Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 137

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wykluczenie cyfrowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Unia Europejska od lat w ramach swojej strategii budowania europejskiego społeczeństwa informacyjnego zwraca szczególną uwagę na problem cyfrowego wykluczenia, zwłaszcza w odniesieniu do osób niepełnosprawnych. Jednym z działań dążących do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wykluczenia cyfrowego we wspomnianej zagrożonej grupie jest obowiązek dostosowania stron instytucji publicznych do standardów WAI (ang. Web Accessibility Initiative). Celem artykułu jest zaprezentowanie podstawowych założeń i standardów polityki Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu oraz w ramach szczegółowych działań sprawdzenie stopnia dostosowania do standardu strony Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).(abstrakt autora)
2
Content available remote Analiza wykluczenia cyfrowego w Polsce w ujęciu indywidualnym i regionalnym
100%
W pracy podjęto tematykę pierwotnego i wtórnego wykluczenia cyfrowego w Polsce. Za pomocą map natężeń przedstawiono zróżnicowanie podziału cyfrowego w uję-ciu regionalnym w latach 2008-2012. Uwarunkowania wtórnego wykluczenia cyfrowego na poziomie indywidualnym, takie jak płeć, wiek, wykształcenie oraz miejsce zamieszkania, przeanalizowano, stosując model regresji logistycznej z porządkową zmienną zależną.(abstrakt oryginalny)
Rozwój społeczeństwa informacyjnego nieuchronnie wiąże się ze zjawiskiem wykluczenia cyfrowego. Nierówności w dostępie do technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) i korzystaniu z nich wpływają na procesy gospodarcze, społeczne i demograficzne. Celem badania jest ustalenie wpływu czynników demograficznych i terytorialnych na poziom i zróżnicowanie wykluczenia cyfrowego polskich gospodarstw domowych. Badanie obejmowało lata 2003-2015. Wykorzystano dwa źródła danych: raporty Diagnozy społecznej oraz zasoby danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące budżetów gospodarstw domowych. Analizy oparto na autorskim wskaźniku wykluczenia cyfrowego. Uzyskane wyniki wskazują, że poziom i zróżnicowanie wykluczenia cyfrowego zwiększały się wraz ze wzrostem wieku mieszkańców oraz spadkiem ich liczby. Nie zaobserwowano wpływu płci i regionu na badane zjawisko. (abstrakt oryginalny)
The dynamic development of digital technologies and their widespread use in everyday life, especially by younger generations, forces urgent initiatives to counter the digital exclusion of older people. Adult Social Inclusion in and the Digital Environment (ASIDE) has offered activities to support inclusive education and digital skills, raising competences for digital social inclusion of adult social educators and adult social volunteers. The aim of the article is to present the experiences of the ASIDE project in the field of digital inclusion of seniors. Research methods typical of this type of study were used: critical analysis of the literature on the subject, analysis of project documents, analysis of published secondary data. (original abstract)
Niniejszy artykuł jest poświęcony identyfikacji zagadnienia, które stanowi jedno z głównych zagrożeń w dobie gospodarki opartej na wiedzy i społeczeństwa informacyjnego - wykluczenia cyfrowego. Autorka podejmuje próbę wskazania głównych wyzwań, jakie niesie za sobą rozwój nowej gospodarki i społeczeństwa dla rozwoju lokalnego, szczególnie akcentując w tym kontekście społeczne i ekonomiczne konsekwencje wykluczenia cyfrowego. Artykuł ogniskuje uwagę na barierach rozwoju, które powstają w wyniku digital divide i stanowią istotne, a niestety często marginalizowane zagrożenia dla budowania innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy. (abstrakt oryginalny)
W obecnych czasach społeczeństwo staje się coraz bardziej uzależnione nie tylko od samego dostępu do Internetu, ale również od jego jakości, ocenianej przez pryzmat prędkości przesyłania danych. Stąd też rozpoznanie prawidłowości w tym zakresie, szczególnie w ujęciu przestrzennym staje się istotną kwestią zarówno z punktu widzenia poznawczego jak i aplikacyjnego. Celem opracowania jest identyfikacja przestrzennego zróżnicowania jakości Internetu w skali lokalnej w Polsce. Zjawisko to rozpatrywane jest w kontekście wykluczenia cyfrowego, na dwóch płaszczyznach interpretacji: symetryczności dostępu do Internetu oraz jego substytucji. Podstawowym źródłem wykorzystanym w badaniu są dane pozyskiwane od użytkowników Internetu na drodze crowdsourcingu przy użyciu narzędzia Speedtest firmy Ookla. Umożliwiają one określenie realnej - odczuwalnej przez użytkowników prędkości łącza. W wyniku analizy opracowanej typologii dla gmin wskazano kilka prawidłowości odnośnie zjawiska wykluczenia cyfrowego. Po pierwsze, w przypadku jakości Internetu, wymiar rdzeń-peryferie nie jest uniwersalny i oczywisty, gdyż silnie zaznaczają się układy regionalne. Po drugie, postrzeganie wykluczenia cyfrowego głównie przez pryzmat dostępu do Internetu jest zdecydowanie niewystarczającym podejściem w tego typu badaniach. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Inicjatywy nowych technologii dla ograniczenia wykluczenia cyfrowego
80%
Konieczne jest skonstruowanie narzędzi internetowych, które pozwolą na zdobywanie doświadczenia i wykształcenie nawyków krytycznego, samodzielnego myślenia i selekcjonowania informacji, a nie tylko budowania płytkich relacji towarzyskich. Pożądane jest rozwijanie narzędzi, które pozwolą nie tylko na intensyfikację dostępności informacyjnej i ułatwią wyszukiwanie informacji, zaktywizują osoby niepełnosprawne i sprawujące opiekę nad niepełnosprawnymi, osoby zamieszkałe na terenach słabo zurbanizowanych i pozwolą na ich aktywny udział w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przybliżenie problemu nierówności i podziałów cyfrowych, a także ich znaczenia w procesach związanych z rozwojem struktur społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. W artykule dokonano przeglądu literatury pod kątem problematyki nierówności cyfrowych. Podjęta została także próba zdefiniowania pojęcia podziałów cyfrowych pierwszego, drugiego i trzeciego rzędu.(abstrakt autora)
W niniejszym artykule zaprezentowano diagnozę zjawiska wykluczenia cyfrowego w Polsce. Przedstawione zostały definicje pojęcia wykluczenia cyfrowego i ich ewolucja, a także różne wymiary tego zjawiska, nieograniczającego się jedynie do różnic w dostępie do technologii, ale dotyczącego także motywacji i umiejętności potrzebnych do korzystania z nich w sposób mający znaczenie dla sytuacji życiowej użytkowników. Szczegółowo zostały przedstawione konsekwencje wykluczenia cyfrowego dla sytuacji jednostek na rynku pracy i dla ich uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym, a następnie zidentyfikowane czynniki najbardziej zagrażające wykluczeniem cyfrowym, zarówno ze względu na brak dostępu, jak i motywacji oraz umiejętności korzystania z nowych technologii. Artykuł zawiera też uwagi na temat kształtowania polityki państwa i działań administracji publicznej, które mają przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu. Pominięto natomiast zagadnienia związane z różnicami międzynarodowymi i tzw. globalnym cyfrowym podziałem3, mającym znaczenie dla konkurencyjności gospodarki kraju i poszczególnych regionów wobec innych państw. Brak tu również systematycznego przeglądu różnych programów mających przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu. Oba te zagadnienia są zbyt obszerne i należałoby poświęcić im osobne artykuły.(fragment tekstu)
10
Content available remote Koncepcja przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu osób w wieku 55+
80%
Starzenie się społeczeństwa oraz niski poziom aktywności zawodowej osób w wieku 55+, ze względu na swoje znaczenie dla przyszłego rozwoju kraju, stają się jednym z ważniejszych zagadnień w polityce społeczno-gospodarczej Polski. W tym kontekście należy też rozpatrywać społeczne aspekty rozwoju gospodarki opartej na wiedzy oraz budowania społeczeństwa informacyjnego. W obecnych warunkach poziom kompetencji zawodowych niezbędnych do korzystania z technologii informacyjnych - information technology (IT) staje się kluczowy w rozwoju zawodowym oraz podnoszeniu jakości życia. Z tego powodu problem uczestnictwa ludzi starszych w społeczeństwie informacyjnym wymaga specjalnej uwagi władz państwowych i regionalnych. Zwłaszcza że niedostateczne kompetencje w zakresie użytkowania technologii informacyjnych i komputera oraz e-administracji i e-biznesu mogą prowadzić nie tylko do wyłączenia dużej części społeczeństwa z rynku pracy, ale także do wykluczenia informacyjnego ludzi w wieku 55+. Przeciwdziałanie tym niekorzystnym zjawiskom społecznym i ich skutkom gospodarczym wymaga opracowania i realizacji koncepcji modelu systemu podnoszenia kompetencji informatycznych osób starszych oraz innych grup zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Model ten mający na celu praktyczne włączenie osób w wieku 55+ do procesów aktywnego tworzenia i rozwoju społeczeństwa informacyjnego powinien bazować na organizowaniu i wspieraniu, przede wszystkim w skali regionalnej, szkoleń podnoszących zawodowe i niezawodowe kompetencje informatyczne osób starszych(fragment tekstu)
11
Content available remote Frequency Usage and Digital Dividend in India
80%
Spectrum is a precious, non-perishable, natural resource available equally, in all countries. The optimum utilization of the spectrum by appropriate allocation is the foremost task of international and national governing bodies. This paper presents the spectrum utilization results of mobile telecom services particularly, GSM from the spectrum occupancy measurement campaign conducted in Pune, India. We observed the highest occupancy rate in the 2G cellular telecom services band. This shows the demand for mobile telecom services is high in India, and so for the spectrum. The International Telecommunication Union (ITU) has shown a huge demand for the spectrum in its future projection. There is an urgent need of spectrum allocation for the cellular telecom services in India. The results of our measurement campaign endorses the decision of India to identify the 698-806 MHz band (700 MHz band) for the International Mobile Telecommunications (IMT) services which is also in the line of ITU initiative of global harmonization in IMT band. Further, we discuss about the switchover plan from analogue to digital Television (TV) in India, and resulting digital dividend spectrum (700MHz band) from spectrum refarming, which could be the solution for the spectrum requirement for mobile telecom services in India. The views of the different stakeholders about 700 MHz band plan is presented. Finally, the two harmonized frequency arrangement for IMT systems agreed by the Asia Pacific Telecommunity (APT) for 700MHz band is discussed. (original abstract)
12
Content available remote Wykluczenie cyfrowe mazowieckich zasobów pracy
80%
Artykuł skupia się na zjawisku wykluczenia cyfrowego w kontekście rynku pracy poprzez analizę digital divide dotykającego mazowieckich zasobów pracy oraz osób biernych zawodowo. Hipoteza, która podlega weryfikacji w niniejszym artykule, mówi, iż zjawisko wykluczenia cyfrowego zasobów pracy jest zróżnicowane ze względu na rodzaj grupy (pracujących czy bezrobotnych) i ma inny charakter niż w grupie biernych zawodowo. Przedstawione rozważania są prowadzone na bazie wyników badania przeprowadzonego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych wraz z CBOS w ramach projektu "Wykluczenie cyfrowe na Mazowszu", realizowanego w ramach POKL, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W projekcie badaniem objęto trzy grupy respondentów - popytową i podażową stronę rynku pracy oraz instytucje, które oddziałują na procesy wykluczenia cyfrowego. W niniejszym artykule zostaną zaprezentowane wyniki uzyskane w reprezentatywnym badaniu podażowej strony rynku pracy obejmujące populację 401 bezrobotnych, 439 pracujących oraz 272 osób biernych zawodowo z powodu otrzymywania renty, emerytury oraz ciążących na nich obowiązkach związanych z opieką nad pozostałymi członkami rodziny. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem opracowania jest wstępne zidentyfikowanie i wskazanie zakresu badań dotyczących potencjalnego skutku zdrowotnego (HIA) w związku z działaniami na rzecz realizacji prawa dostępu do internetu i szeroko rozumianej cyberprzestrzeni z jej różnorodnymi technologiami i instrumentami.(fragment tekstu)
Przedstawiono wyniki badań dotyczące kształtowania się obszarów wykluczenia technologicznego w ujęciu terytorialnym w Polsce w latach 1994-2008. Są to wyniki wstępnego etapu badań, którego celem było porównanie dostępności do wybranych technologii związanych z wykluczeniem cyfrowym w poszczególnych województwach. Głównym źródłem danych była baza zawierająca wyniki badań budżetów gospodarstw domowych (BGD) opracowywana co roku i udostępniana odpłatnie, począwszy od 1993 r. przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zawiera ona dane na temat ponad 30 tys. gospodarstw domowych i ok. 100 tys. osób do nich należących w każdym badanym roku. W analizowanym okresie w Polsce kształtująca się tendencja wzrostowa dotyczyła większości badanych technologii. Przy badaniu gospodarstw domowych pod kątem wyposażenia w telefon komórkowy, komputer osobisty oraz podłączenie do internetu widoczna była zależność pomiędzy posiadaniem dostępu do tych technologii a wzrostem odsetka gospodarstw wyposażonych w poszczególne rozwiązania. (abstrakt oryginalny)
Problematyka Digital Divide pojawia się w licznych opracowaniach związanych z rozwojem społeczeństwa informacyjnego. Od niepamiętnych lat znaną, negatywną konsekwencją ogólnie pojmowanego rozwoju jest fakt, że nie przebiega on równomiernie. Tak zwane zjawisko niezrównoważonego rozwoju powoduje, że część społeczeństwa, w rozumieniu państw, regionów, grup społecznych czy poszczególnych jednostek, pozostaje poza możliwością uczestnictwa w nim.(fragment tekstu)
Obserwowany od drugiej połowy XX w. rozwój technik komunikacyjnych w istotny sposób zmienia strukturę komunikowania oraz sprawia, że zaczyna ono spełniać nowe, nieznane wcześniej funkcje. Porozumiewanie się łudzi za pośrednictwem elektronicznych mediów skoncentrowane jest nie na informacji, jak w przypadku mediów tradycyjnych, lecz na ekspresji oraz oddziaływaniu na odbiorcę. Nacisk kładzie się nie tyle na korzyści poznawcze, co społeczne i psychiczne. Cecha, która odróżnia nowe media od znanych wcześniej środków przekazu, to przede wszystkim decentralizacja oraz znacznie szersze grono osób zajmujących się sterowaniem informacjami. Tworzenie oraz wybór komunikatów nie podlega wyłącznie zinstytucjonalizowanym dostawcom. Istnienie nowych mediów determinuje także wielka przepustowość kanałów transmisji, pozwalająca ominąć ograniczenia ilości przekazywanych informacji, jak i koszty ich przekazania.(abstrakt oryginalny)
Coraz popularniejsze wykorzystywanie ICT w różnych strefach zmienia warunki funkcjonowania jednostek i podmiotów gospodarczych. Wraz jednak z nowymi opcjami rozwoju społeczno-ekonomicznego pojawiają się również nowe zagrożenia związane z pojawieniem się nowego typu nierówności. Takim zagrożeniem jest wykluczenie cyfrowe, czyli brak równego dostępu do możliwości oferowanych przez internet i inne ICT. Zjawisko wykluczenia cyfrowego dotyczy zarówno jednostek, jak i obszarów czy państw. Celem artykułu jest przybliżenie zjawiska wykluczenia cyfrowego oraz czynników wpływających na brak konwergencji w tym zakresie ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich w Unii Europejskiej. W przypadku obszarów wiejskich UE dodatkowym problemem w osiągnięciu cyfrowej konwergencji na poziomie zbliżonym do poziomu obszarów zurbanizowanych jest starzejące się społeczeństwo i postępując e wyludnienie wsi.(abstrakt oryginalny)
Postęp cywilizacyjny niewątpliwie przyczynił się do rozwoju technik informacyjnych i komunikacyjnych. Dzięki niemu stworzone zostały nowe warunki komunikacji obywateli z państwem, zwiększające możliwości ich udziału w życiu publicznym kraju. Obecnie Polacy jeszcze w ograniczonym zakresie korzystają z rozwiązań e-administracji ze względu na ich niedoskonałość. Tak więc należy dołożyć wszelkich starań, by prezentacja pożądanych treści była bardziej zrozumiała i przejrzysta, a tym samym nie dopuścić do zniechęcenia, wykluczenia cyfrowego i informatycznego społeczeństwa.(abstrakt autora)
Do niedawna jeszcze mało znany termin ..wykluczenia cyfrowego" nabiera ostatnimi czasy coraz większego znaczenia. Przy postępującej w szybkim tempie informatyzacji życia. Internet przestaje być tylko źródłem wiadomości i rozrywki, a staje się niezbędnym narzędziem koniecznym dla normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. W artykule przedstawiono założenia teoretyczne odnoszące się do wykluczenia cyfrowego i jego znaczenia dla funkcjonowania społeczeństwa. Materiał zawiera opis działań służących minimalizacji wykluczeniu cyfrowemu za pomocą funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Artykuł zawiera również informacje na temat aktualnie prowadzonych oraz planowanych działań informacyjnych i proceduralnych, które mają na celu usprawnienie i przyspieszenie procesu wdrażania Działań 8.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Wykluczenie cyfrowe a problemy kadrowe firm
61%
Celem opracowania jest przede wszystkim prezentacja wyników badań, umożliwiających ocenę wpływu zjawiska wykluczenia cyfrowego na działania firm rodzinnych, jak również dokonanie próby zweryfikowania trudności, z jakimi mogą mieć one do czynienia w prowadzonej polityce kadrowej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.