Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 229

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wypadki drogowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
1
Content available remote Kryminalistyczne oględziny miejsca zdarzenia na przykładzie wypadku drogowego
100%
Artykuł dotyczy sposobu przeprowadzania kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia na przykładzie wypadku drogowego, omówienia wersji kryminalistycznych i eksperymentu procesowego jako elementu pomocniczego przy przeprowadzaniu oględzin miejsca zdarzenia. W artykule uwzględniona została fotografia z miejsca zdarzenia drogowego stanowiąca dowód dla późniejszego opiniowania, a także scharakteryzowano poszczególne programy komputerowe służące do przeprowadzania rekonstrukcji wypadków drogowych. Niniejszy artykuł zawiera również najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w oparciu o dane sporządzone przez policję z 2012 roku, a także orzecznictwo. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu zaprezentowanie wyników badań przeprowadzonych w pierwszej połowie 2018 roku wśród osób (n=192) deklarujących codzienne przemieszczanie się po polskich drogach samochodem osobowym. Publikacja odnosi się do deklarowanego przez kierujących samochodami osobowymi poziomu umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Na podstawie uzyskanych wyników badań autor stawia tezę, że posiadanie przez kierujących samochodami osobowymi podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy może zmniejszyć liczbę wypadków śmiertelnych, do których corocznie dochodzi na całym świecie. Wyniki badań wskazują, iż połowa z diagnozowanych osób nie posiada umiejętności udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych. (abstrakt oryginalny)
Na drogach publicznych dochodzi do wielu tysięcy wypadków rocznie. Trudne do oszacowania straty materialne oraz te mniej wymierne, związane z życiem ludzkim, są od wielu lat problemem państw rozwijających się, ale także i tych o zaawansowanej, potężnej infrastrukturze drogowej, która powinna w sposób znaczący wpływać na ludzkie bezpieczeństwo. Aby bliżej określić warunki, z jakimi spotykają się uczestnicy dróg, takie jak ich bezpieczeństwo, coraz częściej sięgamy do danych statystycznych. Jedynie dane liczbowe są w tym wypadku najbardziej miarodajnym narzędziem, umożliwiającym zbadanie tego problemu w danym kraju. (fragment tekstu)
W referacie przedstawiono rekonstrukcję wypadku drogowego, w którym brało udział kilka pojazdów. Zaprezentowano dwuetapową analizę zderzenia. W pierwszej na podstawie odkształceń pojazdów określono wzajemne ich położenie w fazie zderzenia. Następnie na podstawie śladów pozostawionych na miejscu zdarzenia oszacowano ich prędkości. W drugim etapie referatu zamieszczono informacje dotyczące przeprowadzonej symulacji zderzenia przy użyciu programu PC Crash. Przeprowadzona symulacja potwierdziła założenia ustalone w pierwszym etapie pracy. (abstrakt oryginalny)
Wypadki drogowe wciąż stanowią znaczną przyczynę zgonów, dlatego bardzo ważnym jest odpowiednie kształtowanie otoczenia drogi - by mogło ono uzyskać miano "wybaczającego". Artykuł stanowi wprowadzenie do tematyki drogowych barier ochronnych, i jest częścią pracy dyplomowej realizowanej na Politechnice Gdańskiej, w ramach której autorzy analizują zależności pomiędzy wypadkami a omawianymi urządzeniami BRD. W artykule przedstawiono ogólny podział urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz szczegółowy podział barier. Opisano podstawowe cechy techniczne, jakie powinna posiadać każda bariera ochrona oraz przybliżono zasady ich stosowania w myśl wytycznych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zestawiono także urządzenia ściśle związane z barierami, tzn. odcinki początkowe i przejściowe, osłony energochłonne i zabezpieczające. Mimo iż elementy te w znacznym stopniu zmniejszają ciężkość wypadków, pamiętać należy, że stanowią one również przeszkody a projektowanie dróg powinno prowadzić do ograniczania konieczności stosowania urządzeń BRD(abstrakt oryginalny)
Użytkownik pojazdu znajdujący się wewnątrz pojazdu podczas wypadku chroniony jest przez nadwozie, które ogranicza możliwość doznania urazów podczas zderzenia. Jeśli osoba znajdująca się wewnątrz samochodu nie jest zapięta w pas bezpieczeństwa, to dozna obrażeń w następstwie silnego i gwałtownego uderzenia o elementy wnętrza pojazdu. Osoby zapięte w pas bezpieczeństwa mogą również doznać obrażeń, ale ich nasilenie powinno być mniejsze, ponieważ użytkownik pojazdu, będąc związanym z fotelem nie ma możliwości swobodnego przemieszczania się w kierunku oddziałujących na jego ciało sił bez-władności. W artykule na podstawie studium zaistniałego wypadku drogowego zaprezentowano wybrane elementy analiz umożliwiających ustalenie czy dana osoba podczas wypadku była zapięta w pas bezpieczeństwa. Szczegółową analizę przeprowadzono dla pasażera pojazdu. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano ogólnej analizy miast pod kątem ruchu drogowego w Polsce. W oparciu o międzynarodowe oraz krajowe akty normatywne i prawne poddano analizie dane dotyczące wypadków i kolizji drogowych w Polsce z wyszczególnieniem pojazdów uprzywilejowanych. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest analiza danych dotyczących wypadków drogowych i ich skutków na terytorium Polski. Jako czynniki mające wpływ na stan bezpieczeństwa polskich dróg uwzględniono podział na województwa, warunki atmosferyczne oraz porę doby. Wyniki analizy dowodzą, że głównym czynnikiem powodującym większość wypadków jest uczestnik ruchu drogowego. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Kabotaż drogowy a wizja europejskiej przestrzeni transportu
80%
Kabotaż drogowy jest jednym z najbardziej złożonych i trudnych problemów wspólnej polityki transportowej UE. Liberalizacja rynku kabotażowego jest procesem rozpoczętym w 1993 roku i dotychczas niezakończonym. Celem tego artykułu jest przedstawienie i analiza najważniejszych zagadnień z zakresu regulacji kabotażu, rozwoju tego segmentu rynku w odniesieniu do ciężarowego transportu samochodowego, praktyki ograniczeń i wyłączenia ze wspólnych zasad w kontekście wyzwań jednolitej europejskiej przestrzeni transportu. Syntetycznie odniesiono się do aktualnego problemu zasad socjalnych pracy w transporcie.(fragment tekstu)
Artykuł przedstawia programy elektroniczne aktualnie stosowane do wspomagania rekonstrukcji przebiegu wypadków i kolizji drogowych z udziałem pojazdów i pieszych zaistniałych na drogach o różnej geometrii. Praca ma charakter poglądowy i opisuje podstawowe zakresy możliwości tych programów, co do ich funkcjonalności i wzajemnej współpracy(abstrakt oryginalny)
This article analyses the traffic accident rate on roads and highways and possibilities of risk evaluation related to traffic accident occurrence based on factors that were the causes of accidents. A new term - risk of traffic accident occurrence is a product of probability of accident occurrence and its impacts. The results are presented by way of example that uses selected statistical data of the Slovak Republic traffic accident rate between 2002 - 2012. The article provides a brief methodological procedure of evaluation of the traffic accident rate using the risk of traffic accident occurrence.(original abstract)
12
Content available remote The Causes of Road Accidents in Iran
80%
Celem tego artykułu jest omówienie czynników ludzkich i zagadnień bezpieczeństwa w wypadkach drogowych w Iranie oraz zmniejszenie strat, obrażeń i szkód przez poprawę kultury bezpieczeństwa i stosowanie nowych technologii. Obecnie co roku na świecie blisko 1,24 miliona osób umiera w wypadkach samochodowych. Wypadki samochodowe można podzielić na trzy podstawowe kategorie: 1 - wypadki spowodowane błędami ludzkimi, 2 - wypadki spowodowane awarią sprzętu i 3 - spowodowane złymi warunkami drogowymi. Projektowanie bezpieczeństwa i poświęcenie odpowiedniej uwagi czynnikowi ludzkiemu mogą wyeliminować przyczyny śmiertelnych wypadków, urazów i chorób układu mięśniowo-szkieletowego. To może zmniejszyć straty ekonomiczne spowodowane niepełnosprawnością spowodowaną wypadkami. Iran jest jednym z krajów o wysokim wskaźniku wypadków spowodowanym kulturowymi postawami wobec przepisów drogowych, złym stanem bezpieczeństwa i obiektów. W tym artykule omówiono irańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne Iran Khodro, w którym przeanalizowano aspekty dotyczące bezpieczeństwa, czynników ludzkich i produkcji. Ponadto niektóre metody i rozwiązania stosuje się w Europie, aby zająć się błędami ludzkimi i brakiem bezpieczeństwa, np. z użyciem technologii urządzeń zmęczeniowych. Dzięki temu kierowcy mogą bezpiecznie jeździć samochodem, wybierając bezpieczne samochody, przeprowadzając testy w programie Euro NCAP w celu zmniejszenia możliwości wystąpienia awarii, zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych i urazów oraz poprawy ogólnego bezpieczeństwa na drogach. (abstrakt oryginalny)
Według statystyk każdego dnia w wypadkach drogowych ginie 11 osób, 134 są ranne. W roku 2011 doszło w Polsce do ponad 39 000 wypadków drogowych, co oznacza nieznaczny wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Pomimo faktu, iż od 2010 roku obserwuje się zmniejszenie liczby wypadków drogowych w stosunku do lat poprzednich, Polska nadal znajduje się w czołówce krajów o największej ich liczbie. Według danych z 2009 roku Polska uplasowała się na szóstym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej biorąc pod uwagę liczbę zabitych na 1mln mieszkańców z wynikiem 102 zabitych. Przyczyny wypadków są bardzo różne, spośród najczęstszych powodów wypadków drogowych wymieniane są: nadmierna prędkość, niedostosowana do istniejących warunków drogowych, zły stan techniczny pojazdu, spożycie alkoholu lub środków o podobnym działaniu, zmęczenie itp. W artykule zaprezentowano problem wypadków drogowych na polskich drogach i ich skutków latach 2009-2011.(abstrakt oryginalny)
Badania wskaźników wypadków na drogach w Polsce prowadzone są od roku 2012. W wielu krajach wskaźniki wypadków pozwalają na powiązanie ich z wielomaczynnikami między innymi z charakterystykami powierzchniowymi nawierzchni drogowej, geometrią drogi, rodzajem wypadków wraz z warunkami na drodze, zwłaszcza na mokrej nawierzchni.W Polsce tekstura nawierzchni drogowych jest pomijana w dokumentach dotyczących bezpieczeństwa ruchu. Tekstura nawierzchni drogowych nie może być pominięta. Jednakdzięki miernikom określonym w tych dokumentach, takim jak wskaźniki wypadków powinna być rozpatrywana łącznie z odpornością na poślizg. Powiązanie stanunawierzchni i wskaźników wypadków pochodzących od tekstury będziestanowić kompletny systemoceny nawierzchni drogowej; w tym przypadku w odniesieniu do tekstury.(abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono tematykę kosztów wypadków drogowych, zaliczających się do kosztów społecznych transportu. Dokonano analizy i dekompozycji szeregu czasowego jednostkowych kosztów wypadków drogowych na obszarze zabudowanym w Polsce w latach 2002-2012, wskazując na istotną i silną ich korelację ze wskaźnikiem PKB per capita. Przedstawiono także możliwości analityczne i prognostyczne modelu Holta do wyznaczenia prognozy na koniec 2013 r. i prognoz wygasłych na lata 2003-2012. Zwrócono szczególną uwagę na charakter zmian składnika systematycznego i losowego, określających odpowiednio tendencję rozwojową jednostkowych kosztów wypadków drogowych i wahania przypadkowe. Słowa kluczowe: koszty społeczne transportu, koszty wypadków drogowych, model Holta.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono analizę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego (brd) w regionie radomskim na tle województwa mazowieckiego oraz całej Polski za okres ostatnich dziesięciu lat. Wyznaczono wartości wybranych wskaźników opisujących stan bezpieczeństwa ruchu drogowego dla wskazanych obszarów i porównano je ze wskaźnikami bezpieczeństwa ruchu drogowego dla analizowanego okresu.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono krótką analizę stanu bezpieczeństwa transportu drogowego w Polsce z uwzględnieniem przyczyn powstawania wypadków drogowych w roku 2014. Wedle intencji przedstawionej w Białej Księdze Transportu, na terenie Unii Europejskiej podejmowane są inicjatywy związane z poprawą poziomu bezpieczeństwa transportu oraz ze zmniejszeniem liczby ofiar śmiertelnych wypadków. Analizy stanu bezpieczeństwa w transporcie drogowym dokonano na podstawie raportów i sprawozdań odpowiednich organów państwowych. Zaprezentowano wybrane aspekty przyczyn wypadków i akty prawne dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. (abstrakt oryginalny)
W pracy dokonano oceny możliwości wykorzystywania wskaźnika ciężkości wypadków drogowych w porównaniach międzynarodowych. Na podstawie przeprowadzonych analiz stwierdzono, iż dane o liczbie wypadków drogowych (a także osób rannych) są nieporównywalne dla różnych państw. Wartości wskaźnika ciężkości w sąsiadujących ze sobą krajach o podobnym poziomie infrastruktury drogowej i ogólnego rozwoju, takich jak np. Francja i Niemcy czy Belgia i Holandia, różnią się kilkukrotnie, co jest niewytłumaczalne z merytorycznego punktu widzenia. Tak duże różnice mogą wynikać tylko z przyczyn definicyjnych, co wykazano w jednym z punktów pracy, prezentując definicje wypadku drogowego w kilku krajach europejskich. Praktycznym celem pracy było wskazanie, iż poszukiwanie przyczyn wysokiej liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce w ich wyjątkowej ciężkości jest błędne. Ponadto, z przeprowadzonej analizy statystycznej oraz przeglądu definicji wynika, iż jedynym miarodajnym sposobem oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego są badania oparte na liczbie ofiar śmiertelnych wypadków. Wskaźniki natężenia liczby wypadków lub liczby rannych, z powodu różnic definicyjnych, nie powinny być przedmiotem porównań międzynarodowych. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu poruszono problematykę regresu nietypowego jako potencjalnego źródła zwiększania wpływów dla ubezpieczycieli oraz UFG. W wyniku badań zauważono, że występuje pewien potencjał do zwiększenia wpływów z regresu nietypowego w oparciu o sytuacje, gdy sprawca szkody zbiegł z miejsca zdarzenia lub nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem. Możliwości zwiększenia wpływów z roszczeń regresowych są ograniczone w przypadkach, gdy sprawca kierował skradzionym pojazdem lub prowadził go pod wpływem alkoholu, z uwagi na malejące ilości tego rodzaju przestępstw i wykroczeń. Skuteczne egzekwowanie roszczeń regresowych jest wypadkową działań wielu osób i instytucji. Ważna jest tutaj dobra współpraca ubezpieczycieli z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym oraz między samymi zakładami ubezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Traffic Safety Analysis in Silesia with Tram Communication Especially Included
61%
The article discusses the subject of road safety by means of the analysis of road traffic accidents with particular emphasis on accidents involving tram fleet in terms of the planned tramway investment program for the years 2008 - 2013 in Silesian Agglomeration. Due to the nature of the location of tracks in the road or in their direct neighborhood, accidents involving tram fleet are included in the majority of road accidents. This article presents a summary of road accidents involving the tram fleet, and their cost compared to all road accidents in the years 2006 - 2008 in Silesia.(original abstract)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.