Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Yacht equipment market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
There are more and more people interested in nautical tourism in Poland the consequence of which is the growing demand for charter services. Their development is important for the Polish tourism economy, but, similarly to the other attractions related to sailing tourism, they are rarely the subject of scientific research. The main purpose of the article is to diagnose the basic problems faced by charterers operating in Poland. In addition, the aim was also to organize and enrich the available terminology relating to the operation of chartering companies in order to partially fill the existing gap in this area. The first part of this article presents the specificity of charter services, basic concepts related to charter activity and the classification of charterers' companies. Additionally it shows a list of major companies along with the characteristics of the areas they operate in. The further part includes the diagnosis and discussion of the basic problems faced by these companies based on questionnaire survey conducted in May 2017 among experts - managers of charter companies. It was found that these problems result from the existing legislation, high competition, rising operating costs, poor infrastructure of yacht ports and the seasonality of nautical tourism. Therefore, these problems are difficult to be solved and can only be reduced by adopting a proper operating policy.(author's abstract)
W artykule przedstawiono i porównano funkcjonowanie rynku czarterów jachtów w Chorwacji i w Polsce. Chorwacja jest główną europejską destynacją turystyczną, w której turystyka żeglarska jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. W kraju tym obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące prowadzenia działalności czarterowej. Z kolei w Polsce od kilkunastu lat można obserwować dynamiczny rozwój turystyki żeglarskiej, choć tak naprawdę dopiero nabiera ona znaczenia dla gospodarki. Nie obowiązują tu żadne specjalne regulacje odnoszące się do funkcjonowania firm czarterujących jachty. Rozwiązania stosowane w Chorwacji potraktowane zostały jako przykład "dobrych praktyk", na podstawie których sformułowano rekomendacje dla Polski. W artykule przedstawiono podstawowe pojęcia dotyczące czarterów jachtów, opisano regulacje dotyczące firm czarterujących jachty obowiązujące w Chorwacji i Polsce oraz zaprezentowano dane dotyczące oferty czarterowej w obu krajach. Całość uzupełniono wnioskami. Badania opierają się na metodzie analizy literatury, zasobów internetowych i obserwacji.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Rola i znaczenie jachtingu w rozwoju polskiej turystyki wodnej
75%
Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia jachtingu w turystyce wodnej, a przede wszystkim jego struktury i wpływu na gospodarkę morską i śródlądową. Do analizy struktury jachtingu i ruchu turystycznego w Polsce wykorzystano metody analizy statystycznej przy użyciu programu Statistica. (fragment tekstu)
Turystyczne jachty motorowe wyposażone są w dużą liczbę urządzeń użytku codziennego, do których działania potrzebna jest energia elektryczna. W celu zmniejszenia konieczności ładowania akumulatorów w przystani oraz odciążenia pracy silnika stacjonarnego można zastosować instalację fotowoltaiczną (PV) pozwalającą na uzyskanie pełnej lub częściowej samowystarczalności energetycznej. Rozwiązanie to pozwala na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz jest istotne w kontekście strategii zrównoważonego rozwoju i wykorzystywania lokalnego potencjału energii. Celem artykułu jest analiza techniczno-ekonomiczna zastosowania instalacji PV na jachcie motorowym. Na podstawie zapotrzebowania energetycznego urządzeń będących na wyposażeniu jachtu określono wymaganą moc nominalną paneli PV, dobrano stosowne podzespoły oraz układ magazynowania energii. Jako statyczne kryterium oceny efektywności ekonomicznej wykorzystany został prosty okres zwrotu nakładów inwestycyjnych (SPBT) uwzględniający koszty instalacji oraz zyski w postaci kosztów unikniętych. Uwzględniając różne założenia projektowe oraz analizę wrażliwości, wartość wskaźnika wyniosła od 1 do około 2,5 roku.(abstrakt oryginalny)
Efekt kraju pochodzenia od lat przyciąga uwagę badaczy. Badania wskazują, że jest on w szczególny sposób ważny w przypadku produktów o znacznej wartości. Efekt kraju pochodzenia wpływa bowiem między innymi na ocenę jakości wyrobów. Badania wykazują również, że produkty z rynków wschodzących są nieco gorzej postrzegane na rynkach rozwiniętych. Z tego względu efekt kraju pochodzenia ma szczególne znaczenie dla polskich producentów łodzi i jachtów, którzy w znacznym stopniu opierają swoją działalność na eksporcie do krajów Europy Zachodniej. W pracy zaprezentowano te aspekty efektu kraju pochodzenia, które mogą mieć implikacje dla tego sektora. Na podstawie przeglądu badań wysunięto wiele wniosków odnośnie do możliwego wpływu efektu kraju pochodzenia na eksporterów jachtów i łodzi, a także wskazano sposoby minimalizujące niekorzystne efekty kraju pochodzenia. (abstrakt oryginalny)
Polski rynek sprzętu żeglarskiego od połowy lat 90-tych notuje wysoką dynamikę wzrostu, co wiąże się z rosnącym popytem na popularne jachty śródlądowe oraz ich eksportem na rynki krajów UE. Polska jest środkowoeuropejskim potentatem w budowie jachtów, projektowaniu i szyciu żagli, a także w produkcji osprzętu jachtowego.
W artykule przedstawiono rozwój przemysłu jachtowego. Jest to branża, w której koniunktura trwa już od ponad trzech lat i cały czas rośnie. Producenci zachowując zasady konkurencji, wspierają się wzajemnie, aby odnieść sukces. W tej branży Polska w ciągu 10 lat dogoniła, a nawet przegoniła największych europejskich potentatów. Polskim rynkiem producentów jachtów rządzi pięć największych stoczni: Ostróda Yacht, J. W. Ślepsk, Galeon, Balt-Yacht i Delphia Yachts.
W ostatnich latach zrealizowano wiele inwestycji w morskich portach jachtowych wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. Dzięki temu zwiększył się potencjał ich infrastruktury do świadczenia jachtowych usług logistycznych oraz podwyższania logistycznego poziomu obsługi klientów. W pracy przedstawiono przegląd modeli operatorskich w morskich portach jachtowych, bazuj ąc głównie na doświadczeniach niemieckich i polskich. Szczególnie zwrócono uwagę na relacje pomiędzy właścicielem, inwestorem i operatorem (zarządzającym) portu, które wpływają na zakres i jakość świadczonych usług oraz rentowność marin oraz morskich portó w i przystani jachtowych.(abstrakt oryginalny)
Od kilku lat czołowym eksporterem z dynamiką sięgającą 20-30 procent jest polski przemysł jachtowy. Przemysł szkutniczy w Polsce tworzy około 100 przedsiębiorstw produkcyjnych oraz kilkuset kooperantów. Wzornictwo, jakość i nowe technologie w tej branży były możliwe dzięki współpracy z renomowanymi firmami zagranicznymi z sektora jachtowego, jak np. Jantar Yachting, Jeanneau, Marine Power Europe i z wieloma innymi.
Intensywny rozwój turystyki wodnej w ostatnich latach przyczynia się do powstawania nowych problemów logistycznych w tej dziedzinie. Jednym z takich problemów jest kwestia skutecznego zarządzania flotami jachtów czarterowych w aspekcie wsparcia technicznego dla klienta. W pracy przedstawiono projekt, sieci komunikacyjnej urządzeń pokładowych przeznaczonej dla małych jednostek pływających. Sieć oparta została o nowy standard elektroniki morskiej NMEA 2000, bazujący na magistrali CAN (Controller Area Network). Przedyskutowano problemy instalacyjne i przedstawiono przykładowy dobór elementów takiej sieci. Projekt zapewnia nowe funkcjonalności użytkowe na pokładzie jednostki oraz umożliwia centralną akwizycję danych ze wszystkich systemów i elementów sensorycznych jachtu, jako element wsparcia serwisu technicznego.(abstrakt oryginalny)
W Polsce wartość rynku dóbr luksusowych z roku na rok rośnie. W ramach dóbr luksusowych wyróżnić można kilka segmentów, przy czym każda kategoria rządzi się własnymi prawami. Dlatego też działania stosowane przez takie marki różnią się w zależności od segmentu. Mogą to być luksusowe jachty, samochody, biżuteria, zegarki czy markowa odzież. W przypadku dóbr luksusowych zawsze należy stworzyć dodatkową otoczkę wokół produktu, podkreślając jego atuty i jakość, tak aby dla konsumenta nie stały się wyłącznie droższymi markami. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.