Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 54

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wycena w rachunkowości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Koncepcja skorygowanej ceny nabycia i jej wpływ na pozycje sumy bilansowej
100%
Krajowe przepisy o rachunkowości w odniesieniu do aktywów i zobowiązań finansowych dopuszczają ich wycenę według kwoty wymaganej lub wymagającej zapłaty albo według skorygowanej ceny nabycia. W artykule omówiono i przedstawiono te modele oraz zaprezentowano możliwość kreowania wizerunku ekonomicznego jednostki przez dobór metody wyceny. Przeprowadzone w środowisku księgowych, menedżerów i przedsiębiorców badania ankietowe pokazują, że model wyceny według skorygowanej ceny nabycia jest rzadko stosowany w praktyce gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie rozwoju nauki i praktyki rachunkowości w kontekście procesów globalizacyjnych oraz przemian zachodzących na rynku kapitałowym. Rozwój rynku kapitałowego i rosnące potrzeby informacyjne właścicieli kapitału (inwestorów) stawiają nowe wyzwania przed rachunkowością. Dostosowanie sprawozdań finansowych do potrzeb inwestorów wymaga zbliżenia wyników pomiaru wartości elementów aktywów i pasywów do ich wartości rynkowej. Metodą wyceny, która na to wyzwanie odpowiada, jest wycena według wartości godziwej. (oryginalne streszczenie)
3
Content available remote Współczesne uwarunkowania kwantyfikacji w rachunkowości
75%
Zasadniczym celem rachunkowości jest wycena zasobów i rezultatów działalności jednostek gospodarczych w mierniku wartościowym. Realizacja tego celu staje się coraz trudniejsza przy wycenie w wartości godziwej. Prowadzi to także do zarzutu o kreatywność rachunkowości. Wiarygodność wyceny w rachunkowości uwzględniać musi również subiektywizm i jej względność, a także zagrożenia związane z deformacjami inflacyjnymi. Stąd też zwrócić trzeba uwagę na wypracowane w rachunkowości koncepcje zachowania kapitału. (abstrakt oryginalny)
Usługi długoterminowe są świadczeniami, które podlegają odrębnym przepisom w kwestii ich wyceny na dzień bilansowy w stosunku do innych usług. Przepisy te dopuszczają możliwość wyceny tych świadczeń według dwóch metod, których zastosowanie skutkuje odmiennymi wartościami wyniku finansowego jednostki jako całości. Skutki tych zmian mają znaczący wpływ na wynik finansowy jednostki gospodarczej i ich dokonywanie przy zachowaniu zasady ciągłości sprawia, że jednostka może ujawniać różne wyniki finansowe w zależności od przyjętego ryzyka realizacji usługi, bez konieczności doprowadzania danych do porównywalności. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wycena rezerw na świadczenia pracownicze
75%
Celem artykułu jest przedstawienie ogólnych i szczegółowych zasad wyceny rezerw na świadczenia pracownicze, szczególnie tych, które są najczęściej tworzone w praktyce gospodarczej, a więc rezerw na odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe oraz niewykorzystane urlopy. (fragment tekstu)
6
Content available remote Skorygowana cena nabycia jako parametr wyceny w rachunkowości
75%
Problematyka wyceny to jeden z podstawowych problemów z punktu widzenia teorii i praktyki rachunkowości. Wycena prowadzi do ustalenia wartości, w jakich składniki aktywów i pasywów są wykazywane w sprawozdaniu finansowym. Międzynarodowe i polskie regulacje rachunkowości wskazują oraz definiują różne parametry czy zasady wyceny, które stosuje się dla potrzeb sprawozdawczości finansowej. Celem artykułu jest wyjaśnienie pojęcia skorygowanej ceny nabycia oraz wskazanie zakresu jej zastosowania jako kategorii wyceny.(fragment tekstu)
7
Content available remote Paradygmaty rachunkowości - rachunkowość w przyszłości
75%
W artykule wyjaśnione zostało znaczenie paradygmatu według koncepcji T.S. Kuhna. Przedstawiona została istota paradygmatu w naukach społecznych w ogóle i w nauce rachunkowości oraz ich typologia z punktu widzenia różnych badaczy, zajmujących się tym zagadnieniem. Zwrócono uwagę na paradygmaty rachunkowości, mające znaczenie dla przyszłości rachunkowości.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wycenę jako narzędzie agregacji oraz wycenę jako narzędzie pomiaru wartości.
W artykule przedstawiono wybrane aspekty teoretycznych i praktycznych podstawowych kwestii wyceny rachunkowości. W głównej części artykułu opisano znane metody (zasady) wyceny przyjęte w rachunkowości, co umożliwiło ogólną ocenę przydatności stosowanych rozwiązań. W dalszej części artykułu zwrócono uwagę na wycenę w praktyce rachunkowości z odniesieniem się do trendów wprowadzonych dla poprawy prawa bilansowego dotyczących w szczególności wartości godziwej jako kategorii wyceny (miary wartości). Przedstawiono także kryteria klasyfikacji zasad wyceny w rachunkowości jako determinanty ich różnych zastosowań w obszarze działalności jednostki. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Zastosowanie rachunku dyskontowego do wyceny zasobów
75%
Wycena zasobów majątkowych to jedno z podstawowych zadań rachunkowości. Zasady wyceny ciągle ewoluują, dostosowując się do zmian, jakie zachodzą w procesach i działaniach jednostek gospodarczych. Artykuł zajmuje się problematyką pomiaru wartości zasobów majątkowych przy zastosowania rachunku dyskontowego. Celem artykułu jest określenie zakresu stosowania dyskonta do wyceny aktywów oraz ocena wpływu stosowania rachunku dyskontowego na informacje prezentowane w sprawozdaniu finansowym. Podstawową metodą badawczą zastosowaną w niniejszym opracowaniu jest analiza literatury oraz uregulowań w zakresie zastosowania rachunku dyskontowego ujętych w MSSF.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Skutki wprowadzenia wartości godziwej do rachunkowości
75%
Artykuł koncentruje się na wycenie składników bilansu według wartości godziwej. Wskazano w nim na wady i zalety tej metody wyceny. Ponadto zaproponowano wprowadzenie pewnych rozwiązań do aktualnie sporządzanych sprawozdań finansowych, które pomogłoby czytelnikom dokonywać właściwej oceny sytuacji finansowo-ekonomicznej danego podmiotu. (abstrakt oryginalny)
Postrzegając rachunkowość islamską, jako odrębny, historycznie i kulturowo umocowany model rachunkowości, warto w tym miejscu pokusić się o rozpoznanie jego założeń, filozofii i praktyki, często nie rozumianej przez cywilizację zachodu, której elementem jesteśmy. Przyjmując powyższe założenia, formułuje się cel artykułu, którym jest próba ukazania koncepcji wyceny wykorzystywanej w rachunkowości islamskiej. (fragment tekstu)
13
Content available remote Uproszczona wycena produktów
75%
Twórcy ustawy o rachunkowości (uor) zakładali możliwie szeroki podmiotowy zakres obowiązywania jej przepisów. Temu miał służyć obowiązek przestrzegania zapisów uor przez wszystkie spółki kapitałowe oraz stosunkowo niskie limity dla prowadzących działalność gospodarczą osób fizycznych i ich spółek, których przekroczenie powodowało konieczność wprowadzenia tzw. pełnej księgowości... Celem artykułu jest przedstawienie sposobu wykorzystania jednej z metod uproszczonej wyceny wyrobów w przedsiębiorstwach produkcyjnych.(fragment tekstu)
Artykuł składa się z trzech części. Pierwsza ma charakter wprowadzający i określa relacje między pojęciami "podstawy wyceny", "parametry wyceny" i "zasady wyceny". W drugiej części syntetycznie opisano wskazówki w zakresie wyceny zawarte w Założeniach koncepcyjnych IASB z 1989 roku. W trzeciej i zarazem najbardziej obszernej części zawarto krytyczną analizę planowanych zmian dotyczących wyceny w Założeniach koncepcyjnych na podstawie dokumentu dyskusyjnego opublikowanego przez IASB w czerwcu 2013 roku.(abstrakt oryginalny)
Wycena stanowi najistotniejszy element sprawozdawczości finansowej. Mimo to według wielu opinii jest jednym z najsłabiej rozwiniętych elementów systemu sprawozdawczości finansowej od strony teoretycznej. Obecnie można zauważyć w krajowych i światowych rozwiązaniach odejście od kosztu historycznego na rzecz wartości godziwej. Głównym celem tego działania jest zwiększenie użyteczności sprawozdawczości finansowej poprzez podwyższenie jednej z podstawowych cech sprawozdawczości - przydatności decyzyjnej. Wprowadzane zmiany w aktach normatywnych, głównie w międzynarodowych standardach rachunkowości, ale też w krajowych regulacjach, tj. ustawie o rachunkowości oraz krajowych standardach rachunkowości, mają jednak charakter wybiórczy i są niespójne. (…) W celu zrozumienia istoty wyceny we współczesnej sprawozdawczości finansowej należy przybliżyć teoretyczne podstawy wyceny w rachunkowości. (fragment tekstu)
Korzenie zasady ostrożnej wyceny, podobnie jak rachunkowość, sięgają średniowiecza. Celem artykułu jest przedstawienie ewolucji tej zasady w powiązaniu ze zmieniającą się rolą bilansu w przedsiębiorstwie. Istota, geneza i ewolucja bilansu to punkt wyjścia opisu rozwoju zasady ostrożnej wyceny. (fragment tekstu)
17
Content available remote Kwalifikacja do aktywów finansowych i jej wpływ na wycenę bilansową
75%
Dominacja sfery finansowej w gospodarce sprawia, że kwalifikacja do aktywów finansowych lub niefinansowych ma raczej charakter intuicyjny, niż następuje według ściśle uporządkowanej procedury. Celem artykułu jest zaproponowanie zasad podziału aktywów na finansowe i niefinansowe. Osiągnięcie tego celu wymagało analizy terminologii z zakresu finansów i rachunkowości. Zbadano zakres instrumentów finansowych oraz aktywów finansowych w regulacjach rachunkowości i w literaturze. Właściwa klasyfikacja aktywów decyduje o zastosowanych zasadach wyceny, co znajduje potwierdzenie w projektowanych zmianach Założeń Koncepcyjnych MSR/MSSF. Rezultatem badań jest propozycja algorytmu kwalifikacji aktywów do finansowych, z podziałem na pozycje pieniężne i niepieniężne. Wzięto pod uwagę zarówno postać aktywów, jak i rodzaj generowanych korzyści ekonomicznych(abstrakt oryginalny)
W kontekście standardów rachunkowości omówiono zasady wyceny oraz zwrócono uwagę na możliwości wprowadzania zmian w zasadach rachunkowości.
19
Content available remote Odzwierciedlenie koncepcji wartości godziwej w wartości przedsiębiorstwa
75%
Celem opracowania jest porównanie koncepcji wartości godziwej zawartej w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości oraz w Międzynarodowych Standardach Wyceny Przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Omówiono i porównano zasady wyceny w walutach obcych według znowelizowanej ustawy o rachunkowości o wybranych paragrafów MSR 21.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.