Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 154

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wzrost przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Koncepcja orientacji przedsiębiorczej zakłada, że niektóre przedsiębiorstwa niezależnie od wielkości, zachowują się w sposób proaktywny, innowacyjny i niestroniący od ryzyka. W oparciu o tak zdefiniowaną koncepcję, badaniami obejmuje się także relacje pomiędzy orientacją przedsiębiorczą, a rezultatami osiąganymi przez przedsiębiorstwo, jednak związek ten nie jest do końca zdefiniowany, przede wszystkim z powodu z różnorodnych metod wykorzystywanych w badaniach. Pomimo licznych publikacji dotyczących tego zjawiska, niewiele jest takich, które opisują związek pomiędzy orientacją przedsiębiorczą a wzrostem firmy. To skłoniło autorkę do stworzenia nowego narzędzia, orientacji wzrostowej przedsiębiorcy, pozwalającego na przewidywanie przyszłego wzrostu przedsiębiorstwa. Opracowując to narzędzie, wzorowano się na koncepcji i sposobie mierzenia orientacji przedsiębiorczej i starano się wyeliminować opisane w literaturze jej wady oraz dostosować do specyfiki funkcjonowania mikroprzedsiębiorstw. W oparciu o tak skonstruowane narzędzie przeanalizowano orientację wzrostową 146 mikroprzedsiębiorców. (abstrakt oryginalny)
Zgodnie z zasadami zrównoważonego wzrostu przedsiębiorstwa zarządzanie podmiotem gospodarczym wymaga umiejętnego równoważenia przyrostu sprzedaży ze wzrostem efektywności na poziomie operacyjnym oraz optymalnym wykorzystaniem posiadanych kapitałów. Istotnym aspektem jest przy tym określenie takiej dynamiki sprzedaży, która może być sfinansowana samodzielnie, bez konieczności dalszego zadłużania się. Zasadniczym celem artykułu jest skonfrontowanie osiąganego wzrostu przychodów ze sprzedaży z granicznym tempem wzrostu samofinansującego się, odzwierciedlanym przez księgową oraz gotówkową stopę zrównoważonego wzrostu przedsiębiorstwa w obrębie przemysłowych spółek giełdowych. Badania empiryczne zostały zrealizowane wśród 131 przedsiębiorstw wytwórczych przynależących do sektora przemysłu notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2006-2014, których akcje były przedmiotem obrotu na giełdzie przez okres minimum pięciu lat.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Osoba właściciel-menedżer i jego rola w intencyjnym modelu wzrostu firmy
100%
W literaturze istnieje wiele teorii mających wyjaśniać wzrost firm. Część z nich odnosi się de facto tylko do firm dużych, część do firm z sektora MSP, inne zaś mają charakter uniwersalny. Wielość tych teorii sugeruje niedwuznacznie, że nie udało się dotąd stworzyć teorii, która byłaby w stanie ująć wszystkie czynniki wzrostu. Znane stwierdzenie Gibba i Davisa1, pomimo upływu czasu, nie traci bynajmniej na aktualności. Jeśli stworzenie takiej ogólnej teorii nie jest możliwe, to nie oznacza to jednak, że nie warto analizować poszczególnych czynników decydujących o wzroście. Ich synteza w ramach ogólnej teorii może nie być możliwa, ale znajomość determinant wzrostu MSP ma duże znaczenie, zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym. (fragment tekstu)
Zaprezentowano modele pomocne przy planowaniu finansowej działalności firm: modele stabilnego wzrostu model R. Higginsa (modelowanie w stabilnych warunkach) zmodyfikowany model R. Higginsa (modelowanie z uwzględnieniem zmiany wielkości kapitału własnego).
Celem opracowania jest uświadomienie znaczenia jednego z wymiarów kultury narodowej, jakim jest męskość versus kobiecość, dla rozwoju przedsiębiorstwa. Przyjęto tutaj explicite założenie, że rozwój firmy jest powiązany z kulturą i wartościami kraju, w którym rośnie i działa. Wynika to pośrednio z założenia, że kultura firm jest w dużym stopniu zdeterminowana kulturą narodową. Męskość versus kobiecość to wymiar kulturowy, który odnosi się do stereotypowych ról, zachowań, działań i cech związanych z daną płcią. Przedstawione w artykule zagadnienia, rozważania i wnioski powstały na podstawie studiów literatury przedmiotu, wyników badań empirycznych i doświadczeń własnych autorki. (abstrakt oryginalny)
Wzrost przedsiębiorstw na rynku kapitałowym odgrywa znaczącą rolę zarówno w kontekście realizacji indywidualnych celów właścicieli i menedżerów, jak i celu makroekonomicznego, jakim jest wzrost gospodarczy kraju. Właściciele, decydując się na zakup akcji spółki, liczą na wzrost jej wartości, z którą wiąże się wzrost zysków, a menedżerowie przez fakt wzrostu jednostki gospodarczej uzasadniają swoje oczekiwania związane z wysokim wynagrodzeniem. Wzrost jest zatem istotnym elementem analiz przeprowadzanych na rynku kapitałowym, które uwzględniają ten proces np. w wycenie papierów wartościowych. Analiza problemu wzrostu przedsiębiorstw związana jest z wyborem i oceną wpływu wybranych czynników na to zjawisko, które - jak pokazują dotychczasowe wyniki badań - jest wciąż nie do końca opisane. Jednym z czynników wzrostu przedsiębiorstw jest płynność finansowa i strategie nią zarządzania. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że na wzrost przedsiębiorstw pozytywny wpływ ma cykl konwersji gotówki oraz wydajność gotówkowa aktywów. Wyniki badania prowadzą do wniosku, że prowadzenie bardziej konserwatywnej polityki płynności w zakresie dynamiki obrotu gotówką oraz zwiększanie wydajności gotówkowej aktywów wpływa pozytywnie na wzrost zysków na akcję, które we właściwy sposób odzwierciedlają zjawisko wzrostu przedsiębiorstw. Dodatkowo analiza młodych przedsiębiorstw notowanych na NewConnect, które pozyskały kapitał na rozwój przez emisję akcji, pozwala ocenić sposób zarządzania nimi w obszarze płynności finansowej i realizowania celów wyznaczanych przez inwestorów. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano podstawowe przeszkody w prowadzeniu badań wzrostu firmy, ilustrując niektóre z nich wynikami badań empirycznych. Opisywane w artykule badania przeprowadzono dwukrotnie: po raz pierwszy w roku 1992 na próbie 186 przedsiębiorstw i powtórnie na tej samej próbie w 1999 roku.
Celem artykułu jest przedstawienie zasobowych czynników wzrostu przedsiębiorstwa w perspektywie przedsiębiorcy/menedżera, organizacji oraz strategii rozwoju (kombinacja POS), a także wskazanie możliwości wykorzystania tej wiedzy w decyzjach przedsiębiorców i inwestorów. Scharakteryzowano ponadto sposoby pomiaru wzrostu firmy oraz jego mikro- i makroekonomiczne znaczenie. Jako podstawę wnioskowania wykorzystano koncepcje teoretyczne i przegląd badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
The reasons and sources of firm growth are a part of economic research since approximately 50 years. Studying various empirical studies all over the world, it is no doubt, that the problematic issue is just how to measure growth of the firm. The main objective of the paper is to discuss the measures of growth of the firm in economics and business studies. The article consists of two sections. The first section reviews basic measures of growth. The second section elaborates on a particular case of growth - measures of high-growth and hyper-growth. The articles is bases on in depth literature review and its critics. (original abstract)
Zaprezentowano modele pomocne przy planowaniu finansowej działalności oraz efektywności firm: model stabilnego wzrostu (BCG), podtrzymywana stopu wzrostu wg R. Higginsa oraz zmodyfikowany model Higginsa.
Celem opracowania jest omówienie wzrostu przedsiębiorstwa jako czynnika sukcesu organizacji. Przedstawiono, że działanie przedsiębiorstwa wzrostowego jest postrzegane przez inwestorów jako atrakcyjniejsze wtedy, gdy w oszacowaniu wartości wykorzystywany wskaźnik cena/zysk przekracza średnie całego rynku. Stanowiło to inspirację do przygotowania wskaźnika C/Z (badania pełne, kontynuowane w miarę dostępu do danych) na podstawie danych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Stwierdzono, że wskaźnik C/Z może stanowić przesłankę w kreowaniu wartości i wypełnianiu obowiązków komunikacji spółki z rynkiem. (abstrakt oryginalny)
Dla wielu firm głównym bądź jednym z głównych celów strategicznych jest wzrost. Rozwój i wzrost przedsiębiorstwa od dawna są tematem zainteresowania zarówno naukowców, jak i praktyków życia gospodarczego. Są to jednak zjawiska, które wciąż nie są wystarczająco zbadane. W niniejszym referacie omówiony został problem barier wzrostu organizacji na przykładzie wyników badań empirycznych prowadzonych przez autora w firmie ABC Sp. z o.o. Badania trwały od września 2008 r. oraz miały charakter badań podłużnych. Wynika z nich, że niemożliwy bądź znacząco utrudniony w dłuższym czasie jest wzrost przedsiębiorstwa bez jego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje kluczowe kwestie związane z funkcjonowaniem szczególnej kategorii przedsiębiorstw określanych jako firmy dynamiczne. To jednostki, tworzone zazwyczaj z zamysłem działalności na większą skalę, a następnie osiągające ponadprzeciętną dynamikę wzrostu zatrudnienia i obrotów. W efekcie bardzo szybko zmieniają one "kategorie zaszeregowania", przechodząc od firm mikro do małych, od małych do średnich, a niekiedy osiągając bardzo duże rozmiary. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia kapitału ludzkiego dla współczesnej organizacji. W dobie gospodarki wiedzy aspekt zarządzania aktywami niematerialnymi wzrasta na znaczeniu. Organizacje chcą się wyróżnić i utrzymać stabilną pozycję wśród konkurentów. Dziś każda firma funkcjonuje w dynamicznie zmieniających się warunkach, szukając swojej drogi na rynkowy sukces. Ten sukces może być osiągnięty poprzez zwiększanie potencjału pracowników danej organizacji, zapewnienie im rozwoju i przygotowanie na procesy przeobrażeń i wdrażania zmian. Menedżerowie szukają sposobów na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa na globalnym rynku. Coraz więcej firm docenia rolę kapitału ludzkiego w rozwoju organizacji. Znaczenia nabierają zasoby, które w wyniku unikalnego charakteru, przyczyniają się do osiągania przewagi konkurencyjnej. Jednym z takich zasobów jest kapitał ludzki. Zarządzanie kapitałem ludzkim jako cennym zasobem organizacji i powinno zajmować w strategii rozwoju firmy znaczące miejsce. Ludzie jako nośniki unikalnego zasobu przyczyniają się do osiągania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Autor przedstawia główne definicje kapitału ludzkiego, jego cechy oraz omawia wpływ tego kapitału na konkurencyjność organizacji. Autor wskazuje także na koszty związane z zarządzaniem kapitałem ludzkim. (abstrakt oryginalny)
The aim of the research is to analyse various forms of debt financing used by Polish companies. Besides, issues related to corporate growth have been examined. The paper presents answers to the number of research questions and verifies the stated research hypotheses. The conducted empirical research has confirmed to a great extent the findings of previous analyses presented in the examined literature. The relation between entity size and debt financing use has been proved. The bigger a company is, the more often debt is used, and the wider variety of debt forms the company reaches for. The connection between debt financing used for investment purposes and the stage of the company's life cycle has been shown as well. Recently. debt (mainly investment loans) has been used more frequently, especially for investments. The statement that joint-stock companies have better access to debt financing than companies with other legal forms should also be supported. Consequently, these types of firms use debt more often and choose its more complex forms. Another relation indicated in the research is the positive connection between debt use and the improvement in the general financial situation of the company within the last 3 years(original abstract)
W artykule zamieszczono rozważania dotyczące definicji pojęć wzrostu i rozwoju organizacji. Pomimo pewnej niejednoznaczności definicji obecnych w literaturze można stwierdzić, że pojęcie wzrostu odnosi się do cech ilościowych, takich jak wielkość zatrudnienia czy wartość sprzedaży. Rozwój przedsiębiorstwa utożsamiany jest raczej z cechami jakościowymi, takimi jak wdrożenie nowych metod i technik zarządzania, zdobywanie nowych kompetencji dających możliwość oferowania nowych wyrobów i usług czy też działania na nowych rynkach. W drugiej części artykułu zaprezentowano wybrane modele wzrostu przedsiębiorstw, które posiadają wyraźną część wspólną, tj. fakt naprzemiennego występowania faz wzrostu i momentów kryzysowych. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Access to Credit as a Growth Constraint
75%
From a sample of 75,854 Slovenian firms in the period 1995-2011, we examine the effects of a firm's access to bank credit on its growth. The results suggest that as the external financing constraint relaxes and firm gets access to credit, the reliance on internal funds to finance growth decreases. By exploring the role of available collateral in gaining access to bank credit, we find that collateral only helps larger firms to obtain credit more easily. On the other hand, collateral does not reduce micro firms' dependence on internal funds to finance growth, which suggests that even if they have collateral, banks are still unprepared to finance them, possibly due to the level of risk. It could also be that in approving credit to micro firms, other factors such as liquidity or cash flow are more highly considered by banks than the value of collateral. (original abstract)
Dla wielu firm głównym bądź jednym z głównych celów strategicznych jest wzrost. Rozwój i wzrost przedsiębiorstwa od dawna są tematem zainteresowania zarówno naukowców, jak i praktyków życia gospodarczego, bo są to wciąż zjawiska, które nie są wystarczająco zbadane. W niniejszym referacie omówiony został problemu wzrostu i rozwoju organizacji na przykładzie wyników badań empirycznych prowadzonych przez autora w firmie ABC Sp. z o.o. Badania trwają od września 2008 oraz mają charakter badań podłużnych. Wynika z nich, że niemożliwy bądź znacząco utrudniony w dłuższym horyzoncie czasowym jest wzrost przedsiębiorstwa bez jego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote High Growth Aspirations of Nascent Entrepreneurs : Why Do They Fall?
75%
Rola intencji jako przedmiotu badań naukowych zyskuje na znaczeniu w obrębie różnych dziedzin, włączając w to także przedsiębiorczość. Osiąganie wzrostu przez firmę musi być wynikiem działań planowanych lub przynajmniej akceptowanych przez właściciela firmy. Dlatego intencje wzrostowe muszą być brane pod uwagę, gdy chce się przewidzieć wzrost firmy. Osobisty stosunek przedsiębiorcy do kwestii wzrostu firmy jest ważny od samego początku jej funkcjonowania, a nawet wcześniej. Preprzedsiębiorcy w trakcie procesu założycielskiego również mają pewne aspiracje wzrostowe, które mogą oddziaływać zarówno na sam proces założycielski, jak i na późniejszy wzrost firmy. Celem tego artykułu jest zbadanie aspiracji wzrostowych preprzedsiębiorców i porównanie ich z nastawieniem do wzrostu wykazywanym przez faktycznie działających przedsiębiorców. Przeprowadzone badanie pozwala również pośrednio odpowiedzieć na pytanie o to, jaki mechanizm jest odpowiedzialny za stopniowe obniżanie się aspiracji wzrostowych: adaptacja (zgodnie z teorią Lamarcka) czy negatywna selekcja (zgodnie z teorią Darwina). (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł analizuje związek między miarami możliwości rozwoju a przyszłym rozwojem firm. Jeśli istnieje korelacja między potencjałem wzrostu firmy a jej realnym wzrostem, rynki są bardziej przewidywalne i efektywne. Badanie zostało przeprowadzone na przykładzie następujących rynków europejskich: Austrii, krajów bałtyckich, Węgier, Francji, Polski i Niemiec. Celem artykułu jest ocena związku między miarami szans rozwojowych a przyszłym rozwojem spółek notowanych na giełdach niektórych rynków w Unii Europejskiej. Rozpatrywane kraje można sklasyfikować według wielkości państwa, płynności rynku i rozwoju rynku giełdowe-go. Oczekiwano, że te czynniki zewnętrzne wpłyną na siłę wzrostu. Stwierdzono, że miary możliwości wzrostu oparte na cenach rynkowych mają moc prognostyczną dla przyszłego rozwoju firm. Są one również silnie powiązane z przyszłym rozwojem firm w dużych krajach i słabo powiązane z przyszłym wzrostem w małych krajach. Niniejsze opracowanie uzupełnia literaturę na temat zastosowania miar szans wzrostu w odniesieniu do cech rynku. Uzyskane wyniki są zgodne z poglądem, że płynność rynku powinna zwiększać jego efektywność w ujawnianiu wartości akcji oraz z hipotezą wszechstronnej przewagi dużych krajów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.