i oceny efektywności podejmowanych w tym procesie decyzji. Przykładowo, w artykule przedstawiono następujący dylemat: czemu służą wnioski wynikające z analizy danego podmiotu w sytuacji, gdy przed jej wykonaniem podjęto już decyzję o jego prywatyzacji i sposobie jej przeprowadzenia. Pokazano także potrzebę budowy standardu dotyczącego wyboru metod szacowania wartości przedsiębiorstwa. Generalnie, istnieje potrzeba standaryzacji i harmonizacji w obszarze metodyki wykonywania analizy przedprywatyzacyjnej, metodyki generowania wynikających z niej wniosków oraz metodyki oceny i wykorzystywania tych wniosków w określonym powyżej procesie. (abstrakt oryginalny)
Popularną metodą prywatyzacji w Polsce jest udostępnienie przez Skarb Państwa majątku likwidowanego przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania spółkom pracowniczym tzw. leasing prywatyzacyjny. W pracy omówiono bilansową i podatkową wycenę prywatyzowanego przedsiębiorstwa podając konkretne przykłady wyliczeń majątkowych.
Celem artykułu jest opis przypadku (case study) wyceny przedsiębiorstwa państwowego metodą dochodową, wykonaną zgodnie z art 37 pkt.1 ust.3 ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Punktem wyjścia analiz były: diagnoza strategiczna, wstępny program restrukturyzacji i prywatyzacji oraz metodologia wyceny. Analiza objęła okres 1991-1996 i prowadzona jest w cenach stałych z października 1991. Wycena sporządzona była dla potrzeb utworzenia spółki pracowniczej i przekazania jej majątku przedsiębiorstwa w drodze leasingu.
W artykule przedstawiono problemy wyceny przedsięwzięć handlowych w procesie transformacji w Niemczech i dokonano porównania ich z procesami prywatyzacji i transformacji w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Podkreślono ważną rolę wyceny wartości aktywów netto. Pokazano także, że częsty brak zysku i ściśle określonej orientacji w działalności handlowej w rządach krajów Europy Wschodniej może stanowić przyczynę negatywnych efektów dla procesu prywatyzacji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.