Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 76

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wynagrodzenie godziwe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Treścią opracowania jest uzasadnienie tezy, że aby zapewnić społeczno-gospodarczy rozwój krajów Wspólnoty potrzebna jest wspólna, oparta na innowacjach, polityka przemysłowa wykorzystująca płacę godziwą jako instrument harmonizowania społeczno-gospodarczego rozwoju krajów UE. Wyznaczając płacy godziwej taką rolę, w opracowaniu przedstawia się podstawowe źródła i społeczno-ekonomiczne skutki niskich płac pracowników oraz pojęcie i zasady ustalania płacy godziwej, jako instrumentu harmonizowania rozwoju krajów Wspólnoty. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione wyniki badania empirycznego przeprowadzonego wśród członków Polish Society for Training and Development (PSTD), dotyczącego sprawiedliwego wynagradzania osób prowadzących szkolenia. Na podstawie dostępnych raportów płacowych (Sedlak&Sedlak, Hays) przeanalizowano także wynagrodzenia specjalistów ds. szkoleń w latach 2013-2018.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Godziwa płaca w zrównoważonym zarządzaniu zasobami ludzkimi
75%
Godziwa płaca przewyższa minimalną płacę obowiązującą w danym kraju. Odzwierciedla koszty pewnej grupy dóbr, które gwarantują odpowiedni standard życia. Dzięki niej pracownicy mogą przeżyć w lokalnych warunkach. W artykule zaproponowano doskonalszą formę godziwej płacy, która została nazwana "godziwą płacą opartą na zasadach sustainability". Forma ta przyczynia się do osiągania nie tylko celów społecznych, lecz również ekologicznych. W artykule wyjaśniono istotę godziwej płacy opartej na zasadach sustainability oraz przedstawiono korzyści, jakie przynosi ona przedsiębiorstwom, społeczeństwu i środowisku naturalnemu. (abstrakt oryginalny)
Ograniczając się w ramach niniejszego artykułu wyłącznie do zagadnień teorii godziwego wynagradzania, postawiono pytania kluczowe: jakie jest kryterium sprawiedliwego wynagrodzenia, skąd ono pochodzi i gdzie go szukać? Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie modelu wynagrodzenia godziwego w ujęciu fundamentalnych zasad termodynamiki. W interpretacji ekonomicznej jest to zasada zachowania kapitału oraz zasada jego spontanicznego i losowego rozpraszania się, co wiąże się z drugą zasadą termodynamiki. Na gruncie termodynamicznej wiedzy o funkcjonowaniu organizmu ludzkiego jako abstrakcyjnego silnika cieplnego przedstawiono termodynamiczny model godziwej płacy, polegający na wyrównaniu pracownikowi naturalnego rozproszenia jego personalnego kapitału. Potwierdzono, że w wyniku stosowania tej zasady wynagradzania zarobki dwojga pracujących rodziców pozwalają doprowadzić dwoje potomków do poziomu osiągniętego przez nich kapitału ludzkiego, czyli płaca ta gwarantuje zachowanie kapitału ludzkiego w rodzinie. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Płaca minimalna płacą godziwą w wybranych krajach Unii Europejskiej
75%
Dyskusje na temat płac minimalnych można spotkać w wielu opracowaniach z dziedziny ekonomii. Obecnie kraje przyjmują różne rozwiązania w zakresie zabezpieczenia minimalnego wynagrodzenia. Zgodnie z współczesną teorią pomiaru kapitału ludzkiego i godziwych wynagrodzeń minimalne godziwe wynagrodzenie pracownika powinno wynosić 8% wartości kapitału ludzkiego pracownika, o czym świadczą liczne badania poprzedników. Celem niniejszego opracowania jest zbadanie, czy płaca minimalna w wybranych krajach Unii Europejskiej (Polska, Belgia i Niemcy) jest płacą godziwą. W pierwszej części opracowania na podstawie studiów literatury przedmiotu omówiono model płacy godziwej oraz dylematy płacy minimalnej w gospodarce. Druga część przedstawia analizę i ocenę godziwości płac minimalnych w Polsce, Belgii i Niemczech. Przeprowadzona analiza wskazuje na godziwy minimalny poziom opłacania kapitału ludzkiego w Belgii i w Niemczech. Polska natomiast jest krajem, gdzie nie można stwierdzić, że płaca minimalna jest płacą godziwą(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje kwestię operacjonalizacji pojęcia biednych pracujących (working poor) oraz wskazuje podstawowe przyczyny tego zjawiska w Polsce. Jest to możliwe poprzez przedstawienie podstawowych sposobów mierzenia ubóstwa oraz form zatrudnienia funkcjonujących w prawie krajowym. Jak dowodzą dostępne badania, to niekorzystne zjawisko determinowane jest na poziomie makro, m.in. serwicyzacją gospodarki, kryzysem czy uelastycznieniem rynku pracy. Z kolei na poziomie mikro związane jest z przyczynami bardziej złożonymi niż jedynie niskie zarobki. Ponadto bieda osób pracujących jest zjawiskiem związanym z ogólną tendencją do prekaryzacji zatrudnienia w tzw. junk jobs na podstawie tzw. umów śmieciowych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba pragmatycznej interpretacji płacy sprawiedliwej i godziwej oraz przedstawienie głównych dylematów związanych z ich stanowieniem. Potrzeba taka istnieje w związku z wprowadzeniem prawa do płacy sprawiedliwej w Europejskiej Karcie Społecznej (art.4), podpisanej przez Polskę.
Znaczenie kapitału ludzkiego, a także zmiany zachodzące w systemie wartości pracowników, wyrażające się wzrostem wrażliwości na sprawiedliwość społeczną, uzasadniają wzrost zainteresowania analizą sprawiedliwego wynagrodzenia jako kategorii, która wywiera różnorodne konsekwencje dla zarządzania w skali mikroekonomicznej, a więc z perspektywy organizacji i jednostki. Celem artykułu jest eksploracja teoretyczna i empiryczna istoty sprawiedliwości wynagradzania. Złożoność tej kategorii wymaga analizy z kilku perspektyw: jakościowych cech wynagrodzenia za pracę, skuteczności systemu wynagrodzeń w organizacji oraz percepcji indywidualnego pracownika. Artykuł zawiera także ocenę różnych aspektów sprawiedliwego wynagradzania na podstawie opinii osób pracujących w polskiej gospodarce. Na tej podstawie są formułowane zarządcze konsekwencje sprawiedliwego wynagrodzenia w skali organizacji.(abstrakt oryginalny)
Sustainable development leads to the satisfaction of basic human needs, while maintaining the integrity of the ecosystem. The implementation of sustainable development principles in an organisation requires its transformation. The diversity of changes requires support from human capital management. It is essential to reach the foundations of the functioning of an organisation, encompassing the basic principles of its operation. The engagement of employees, which is necessary to follow the principles of sustainable development, implies the need to use a comprehensive set of instruments under the broadly conceived remuneration system. The basic criterion for its assessment is fairness.(original abstract)
Celem opracowania jest próba oszacowania wynagrodzenia godziwego dla absolwenta studiów wyższych w Polsce. Godziwa płaca powinna umożliwiać zaspokojenie potrzeb pracownika jak i jego rodziny. Młody człowiek podejmując studia marzy o godziwym wynagrodzeniu za pracę po zdobyciu wyższego wykształcenia. Człowiek gromadzi i powiększa swój kapitał przez całe życie od chwili narodzin do momentu podjęcia pracy zawodowej. Zasady opłacania kapitału ludzkiego są uwarunkowane naturą kapitału. Kapitał ludzki to nic innego jak kapitał ucieleśniony w zasobach ludzkich. Kapitał nie powstaje z niczego i ma swoje źródła, które umożliwiają jego wycenę w jednostkach pieniężnych. W przypadku absolwenta studiów magisterskich kapitał zgromadzony to suma skapitalizowanych kosztów utrzymania za okres 24 lat i skapitalizowanych kosztów profesjonalnej edukacji za okres 5 lat. Kapitał ulokowany w człowieku ulega rozproszeniu na skutek choroby, wypadków, bezrobocia, wojen i innych zdarzeń losowych. Kapitał ludzki pracownika pomniejsza się również w efekcie wysiłku związanego z wykonywaną pracą, a także w związku z upływającym czasem. Wynagrodzenie jest kompensatą tego ubytku kapitału ludzkiego. Wielkość wynagrodzenia winna wynikać z zastosowania stałej ekonomicznej potencjalnego wzrostu. Dotychczasowe badania empiryczne potwierdzają, że stała ta kształtuje się na poziomie około 8% w skali roku. Przy wykorzystaniu modelu kapitału ludzkiego, którego autorem jest M. Dobija kapitał ucieleśniony w młodym człowieku może zostać zmierzony jak również dzięki wykorzystaniu teorii kapitału ludzkiego umiemy oszacować godziwe wynagrodzenie absolwenta studiów wyższych w Polsce czego dowodzą niniejsze rozważania. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Ekonomia pracy. Teoria godziwych wynagrodzeń
75%
Z fundamentalnej w rachunkowości zasady dualizmu wynika, iż kapitał jest kategorią abstrakcyjną, określoną jako zdolność do wykonywania pracy. Badanie abstrakcyjnej natury kapitału ujawnia istotne cechy, w szczególności to, że kapitał jest potencjalny i ulega spontanicznemu rozpraszaniu. Na tym gruncie teoretycznym rozwija się pomiar kapitału ludzkiego, a następnie teoria godziwych wynagrodzeń. Opracowanie modelu pomiaru kapitału ludzkiego i uwzględnienie spontanicznej dyspersji kapitału doprowadziło do stwierdzenia, że godziwe wynagrodzenie musi równoważyć naturalne rozpraszanie kapitału ludzkiego pracownika. Jak pokazują badania, wynagrodzenie określa procent od kapitału. Ten procent jest wielkością losową, której wartość średnia wynosi 8% w skali [1/rok]. Analizy tego poziomu wynagrodzeń wskazują, że kapitał ludzki jest zachowany i nie występuje jego deprecjacja. Ta wartość średnia stanowi jednocześnie stałą ekonomiczną potencjalnego wzrostu kapitału. Zagadnienia pomiaru kapitału i godziwych wynagrodzeń stanowią część kształtującej się ekonomii pracy(abstrakt oryginalny)
Celem przeprowadzonej analizy akt sądowych dotyczących sporów o wysokość wynagrodzeń, była ocena zgodności orzecznictwa sądowego z deklarowanymi przez Polskę wartościami, zawartymi w przyjmowanych aktach prawa unijnego i Konstytucji. Na podstawie wniosków z analizy sformułowano tezę o nieprzystawalności deklarowanego poziomu ochrony do rozstrzygnięć roszczeń o prawo do sprawiedliwego/godziwego wynagrodzenia w praktyce sądowej. Taka filozofia stosowania prawa przekłada się, zdaniem autorki, na publiczny odbiór sądów pracy, sprowadzający się do przekonania, że przyjmowane wartości stanowią tylko atrapę. Rozdźwięk pomiędzy prawem, a moralnością sprowadza sędziów do roli bezdusznych wykonawców przepisów. Analiza prawna uwzględnia kontekst ekonomiczny. Autorka zauważa, ze dotychczasowy model rozwoju gospodarczego opierającego przewagę konkurencyjną na niskich kosztach zatrudnienia, właśnie się wyczerpuje. Wdrożenie strategii zrównoważonego rozwoju wymaga stosowania zintegrowanych instrumentów wpływania na zachowania podmiotów kształtujących wysokość wynagrodzeń na rynku pracy. Sprowadzanie roli państwa do regulatora nie jest wystarczającą odpowiedzią na uwidocznione problemy braku równowagi pomiędzy podażą a popytem na kapitał ludzki, blokującą dalszy rozwój innowacyjnej gospodarki. Ważna jest rola sądów, które w swoim orzecznictwie powinny uwzględniać nie tylko literę prawa, ale i deklarowane wartości, dostosowując praktykę sądową do zmian gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena płac nauczycieli z punktu widzenia alternatywnego modelu kapitału ludzkiego. W pierwszej części pracy przedstawiono koncepcję kapitału ludzkiego stanowiącą podstawę metodologiczną rozwiązania problemu badawczego. W szczególności podano zasady wyceny indywidualnego kapitału ludzkiego oraz zasady godziwego opłacenia kapitału ludzkiego za udostępnienie go pracodawcy. W dalszej części pracy dokonano wyceny wartości kapitału ludzkiego każdego z modelowych pracowników zatrudnionych na standardowych stanowiskach nauczycielskich. Następnie podano wysokość godziwego wynagrodzenia zasadniczego, adekwatnego do wartości tak obliczonego kapitału ludzkiego. Porównanie uzyskanych kwot modelowych płac zasadniczych nauczycieli z kwotami określonymi przepisami prawa pozwoliło na ocenę stosowanych rozwiązań płacowych w szkolnictwie polskim.(abstrakt oryginalny)
Praca tymczasowa staje się coraz popularniejszą formą zatrudniania pracowników. Jest to trend obserwowany na całym świecie. Tymczasem krytycy takiej formy zatrudniania twierdzą, że pracownicy tymczasowi są dyskryminowani, szczególnie w dziedzinie płac. Czy tak jest faktycznie? (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wykładnia treści art. 13 kodeksu pracy zawierającego zasadę pracowniczego prawa do godziwego wynagrodzenia za pracę. Zdaniem autora na treść tego przepisu składają się: obowiązek państwa ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę, przestrzeganie przez pracodawców ekwiwalentności świadczeń wzajemnych - świadczenia pracy i wynagrodzenia oraz zakaz dyskryminacji w zakresie płac. Aspekty te stanowią przejaw sprawiedliwości rozdzielczej i wymiennej w stosunkach pracy. (abstrakt oryginalny)
Kapitał ludzki to kategoria, która od lat stanowi temat rozważań ekonomistów. Powstały liczne koncepcje, podejścia badawcze oraz różne sposoby klasyfikacji kapitału. Od lat 90. ubiegłego stulecia, w zgodzie z fundamentalną zasadą dualizmu według której kapitał stanowi kategorię abstrakcyjną, prowadzony jest alternatywny naukowy program badawczy w zakresie pomiaru kapitału ludzkiego i godziwych płac. Program ten zapoczątkował M. Dobija, a kontynuuje go zespół badaczy z UEK w Krakowie. Wspomniany program opiera się na właściwym rozumieniu kategorii kapitału. Prowadzone badania naukowe obejmują wiele teorii związanych z kapitałem ludzkim i godziwym wynagrodzeniem. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wpływu kapitału z doświadczenia na wysokość godziwych wynagrodzeń pracowników. W tekście zaprezentowano model kapitału ludzkiego umożliwiający pomiar kwalifikacji pracownika w jednostkach pieniężnych oraz model płacy godziwej. Przedstawiono również studium przypadku dotyczące wpływu kapitału z doświadczenia na wysokość godziwych wynagrodzeń pracowników.
Artykuł stanowi próbę zwięzłego zdefiniowania godziwej rekompensaty w świetle zasad technologicznej neutralności oraz legislacji odpornej na dezaktualizację. W tym celu przedstawiono w nim związek pomiędzy opłatami reprograficznymi a historią medium i postępem technologicznym, dokonano def inicji godziwej rekompensaty sformułowanej na gruncie analizy formalno-dogmatycznej przepisów oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a na podstawie analizy porównawczej porządków krajowych z kolei wykazano główne modele godziwej rekompensaty oraz rozwiązania alternatywne. W rezultacie powyższego autor wykazał, iż systemy godziwej rekompensaty oparte na opłacie reprograficznej nie są technologicznie neutralne, a jedynymi logicznymi rozwiązaniami - w świetle tej konkluzji - jest zastąpienie opłat reprograficznych modelem finansowania godziwej rekompensaty z budżetu bądź jej abolicja. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie metody szacowania procentu zgodności ustawowo określonych płac minimalnych w wybranych krajach Trójmorza z płacami minimalnymi ustalonymi na podstawie teorii kapitału ludzkiego. W pierwszej części opracowania prowadzi się rozważania na temat istoty kapitału, kapitału ludzkiego oraz wynagrodzenia godziwego. Termodynamika umożliwia głębsze poznanie natury kapitału i zrozumienie komplementarności kategorii kapitału i pracy, z czego wynika zestaw podstawowych pojęć ekonomicznych. Na tym gruncie są opracowane modele pomiaru kapitału i kapitału ludzkiego oraz model wynagrodzenia godziwego. Przedstawione w artykule modele pomiaru wartości kapitału ludzkiego wykorzystują się do ustalenia minimalnych wynagrodzeń godziwych w Polsce oraz wybranych krajach Trójmorza. Modele te bazują na trzech fundamentalnych zasadach rzeczywistości: pierwszej i drugiej zasadzie termodynamiki oraz zasadzie minimalnego działania. Szczególnie druga zasada termodynamiki w podstawowym sformułowaniu jest w rozważaniach ekonomicznych nieodzowna, ponieważ organizm ludzki ma cechy silnika cieplnego i doznaje spontanicznej, losowej stratności energii. Wynagrodzenie godziwe oznacza, że zarobki dwojga pracujących rodziców pozwalają doprowadzić dwoje potomków do poziomu osiągniętego przez nich kapitału ludzkiego, czyli płaca ta gwarantuje zachowanie kapitału ludzkiego. Artykuł kończy zestawienie procentu zgodności ustawowo określonych płac minimalnych w wybranych krajach Trójmorza z płacami minimalnymi ustalonymi na podstawie teorii kapitału ludzkiego. Procent ten ukazuje podobieństwo i różnice gospodarek badanych państw z punktu widzenia kosztów utrzymania oraz świadczy o możliwości tworzenia własnej unii gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Artyści i twórcy stanowią specyficzną podgrupę pracowników. Analizy oparte na danych statystyki publicznej pozwalają stwierdzić istotne luki w wiedzy o tej kategorii pracowników, chociażby w określeniu samej ich liczebności. Jednocześnie znajomość ich sytuacji rynkowej, uwarunkowań wysokości dochodów czy jakości życia są niewielkie. Opierając się na danych uzyskanych z badania artystów i twórców związanych z Bydgoszczą i Toruniem, przedstawiono charakterystykę ich sytuacji zawodowej, zaś dane Diagnozy Społecznej [Czapiński i Panek 2013] wykorzystano do ukazania sytuacji w zakresie jakości życia. Oba badania opierają się na odmiennych założeniach, jednak ich zestawienie uzupełnia niewielką wiedzę o artystach i twórcach w kontekście ich pracy zawodowej, stanowi też przesłankę do dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Kapitał ludzki a sprawozdawczość finansowa
63%
Celem artykułu jest przedstawienie metody sporządzania sprawozdania o poziomie opłacenia kapitału ludzkiego pracowników przedsiębiorstwa w świetle laboryzmu. W artykule przedstawiono również model pomiaru indywidualnego kapitału ludzkiego oraz sposób ustalania rozmiaru godziwych wynagrodzeń. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.