Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wyroby markowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest próba ukazania nowych możliwości rozwoju usług turystycznych, polegających na tworzeniu markowych produktów turystycznych opartych na produktach lokalnych województwa mazowieckiego. Do tak sformułowanego zadania wykorzystano istotę sieciowego produktu markowego i produktów lokalnych. Tezę tę zweryfikowano na podstawie literatury przedmiotu oraz obserwacji uczestniczącej. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule podjęto próbę zidentyfikowania roli jakości, zwłaszcza postrzeganej, w ocenie marek produktów spożywczych. Porównano poziom postrzeganej jakości wyrobów polskich i ich zagranicznych substytutów.
Przedstawiono wyniki z badań stowarzyszenia Pro-Marka dotyczących stosunku Polaków do produktów podobnych oraz działania wobec nieuczciwych producentów. Zwrócono uwagę na polskie prawo, oceniając jego małą skuteczność ochrony producentów produktów markowych.
4
Content available remote Rynek dóbr luksusowych
84%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie rynku dóbr luksusowych, ze szczególnym uwzględnieniem rynku polskiego oraz próbą dokonania jego analizy. Wykorzystano tutaj takie metody badawcze, jak: obserwację, analizę dokumentów, analizę wskaźników giełdowych, wskaźników makro- i mikroekonomicznych, interpretacje dostępnej literatury. Opracowanie zawiera charakterystykę ekonomiczno-socjologiczną rynku dóbr luksusowych oraz opis zjawisk ekonomicznych z nim związanych. Przedstawiono również różnice, jakie występują w tej branży na rodzimym i światowym rynku, wraz z licznymi perturbacjami z ostatnich lat. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Agro-ekoturystyka zielarska przykładem markowego produktu turystycznego w Polsce
84%
Rozwój agroturystyki w Polsce datuje się na lata 90 ubiegłego stulecia. Pogorszenie sytuacji ekonomicznej wielu gospodarstw rolnych zmusiło rolników do poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu. Jedną z najważniejszych aktywności jest coraz bardziej popularna działalność turystyczna. Oferta agroturystyczna staje się coraz bardziej popularna, a o jej rozwoju świadczy ro-snąca liczba gospodarstw rolnych z taką właśnie dodatkową działalnością gospodarczą, których jest w Polsce 8267, co stanowi 0,57% wszystkich gospodarstw rolnych w kraju(fragment tekstu)
Celem pracy było wskazanie znaczenia markowych produktów turystycznych jako czynnika rozwoju gmin położonych na obszarach przyrodniczo cennych województwa lubelskiego oraz ocena aktywności władz gminnych w przygotowywaniu warunków do tworzenia markowych produktów turystycznych. Branding jest kosztowny, dlatego w kształtowanie markowego produktu terytorialnego zaangażowanych powinno być wiele podmiotów, w tym władze samorządowe. W otoczeniu, w jakim funkcjonują gminy trudno wyobrazić sobie zarządzanie nimi bez budowania marki. Brak rozpoznawalności poszczególnych regionów województwa jest czynnikiem spowalniającym rozwój turystyki, ale stwarza szansę wykreowania marki zgodnej z oczekiwaniami władz i mieszkańców. W przeprowadzonym badaniu zastosowano metodę sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu. Materiał empiryczny pochodził z 30 kwestionariuszy wywiadu skierowanych do wójtów gmin. Wykazano, że w badanych gminach wysokie walory przyrodniczo-kulturowe są w niewielkim stopniu wykorzystywane przez lokalne społeczności jako dochodowy, markowy produkt turystyczny. Widoczne są jednak pozytywne zmiany, podejmowanie kompleksowych spójnych działań marketingowych. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie wyników analizy wybranych aspektów działań podejmowanych w ramach brandingu przez europejskie narodowe organizacje turystyczne (NTO). Przeanalizowano działania brandingowe 39 krajowych organizacji funkcjonujących na terenie Europy. W szczególności w opracowaniu przedstawiono teoretyczne rozważania dotyczące pojmowania brandingu w krajowej i zagranicznej literaturze przedmiotu, scharakteryzowano główne kryteria, na podstawie których dobrano narodowe organizacje turystyczne do badań, a także przedstawiono wybrane aspekty praktycznego wykorzystywania brandingu przez badane NTO (m.in. zasięg działań podejmowanych w ramach brandingu, postrzeganie i utożsamianie brandingu przez badane organizacje z różnego rodzaju zagadnieniami, wykorzystywanie produktów markowych w kampaniach promocyjnych). W opracowaniu przyjęto hipotezę badawczą zakładającą, że branding odgrywa istotną rolę w działaniach współczesnych narodowych organizacji turystycznych, a jego ranga i zakres wykorzystywania stale wzrastają, co powoduje, że staje się on jednym z kluczowych działań podejmowanych przez tego typu organizacje.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest drugim z cyklu opracowań odnoszących się do problematyki dysproporcji w ofercie handlowej dla mieszkańców obszarów miast i wsi województwa podkarpackiego. W tej części przedstawiono preferencje nabywców dotyczące zakresu asortymentowego. Weryfikacji poddano ponadto stopień zgodności asor-tymentu dostępnego w placówkach handlu detalicznego w miejscu zamieszkania konsumentów z ich potrzebami. Przyjęto przy tym założenie badawcze o kategorycznie wyższym poziomie niezadowolenia w odniesieniu do stopnia dopasowania asortymentu do potrzeb klientów z obszarów wiejskich. W celu pogłębienia analizy w opracowaniu wykorzystano dodatkowo szereg innych kryteriów klasyfikacyjnych zakładając przy tym, że miejsce zamieszkania jest jednak czynnikiem w największym stopniu różnicującym opinie nabywców w tym zakresie. Dodatkowo analizie porównawczej klientów poddano zróżnicowanie w szerokości asortymentu i dostępności produktów renomowanych marek w sklepach na wsi i w mieście. Wnioski wyciągane w artykule bazują na wynikach badań własnych zrealizowanych na przełomie 2012 i 2013 roku z uczestnictwem 331 klientów handlu detalicznego zamieszkujących woj. podkarpackie. (abstrakt oryginalny)
Kompania Piwowarska SA jest jednym z najbardziej rentownych browarów w Polsce i jednocześnie liderem rynku, notowanym także na giełdzie londyńskiej. Pomimo dobrej kondycji gospodarczej firmy, przedsiębiorstwo to szuka wciąż nowych możliwości rozwoju na rynku piwa w kraju i zagranicą.
Krajowa produkcja oraz dystrybucja towarów luksusowych jest jedną z tych dziedzin aktywności gospodarczej, która swoje powstanie (lub reaktywację), a potem dynamiczny rozwój zawdzięczają historycznym wydarzeniom z przełomu lat 80. i 90. XX w. Kategoria wyrobów luksusowych nie mieściła się bowiem z powodów ideologicznych w ustrojowym kodzie semantycznym. Jednym z ważnych segmentów tego sektora, zarówno w Polsce, jak i w świecie jest rynek jubilerski.
W Rosji przybywa butików z najdroższymi markami świata, a obroty w takich butikach są częstokroć większe niż w innych placówkach handlowych. W samej stolicy tego państwa handel towarami luksusowymi rozpoczął się już w 1991 r.
Jedynie polska szynka oraz włoska "Parmeńska" zyskały w świecie prawdziwe uznanie. Jednakże o ile polski produkt jest zauważalny, zwłaszcza na rynku północnoamerykańskim, to na terenie Europy "królowa polskich stołów" nie ugruntowała sobie jeszcze należnej jej popularności.
Produkcją ubrań w Polsce zajmuje się ponad 40 tys. firm, z których większość stanowią zakłady małe lub średnie. Ponad 600 przedsiębiorstw zatrudnia więcej niż 50 osób. Jednakże w branży tej jest tylko około 20. firm koncepcyjnych (designerskich), produkujących według własnych oryginalnych projektów.
Produkt markowy oznacza gwarancję wysokiej jakości i przynależność do ekskluzywnego grona towarów. Klienci chętnie sięgają bowiem po produkty znanych przedsiębiorstw, nawet jeśli te są droższe. Dlatego też na rynku pojawia się szereg podróbek towarów cenionych firm, które usiłują nawet za niższą cenę sprzedać swoje wyroby.
Rynek odzieży sportowej w Polsce dzieli się na segment markowy, opanowany głównie przez kilku światowych producentów, oraz segment pozostały, czyli produkty rozmaitego pochodzenia. Niestety w tym drugim dominują wciąż podróbki wyrobów markowych, produkowane zarówno w polskich szwalniach, jak i fabrykach dalekowschodnich.
Branża spirytusowa bywa słusznie określana mianem kury znoszącej złote jaja. W 2004 roku Polmosy uwidoczniły swój wysoki potencjał, który jak wiadomo może zapewnić budżetowi rzeczywiście niebagatelne wpływy pieniężne. Jednakże nie do końca przemyślane modyfikacje związane z akcyzą i uchybienia w prywatyzacji mogą tej "złotodajnej kurze" mocno zaszkodzić. W roku 2004 polscy producenci ze sprzedaży wódek uzyskali niecałe 8 mld dolarów, podczas gdy np. Niemcy - blisko 4 razy więcej.
Paradoksalnie, najbardziej cenione w Europie zabawki z drewna pochodzą przede wszystkim z Polski. Cieszą się one dużą popularnością dzięki wysokiej jakości, ciekawej stylistyce i konkurencyjnej cenie, niejednokrotnie niższej o 20 procent w porównaniu z podobnymi produktami szwajcarskimi czy skandynawskimi. Po fali kolorowych zabawek z plastiku nastała moda na wyroby ekologiczne. Moda ta jednak nie dotarła do Polski, gdzie wyroby drewniane dla dzieci nie cieszą się zbyt dużym powodzeniem.
Polski przemys odzieżowy stopniowo zmienia oblicze. Chociaż wciąż w dużej części stanowi zaplecze produkcyjne dla znanych wytwórców zachodnich, jednak rosnącą rolę odgrywają na nim firmy projektanckie. To właśnie one w coraz większym stopniu wpływają na zewnętrzny wizerunek społeczeństwa, oferując modne artykuły odzieżowe po atrakcyjnych cenach.
Jak wynika z sondaży dotyczących zwyczajów wigilijnych przeciętny Polak przeznacza na prezenty świąteczne około 200 zł, przy czym kwota ta prawie nie zmieniła się na przestrzeni kilku lat. Dużą popularność mają markowe wyroby kosmetyczne, a także sprzęt RTV i audio-video oraz odzież, jednak na zakup gwiazdkowych towarów luksusowych stać tylko nielicznych.
Branża wyrobów luksusowych jest w rzeczywistości kategorią umowną, gdyż żadna praktycznie klasyfikacja gospodarcza takiego pojęcia formalnie nie artykułuje. Jednakże praktyka życia gospodarczego wskazuje na przykłady funkcjonowania różnorodnych podmiotów ekonomicznych operujących na rynku, które w powszechnym odczuciu zaspokajają zapotrzebowanie na towary luksusowe. Do takich można np. zaliczyć wyroby jubilerskie, markowe zegarki, przedmioty z porcelany i szkła, perfumy i kosmetyki, drogą, markową odzież, itp.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.