Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 147

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wykluczenie finansowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
Content available remote Problem wykluczenia finansowego w Polsce
100%
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie pojęcia wykluczenia finansowego i wskazanie wpływu tego zjawiska na procesy społeczno-ekonomiczne zachodzące w gospodarce. Istotne jest jednak wskazanie inicjatyw i działań, które ograniczałyby skalę tego negatywnego zjawiska. Największe znaczenie ma tu postawa instytucji finansowych i działania przez nie podejmowane. Jednym z czynników ograniczających skalę wykluczenia finansowego jest wzrost poziomu ubankowienia polskiego społeczeństwa, czyli zwiększenie liczby osób korzystających z usług i produktów oferowanych przez banki i inne instytucje finansowe.(fragment tekstu)
2
Content available remote Etiologia i następstwa wykluczenia finansowego we współczesnej Polsce
100%
Autorzy niniejszego opracowania postanowili zweryfikować następującą hipotezę badawczą: Niedostateczna podaż pieniądza krajowego, spowodowana szerokim marginesem wykluczenia finansowego w Polsce, uzależnia rozmiary akcji kredytowej od zasilania sektora bankowego ze źródeł zewnętrznych. Zwiększa to wrażliwość tego sektora, a w następstwie - całej polskiej gospodarki narodowej od międzynarodowych rynków finansowych. Weryfikacja tej hipotezy nastąpi na podstawie faktografii i danych pochodzących z oficjalnych raportów i statystyk, przy zastosowaniu metody monografii i techniki analizy dokumentów. (fragment tekstu)
Rynek polski charakteryzuje się szerokim zasięgiem transakcyjnego wykluczenia finansowego na tle innych krajów Unii Europejskiej. Wyniki badań empirycznych wykazały, że dominującą przyczyną tego zjawiska jest tzw. samowykluczenie konsumentów, stanowiące o specyfice polskiego rynku. Badania potwierdziły silne zróżnicowanie poziomu ubankowienia ze względu na cechy demograficzne i społeczno-ekonomiczne. Najpoważniejszą przyczyną zewnętrznego transakcyjnego wykluczenia finansowego są niskie dochody, natomiast czynnik lokalizacji odgrywa rolę drugorzędną.(abstrakt oryginalny)
Wykluczenie finansowe przejawia się trudnościami w dostępie do niezbędnych produktów i usług finansowych w odpowiedniej dla poszczególnych osób formie. Jedną z jego przyczyn jest niski poziom świadomości finansowej społeczeństwa. W wielu krajach podejmowane są wielokierunkowe działania inkluzyjne, a wśród nich takie, które związane są z kształtowaniem zdolności finansowych. Celem niniejszego artykułu jest próba zidentyfikowania i przedstawienia roli, jaką mogą odegrać w tym obszarze główni interesariusze odpowiedzialnych finansów, tj. państwo oraz instytucje finansowe.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Odpowiedzialne finanse w służbie inkluzji finansowej
80%
Działania nakierowane na walkę ze zjawiskiem wykluczenia finansowego określa się mianem inkluzji finansowej. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje idea odpowiedzialnych finansów. Według ekspertów Banku Światowego odpowiedzialne finanse przejawiają się w skoordynowanych działaniach podejmowanych w systemie finansowym przez prywatne i publiczne podmioty, a mających na celu oddziaływanie na instytucje finansowe i ich klientów w taki sposób, aby ostatecznie przyczynić się do stworzenia przejrzystego, inkluzyjnego, sprawiedliwego rynku finansowego. Podstawowe obszary, w jakich prowadzone są działania z zakresu odpowiedzialnych finansów, to: ochrona konsumenta, odpowiedzialny dostawca usług finansowych oraz kształtowanie zdolności finansowych konsumentów.(abstrakt oryginalny)
Social exclusion is a concept used in many parts of the world to characterize forms of social disadvantage. It refers to processes through which individuals and entire communities of people are systematically blocked from rights, opportunities, and resources that are normally available to members of society and that are key to social integration. J. Grotowska-Leder points to two basic recognition of social exclusion. Participatory approach: emphasizes the reduction/lack of participation of individuals and groups in important areas/aspects of social life. These areas are primarily economic, political and social area, but participation in them is a kind of duty to ordered by existing social norms. Entity can be excluded from one or more of these areas. It should be noted that the exclusion can be both compulsory and voluntary. Distribution approach emphasizes: the reduction / lack of access to important social resources and services, such as the labor market, consumption, education, social services, and health services. In this sense, it is always compulsory (Grotowska-Leder 2005). (fragment of text)
Wykluczenie finansowe jest aktualnym problemem zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Ze względu na różnicę w skali występowania tego zjawiska w różnych krajach, sposoby radzenia sobie z nim są odmienne. W krajach o największym PKB, ponad 90% dorosłych osób posiada rachunek bankowy (w Polsce 87%). W biednych regionach, na przykład w krajach środkowej Afryki, odsetek ten często wynosi poniżej 30%. Prezentowany artykuł analizuje determinanty wykluczenia finansowego w Polsce, na szerokiej próbie ponad 18 000 obserwacji. Wyniki estymacji za pomocą modelu probitowego wykazały, że do głównych determinant należą: samotne prowadzenie gospodarstwa domowego, wiek (tutaj wpływ jest nieliniowy, tzn. bardziej narażone są osoby do 30 i po 65 roku życia), wykształcenie, miejsce zamieszkania, źródło dochodu oraz wysokość dochodów. Nie potwierdzono natomiast zależności pomiędzy płcią a wykluczeniem finansowym(abstrakt oryginalny)
Problematyka wykluczenia finansowego stanowi przedmiot badań naukowych od kilku dekad. Każda jednostka może w jakimś okresie swojego życia stać się osobą wykluczoną ze względu na szereg różnych uwarunkowań (poziom wiedzy, dochody, posiadany status majątkowy, narodowość, postawy życiowe itp.), czyli taką, która pomimo wykazywanej chęci nie może brać udziału w normalnych działaniach, jakie mają możliwość podejmować inni członkowie danej społeczności. W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących znajomości przez młodych Polaków zagadnień związanych z wykluczeniem finansowym. W pierwszej części zaprezentowano stan znajomości tego zagadnienia w grupie badawczej. Następnie wskazano przyczyny oraz osoby potencjalnie zagrożone możliwością wykluczenia. W dalszej części zaprezentowano wyniki przeprowadzonej przez respondentów oceny poziomu tego zjawiska oraz wskazano, kto ich zdaniem jest odpowiedzialny za przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia finansowego.(abstrakt oryginalny)
Wykluczenie finansowe może być postrzegane jako jeden z aspektów wykluczenia społecznego. Przez wykluczenie społeczne rozumie się pewne kompleksowe zjawisko o charakterze dynamicznym i wieloaspektowym, związane z różnymi elementami życia, z których osoby nim dotknięte zostają wyłączone. Odnosi się ono do marginalizacji zawodowej, dochodowej, społecznej, decyzyjnej i jakości życia. Jakkolwiek trudno jest jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną wykluczenia, to obserwuje się, że ryzyko wzrasta wraz z pojawianiem się różnego rodzaju przeciwności losu1. Wraz ze wzrastającym stopniem skomplikowania rynku finansowego i zachodzących na nim zjawisk wydaje się, że grupa osób faktycznie bądź potencjalnie wykluczonych będzie wzrastała. Oznacza to tym samym, że zawężać się będzie grupa osób, które będą mogły bez problemu korzystać z oferty banków i innych instytucji finansowych. Powinno skłonić to do zastanowienia się, co można uczynić, aby zjawisko marginalizacji osób na rynku finansowym odbywało się na jak najmniejszą skalę. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu była weryfikacja relacji, jakie zachodzą między zjawiskiem nadmiernego zadłużania i wykluczenia finansowego oraz bankowego. Przeprowadzona analiza obu zjawisk pozwoliła na identyfikację cech wspólnych obu zjawisk, jakimi okazały się cechy społeczno-ekonomiczne osób dotkniętych tymi problemami oraz konsekwencje prowadzące do utrudnienia pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Dodatkowo, rozpatrując związek między trudnościami w dostępie do usług bankowych, a szczególnie kredytowych, trudności w korzystaniu z produktów kredytowych oraz nadmiernym zadłużeniem się, wskazano na dwukierunkowość tych zależności.(abstrakt oryginalny)
Wykluczenie finansowe może być spowodowane niewłaściwym zarządzaniem ryzykiem finansowym codzienności. Dotyka osób, które w efekcie decyzji finansowych podjętych w innych warunkach rynkowych bądź wpadnięcia w pułapkę losu, stają się nadmiernie zadłużone, ich status materialny ulega nagłemu pogorszeniu. Wówczas okazują się one nieatrakcyjne dla banków, a tym samym są wykluczane z systemu finansowego. Celem artykułu jest ukazanie roli ochrony konsumenta w zwalczaniu tego rodzaju wykluczenia finansowego. Metoda analizy i krytyki aktów prawnych oraz metoda opisowa pozwoliły wskazać na wady i zalety ochrony konsumenta - jednego z obszarów odpowiedzialnych finansów, w których powinny być prowadzone pożądane działania inkluzyjne.
Celem artykułu jest opis zjawiska wykluczenia finansowego osób młodych w związku z procesem zakładania nowych gospodarstw domowych. Doświadczanie licznych utrudnień w dostępnie do zasobów finansowych wpływa ujemnie na możliwości rozwojowe nowo założonych gospodarstw i dotyczy przede wszystkim potrzeb mieszkaniowych. Na wykluczenie finansowe osób młodych składa się wiele rozmaitych uwarunkowań o charakterze ekonomicznym, wynikających głównie ze zbyt niskich dochodów osiąganych na początku kariery zawodowej. Na wykluczenie finansowe wpływają również czynniki kulturowe, związane z nazbyt konsumpcyjnym stylem życia, mogącym prowadzić do nadmiernego zadłużenia i niewypłacalności.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Who is Unbanked? Evidence from Poland
80%
The objective of this article is to identify factors that exert an influence on the problem of unbanking in Poland. The empirical material used for the purposes of the presented study was obtained within the framework of the "Social Diagnosis" research project carried out in 2015 by the Board of Social Monitoring operating at the University of Finance and Management in Warsaw. Factors such as disposable personal income, age, one's level of education, trust placed in commercial banks, place of residence, population, and their social-occupational status had an influence on the propensity to use banking services. Answering the question put forward in the title of the paper, we found that the factors influencing people to remain unbanked were: young age, a low level of education, low income, living in small towns/cities, and lack of trust in commercial banks. The paper contributes to the advancement of research on financial exclusion by providing knowledge on the factors that seem to have an impact on its acceptance on the market in Poland. (original abstract)
Państwo to jeden z trzech podmiotów, obok instytucji finansowych i osób fizycznych, predestynowanych do walki z wykluczeniem finansowym, które przejawia się brakiem dostępu przez pewne grupy społeczne do podstawowych usług finansowych w odpowiedniej formie. Działania zaradcze podejmowane przez państwo w zakresie inkluzji finansowej realizowane są w wielu krajach na całym świecie. Dotyczą one przede wszystkim ochrony konsumenta na rynku produktów i usług finansowych, ustawowej regulacji rachunku bankowego "dla każdego" oraz kształtowania finansowej umiejętności gospodarstw domowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje tematykę wykluczenia finansowego. W pracy opisano dwa jego główne wymiary - wykluczenie bankowe i ubezpieczeniowe. Zidentyfikowano poziomy w ramach każdego z wykluczeń (brak danej usługi, marginalność korzystania z niej oraz pełna dostępność). Autorzy zidentyfikowali także grupy zagrożone wykluczeniem finansowym oraz przytoczyli najbardziej prawdopodobne powody tego zjawiska, jego skutki i sposoby niwelowania. Istotnym punktem pracy było przedstawienie poziomu wykluczenia finansowego w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Finanse zrównoważone wobec problemu wykluczenia finansowego
61%
Celem artykułu jest dokonanie analizy i oceny zjawiska wykluczenia finansowego zarówno jako kategorii finansowej, jak i jako sfery zainteresowań finansów zrównoważonych, a także wskazanie na możliwości przeciwdziałania i przezwyciężania negatywnych konsekwencji wykluczenia finansowego na bazie krytycznej analizy piśmiennictwa i istniejącego dorobku. Oryginalny wkład wyraża się w podejściu i analizie problemu wykluczenia finansowego poprzez sferę rozważań finansów zrównoważonych oraz przyjęcie założenia, że finanse zrównoważone skutecznie niwelują i przeciwdziałają zjawisku wykluczenia finansowego. Dotychczasowe podejście prezentowane w dorobku, podejmując problem przezwyciężania wykluczenia finansowego, pomijało rolę i znaczenie finansów zrównoważonych w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
17
61%
Celem niniejszego opracowania stała się próba zidentyfikowania działań inkluzyjnych kierowanych do kobiet jako podmiotów narażonych na bycie wykluczonymi finansowo. (fragment tekstu)
Przedstawiono percepcję czynników warunkujących korzystanie z usług banków w opinii konsumentów niekorzystających z usług banków oraz opinii dyrektorów placówek bankowych. Badania objęły próbę 1000 osób niekorzystających z banków oraz 200 dyrektorów placówek bankowych. Wśród bankowców przeważały brak nawyku i potrzeby oszczędzania, przyzwyczajenie do trzymania gotówki w domu, a także ukrywanie realnych dochodów i oszczędności. Zdaniem badanych konsumentów banki są mało dostępne i mają zbyt duże koszty obsługi, co przekłada się na brak zaufania do tych jednostek i w efekcie niekorzystanie z ich usług. Około połowę badanych, którzy nie korzystali z banków stanowili mieszkańcy obszarów wiejskich. Powody wykluczenia finansowego mieszkańców wsi oraz mieszkańców miast są jednak takie same. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zjawisko wykluczenia finansowego oraz aktywność instytucji, które mu przeciwdziałają. Na wstępie przytoczono definicje wykluczenia finansowego, a także wyszczególniono najistotniejsze przyczyny jego występowania oraz konsekwencje wynikające z braku dostępu do elementarnych usług finansowych. Następnie przedstawiono działalność instytucji mikrofinansowych, a także scharakteryzowano rozwój aktywności pocztowych dostarczycieli usług finansowych, którzy w opinii autora mają szczególny potencjał do zwalczania wykluczenia finansowego. Ostatnia część pracy zawiera porównanie działalności instytucji mikrofinansowych z działalnością Banku Pocztowego S.A. na rynku polskim w 2014 r.(abstrakt oryginalny)
Problematyka wykluczenia finansowego stanowi istotny obszar badań we współczesnej nauce finansów głownie ze względu na poważne skutki jakie zjawisko to implikuje zarówno w makro (dla gospodarki, sektora finansowego), jak i mikro skali (dla konsumentów usług finansowych). Obserwując zmiany w demografii (wydłużanie się życia, starzenie społeczeństw) oraz spadek prognozowanych stóp zastąpienia w bazowych systemach emerytalnych szczególnego znaczenia nabiera kategoria wykluczenia emerytalnego, polegająca na ograniczonym dostępie jednostek do produktów emerytalnych. Celem artykułu jest określenie istoty i miary wykluczenia emerytalnego oraz próba kwantyfikacji tego zjawiska w Polsce w latach 2006-2017. O oryginalności opracowania stanowi autorska definicja instytucjonalnego wykluczenia emerytalnego w szerokim i wąskim ujęciu, a także podjęta próba pomiaru instytucjonalnego wykluczenia emerytalnego w wąskim ujęciu obejmująca analizę zmian liczby uczestników dobrowolnych programów emerytalnych, wskaźników penetracji poszczególnych programów emerytalnych, oraz odsetka osób aktywnych ekonomicznie, nie korzystających z produktów emerytalnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.