Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 282

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wydatki publiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
2
100%
This paper provides new evidence of the impact of government spending on economic growth in the European Union countries. Governments can adjust their levels of spending in order to influence their economies, although the relationship between these variables can be positive or negative, depending on the countries included in the sample, the period of estimation and the variables which reflect the size of the public sector. The results obtained based on regression and panel techniques suggest that government expenditure is not clearly related with economic growth in the European Union countries over the period 1994-2012. (original abstract)
Celem artykułu jest analiza przewidywanych publicznych wydatków na ochronę zdrowia w Polsce do 2060 r. jako kosztowego elementu bezpieczeństwa finansowego systemu ochrony zdrowia. Ma ona służyć zrozumieniu mechanizmów przyczynowo- skutkowych funkcjonujących w procesie wzrostu tych wydatków. W ramach badanych procesów oddziałuje wiele zróżnicowanych czynników za pośrednictwem różnych mechanizmów transmisji i dlatego do określenia zmian wydatków spowodowanych przez poszczególne czynniki konstruowane są różne scenariusze będące modelami matematycznymi, które są oparte na wybranych założeniach. W pierwszej części artykułu przedstawione są rozważania teoretyczne stanowiące podstawę do badań ilościowych opartych na tych modelach. Opisują one oczekiwane procesy demograficzne i gospodarcze, wykorzystujące bazy danych UE oraz OECD. W drugiej części przedstawione są wyniki obliczeń dla Polski do 2060 r., uzyskane z poszczególnych scenariuszy i pokazujące, czego można oczekiwać w założonych sytuacjach. W zakończeniu zawarte są wnioski dotyczące skutków po stronie publicznych wydatków na ochronę zdrowia, spowodowanych działaniem czynników uwzględnionych w wykorzystanych scenariuszach. Należy oczekiwać, że badane czynniki będą działać w kierunku zwiększania wydatków i ich udziału w PKB. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Budżet zadaniowy w Polsce
100%
Budżet zadaniowy w Polsce jako instrument New Public Management jest dopiero wdrażany na szczeblu państwa. Od 2012 będzie obowiązywał w województwach. Budżet zadaniowy jest narzędziem służącym do oceny efektów wydatkowania publicznych środków pieniężnych. W artykule przedstawiono podstawowe pojęcia, rozwój prac oraz polskie doświadczenia związane z budżetem zadaniowym. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł analizuje obecność i osiągnięcia partii Zielonych w gabinetach rządowych Europy Środkowo-Wschodniej. W ostatnich latach wiele partii i ruchów ekologicznych odniosło znaczne sukcesy wyborcze czy ogólnie polityczne, zwłaszcza w rozwiniętych demokracjach Europy Zachodniej. Jednak ich ideologiczne odpowiedniki w nowych demokracjach mają tendencję do pozostawania poza sferą władzy i często poza parlamentem, choć z kilkoma godnymi uwagi wyjątkami. W niniejszym badaniu sukces Zielonych w Europie Środkowo-Wschodniej jest operacjonalizowany poprzez ich wpływ na wydatki publiczne i inwestycje przeznaczone na ochronę środowiska. Hipoteza dotycząca wpływu Zielonych na wydatki jest testowana w modelach regresji, wraz z innymi potencjalnymi predykatorami wydatków rządowych. Wyniki wskazują na niskie znaczenie Zielonych, jeśli chodzi o udział w rządach, a także o wpływ na alokację budżetową, co pogłębia debatę na temat pozycji "zielonej" polityki w kontekście społecznych i politycznych podziałów w społeczeństwach post-socjalistycznych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przyjmuje za cel zbadanie relacji na linii: rozmiar SFP - efekty wydatkowania publicznego. Do pomiaru wielkości sektora wykorzystane zostaną parametry finansowe odnoszące się do dyspozycji środkami publicznymi. Z kolei rezultaty aktywności sektora badane będą za pośrednictwem miar o charakterze wskaźnikowym. Ich oparcie na międzynarodowych rankingach, prezentujących komplementarne miary łączące nakłady finansowe i wskaźnikowe ujęcia efektywności podmiotów sektora, pozwoli przeanalizować związek pomiędzy rozmiarem sektora oraz parametrami służącymi jako miary rezultatów jego działalności. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie wydatków publicznych w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej. Realizacji tak wyznaczonego celu posłuży analiza wydatków publicznych w relacji do PKB, które pozwalają ocenić zaangażowanie państwa w gospodarkę. W celu porównania struktury wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce z krajami Unii Europejskiej zostanie wykorzystana klasyfikacja wydatków według funkcji władz publicznych (COFOG) oraz klasyfikacja wydatków według kryterium przeznaczenia ekonomicznego. W celu dokonania bardziej precyzyjnej analizy zostanie wykorzystana klasyfikacja według trzech głównych funkcji państwa. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie wydatków jednostek samorządu terytorialnego na tle wydatków publicznych w Polsce. Osiągnięciu tak wyznaczonego celu posłuży analiza takich wskaźników, jak wydatki publiczne i wydatki jednostek samorządu terytorialnego w ujęciu nominalnym i w relacji do PKB, ich dynamika oraz struktura wydatków publicznych i samorządowych.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Fiscal Competition and the Composition of Public Expenditure : an Empirical Study
100%
This paper investigates whether fiscal competition affects the structure of public spending, where theory predicts a shift from residential public goods to industrial public goods. We propose an empirical model that specifically accounts for the strategic nature and endogeneity of fiscal competition. Using data for 18 OECD countries and a time period with unprecedented tax competition (1980 to 2000), we find a significant impact of fiscal competition on the composition of public expenditure. This finding is in line with theoretical research, particularly that of Keen and Marchand (1997). (original abstract)
Przedstawiono pojęcie i rodzaje wydatków publicznych oraz wydatki publiczne w nauce finansów.
W utrzymaniu dyscypliny fiskalnej niewątpliwie pomocne mogą być mechanizmy instytucjonalne, do których zaliczyć można reguły fiskalne, w tym także reguły wydatkowe. Skuteczność tych reguł zależy jednak od odpowiedniej konstrukcji i uwzględnienia w niej jak najszerszego agregatu wydatków, w tym także tych, które nie zostały zawarte w budżecie, m.in. tax expenditures. Celem niniejszej opracowania jest przedstawienie istoty tax expenditures jako formy pośrednich wydatków publicznych, często wykorzystywanych przez polityków ze względu na możliwość ukrycia i pominięcia w procedurze budżetowej oraz próba odpowiedzi na pytanie: czy tego typu wydatki powinny być zawarte w konstrukcji wydatkowej reguły fiskalnej. Opracowanie przygotowano na podstawie studiów literaturowych oraz analizy danych publikowanych przez Komisję Europejską.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Struktura wydatków publicznych w Polsce a wyzwania zrównoważonego rozwoju
100%
Zrównoważony rozwój to koncepcja rozwoju społecznego, który w wielu krajach stał się podstawą do tworzenia polityki, strategii i programów rozwoju. Na poziomie krajowym rząd ma wiele instrumentów, którymi można oddziaływać na decyzje poszczególnych podmiotów gospodarczych. Na przykład są to narzędzia polityki gospodarczej, które powinny być wykorzystywane do tworzenia warunków dla realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju. Wydatki rządowe też mogą być w tym względzie jednym z najważniejszych rodzajów narzędzi do realizacji tej idei w nowoczesnych gospodarkach. Celem artykułu jest analiza porównawcza struktury wydatków sektora finansów publicznych w Polsce oraz w wybranych obszarach gospodarki w okresie 2002-2011 na rzecz umacniania idei koncepcji zrównoważonego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Uzasadnienie teoretyczne: Światowy kryzys gospodarczy zapoczątkowany w latach 2007-2008 w wielu krajach przerodził się w fazy kryzysu na rynkach finansowych oraz kryzysu ekonomicznego i w finansach publicznych. Z jego skutkami niektórzy mierzą się do dziś. Do narzędzi, które mogłyby w przyszłości pomóc przewidzieć zjawisko nadchodzącego kryzysu i złagodzić jego skutki dla gospodarki, mających wpływ na stabilność finansów publicznych, zalicza się m.in. reguły fiskalne. Są one instrumentem służącym dyscyplinowaniu polityki fiskalnej, mającym za zadanie zapewnienie równowagi finansów publicznych w długim okresie. Stosowane reguły fiskalne mogą przybierać formę reguł numerycznych lub proceduralnych. Reguły fiskalne (szczególnie reguły proceduralne) mają też na celu wzmacnianie stopnia przejrzystości finansów publicznych i usprawnianie zarządzania. Obecnie powszechnie stosowanym narzędziem oceniającym jakość krajowych reguł fiskalnych stosowanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej jest Indeks Reguł Fiskalnych, zdefiniowany i stosowany przez Komisję Europejską. Cel artykułu: Ocena wpływu stosowanych reguł fiskalnych w krajach Unii Europejskiej na strukturę wydatków publicznych. Metody badawcze: Analizy teoretyczne i empiryczne (ekonometryczne) w zakresie badanych zmiennych, takich jak wartości Indeksu Reguł Fiskalnych oraz struktury wydatków publicznych zgodnie z klasyfikacją COFOG w poszczególnych krajach członkowskich w latach 2001-2017. Główne wnioski: Przeprowadzone analizy wykazały, że reguły fiskalne stosowane przez rządy poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej mają bezpośredni wpływ na strukturę wydatków państwowych. (abstrakt oryginalny)
Ogólny wniosek, jaki wynika z przeprowadzonych analiz, sprowadza się do stwierdzenia, że wydatki publiczne na ochronę zdrowia są stymulowane przez PKB silniej w długim okresie niż w krótkim (elastyczności długookresowe są wyższe niż krótkookresowe). Zarówno w krótkim, jak i w długim okresie w krajach, w których podatki są głównym źródłem dostarczającym środków finansowych dla badanej sfery gospodarki narodowej, oraz tylko w krótkim czasie w krajach, w których ochrona zdrowia finansowana jest przede wszystkim ze składek, nakłady na ochronę zdrowia są określane w powiązaniu z rzeczywistymi potrzebami społeczeństwa. Ponadto, niezależnie od frakcjonującego systemu ochrony zdrowia, istotny wpływ na wydatki publiczne ma również rodzaj oferowanej opieki.Zmiana strumieni finansowania opieki zdrowotnej - zmniejszanie się udziału budżetu państwa w finansowaniu tej sfery gospodarki, a zwiększanie indywidualnych wydatków na ochronę zdrowia sprawia, że w naszym kraju udział wydatków publicznych systematycznie maleje, a rośnie udział wydatków prywatnych, szczególnie gospodarstw domowych.Model ochrony zdrowia w Polsce, ze względu na rozpatrywane cechy, jest najbardziej zbliżony do modelu tej sfery gospodarki narodowej w Niemczech.Rozwiązania w budżetowym systemie ochrony zdrowia były najbardziej zbliżone w: Portugalii i Danii w 2000 r., Portugalii i Włoszech w 2001 r., Danii i Włoszech w 2002 r. (fragment tekstu)
Nowoczesne zadaniowe zarządzanie wydatkami publicznymi to wyzwanie stojące przed krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Wydatki publiczne stają się szczególnie silnym instrumentem polityki społeczno-gospodarczej w zintegrowanej Unii Europejskiej. Wspólna waluta zawęża instrumentarium polityki monetarnej i fiskalnej obejmujące stopy procentowe, kursy walutowe, podatki, wydatki, deficyt budżetowy i dług publiczny. Zasadniczą rolę zaczynają odgrywać wydatki publiczne. Podatki podlegają harmonizacji, deficyt budżetowy i dług publiczny zaś - ograniczeniom traktatu z Maastricht. Budżet zadaniowy jest próbą rozwiązania tych zagadnień i problemów. W artykule przedstawiono propozycje metodologii powiązania wskaźników i mierników budżetu zadaniowego z zagregowanymi miernikami SRK i KPR. Wykorzystano do tego celu metody wielowymiarowej analizy porównawczej.(abstrakt oryginalny)
16
76%
W opracowaniu określono, jak kształtują się poszczególne rodzaje wydatków w miastach na prawach powiatu. Zbadano wydatki ogółem, wydatki bieżące i wydatki majątkowe w latach 2010-2012 w Szczecinie, Koszalinie i Świnoujściu. Porównywane rodzaje wydatków przeliczono na 1 mieszkańca, jak również zanalizowano udział wydatków bieżących i wydatków majątkowych w wydatkach ogółem. Z przeprowadzonych badań wynika, że najlepiej przedstawiała się pozycja Świnoujścia.(abstrakt autora)
Artykuł jest wynikiem badania wpływu implementacji budżetu zadaniowego w krajach OECD na efektywność wydatkowania środków publicznych. Na podstawie zbudowanego modelu szacującego wydajność i efektywność sektora publicznego bazującego na metodologii EBC oraz wskaźnika implementacji budżetu zadaniowego dokonano jakościowej analizy współzależności tych zmiennych. (abstrakt oryginalny)
Wydatki publiczne są kategorią ekonomiczną, która budzi wyjątkowo dużo emocji. Emocje budzi nie tylko poziom wydatków publicznych, ale przede wszystkim sposób ich wykorzystania. Bardzo często, w odniesieniu do procesu wydatkowania środków publicznych w Polsce, stawia się tezę, że efektywność wydatków publicznych w Polsce jest niska, pieniądze publiczne są w naszym kraju marnotrawione, itd. (fragment tekstu)
Zgodnie z przyrostową teorią budżetu zależy on głównie od budżetu w roku poprzednim. Obserwacje wskazują jednak, że czasem dokonują się istotne zmiany. Stąd mówi się o skokowej równowadze budżetu. W artykule przeprowadzono analizę zmian wybranych wydatków polskich gmin zróżnicowanych pod względem - wagi w budżecie, usztywnień regulacyjnych, obecności grup interesu. Wykazano, że cechy te istotnie różnicują politykę budżetową, a ostatecznie kształt równowagi budżetowej.(abstrakt oryginalny)
Background: Approximately 13% of global deaths are assigned to high blood pressure. ACE-Is and ARBs belong to most frequently prescribed classess of antihypertensive treatment. Recent meta-analyses have confirmed lack of evidence for predominance of ARBs over ACE-Is. Nevertheless, in Poland ARBs remain premium priced and better reimbursed compared to ACE-Is. Objective: To assess economic impact of combining existing separate limit groups of the RAAS inhibitors into one group. Presented analysis is an example of rationalization analysis - a new type of analysis introduced by the reimbursement law 2011. Methods: Reimbursement spending in one year horizon was assessed in two scenarios, assuming separate and common limit groups for ACE-Is and ARBs. List of products analysed and their unit prices are based on MoH listing of reimbursed drugs for 1 July 2013. Yearly volume of reimbursed packs was based on the most recent available data ie. NHF reports May 2012 to April 2013. Results: Yearly savings from the public payer perspective is estimated at 155 mln PLN, a significant fraction (2.3%) of the actual spending on drug reimbursement. Average cost of reimbursement of a monthly therapy using ACE-Is and ARBs is estimated at 2.22 and 3.85 PLN respectively, as compared to 2.35 and 10.85 PLN prior to the change. Conclusion: Combining ACE-Is and ARBs into a common limit group could ensure significant savings for the payer without compromising public health. Existing clinical evidence suggests that current practice of financial preference of ARBs over ACE-Is may lead to suboptimal allocation of the public resources.(original abstract)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.