Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wycena wartości niematerialnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Na przykładzie spółki internetowej dokonano wyceny złożonych wartości niematerialnych przy wykorzystaniu metodologii B. Leva.
W czasach postępującej globalizacji gospodarki oraz zanikania kolejnych barier i utrudnień w wolnym handlu i przepływie kapitału, okazuje się, że coraz większą rolę odgrywają wartości niematerialne i prawne. Właściwie każdy inwestor dysponujący odpowiednim kapitałem może wybudować fabrykę odzieży, browar czy wytwórnię filmową, jednak nie każdy może je sprzedawać pod nazwą Wrangler, Carlsberg czy Disney. Nie każdy inwestor promujący swój produkt osiągnie sukces rynkowy, gdyż z różnych statystyk wynika, że średnio udaje się to zaledwie co siódmemu. (fragment tekstu)
Prawidłowa wycena aktywów trwałych, w tym wartości niematerialnych i prawnych jest ważnym elementem efektywności procesu upadłościowo - naprawczego przedsiębiorstw. Stanowi nie tylko podstawę wiarygodności przebiegu tego procesu, lecz przede wszystkim służy symetrycznej ochronie interesów stron zaangażowanych w proces. Proces wyceny wartości niematerialnych i prawnych jest trudny. Globalizacja jest źródłem nowych wyzwań, którym muszą sprostać osoby skupione wokół rachunkowości i rewizji finansowej. Jest to wynik rosnącej roli indywidualnego osądu tych, którzy podejmują decyzje związane z uznawaniem, wyceną ujawnianiem oraz prezentacją informacji bezpośrednio związanych z upadłością przedsiębiorstw. Referat został napisany w oparciu o badania literaturowe oraz studia przypadków. Ich wyniki świadczą o problemach związanych z wyceną innych wartości niematerialnych i prawnych. W dwóch z trzech analizowanych przypadków wykryto błędy lub nadużycia w wycenie wyżej wymienionej pozycji bilansowej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie nowej w polskim prawie bilansowym kategorii wartości niematerialnych i prawnych. Dotychczas obowiązujące przepisy ustawy o rachunkowości ani tym bardziej przepisy prawa podatkowego nie przewidywały możliwości nieograniczonego czasu użytkowania aktywów trwałych o charakterze niematerialnym. Dla wielu firm przejście na MSSF spowodowało konieczność zidentyfikowania tej nowej pozycji sprawozdawczej i konieczność jej właściwej wyceny. Dla wielu księgowych takie wartości wydają się być pozycją abstrakcyjną. W opracowaniu zostaje zwrócona uwaga na to, że jest to sąd błędny, a nieograniczony okres użytkowania w praktyce jest znacznie częściej spotykany i w związku z tym winien być odpowiednio odzwierciedlony w sprawozdaniu finansowym. Celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na podobieństwa oraz - przede wszystkim - różnice, jakie występują pomiędzy regulacjami krajowego i międzynarodowego prawa bilansowego w tym zakresie. Wartości niematerialne i prawne mogą bowiem stanowić dosyć istotną pozycję sprawozdania finansowego, a niewłaściwe albo zbyt dowolne potraktowanie ich w momencie dokonywania wyceny spowodować może ogromny wpływ na obraz finansowy i majątkowy jednostki. (abstrakt oryginalny)
Współcześnie występujące zjawisko istotnego wzrostu znaczenia znaków towarowych w działalności przedsiębiorstw oraz przewidywania co do dalszego wzrostu poziomu krajowych oraz międzynarodowych przepływów z tytułu płatności licencyjnych (royalties) w zakresie korzystania przez przedsiębiorstwa z tych aktywów niematerialnych warunkują łącznie, że możliwość prawidłowego pomiaru i weryfikacji rynkowego charakteru poziomu stawek (potencjalnych) opłat licencyjnych z tytułu korzystania przez przedsiębiorstwa ze wskazanych aktywów ma obecnie i będzie miała w przyszłości szczególne znaczenie. Dotyczy to nie tylko konieczności zapewnienia możliwości prowadzenia prawidłowej dokumentacji podatkowej w zakresie transferu opłat licencyjnych z tytułu wykorzystywania aktywów niematerialnych pomiędzy podmiotami powiązanymi, czy też prawidłowego pomiaru wartości fundamentalnej tych aktywów, lecz w szczególności prawidłowego ujęcia poziomu wskazanych powyżej opłat na użytek procesów wyceny przedsiębiorstw, będących zarówno posiadaczami praw ochronnych, jak i użytkownikami znaków towarowych. W konsekwencji, w artykule została omówiona metodyka weryfikacji rynkowego charakteru poziomu stawek (potencjalnych) opłat licencyjnych z tytułu korzystania przez przedsiębiorstwa ze znaków towarowych w kontekście procesu wyceny przedsiębiorstw oraz należących do nich kluczowych aktywów niematerialnych.(abstrakt oryginalny)
6
75%
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie rosnącego znaczenia aktywów niematerialnych oraz konieczności ich rzetelnego pomiaru i wyceny. W oparciu o wyniki badań własnych oraz przytoczonych raportów, niniejszy artykuł ma na celu zbadanie poziomu ujawniania wartości niematerialnych i ocenę świadomości przedsiębiorców nt. posiadanych zasobów. Obecnie rachunkowość nie nadąża za nowoczesną i dynamicznie rozwijającą się gospodarką, a zarówno środowiska naukowe, jak i praktycy biznesu wskazują na konieczność ujawniania i pomiaru posiadanych aktywów niematerialnych, jako kluczowych w procesie zarządzania strategicznego, budowaniu przewagi konkurencyjnej czy wyceny wartości przedsiębiorstwa jako całości. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Utracone korzyści w perspektywie prawnej i finansowej
75%
Artykuł stanowi wprowadzenie do problemu szacowania utraconych korzyści w sporach sądowych i arbitrażowych dotyczących szkód ponoszonych przez przedsiębiorstwa z różnych tytułów. Przeanalizowano zagadnienia definicji utraconych korzyści i pokrewnych kategorii, uwarunkowań prawnych występowania utraconych korzyści oraz warunków prawidłowej ich wyceny. Analizie poddana była polska rzeczywistość prawna z odniesieniami do rozwiązań stosowanych w USA. (abstrakt oryginalny)
Część wartości niematerialnych jest ujawniana w systemie rachunkowości i ich wycenę precyzują ogólnie akceptowane uregulowania, natomiast znaczna część wartości niematerialnych przedsiębiorstwa nie spełnia warunków określonych przez regulacje prawne i nie może być ujawniana w systemie rachunkowości. Nie ma też powszechnie akceptowanych metod wyceny dla tej części wartości niematerialnych. W wielu przypadkach ustalanie wartości jest szacowaniem tej wartości. Problematyka wyceny jest bardzo ściśle związana z pojęciem wartości niematerialnych, które przez środowisko naukowe i praktyków są różnorodnie określane. W niektórych przypadkach określenia te są stosowane zamiennie i tak naprawdę do końca nie ma pewności, co podlega wycenie (wartość niematerialna jako aktywa niematerialne, czy wartość niematerialna jako kapitał intelektualny).(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przybliżono istotę kapitału intelektualnego. Zwrócono uwagę na konieczność dokonywania jego pomiaru. Omówiono ograniczenia w pomiarze kapitału intelektualnego. Zaprezentowano metodę Monitora Aktywów Niematerialnych (Intanglible Assets Monitor).
Celem artykułu jest wskazanie wyzwań w zakresie wyceny wewnętrznie wygenerowanych wartości niematerialnych spółki przejętej, ujawnianych w wyniku połączenia jednostek gospodarczych. Przedstawiono podstawowe definicje związane z opisywanymi składnikami aktywów, wynikające z krajowych i międzynarodowych regulacji rachunkowości. Zostały zaprezentowane zasady ujmowania i wyceny wartości niematerialnych ujawnionych w wyniku połączenia. Szczególną uwagę poświęcono wartości firmy, ze wskazaniem powiązań występujących pomiędzy nią a zasadami przyjętymi do wyceny przejętych aktywów i zobowiązań oraz ceny przejęcia. Przeprowadzone rozważania wskazują na występowanie obszarów szczególnie narażonych na pojawienie się nieprawidłowości.(abstrakt oryginalny)
Sprawozdanie finansowe zakładu opieki zdrowotnej jest m.in. podstawą rozliczenia kierownictwa jednostki z zarządzania powierzonym majątkiem. Aby sprawozdanie finansowe spełniło swój cel, musi rzetelnie i jasno przedstawiać sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki.
Opracowanie poświęcone jest zagadnieniu wyceny wartości niematerialnych i prawnych. Coraz większy udział omawianego składnika w majątku przedsiębiorstwa powoduje, iż coraz częściej dostrzegane jest jego znaczenie w funkcjonowaniu podmiotów. W związku z tym jednostki stają przed istotnym i niejednokrotnie trudnym zadaniem poprawnej wyceny aktywów niematerialnych. Czynność ta staje się jeszcze trudniejsza w przypadku zmiany podstawy sporządzania sprawozdania finansowego z polskich na międzynarodowe regulacje bilansowe. Opracowanie zawiera syntetyczne porównanie krajowych i międzynarodowych przepisów w tej kwestii począwszy od definicji, przez wycenę początkową, zasady amortyzacji, aż po wycenę bilansową. W każdym z tych aspektów dostrzec można zarówno podobieństwa, jak i rozbieżności. W artykule została także poruszona kwestia przejścia na MSR i dopuszczonych przez MSSF 1 zwolnień w odniesieniu do wartości niematerialnych. Polskie jednostki gospodarcze w momencie przejścia na MSR mogą więc mieć pewne trudności z adaptacją nowych przepisów, jednak polscy ustawodawcy wciąż starają się dostosować nasze prawo do regulacji międzynarodowych, które z kolei umożliwiają jednostkom zastosowanie pewnych uproszczeń.(abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienie wyceny jednego z niebilansowych składników aktywów niematerialnych, jakim jest klient, zwracając szczególną uwagę na strategię zarządzania relacjami z klientami.
Celem artykułu jest dokonanie analizy rozwiązań polskiej ustawy o rachunkowości w zakresie utraty wartości aktywów niefinansowych na tle rozwiązań międzynarodowych i amerykańskich. Ważna jest tu też identyfikacja problemów wymagających rozwiązania i jednoznacznego usankcjonowania w praktyce przedsiębiorstw krajowych.
Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi istotne, wykorzystywane w praktyce gospodarczej przez przedsiębiorców źródło finansowania wewnętrznego. W opracowaniu omówiono metody amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w aspekcie "osłony podatkowej" przedsiębiorcy i bezpośredniego wpływu na koszty uzyskania przychodów. Przeprowadzone symulacje wykazały, że przed podjęciem decyzji, co do wyboru metody amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przedsiębiorca powinien rozważyć, jaki będzie najkorzystniejszy podatkowo rozkład wysokości kosztów amortyzacji w czasie. Wybór optymalnej metody amortyzacji nie jest łatwy gdyż związany jest z ryzykiem prowadzonej działalność gospodarczej w warunkach niepewności związanej z zachowaniem rynku w przyszłości i wymaga znajomości, zawiłych i podlegających ciągłym zmianom, kilku ustaw, rozporządzeń a nawet interpretacji i orzeczeń sądów. Zawiłość prawa może być przyczyną popełnienia błędów przez przedsiębiorcę, które organa kontrolne mogą potraktować jako uszczuplenie podatku dochodowego, co z mocy prawa naraża przedsiębiorcę na sankcje karno- skarbowe. Autorka stawia pytanie - czy amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych musi być tak prawnie zawiła i podlegać ciągłym zmianom? i odpowiada twierdząco, że nie gdyż prawo powinno być jasne i stabilne. W tym kontekście, kończąc opracowanie, autorka przedstawia szereg wniosków, których realizacja ułatwiłaby przedsiębiorcom wybranie optymalnej metody amortyzacji. Niniejsze opracowanie, ze względu na objętość, podzielone zostało na dwie części. W części pierwszej poddano analizie pojęcie i gospodarcze znaczenie amortyzacji jako formy finansowania wewnętrznego oraz powiązania amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych z prawem podatkowym. W części drugiej rozważano kwestie metod amortyzacji i stawek amortyzacyjnych, przeprowadzając symulacje amortyzacji różnymi metodami. Szczególną uwagę zwrócono na zagadnienia amortyzacji, w ramach pomocy "de minimis", istotnej dla "małych podatników" oraz podatników, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
W literaturze na temat wyceny marek brak jest jednoznacznych wskazań na temat procedury wyboru rodzaju wartości marki. W naszym kraju problem ten jest szczególnie istotny w transakcjach restrukturyzacji majątkowej przedsiębiorstwa. Identyfikacja rodzaju wartości marki wnoszonej aportem będzie zależała od strony transakcji, ponieważ nie we wszystkich sytuacjach analiza kontrybucji będzie przestrzegana. W artykule przedstawiono konsekwencje stosowania koncepcji pozbawionej w wycenie marki, będącej przedmiotem procesu restrukturyzacji majątkowej. Proponowane rozwiązania można stosować również w wycenie innych aktywów niematerialnych i prawnych przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono tematykę związaną z wyceną praw do emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Omówiony proces identyfikacji, pomiaru, wyceny i prezentacji praw do emisji CO2. (abstrakt oryginalny)
Publikacja dotyczy problemu wyceny wartości niematerialnych i prawnych jako składników kształtujących wartość rynkową przedsiębiorstwa. Artykuł zawiera rozważania teoretyczne prezentujące metody wyceny wartości niematerialnych oraz wyniki badań własnych. Ich głównym celem było określenie, w jakim stopniu polskie podmioty gospodarcze faktycznie inwestują w składniki niematerialne i prawne na przykładzie wynalazków. Przyjęto przy tym założenie, że wartość rynkowa otrzymanych praw wyłącznych na wynalazki jest oceniana przez dane przedsiębiorstwo tym wyższej, im dłuższy jest opłacony przez nie czas ich ochrony. Wyniki badań empirycznych wskazują, że od roku 2000 terminy opłacanej wyłączności patentowej ulegają systematycznemu skróceniu, co może wskazywać na niską subiektywną wycenę zgłaszanych do ochrony rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest problematyce wyceny zasobów niematerialnych. Autor podjął się próby oszacowania poziomu zasobów niematerialnych z wykorzystaniem wskaźnika KCE™ dla grupy 10 banków krajowych i wyznaczonych 10 banków będących spółkami porównawczymi. Horyzont czasowy wyznaczony został na lata 2005-2010 ze względu na możliwość ujęcia lat, w których banki odnotowywały zwiększone przychody, jak i lat, w których odnotowywały spadki przychodów spowodowane kryzysem na rynkach finansowych. W wyniku przeprowadzonego badania można stwierdzić, iż część banków krajowego sektora finansowego charakteryzuje się wyższym poziomem przychodów z kapitału wiedzy, niż w przypadku przynależnych do nich banków porównawczych. Porównując jednak grupę banków krajowych i banków porównawczych, uwidoczniła się różnica poziomu zasobów niematerialnych na korzyść banków europejskich. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Wycena wartości niematerialnych i prawnych na przykładzie karty zawodnika
63%
Kluby sportowe działają zazwyczaj w przestrzeni gospodarczej jako podmioty gospodarcze, które muszą sporządzać odpowiednie sprawozdania finansowe, dlatego i ujmowanie karty zawodników może okazać się problematycznym zagadnieniem. Celem artykułu jest zaprezentowanie sposobu identyfikacji karty zawodnika, jako wartości niematerialnej i prawnej, jej wycena jako składnika wartości niematerialnej i prawnej oraz prezentacja w sprawozdaniu finansowym jednostki. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.