Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wydatki na reklamę
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Poziom wydatków na reklamę w Polsce jako odsetek PKB należy uznać za wysoki. Osiągnięcie go wiązało się z wysoką dynamiką wydatków na reklamę w końcu lat dziewięćdziesiątych. W najbliższych latach nie należy się już spodziewać w Polsce tak wysokich przyrostów wydatków na reklamę w porównaniu z dynamiką PKB, niezależnie od fazy cyklu koniunktury gospodarczej.Kraje takie jak Węgry, Czechy i Słowenia osiągnęły poziom rozwoju gospodarczego porównywalny z najsłabiej rozwiniętymi gospodarczo krajami UE (mierzony za pomocą PKB per capita PPP), a wydatki na reklamę per capita PPP w tych krajach są na porównywalnym poziomie z wydatkami na reklamę w państwach "starej" UE. Wiąże się to z wysokim udziałem wydatków na reklamę w PKB, wyższym niż np. we Francji czy w Niemczech.Wysoki udział wydatków na reklamę w PKB w Polsce wskazuje na wyczerpanie prostych rezerw wzrostu rynku reklamy. Zdaniem autorów, udział wydatków na reklamę w PKB w Polsce nie będzie odbiegał od poziomu tego wskaźnika w Czechach czy na Węgrzech. W związku z tym dalszy wzrost rynku reklamy będzie wykazywał dynamikę porównywalną z dynamiką PKB lub tylko nieco wyższą - związaną z kontynuacją niewielkiego wzrostu rynku reklamy w państwach "starej" UE (w latach 1996-2000 udział wydatków na reklamę w PKB wzrósł we Francji o 0,23 punktu procentowego, a w Niemczech o 0,15 punktu procentowego). (fragment tekstu)
2
Content available remote Advertising fee as a source of the commune's own revenues
75%
The advertising fee was introduced on the list of commune's own revenues in 2015, and it has been practically collected since 2016. The commune council itself, by means of a resolution, decides to introduce this local public levy. The main elements of the legal structure of the advertising fee are specified in the Act on Local Taxes and Fees, i.e. the object of the fee, entities liable to pay the fee, the maximum fee rate for each day, the exemptions from payment. The commune council is entitled to determine the advertising fee rates for the commune, however not higher than those set out in the Act, and also to introduce additional exemptions and the conditions of its collection by the collectors. The advertising fee consists of a fixed part, which is the lump-sum amount regardless of the surface area of the advertising board or device serving for the advertisement display, and a variable component depending on the surface area of the advertising board or device serving for the advertisement display. (original abstract)
Omówiono znaczenie branży żywnościowej na rynku reklam. Opisano najważniejsze czynniki mające wpływ na kształtowanie się wydatków reklamowych, przeanalizowano wydatki reklamowe sektora żywności na tle całkowitych wydatków przeznaczonych na reklamę w Polsce w latach 1999-2006, zbadano rozkład wydatków reklamowych w przekroju branżowym, na kategorie reklamowanych grup produktów żywnościowych oraz szczególne produkty. Starano się wykazać, iż branża żywnościowa również na rynku reklamy - wydatków ponoszonych na reklamę - odgrywa w Polsce bardzo istotną rolę. (abstrakt oryginalny)
Autor artykułu zwraca uwagę na szybki rozwój polskiego rynky reklamy w latach 90. i symptomy spowolnienia wydatków na reklamę w latach ostatnich. Podejmuje próbę oceny prognoz rozwoju reklamy w Polsce w odniesieniu do funkcjonujących mediów reklamy. W tym celu prezentuje analizę struktury wydatków na reklamę w innych krajach europejskich.
Jeszcze do niedawna trudno było znaleźć kogoś, kto podjąłby się próby oceny zwrotu z wydatków marketingowych. Dzisiaj pomiar staje się nie tylko szansą, lecz obowiązkiem dla firm. (fragment tekstu)
Badania ilościowe mające charakter przekrojowy na próbie polskich przedsiębiorstw notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wykazują istotną statystycznie relację między wydatkami marketingowymi a przychodami ze sprzedaży i wartością przedsiębiorstwa dla właścicieli, natomiast jest brak relacji wydatków marketingowych z wynikiem finansowym.(abstrakt oryginalny)
Reklama, jako wszelka płatna forma nieosobowego przedstawiania i popierania towarów, usług lub idei przez określonego nadawcę jest jedną z głównych sił motywujących konsumenta do zakupów. Akceptując wkład reklamy w rozwój gospodarki każda firma musi określić budżet reklamy, czyli ustalić maksymalną dopuszczalną kwotę wydatków związanych z realizacją kampanii reklamowej. Budżet reklamy będzie zależał od: udziału produktu w rynku - mały udział powoduje wysokie koszty, fazy cyklu życia produktu - koszty zmieniają się w poszczególnych fazach, konkurencji - im jest wyższa, tym więcej kosztuje jej neutralizacja i osłabienie, cen poszczególnych rodzajów promocji - najwięcej kosztują kampanie reklamowe w środkach przekazu docierających do największej liczby odbiorców w najbardziej pożądanym czasie, okresu pożądanego oddziaływania - im jest dłuższy, tym więcej kosztuje. Przedsiębiorstwa mogą stosować różne metody wyznaczania budżetów reklamowych. Najprostszą metodą i najpowszechniej stosowaną jest przyjęcie procentu od sprzedaży (czyli od obrotów bądź też od zysku) poprzedniego okresu lub planowanego na dany rok. Podejmowanie decyzji w sprawie wskaźnika wielkości nakładów na reklamę do obrotów jest uwarunkowane konkurencyjnością rynku oraz pozycją konkretnej marki na danym rynku. (fragment tekstu)
Ostatni rok tysiąclecia możemy ogłosić pierwszym w historii polskiego rynku reklamowego rokiem spadku. W artykule przedstawiono wyniki analizy wydatków reklamowych roku 2000.
Automatyzacja zakupu i sprzedaży reklamy internetowej to z pewnością nie krótkotrwała moda, lecz trend, który usprawni komunikację między wydawcami a reklamodawcami. Warto zapoznać się z możliwościami systemów RTB, aby efektywnie korzystać z tego, co daje nam rozwój technologii. (...) W systemie RTB dla reklamodawcy ważna jest przede wszystkim sama filozofia zakupu reklamy internetowej. RTB ze względu na model aukcyjny rządzi się nieco innymi prawami niż zakup reklamy display przez biura sprzedaży czy sieci reklamowe. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że reklamodawca nie jest w stanie w tym modelu zakupić konkretnego wolumenu odsłon po konkretnej cenie, tak jak mógł to zrobić w tradycyjnym modelu sprzedaży. Nie da się również jednoznacznie oszacować liczby odsłon, która się wyświetli, ponieważ nie znamy liczby reklamodawców, którzy są zainteresowani tą samą powierzchnią lub użytkownikiem oraz stawek, jakie zaproponowali. W systemie RTB najbardziej istotnym parametrem jest stawka maksymalna, którą reklamodawca chce zapłacić za powierzchnię lub użytkownika. (fragment tekstu)
Strategia firmy, zdaniem autora, powinna odpowiadać na każde postawione pytanie, związane z modelem biznesowym danej organizacji. Wtedy przedsiębiorstwo zdobędzie przewagę konkurencyjną zaspokajając potrzeby klienta i będzie wstanie te potrzeby wykreować. Tylko wtedy osiąga ponadprzeciętne zyski za poniżej przeciętne koszty. Wszystkie inwestycje marketingowe powinny zależeć od przyjętej strategii przedsiębiorstwa, która powinna być przemyślaną wizją i planem działania oraz powinny być tak alokowane, aby charakteryzowały się najwyższą stopą zwrotu. Żeby pomóc w osiągnięciu tego celu, autor podaje 12 wskaźników przydatnych przy analizie skuteczności wydatków marketingowych.
Celem rozważań jest ocena reklam piwa w świetle opinii konsumentów oraz w kontekście wybranych regulacji prawnych. Reklama wpływa zarówno na wybory konsumentów, jak również na postrzeganie konkretnych marek piwa. Może ona wpłynąć na zwiększone spożycie tego napoju alkoholowego, zwłaszcza wśród młodzieży. Dlatego tak ważne jest istnienie regulacji prawnych i jednocześnie edukacja konsumencka w tym zakresie. Artykuł jest przeglądem literatury. (abstrakt oryginalny)
Pomimo ciągłego wzrostu wydatków, jakie są ponoszone przez banki na reklamę, proporcja nakładów do wzrostu zaufania klientów nie da się łatwo zauważyć. Artykuł wyjaśnia przyczyny niewiarygodności reklamy bankowej, rozbieżności pomiędzy założeniami kampanii a ich wynikami oraz wskazuje pozareklamowe środki budowy wizerunku banku.
Zdaniem autorki, liczby mówią same za siebie - reklama to potężna gałąź gospodarki, jest jedną z trzynastu najbardziej dochodowych branż dla budżetu państwa. Rynek reklamowy, twierdzi autorka, stał się w wielu krajach jednym z najpotężniejszych i najbardziej istotnych dla życia i funkcjonowania społeczeństw. Przedstawiona została analiza branży reklamowej, przeprowadzona na podstawie około 500 opracowań z prasy fachowej i internetu, opublikowanych w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2006 roku.
14
Content available remote An advertising fee in a system of local fees
63%
An advertising fee was introduced to the system of fees and local taxes, becoming a financial tool to shape the space and increase the budget revenues of local government units in Poland. This article is intended to describe the fee structure itself, determine its subjective and objective scope and discuss exemptions from advertising fees. Given that the text is a follow-up to an academic conference attended also by local government representatives, particular attention was paid to the practical evaluation of the risk and difficulties communes may face during the collection of advertising fees. (original abstract)
Zdaniem autorki, żyjemy w erze konsumenta, który chce być traktowany indywidualnie, ze zrozumieniem jego własnych potrzeb i oczekiwań, których nie zaspokoi reklama masowa. Marketing bezpośredni znakomicie wpasowuje się w tę nową rzeczywistość, oferując zindywidualizowane produkty i usługi, nawiązując z klientem dialog, dając poczucie zaangażowania. Nowe technologie, komputeryzacja, dynamiczny rozwój internetu sprawiają, że cel marketingu bezpośredniego, jakim jest budowanie relacji z klientem i szybka reakcja na jego potrzeby, jest w zasięgu ręki. Mając dostęp do nowych technik i coraz doskonalszych narzędzi badawczych marketing bezpośredni będzie zdaniem autorki wzmacniał swoją pozycję i zwiększał znaczenie dla gospodarki.
Autor analizuje wyniki badania „Marketing 360interaktywny 2010", które pokazuje, w jakich obszarach komunikacji internetowej działają polscy marketerzy. Wynika z niego, że najczęstszą aktywnością marek w polskim internecie jest po prostu prowadzenie własnego serwisu internetowego, tworzenie reklam internetowych i kupowanie mediów do ich emisji, obecność w wyszukiwarkach oraz wykorzystywanie technik e-mail marketingowych. Uwagę autora zwraca stopień zainteresowania mediami społecznościowymi - obecnie ponad 70 proc. marketerów działa w tym obszarze. Według autora ta analiza sytuacji wyjściowej jest kluczowa dla zrozumienia sytuacji konkretnej marki, ponieważ dzięki temu można stworzyć mapę 360interactive, na której uwidoczniona jest nasza marka oraz marki konkurencji.
W artykule omówiono szeroki zakres badania skuteczności reklamy oraz bogaty wybór narzędzi badawczych. Scharakteryzowano pojęcie skuteczności i efektywności reklamy oraz zaprezentowano metodologię analizy porównawczej w płaszczyźnie geograficznej, czasowej i konkurencyjnej. Szerokie podejście do badania skuteczności przekłada się na podzielenie oceny wg faz: pretestingu, badań w trakcie kampanii i posttestingu.
18
Content available remote Czynniki warunkujące związek między gospodarką a reklamą
63%
Celem artykułu jest przedstawienie zasadniczych uwarunkowań związku między reklamą a gospodarką, rozumianego jako relacja między wysokością wydatków reklamowych a PKB, PNB, dochodem rozporządzalnym lub innymi miernikami dochodu narodowego. Artykuł ma charakter przeglądu literatury światowej i zawiera syntezę wyników dotychczasowych badań na temat czynników wpływających na kierunek i siłę związku między gospodarką a reklamą. Przedstawiono w nim wyniki badań dotyczące czasowego kontekstu omawianej relacji, wpływu specyfiki kraju i panujących w nim warunków społeczno-ekonomicznych na jej kształt oraz występujących w niej różnic w zależności od rodzaju medium reklamowego, którego dotyczy. Badanie kierunku, siły i przyczynowo-skutkowego charakteru związku między gospodarką a reklamą i jego uwarunkowań jest uzasadnione z praktycznego punktu widzenia, zarówno w wymiarze mikro-, jak i makroekonomicznym. Wyniki tego typu analiz mogą służyć przewidywaniu popytu na usługi reklamowe, kondycji rynku mediów i sektora kreatywnego, prognozowaniu wzrostu gospodarczego, a także podejmowaniu decyzji o alokowaniu budżetów reklamowych i marketingowych. (abstrakt oryginalny)
Analizując wydatki brutto na reklamę, można ulec złudzeniu, że reklamowe Eldorado trwa nadal. Wydatki na reklamę ciągle rosną, ich struktura jest stabilna. Jednak pozory mylą. Pod względem struktury wydatków telewizja w dalszym stopniu stanowi większość, ale przy relatywnie szybciej rosnących upustach jakie oferuje, jej udział spada. Wygranym wydają się dzienniki. Zyskują bowiem budżety, które nie mogły być zrealizowane w telewizji.
Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie czy zapowiadana przez telewizję podwyżka opłat za reklamy spowoduje ucieczkę reklamodawców do innych mass mediów? Zwrócono uwagę, że dopasowanie naszego prawa do unijnej dyrektywy o telewizji zmieni zasady przerywania filmów reklamami.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.