Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wynagrodzenie podstawowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł ma na celu charakterystykę wynagrodzenia minimalnego w Polsce oraz w wybranych krajach europejskich i USA. W pierwszej części opracowania przed stawiono historię minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Następnie przeanalizowano zmiany w jego wysokości oraz jego relację do wynagrodzenia. (fragment tekstu)
Artyści i twórcy stanowią specyficzną podgrupę pracowników. Analizy oparte na danych statystyki publicznej pozwalają stwierdzić istotne luki w wiedzy o tej kategorii pracowników, chociażby w określeniu samej ich liczebności. Jednocześnie znajomość ich sytuacji rynkowej, uwarunkowań wysokości dochodów czy jakości życia są niewielkie. Opierając się na danych uzyskanych z badania artystów i twórców związanych z Bydgoszczą i Toruniem, przedstawiono charakterystykę ich sytuacji zawodowej, zaś dane Diagnozy Społecznej [Czapiński i Panek 2013] wykorzystano do ukazania sytuacji w zakresie jakości życia. Oba badania opierają się na odmiennych założeniach, jednak ich zestawienie uzupełnia niewielką wiedzę o artystach i twórcach w kontekście ich pracy zawodowej, stanowi też przesłankę do dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba wyjaśnienia funkcji płacy zasadniczej, jaką pełni ona w stosunku kontraktowym między właścicielami organizacji produkcyjnej a jej pracownikami. W oparciu o teorię systemu społecznego Talcotta Parsonsa zostały wyróżnione cztery poziomy jego analizy. W badaniu posłużono się kryteriami zróżnicowania społecznego, dla których podstawą jest socjologiczna teoria własności Stanisława Kozyra-Kowalskiego. Wskazano ekonomicznych beneficjentów stanów równowagi, inflacji i deflacji w wymianie wkładów i wytworów między stronami omawianego stosunku kontraktowego. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Płaca zasadnicza ekwiwalentna do kapitału ludzkiego i intelektualnego
84%
Na początku artykułu ukazano podejście do pracy i kapitału w historii myśli ekonomicznej. Omówiono również formułę przedstawiającą sposób ekonomicznego pomiaru kosztów pracy, czyli wartości pracy zatrudnionego. Następnie przedstawiono płacę zasadniczą, będącą konsekwencją prawa zachowania kapitału. Na koniec zaprezentowano analizę płac zasadniczych wybranej grupy pracowników.
Artykuł na temat wynagrodzeń pracowników działu marketingu - według raportów płacowych firmy AG TEST Human Resources.
Problem postawiony w artykule dotyczy dopuszczalności wypłaty wynagrodzenia w kryptowalucie w świetle prawa polskiego. W tekście analizie został poddany charakter prawny kryptowalut jako środka płatniczego. Obecnie występuje dualizm prawny w odniesieniu do kryptowalut: bitcoin jest środkiem płatniczym w Salwadorze, pozostałe zaś kryptowaluty tego przymiotu nie mają. Następnie w artykule przeanalizowano główny problem przez pryzmat art. 86 § 2 k.p., który określa zasadywypłaty wynagrodzenia w prawie polskim.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zastosowanie wartościowania stanowisk pracy w organizacjach biznesowych i publicznych. Opisano na podstawie jakich zasad prowadzone będą projekty wartościowania. Omówiono jak rozwiązania te stosowane są w sektorze prywatnym oraz publicznym za granicą.
Malejące zaufanie do systemu kapitalistycznego, kryzys demokracji, zmiany demograficzne oraz postępujący rozwój techniczny i technologiczny, a także substytucja pracy kapitałem w warunkach rosnącej konkurencji, sprawiły, iż coraz więcej państw decyduje się na zmianę obieranego kierunku w polityce gospodarczej - z neoliberalnego na bardziej socjaldemokratyczny. Efektem tego jest rosnące zainteresowanie wśród rządzących narzędziami służącymi do zmniejszenia nieustannie rozwijających się nierówności ekonomicznych. Jedne z takich narzędzi to bezwarunkowy dochód gwarantowany. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wybranych koncepcji owego narzędzia, jego historii, potencjalnych szans i zagrożeń z nim związanych, a także możliwości jego wdrożenia do sfery realnej gospodarki na podstawie dotychczas przeprowadzonych programów pilotażowych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono charakterystyczne cechy płacy podstawowej na tle pozostałych elementów pakietu wynagrodzeń. Zaprezentowano typowe problemy dotyczące wynagrodzenia podstawowego spotykane w przedsiębiorstwach oraz korzyści, jakie daje w takich przypadkach należyte skonstruowanie płacy podstawowej. Omówiono metody budowy struktury wynagrodzeń podstawowych w firmach działających w Polsce (metody całościowe, metody rynkowe, metody analityczne).
Na całym świecie ciągle podejmowane są próby oszacowania wpływu doświadczenia oraz posiadanych przez jednostkę umiejętności na wysokość uzyskiwanych zarobków. Dochody pracowników nie zależą wyłącznie od produktywności danej jednostki, ale również od innych, trudno mierzalnych czynników. Może się wydawać rzeczą naturalną, że osoby z wyższym wykształceniem powinny uzyskiwać dochody wyższe, niż pracownicy niewykształceni. Czy tak rzeczywiście jest? Czy dyspersja płac będzie taka sama wśród osób z różnym wykształceniem? Przecież są prace, które może wykonywać praktycznie każdy, gdzie siły robocze muszą odznaczać się jedynie pewnym stopniem zdolności manualnych. Niebagatelne znaczenie ma także doświadczenie zawodowe pracowników. Czy osoby z większym doświadczeniem nie powinny być lepiej wynagradzane? Przecież wprawieni pracownicy posiadają już szeroką wiedzę na temat wykonywanej pracy, a przy tym nie wymagają dużego nadzoru przez bezpośrednich przełożonych. Przede wszystkim jednak należałoby postawić pytanie, czy płeć jest czynnikiem wpływającym na powstawanie nierówności płacowych. Czy może dyspersja płac wynika jednak z różnej struktury zatrudnienia w Polsce?(fragment tekstu)
Na gruncie prawa pracy kwestia godziwości wynagrodzenia po raz pierwszy szerzej przedstawiona została w wyroku z 7 sierpnia 2001 r. Precedensowość tego orzeczenia wiąże się z tym, iż Sąd Najwyższy nigdy wcześniej tak zdecydowanie nie wypowiadał się na temat świadczeń związanych z pracą. Okazuje się jednak, iż ZUS ma prawo zakwestionować wysokość wynagrodzenia (stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe), o ile okoliczności sprawy wskazują na naruszenie lub obejście prawa.
12
Content available remote Analiza wysokości płac minimalnych w przekroju międzynarodowym
59%
W literaturze przedmiotu wynagradzania pracowników wypracowano już wiele rozwiązań. Większość z tych modeli wynagradzania słusznie kładzie punkt ciężkości na realizację postulatu zagwarantowania stabilności społeczno-ekonomicznej w systemie gospodarczym. Niestety, wspomniane modele nie opierają się na kategorii wielkości kapitału ludzkiego. Powoduje to trudności w precyzyjnym pomiarze wkładu pracownika do efektów osiągniętych przez organizację. Niniejsze opracowanie, pomimo położenia punktu ciężkości na wysokość płac minimalnych, dzięki wykorzystaniu teorii kapitału ludzkiego stanowi propozycję rozwiązania problemu ustalania wynagrodzenia zasadniczego pracowników w jednostkach organizacyjnych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.