Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wywiad wojskowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. Bezpieczeństwo Drugiej Rzeczypospolitej było jednak oparte na kruchych podstawach. Wynikało to z dużego zagrożenia ze strony wschodniego i zachodniego sąsiada. Niemcy i Rosja nie pogodziły się z ustaleniami traktatu wersalskiego, dążyły do jego rewizji i wojny z Polską. Współpraca wojskowa obu groźnych sąsiadów była wymierzona przeciwko Polsce. Rozpoznanie wywiadowcze dotyczące rozbudowy potencjału militarnego oraz zamiarów obu przeciwników miało wyjątkowe znaczenie. Rotmistrz, a później major Jerzy Sosnowski w latach 1926-1934 kierował berlińską placówką wywiadowczą oznaczoną kryptonimem "In 3". Przekazywał on do centrali Oddziału II SG wiele cennych informacji dotyczących rozwoju niemieckich sił zbrojnych, współpracy Reichswehry z Armią Czerwoną oraz przygotowań do wojny. Kierownictwo polskiego wywiadu otrzymywało podobne wiadomości z innych źródeł. Wiele z nich przyjmowano z niedowierzaniem i nie wykorzystano we właściwy sposób.(abstrakt oryginalny)
2
84%
Jednym z podstawowych zadań organów władzy publicznej jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli, które zależy od działań podejmowanych wewnątrz państwa oraz poza jego granicami. Trwający proces wzmożonej globalizacji powoduje, że organy bezpieczeństwa muszą nieustannie przewidywać, wykrywać i neutralizować zagrożenia. Bezpieczeństwo na świecie zależy głównie od sytuacji geopolitycznej, ekonomicznej i społecznej. Uczestnictwo wojska i policji w międzynarodowych organizacjach sprawia, że wykrywanie zagrożeń jest bardziej skuteczne. Istotną rolę w zabezpieczeniu państwa przed terroryzmem, korupcją i przestępczością zorganizowaną pełnią organy prowadzące działania o charakterze niejawnym. Tajne służby są instytucjami o szczególnym znaczeniu w strukturze władz publicznych, niezależnie od obowiązującego systemu politycznego. Są one oddzielną częścią organizacyjną administracji rządowej. Od okresu transformacji w 1989 roku aż do dziś polskie służby specjalne były przedmiotem wielu zmian organizacyjnych. Z biegiem lat, konieczne było dostosowanie ich organizacji do zmieniających się warunków politycznych, nowego demokratycznego systemu politycznego Polski i aktualnych potrzeb krajowych. Celem niniejszej publikacji jest analiza roli służb specjalnych w III Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszy etap obejmuje analizę procesu transformacji wojskowych i cywilnych służb specjalnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po 1989 r. Następnie opisano zmiany dokonane w XXI wieku. Analizie poddano prawne aspekty funkcjonowania wszystkich pięciu współczesnych polskich służb specjalnych: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Norway and the Naval Radio-Electronic Intelligence (Sigint) : Historical Draft
84%
Norweski Wywiad Wojskowy (Etterretningstjenesten lub E-tjenesten) nie jest instytucją pojawiającą się często w agencyjnych czołówkach Pozostawanie w cieniu nie oznacza jednak bierności. O ile większość działań tej służby jest - siłą rzecz - niejawna, o tyle tajemnicy nie może stanowić fakt, że w jej kompetencjach leży również zbieranie informacji z platform pływających, czyli specjalistycznych okrętów rozpoznawczych. Działalność ta prowadzona jest od powstania E-tjenesten w obecnym kształcie po II wojnie światowej. Z kolei związanie się Norwegii z sojuszem zachodnim (państwo to było jednym z założycieli Sojuszu Północnoatlantyckiego) jednoznacznie skierowało zasadniczy ciężar rozpoznania na wschód. Poszukując sposobów zwiększenia efektywności rozpoznania radioelektronicznego Norwegowie w roku 1966 wprowadzili do służby pierwszy okręt rozpoznawczy. Artykuł przedstawia zarys historii rozpoznania radioelektronicznego prowadzonego przez jednostki pod norweską banderą w od początku tej działalności do chwili obecnej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza statusu prawnego, organizacji i uprawnień służb specjalnych Republiki Estonii. Autor prezentuje misję i zakres zadań Estońskiej Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Kaitsepolitsei), Estońskiej Służby Wywiadowczej (Välisluureamet) oraz Centrum Wywiadu Wojskowego (Luurekeskus). Ukazuje również uwarunkowania historyczne estońskich służb specjalnych oraz ich umiejscowienie w strukturze organów państwa odpowiedzialnych za bezpieczeństwo narodowe, a także przedstawia system nadzoru na ich działalnością.(abstrakt oryginalny)
Służba Kontrwywiadu Wojskowego jest służbą specjalną, której zadaniem jest ochrona przed zagrożeniami wewnętrznymi dla obronności Państwa, bezpieczeństwa i zdolności bojowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej. Służba Wywiadu Wojskowego jest służbą specjalną, właściwą w sprawach ochrony przed zagrożeniami zewnętrznymi dla obronności Państwa, bezpieczeństwa i zdolności bojowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej. Służby specjalne prowadzą czynności operacyjno-rozpoznawcze, na przykład realizują przesyłkę niejawnie nadzorowaną. (abstrakt oryginalny)
Służba w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego wymaga szczególnych predyspozycji, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Jest to związane z zadaniami, jakie stoją przed wojskowymi służbami specjalnymi, dotyczącymi sfery obronności i bezpieczeństwa. Oceny przydatności do służby w zakresie posiadania zdolności fizycznych i psychicznych do jej pełnienia dokonują wojskowe komisje lekarskie. Organy te wydają orzeczenia przyznające odpowiednią kategorię zdolności do pełnienia takiej służby, które stanowią podstawę przyjęcia kandydata do służby, jak też zwolnienia z niej funkcjonariusza. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy kwestii pełnej wykładni przepisów prawa administracyjnego. Stanowi próbę zweryfikowania przydatności przytaczanych w opracowaniu poglądów nauki dotyczących wykładni definicji legalnych i przepisów stanowiących podstawę domniemań prawnych na tle budzących w orzecznictwie istotne wątpliwości interpretacyjne regulacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Opracowanie zmierza również do wyeksponowania tezy, zgodnie z którą praktyczne instrumenty, których dostarcza teoria, a które w ramach realizacji prawa służą idei demokratycznego państwa prawnego, z tego właśnie powodu, że mają charakter uniwersalny, są wynikiem refleksji naukowej i uwzględniają aspekty systemowe i celowościowe porządku demokratycznego państwa prawnego, przedstawiają się jako silne gwarancje tego porządku, których zakwestionowanie przez prawodawcę tekstem jednostkowego aktu prawnego nie jest możliwe, a przynajmniej bardzo utrudnione. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Zarys organizacji i działalności Polskiej Straży Granicznej w latach 1928-1939
67%
Autor artykułu przedstawia Polską Straż Graniczną II Rzeczypospolitej Polskiej od momentu jej utworzenia w 1928 r. do końca jej istnienia we wrześniu 1939 r. Pierwsza cześć tekstu przedstawia genezę i proces powstawania straży. W dalszej części artykułu została opisana struktura, a także obowiązki i zadania jakie nałożono na tę formację i wiążące się z tym problemy. Dodatkowo w treści pracy, zaprezentowano problematykę współpracy straży z wywiadem wojskowym. W ostatniej części tekstu zamieszczono informacje na temat udziału Straży Granicznej w systemie obronnym państwa i jej uczestnictwo w trakcie w kampanii wrześniowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.