Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 107

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wypadki komunikacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Choice of Functional Form for Independent Variables in Accident Prediction Models
100%
The development of multivariate statistical models to identify factors that explain systematic variation in accident counts has been an active field of research in the past 20 years. During this period many different models and functional forms have been applied. This study, based on data for national roads in Norway, tests alternative functional forms of the relationship between independent variables and the number of injury accidents. The paper compares six different functional forms (sets of independent variables and specifications of the form of their relationship to accident occurrence) by means of Poisson-lognormal regression. The best model was identified in terms of five goodness of fit measures and a graphical method - the CURE plot (CURE = cumulative residuals). The coefficients estimated for the independent variables were found to vary according to functional form. It is therefore important to compare different functional forms as part of an exploratory analysis when developing accident prediction models.(original abstract)
2
Content available remote Przewidywanie jako metoda zapobiegania stanom zagrożeń komunikacyjnych
100%
W referacie przyjęto tezę, że zagrożenia nie powoduje pojedyńczy uczestnik ruchu drogowego, lecz zależności między elementami systemu komunikacyjnego, a przede wszystkim relacje między kierującymi pojazdami. Celem referatu jest rozwinięcie przyjętej tezy na podstawie analizy literatury poprzez: - wskazanie na ograniczone możliwości wykorzystania klasycznych metod prognozowania w zapobieganiu niebezpiecznym stanom komunikacyjnym, - podkreślenie konieczności opracowania modelu działania kierowcy (i innych użytkowników) z uwzględnieniem jego cech psychologicznych i aspektów socjalnych, - pokazanie możliwości i zalet zastosowania formalizmu teorii gier jako modelu badania relacji między uczestnikami ruchu drogowego, w projektowaniu procesów zapobiegania stanom zagrożeń komunikacyjnych.(fragment tekstu)
W Polsce odnotowuje się bardzo wysoki wskaźnik śmiertelności ofiar wypadków komunikacyjnych. Roszczenie do sprawcy o odszkodowanie za szkody związane z ruchem pojazdów mechanicznych przysługuje w zasadzie tylko osobom bezpośrednio poszkodowanym, które doznały uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Wyjątek stanowi art. 446 Kodeksu cywilnego (k.c.), przyznający takie prawo poszkodowanym pośrednio, czyli w wyniku śmierci osoby poszkodowanej bezpośrednio. W ramach systemu ubezpieczeń obowiązkowych - ze względu na przyjętą przez ustawodawcę konstrukcję zakresu ochrony (odwołanie do zasad odpowiedzialności ustalonych w k.c.) - obowiązek zaspokojenia tych roszczeń spoczywa na zakładzie ubezpieczeń. Celem artykułu jest - oprócz omówienia zakresu tych roszczeń - wskazanie problemów związanych z kompensacją tego rodzaju szkód, tendencji w zakresie roszczeń odszkodowawczych na polskim rynku oraz znaczenia śmiertelności ofiar wypadków komunikacyjnych dla praktyki zakładów ubezpieczeń. (fragment tekstu)
W celu oceny obrażeń osób uczestniczących w wypadkach opracowane zostały skale nasilenia obrażeń. Skale te wykorzystywane są przede wszystkim w akcjach ratowniczych służb medycznych. W pracy przedstawiono biomechanikę powstawania urazów oraz omówiono stosowane skale obrażeń. Skale te ze względu na sposób oceny obrażeń można podzielić na cztery główne grupy: skale anatomiczne, skale fizjologiczne, skale kombinowane, skale inwalidztwa i strat społecznych. Przedstawiono wzajemne relacje pomiędzy tymi skalami. (abstrakt oryginalny)
Zaczął się sezon urlopowy, wielu z nas chciało wyjechać samochodem za granicę. Problem może powstać, gdy dojdzie do kolizji albo wypadku poza krajem. Warto w związku z tym dowiedzieć się, jakie uprawnienia posiadają osoby poszkodowane w wypadkach drogowych na terenie Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie modelu ekonometrycznego, który szacuje liczbę wypadków, zadeklarowaną przez ubezpieczonych w swoich firmach ubezpieczeniowych, zwracając uwagę na takie zmienne, które są istotne w tym procesie. Analiza empiryczna opiera się na danych dostarczonych przez hiszpańską, prywatną firmę ubezpieczeniową i na zero-zawyżonym modelu danych. Istnieje dodatni związek między poziomem okoliczności objętych polisą ubezpieczeniową i liczbą wypadków, co sugeruje istnienie problemów związanych z negatywnym wyborem i hazardem moralnym. Wynik ten jest jednym z najważniejszych wniosków z pracy i potwierdza teoretyczne aspekty wskazane w innych badaniach empirycznych w literaturze. Ponadto szacując liczbę ubezpieczonych, którzy ucierpieli w zrządzeniu losowym, ale nie zadeklarowali tego oraz szacując liczbę niezgłoszonych wypadków, firmom ubezpieczeniowym łatwiej byłoby zarządzać ryzykiem. Przedstawiony model stara się również osiągnąć ów cel.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł ma na celu ukazanie problemu zwrotu kosztów najmu pojazdu zastępczego w orzecznictwie i praktyce ubezpieczeniowej państw europejskich (tzw. Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym Niemiec, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii czy nawet Islandii) oraz USA i Kanady. W artykule przedstawione zostały orzeczenia sądów państw obcych oraz przede wszystkim oko liczności, które są brane pod uwagę przez ubezpieczycieli (jak i organy stosujące prawo) przy rozstrzyganiu kwestii związanych z najmem pojazdu zastępczego czy też refundacją jego kosztów. Artykuł zamknęły konkluzje autora, zgodnie z którymi nie można mówić - w przypadku państw obcych - o jednolitej praktyce dotyczącej zwrotów kosztów najmu pojazdu zastępczego.(abstrakt oryginalny)
Jednym z podstawowych zadań rekonstrukcji wypadku jest określenie wartości parametrów ruchu uczestników zdarzenia przed jego wystąpieniem. Na ich podstawie dokonuje się oceny prawidłowości zachowań, a sąd podejmuje decyzję o winie uczestników zdarzenia, bądź jej braku. Jednym z coraz częściej spotykanych narzędzi pomocnych do określenia wspomnianych wartości są urządzenia rejestrujące wybrane parametry ruchu samochodu. Są to tzw. rejestratory ADR lub EDR lub po prostu samochodowe "czarne skrzynki" (urządzenia służące do rekonstrukcji wypadku). Artykuł zawiera przeglądowy materiał dotyczący tego rodzaju urządzeń. Przedstawione zostały podstawowe ich właściwości, przykłady rozwiązań. Opisane są również korzyści i ograniczenia związane z wykorzystaniem takich rejestratorów. (abstrakt oryginalny)
Czas reakcji jest jednym z podstawowych parametrów charakteryzujących kierowcę, bardzo istotnym w analizach sytuacji wypadkowych w ruchu drogowym. W pracy opisano badania dotyczące oceny czasu reakcji, przeprowadzone w trzech środowiskach: na typowym urządzeniu stosowanym w pracowniach psychologii transportu (tzw. reflektometrze), w symulatorze jazdy samochodem (autoPW) oraz na torze samochodowym (Tor Kielce). We wszystkich środowiskach testy przeprowadzono dla tej samej grupy kierowców. W artykule przedstawiono charakterystykę badań w każdym środowisku oraz pokazano przykładowe wyniki. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zagadnienia bezpieczeństwa ruchu na przejazdach kolejowych. Przedstawiono regulacje prawne dotyczące zabezpieczenia ruchu na przejazdach, sposobów zabezpieczeń oraz statystyki zdarzeń na przejazdach poszczególnych kategorii. Autor sygnalizuje problemy dotyczące warunków zabezpieczania przejazdów, przedstawia przyczyny wypadków oraz możliwości ich eliminacji jak również proponuje metody podniesienia bezpieczeństwa na przejazdach. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł ma na celu ukazanie określonych stanów faktycznych (ujętych w sposób stypizowany), w których zasada refundacji kosztów najmu pojazdu zastępczego w stosunku do poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym może być wątpliwa albo wręcz nieuzasadniona. W pierwszej kolejności omówione zostały przypadki, w których sprawca wypadku nie jest w ogóle objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC lub też nie zadośćuczynił obowiązkowi zawarcia umowy ubezpieczenia. W tym zakresie autorzy stwierdzili m.in., że nie ma w prawie odszkodowawczym aksjologicznych podstaw do różnicowania sytuacji poszkodowanego przez podmiot objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC od poszkodowanego przez podmiot, w stosunku do którego ustawodawca nie wymaga takiego ubezpieczenia. Następnie autorzy skoncentrowali się na problemach związanych ze współodpowiedzialnością oraz przyczynieniem się poszkodowanego do powstania szkody i ich konsekwencjach w omawianym zakresie. W dalszej konieczności przedstawione zostały m.in. zagadnienia zbiegu tytułów uprawniających do pojazdu zastępczego (np. z ubezpieczeniem AC lub ASSISTANCE) oraz współposiadania i stanów faktycznych zbliżonych do współposiadania pojazdu (przede wszystkim z uwzględnieniem szkód majątkowych wyrządzonych przez małżonka drugiemu małżonkowi). Wreszcie analizie poddany został problem utraty możliwości korzystania z pojazdu w okolicznościach innych niż wypadek komunikacyjny (na przykładach zajęcia komorniczego pojazdu oraz kradzieży) czy też pojazdu czasowo wycofanego z ruchu w rozumieniu art. 78a ustawy Prawo o ruchu drogowym. W konkluzji autorzy stwierdzili, że koncepcja "pure economic loss of use" - w zakresie utraty posiadania samochodu - nie znalazła uznania w polskim orzecznictwie ani doktrynie prawa odszkodowawczego.(abstrakt oryginalny)
Zagadnienie prawne rozstrzygnięte glosowaną uchwałą dotyczy przede wszystkim pojazdów stanowiących jedynie "bazę" do korzystania ze specjalistycznych urządzeń zamontowanych na tych pojazdach - np. dźwigów, wysięgników, podnośników koszowych, łyżek koparek itp. Pojazdy te podczas wykorzystywania tych urządzeń mogą się bowiem nie poruszać w sensie fizycznym, tj. na kołach lub gąsienicach, zaś elementem pozostającym w ruchu będzie wówczas jedynie zamontowana na nich specjalistyczna maszyna. Sąd Najwyższy stwierdził, że odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń wynikająca z umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje szkody wyrządzone w wyniku pracy urządzenia zamontowanego w pojeździe także wtedy, gdy w chwili wyrządzenia szkody pojazd nie pełnił funkcji komunikacyjnej.(abstrakt oryginalny)
Coraz częściej występujące zaburzenia ciągłości właściwego funkcjonowania transportu we wszystkich jego rodzajach zmuszają do bardziej dogłębnego ich poznania, celem minimalizowania lub uniknięcia strat, które z tych zaburzeń wynikają. W niniejszej pracy podjęto próby wyjaśnienia okoliczności przyczyn wybranych katastrof komunikacyjnych. Podstawą tych działań winna być dokładna analiza dostępnych informacji o występujących zjawiskach geofizycznych, które mogły mieć wypływ na omawiane katastrofy komunikacyjne. Niezbędnie musi być podjęta próba przestudiowania materiałów zebranych przez systemy satelitarne, które winny stanowić podstawę tych analiz. (abstrakt oryginalny)
Kobiety ciężarne prowadzą obecnie coraz aktywniejszy tryb życia. Wiąże się to z coraz większą aktywnością, a tym samym narażeniem na możliwość wystąpienia niespodziewanych zdarzeń. Urazy komunikacyjne kobiet ciężarnych stanowią ponad połowę urazów przytrafiających się w czasie ciąży. Szanse na przeżycie i pełny powrót do zdrowia zależą nie tylko od ciężkości i rozległości obrażeń, ale również od czasu jaki upłynął od momentu wypadku do udzielenia pomocy. Uraz kobiety ciężarnej niesie ze sobą wiele wyzwań. Udzielający pomocy powinni zdawać sobie sprawę z odmienności fizjologicznych, które stanowią o kluczowych różnicach w postępowaniu z kobietą ciężarną. Ratujący kobietę ciężarną mają do czynienia jednocześnie z dwójką pacjentów. Kluczowym dla przeżycia płodu jest utrzymanie przy życiu matki. Artykuł obejmuje wybrane zagadnienia w przedszpitalnym postępowaniu z ciężarną po urazie komunikacyjnym.(abstrakt oryginalny)
Niewiele jest zagadnień w prawie cywilnym, którym poświęcono tyle uwagi, co przyczynieniu się poszkodowanego. Liczne opracowania monograficzne, studia, artykuły, setki orzeczeń Sądu Najwyższego i glos - to wszystko świadczy o znaczeniu i kontrowersyjności tego zagadnienia. Spory trwają w Polsce już ponad pół wieku i jakkolwiek nastąpiło pewne ujednolicenie stanowisk w doktrynie i orzecznictwie, to jednak daleko jest do pełnej zgodności. Łatwiejsza jest kwestia, gdy poszkodowanemu można przypisać winę w powstaniu lub zwiększeniu szkody, trudniejsza, gdy żadnej winy nie ponosi, lecz postępowanie jego jest naganne z punktu widzenia obiektywnych kryteriów zachowania się. Szczególny problem powstaje, gdy sprawca szkody odpowiada na zasadzie ryzyka, jak to z reguły ma miejsce w wypadkach komunikacyjnych. (fragment tekstu)
Wzrost liczby użytkowników pojazdów w ruchu drogowym przy jednoczesnym braku zapewnienia stosownych warunków dla wzrastającego popytu na usługi sektora komunikacyjnego powoduje zwiększenie niebezpieczeństwa związanego ze sferą ruchu. W ujęciu karnoprawnym oznacza to zwiększenie liczby zamachów na przedmiot ochrony, jakim jest bezpieczeństwo w ruchu lądowym. W związku z powyższym, większej doniosłości nabiera problematyka kwalifikacji prawnej zdarzeń stanowiących jego naruszenia. Celem niniejszego artykułu jest zbadanie, w jaki sposób kwalifikowane są czyny sprawców i czy aktualny stan prawny odpowiada racjonalnym potrzebom praktyki. W opracowaniu pominięto kwestie stanu nietrzeźwości, upojenia bądź odurzenia sprawców. (fragment tekstu)
17
Content available remote Działania poprawiające bezpieczeństwo komunikacyjne
75%
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych działań podejmowanych w celu poprawy stanu bezpieczeństwa komunikacyjnego. Prezentowane przykłady pokazują duże zróżnicowanie działań podejmowanych w obszarze edukacji, kontrolo-nadzorczym i inżynierskim. Wskaźniki demograficzne oraz statystyka zdarzeń komunikacyjnych jednoznacznie potwierdza skuteczność podjętych działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa komunikacyjnego, wskazując tym samym na konieczność dalszych, długofalowych prac w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Skutki wypadków drogowych
75%
Pod względem liczby osób, które straciły życie w wyniku wypadków komunikacyjnych, Polska zajmuje pierwsze niechlubne miejsce wśród innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Przedmiotem rozważań autora są kwestie związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Mimo coraz większej świadomości wagi problemu, jaki stanowią wypadki drogowe, wciąż konieczne są kolejne działania zwiększające bezpieczeństwo na drogach i poprawiające jakość życia polskiego społeczeństwa. Po już dokonanych zmianach w zakresie profilaktyki i pomocy poszkodowanym należy dokonać dalszych zmian, nowelizować system prawny, podejmować kolejne akcje społeczne, wdrażać znane i sprawdzone rozwiązania bądź szukać nowych środków poprawy bezpieczeństwa. Pilna zdaniem autora jest także potrzeba badań naukowych, których wyniki będą mogły poprawić tragiczne statystyki drogowe.
W artykule przedstawiono zróżnicowanie przestrzenne oraz zmienność liczby znaczących wypadków (z podziałem na kolizje, wykolejenia, wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach, wypadki z udziałem osób i poruszających się pojazdów kolejowych oraz pożary) w odniesieniu do pracy eksploatacyjnej w wybranych krajach Europy w latach 2010-2017, przy wykorzystaniu wskaźników CSI. Wskaźniki CSI (Common Safety Indicators, wspólne wskaźniki bezpieczeństwa) to informacje statystyczne odnoszące się do bezpieczeństwa kolei, gromadzone i udostępniane przez Agencję Kolejową Unii Europejskiej (European Union Agency for Railways, EUAR), która pozyskuje je od państw członkowskich Unii Europejskiej, jak również od Norwegii i Szwajcarii. Analiza wykazała obecność dużej dysproporcji w liczbie wypadków pomiędzy krajami Europy Zachodniej i Wschodniej, przy generalnym spadku ich liczby pomiędzy 2010 a 2017 r. w obu grupach. Zbadano także strukturę znaczących wypadków - większość stanowiły wypadki z udziałem osób i poruszających się pojazdów kolejowych, a dużym udziałem charakteryzowały się także wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach, co sugeruje, że na wypadkowość kolei w badanym okresie w dużej mierze oddziaływały czynniki zewnętrzne (znajdujące się poza systemem kolejowym). Szczególną uwagę poświęcono w artykule Polsce, która na początku badanego okresu negatywnie wyróżniała się pod względem liczby znaczących wypadków, liczby wykolejeń oraz liczby wypadków z udziałem osób i poruszających się pojazdów kolejowych nie tylko na tle krajów Europy Zachodniej, ale także krajów Europy Wschodniej, by pod koniec okresu w każdej z kategorii osiągnąć niższe wartości wskaźnika niż ta druga grupa krajów. (abstrakt oryginalny)
Publikacja odnosi się do niezbadanego dotąd postulatu wprowadzenia do polskiego systemu kompensacji szkód komunikacyjnych systemu no-fault. System ten opiera się wyłącznie na powstaniu szkody, odrzucając konieczność dokumentowania winy sprawcy i jego odpowiedzialności cywilnej. Do oceny tego systemu posłużono się ponad 30-letnim doświadczeniem Stanów Zjednoczonych w funkcjonowaniu systemów no-fault, obowiązujących obecnie oprócz systemów kompensacji opartych na systemie deliktowym. Artykuł definiuje systemy no-fault, przedstawia historię obowiązywania tych systemów w USA oraz przedstawia wnioski badania "The U.S. Experience with No-fault Automobile Insurance". Badanie to porównuje empirycznie wybrane wartości makroekonomiczne związane z systemem kompensacji szkód w poszczególnych stanach, w których obowiązują różne systemy kompensacji szkód komunikacyjnych(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.