Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wyroby włókiennicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Parametry elektrokinetyczne wyznacza się metodą potencjału przepływu lub elektroosmozy. Artykuł omawia opracowaną przez autora nową metodę, odmienną od dotychczasowych, która pozwala na wyznaczenie takich parametrów elektrokinetycznych, jak elektroosmotyczne stężenie przepływu Qv oraz potencjału dzeta (...). Metoda została opatentowana. Zasadnicze zmiany w odniesieniu do metod poprzednich dotyczą sposobu przygotowania próbek, rodzaju stosowanego roztworu, rodzaju elektrod pomiarowych, konstrukcji aparatu do elektroosmozy, zakresu stosowanych napięć elektrycznych oraz przebiegu pomiaru i sposobu obliczania wyników. Podczas pomiaru oznacza się elektroosmotyczne natężenie przepływu Qv (...), które powstaje pod wpływem przyłożonej różnicy napięć elektrycznych. Pozwala to na obliczenie średniego potencjału dzeta (...), który jest parametrem charakteryzującym powierzchnię włókien w danym środowisku. (fragment tekstu)
Włókiennictwo jest złożoną dziedziną działalności gospodarczej i naukowej mającą na celu zaopatrzenie człowieka w niezbędne produkty zaspokajające jego bieżące potrzeby. Podobnie jak na świecie, tak również i w Polsce przeszło ono długą ewolucję. Największe zmiany zaszły w technologii pozyskiwania włókna i w jego przetwórstwie. Polska w przeszłości była znaczącym producentem włókien naturalnych (roślinnych i zwierzęcych). Postępująca globalizacja gospodarki i wzrost konkurencji spowodowały, że produkcja włókien naturalnych w Polsce istotnie się zmniejszyła. Polski przemysł włókienniczy zdany jest na surowiec importowany. (abstrakt oryginalny)
W oparciu o teorię statystyki termodynamicznej przed stawiono koncepcję modelu liniowego dla potrzeb techniczno-ekonomicznej oceny wyrobów włókienniczych. Zaprezentowano również weryfikację modelu prowadzoną na konkretnych wyrobach włókienniczych z grupy tkanin bawełnianych. (abstrakt oryginalny)
Możliwość barwienia włókien polipropylenowych (PP) pozwala na ich szerokie stosowanie w przemyśle tekstylnym. Jednak ze względu na niepolarny charakter cząsteczek polipropylenu klasyczne metody barwienia powierzchniowego są nieprzydatne. W wyniku poszukiwań znaleziono inny sposób barwienia włókien polipropylenowych polegający na rozproszeniu cząstek pigmentów w polimerze. Taki sposób barwienia jest stosowany w czechosłowackim przemyśle tekstylnym od ponad dziesięciu lat, ale pewne problemy pozostają jeszcze nie rozwiązane. Dotyczą one przede wszystkim właściwości pigmentów, sporządzania, homogenizacji i stabilizacji zawiesin barwiących oraz doboru odpowiednich substancji dyspergujących. Oprócz właściwości chemicznych pigmentów jako nośników zdolności barwiącej, trwałości cieplnej oraz odporności na światło i reaktywności z polimerem, bardzo dużą rolę w procesie dyspergowania odgrywają właściwości fizyczne barwników. Szczególnie duże znaczenie mają one w początkowej fazie dyspergowania, polegającej na mechanicznym mieszaniu proszków w celu osiągnięcia jednorodnej masy. W przypadku nieodpowiedniej struktury pigmentów mogą tworzyć się aglomeraty i agregaty, wywierające następnie negatywny wpływ na dalszy proces dyspergowania. Podobnie, przy przejściu układu w stan ciekły stopień rozproszenia dużych cząstek będzie zależał od sił kohezyjnych działających w aglomeratach i agregatach, od powierzchni właściwej, wielkości i objętości porów itp. W artykule chcemy wskazać na niektóre właściwości fizykochemiczne pigmentów, jak np. strukturę, powierzchnię właściwą, wielkość i całkowitą objętość porów oraz skład proszków pigmentowych, które określają zachowanie się pigmentów podczas dyspergowania. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano wyniki badań eksperymentalnych nad możliwością zastosowania badań toksykologicznych opartych na Tetrahymenie pyriformis pełniącej rolę bioindykatora oraz pomiarów gęstości optycznej hodowli do oznaczenia obecności substancji szkodliwych zawartych w produktach włókienniczych. Badania miały także na celu określenie poziomu toksyczności analizowanych substancji w odniesieniu do wybranych organizmów testowych. Jako substancję testową zastosowano formaldehyd. Badania polegały na inkubowaniu hodowli komórek Tetrahymena pyriformis w wodnych roztworach formaldehydu o stężeniach 1,5-50 mg/l przez 24 h, w temperaturze 280C. Rozwój komórek testowych w roztworach formaldehydu analizowano w oparciu o pomiary gęstości optycznej będącej miarą proliferacji komórek, po 4, 6, 8 i 24 h z zastosowaniem spektrofotometru UV-VIS, przy długości fali 330 nm. Badania wykazały możliwość wykrycia bardzo niewielkich ilości formaldehydu w roztworach wodnych oraz że szkodliwość formaldehydu w roztworach jest większa, niż jest to powszechnie uznawane. (abstrakt oryginalny)
Okres użytkowania jest zasadniczym etapem w cyklu życia produktu i dlatego też powinien stanowić główne pole zainteresowań towaroznawców. Przedstawiono badania dotyczące zmian wybranych właściwości tkanin koszulowych. Gównym celem badań była weryfikacja opracowanej metodyki badawczej, służącej do wyznaczania liczbowych zmian użyteczności i jakości wyrobów włókienniczych podczas użytkowania.
W artykule podjęto problem badania i oceny zawartości formaldehydu w wyrobach włókienniczych. Oznaczenie tej substancji w tekstyliach stanowi podstawę oceny bezpieczeństwa produktów włókienniczych ze względu na stwierdzone szkodliwe oddziaływanie tej substancji na zdrowie człowieka. Stosowana w Polsce metoda oznaczenia formaldehydu w tekstyliach, zgodna z procedurą zawartą w normie PN EN ISO 14184-1:2001, różni się znacząco od innych powszechnie stosowanych w świecie procedur i budzi wiele wątpliwości, dotyczących m.in. dokładności pomiarów, przygotowania próbek do badań, czy warunków prowadzenia ekstrakcji. W związku z powyższym podjęto badania nad określeniem wpływu sposobu przygotowania próbek do ekstrakcji, uwzględniającego stopień ich rozdrobnienia, oraz czasu trwania ekstrakcji na poziom oznaczalności formaldehydu w tekstyliach. Ponadto badano wpływ zabiegów konserwacyjnych, jakim podlegają materiały włókiennicze, na zmiany zawartości formaldehydu w tych materiałach. Oznaczenie formaldehydu prowadzono kolorymetrycznie w obecności odczynnika Nasha. Wykazano, że przyjęta w normie procedura pozwala jedynie na wykrycie pewnej części formaldehydu zawartego w tekstyliach. Zarówno zwiększenie stopnia rozdrobnienia próbek, jak i wydłużenie czasu prowadzenia ekstrakcji znacząco wpływają na wartość oznaczonego formaldehydu. Duże znaczenie w ocenie bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych, związanej z badaniem zawartości szkodliwego dla zdrowia użytkownika formaldehydu, mają także zabiegi konserwacyjne, w tym pranie i prasowanie. Procesy te pozwalają na znaczne obniżenie lub całkowite usunięcie tej szkodliwej substancji z wyrobu. Dlatego zaleca się pranie nowych wyrobów włókienniczych, zwłaszcza przeznaczonych dla dzieci. (abstrakt oryginalny)
Stan powierzchni włókien ma istotne znaczenie dla procesu technologicznego podczas produkcji wyrobów włókienniczych, jak i dla samych wyrobów. Spośród różnych metod badań zjawisk powierzchniowych szczególne zainteresowanie w ostatnim czasie wzbudzają badania elektrokinetyczne. W RFN zbudowano już pierwsze prototypy urządzeń pozwalających oceniać powierzchnię włókien na podstawie pomiaru potencjału przepływu. W Polsce brak publikacji na ten temat. Praca niniejsza ma na celu przedstawienie metodyki badań zjawisk elektrokinetycznych w oparciu o elektroosmozę. Przedstawiono także wyniki badań dla włókien poliestrowych. (fragment tekstu)
Przedstawione w niniejszych rozważaniach metody oceny własności fizjologicznych odzieży posiadały zasadniczą wadę, a mianowicie wykazywały niski stopień skorelowania z wewnątrzustrojowym wytwarzaniem ciepła i wydalaniem potu z organizmu ludzkiego oraz ilością powietrza, potrzebną do właściwej wentylacji organizmu ludzkiego. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano polski rynek produkcji tkanin. Szczegółowej analizie poddano konkurencyjność polskiego eksportu tkanin. Zwrócono uwagę na handel zagraniczny podstawowymi rodzajami tkanin oraz na wysokość cen i sald obrotów uzyskanych z tego handlu, a otrzymane dane omówiono w kontekście danych dotyczących Unii Europejskiej.
Celem artykułu jest przedstawienie metod prowadzenia analizy ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem ich zastosowania do oceny bezpieczeństwa użytkowania produktów włókienniczych oraz sposobu działania systemu sprawowania nadzoru i monitorowania produktów zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu, jako narzędzi zapewniania bezpieczeństwa produktów nieżywnościowych.
W artykule opisano podstawowe czynniki warunkujące komfort użytkowania odzieży. Zdefiniowano najważniejsze cechy służące do określania właściwości związanych z transportem ciepła i wilgoci. Określono też relacje między ciepłem a zdolnością odczuwania komfortu przez organizm człowieka. Wskazano, że izolacyjność cieplna, zdolność do odprowadzania potu, prawidłowa przepuszczalność powietrza są podstawowymi czynnikami służącymi do oceny komfortu użytkowania materiałów włókienniczych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań nad możliwością zastosowania metody bioindykacji opartej na orzęskach do oznaczenia obecności szkodliwych substancji chemicznych w roztworach wodnych, którymi mogą być ekstrakty materiałów włókienniczych. Badania miały na celu określenie poziomu toksyczności niektórych metali ciężkich w odniesieniu do hodowli Tetrahymena pyriformis pełniącej funkcję bioindykatora. Badania polegały na inkubowaniu hodowli komórek w wodnych roztworach zawierających jony arsenu, kadmu, niklu, ołowiu i rtęci przez 24 h w temperaturze 28oC i rejestrowaniu zmian zachodzących w komórkach testowych. Przeprowadzono obserwacje mikroskopowe oraz pomiary gęstości optycznej z zastosowaniem spektrofotometru UV-VIS przy długości fali 330 nm. Badania wykazały różny poziom toksyczności analizowanych metali i możliwość wykrycia nawet niewielkich ilości tych pierwiastków w roztworze lub ekstrakcie. (abstrakt autora)
Celem pracy była ocena wpływu wybranych parametrów strukturalnych i zastosowanej obrobki chemicznej na przebieg biodeterioracji tkanin bawełnianych. Materiał badawczy stanowiły tkanny wyrodukowane w Andrychowskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego "Andropol" S.A. Analizowano tkaniny obrusowe w 100 % bawełniane, o nazwach handlowych "Aligator" i "Kajman".
Celem artykułu było przedstawienie metodyki badawczej oraz wyznaczenie najważniejszych cech użytkowych, dotyczących włókienniczych materiałów wodoodpornych. Badano goreteks, sympateks oraz hydroteks. Wyznaczono wodoodporność określoną przez takie wskaźniki, jak wodoszczelność i odporność na zwilżanie powierzchniowe oraz takie wskaźniki użytkowe, jak paroprzepuszczalność i wodochłonność.
W pracy scharakteryzowano najważniejsze, spotykane obecnie materiały włókiennicze, mające podstawowe zastosowanie w produkcji odzieży wodoodpornej. Przedstawiono analizę danych uzyskanych od producentów oraz nakreślono dalsze perspektywy badawcze.
Autorzy artykułu omówili niektóre metody inżynierii jakości do wyznaczenia poziomu jakości wyrobów przemysłowych. Do celów analizy dokonano wyboru odpowiednich właściwości, nazwanych kryteriami jakości, obliczono dla nich wyróżniki kryterialne, współczynniki ważności oraz wskaźniki jakości. Badania prowadzono dla płaskich wyrobów włókienniczych, tj. popularnych tkanin odzieżowych.
W pracy przedstawiono metodykę badawczą oraz zaprezentowano wyniki badań właściwości elektrostatycznych i ekranujących płaskich wyrobów włókienniczych na przykładzie włóknin "Maliwatt".
Towaroznawstwo jako nauka interdyscyplinarna znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach wiedzy, czego przykładem jest orzecznictwo sądowe. Identyfikacja ilościowa i rodzajowa włókien wykorzystywana jest obecnie coraz szerzej w naukach sądowych, przy opracowywaniu przez biegłych opinii w postępowaniu sądowym. Prezentowane w artykule badania wykonano w Polsce po raz pierwszy. Bazę danych sporządzono na podstawie włókien naniesionych na powierzchnie foteli autobusów miejskich - najpopularniejszego w naszym kraju środka transportu.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.