Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wzorcowy plan kont
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W wykazie księgowań typowe operacje gospodarcze ujęto w kompleksowe, kolejno numerowane hasła. W skład jednego hasła wchodzi kilka, tematycznie pokrewnych sobie operacji.
Rachunkowość ma przede wszystkim na celu bieżącą ewidencję w księgach rachunkowych, prowadzonych zgodnie z zasadą podwójnego zapisu, majątku oraz zobowiązań i kapitałów jednostki i dotyczących jej zdarzeń gospodarczych, jak również okresowe informowanie - za pomocą sprawozdań finansowych - o sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowym jednostki. Dane takie potrzebne są zarówno otoczeniu jednostki, jak i jej samej. Istotną funkcją rachunkowości jest także dostarczanie podstaw do obliczania podatków i innych ciężarów na jednostkę. (fragment tekstu)
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP) prowadzi rachunkowość zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 września 1994 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej w PGL LP. Celem opracowania jest analiza i przedstawienie zakresu planu kont Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz propozycja zmian w celu dostosowania planu kont do podsystemu rachunkowości zarządczej. Autorka stawia następującą tezę: "Stosowanie podsystemu rachunkowości zarządczej oraz kontrolowanie kosztów wymaga wprowadzenia zmian w branżowym planie kont PGL LP". Podczas pisania artykułu zastosowano następujące metody badawcze: studia literatury przedmiotu, metoda obserwacji i analizy dokumentów(abstrakt oryginalny)
Jednostki gospodarcze zobligowane są do prowadzenia rachunkowości zgodnie z określonymi i przyjętymi wewnętrznie zasadami (polityką) rachunkowości, której podstawowym załącznikiem jest plan kont. Wzrastające zainteresowanie ochroną środowiska oraz działalnością proekologiczną przedsiębiorstw determinuje zmiany w organizacji współczesnych podmiotów gospodarczych. Cele artykułu to określenie istoty organizacji zasad (polityki) rachunkowości w jednostce gospodarczej oraz charakterystyka pożądanych zmian w polityce rachunkowości i planiu kont jako warunku dostosowania jednostki gospodarczej do ujmowania aspektów środowiskowych. Osiągnięciu tego celu podporządkowano układ artykułu oraz wykorzystane metody badawcze obejmujące studia literatury przedmiotu oraz analizę opisową. W artykule, poza wstępem i zakończeniem, wyodrębniono trzy punkty poświęcone zagadnieniom rachunkowości jako generatora informacji o ochronie środowiska, teoretycznej analizie organizacji zasad (polityki) rachunkowości oraz modelowemu ujęciu środowiskowych zasad (polityki) rachunkowości wraz z prezentacją wzorcowego planu kont.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie czy wykorzystywanie przez jednostki gospodarcze uniwersalnych planów kont jako gotowego rozwiązania jest zgodne z ideą tworzenia zakładowego planu kont.
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie przejawów podziału pionowego kont w nawiązaniu do funkcji współczesnej rachunkowości, z uwzględnieniem zasad wyceny bilansowej danego składnika, będącego przedmiotem ewidencji dzielonego konta. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest próba znalezienia odpowiedzi na pytanie o możliwości zastosowania narzędzi rachunkowości finansowej do efektywniejszego zarządzania procesami logistycznymi w przedsiębiorstwie. Omówiono rolę takich narzędzi rachunkowości finansowej, jak: systematyczny rachunek kosztów, zakładowy plan kont, inwentaryzacja i sprawozdanie finansowe. Tam, gdzie uznano to za zasadne, przywoływano najważniejsze wyniki badań z zakresu wykorzystania rachunkowości w logistyce, przeprowadzonych przez innych badaczy.(abstrakt oryginalny)
8
63%
Podstawą systemu rachunkowości finansowej publicznej uczelni wyższej jest wnikliwe i gruntowne opracowanie tzw. polityki rachunkowości, czyli zestawu prawideł i koncepcji ewidencjonowania, kalkulowania czy rozliczania zdarzeń gospodarczych przy zastosowaniu wymogów wynikających z ustawy o rachunkowości, Krajowych Standardów Rachunkowości oraz ustawy o finansach publicznych. Znaczące miejsce w tych działaniach zajmuje zakładowy plan kont, będący jednocześnie bazą całego systemu rachunkowości finansowej i zarządczej uczelni, gdyż uwzględniając ściśle jej specyfikę, stanowi niezbędne narzędzie generujące syntetyczne informacji w procesie zarządzania bieżącego jak długookresowego. Odpowiednie zorganizowanie zakładowego planu kont jest elementem niezbędnym do wdrożenia w uczelni rozwiązań controllingowych i rozliczania kierowników z uzyskiwanych efektów oraz powierzonych im zadań, a także realizacji budżetu(abstrakt oryginalny)
Omówiono determinanty organizacji ewidencji kosztów i przedstawiono sposoby ich ewidencji oparte na symbolice "wzorcowego" planu kont.
Autor przedstawił istotę rachunkowości a także jej strukturę funkcjonalną, przedmiotową i formalną.
11
Content available remote Propozycja wzorcowego planu kont funduszy emerytalnych
63%
Cel - celem artykułu jest prezentacja polityki rachunkowości funduszy emerytalnych, w tym zasad: prowadzenia ksiąg rachunkowych, konstruowania planu kont oraz sprawozdawczości funduszy. Metodologia badań - w opracowaniu wykorzystano następujące metody badawcze: studia obowiązujących regulacji, analizę krytyczną dokumentacji wewnętrznej w badanych funduszach oraz wnioskowanie. Wynik - w artykule opisano specyfikę systemu rachunkowości funduszy emerytalnych. Omówiono zasady konstruowania, strukturę i zakres zakładowego planu kont funduszy emerytalnych jako podstawowego narzędzia realizacji polityki rachunkowości funduszu. Oryginalność/Wartość - na podstawie przeprowadzonej analizy dostępnej literatury i przepisów prawnych oraz materiałów źródłowych zaproponowano wzorcowy wykaz kont dla funduszy emerytalnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób grupować konta w zakładowym planie kont, aby stał się on narzędziem dostarczania różnorodnych informacji.
Celem artykułu jest charakterystyka poszczególnych grup kont z uwzględnieniem różnych kryteriów ich podziału. Wydaje się, że zrozumienie istoty określonej grupy kont może wpływać na taką budowę zakładowego planu konta, aby był on narzędziem umożliwiającym uzyskanie różnorodnych informacji. (fragment z tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.